Joomla, jako popularny system zarządzania treścią (CMS), słynie z rozbudowanych mechanizmów bezpieczeństwa i niezawodności.
Jednak sam fakt korzystania z Joomla do tworzenia i utrzymywania witryny nie stanowi stuprocentowej gwarancji ochrony przed atakami. Niezależnie od tego, jak bardzo starasz się zabezpieczyć swoją stronę, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia niezauważonej luki, która może posłużyć hakerom do przejęcia kontroli nad cenną zawartością.
Istnieje wiele potencjalnych ścieżek, którymi hakerzy mogą dostać się do witryny opartej na Joomla. Jedną z nich jest słabo zabezpieczony serwer, na którym strona jest hostowana. Luki w serwerze mogą obejmować słabe dane uwierzytelniające, niezabezpieczone usługi DNS, otwarte porty i inne.
Niestety, powszechnym problemem jest używanie domyślnego konta administratora ze słabym hasłem, które jest podatne na ataki typu brute force. Kolejnym zagrożeniem jest zaniechanie aktualizacji zarówno rdzenia systemu Joomla, jak i zainstalowanych wtyczek oraz szablonów.
Otwarta architektura Joomla, choć oferuje dużą elastyczność, niesie ze sobą ryzyko związane z możliwością używania niezabezpieczonych rozszerzeń. Nie można również zapominać o zagrożeniu wspólnym dla wszystkich stron internetowych, bez względu na technologię – ataki phishingowe.
Podsumowując, strona Joomla może paść ofiarą ataku hakerskiego, niezależnie od podjętych środków ostrożności. Naturalne pytanie brzmi: jak rozpoznać, że witryna została zhakowana i jakie są tego konsekwencje?
Konsekwencje utrzymywania zhakowanej witryny
Regularne skanowanie witryny Joomla w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania znacznie zwiększa szansę na wykrycie próby włamania, zanim hakerzy przejmą kontrolę nad całą stroną. Jeśli jednak zaniedbasz regularne kontrole, oznaki włamania mogą objawić się w postaci zmienionych treści, takich jak nieautoryzowane wiadomości, linki, zdjęcia czy reklamy, a także poprzez przekierowania do obcych witryn.
Sygnałem ostrzegawczym powinny być również subtelne zmiany w zachowaniu witryny, takie jak automatyczne wylogowywanie z konta administratora, pojawianie się nowych kont administratorów, nietypowo duży ruch na stronie lub spowolnione ładowanie witryny.
Możesz mylnie zakładać, że te objawy są jedynie powierzchowne i dziwne wiadomości czy grafiki nie wyrządzą wielkiej szkody. Nic bardziej mylnego. Każdy z tych symptomów jest szkodliwy na wiele sposobów. Po pierwsze, ma negatywny wpływ na pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania (SERP). Wyszukiwarki, w szczególności Google, dokładnie sprawdzają strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa dla użytkowników. Wykrycie zhakowanej witryny skutkuje wyświetleniem ostrzeżenia w wynikach wyszukiwania oraz obniżeniem pozycji na rzecz innych, bezpiecznych witryn o podobnej tematyce.
Oprócz strat w SEO i nadszarpnięcia reputacji firmy, konsekwencje ataku hakerskiego mogą obejmować ujawnienie danych klientów lub poufnych informacji użytkowników. Ataki typu cross-site scripting mogą kierować odwiedzających na strony kontrolowane przez hakerów. Tacy użytkownicy najprawdopodobniej stracą zaufanie do Twojej witryny.
Moja strona Joomla została zhakowana – co teraz?
Masz dwie możliwości: powierzyć naprawę specjalistycznej usłudze, co wiąże się z kosztami, lub podjąć się samodzielnego usunięcia problemu. Jeśli wybierzesz drugą opcję, przygotuj się na solidną dawkę pracy.
- Wykonaj pełną kopię zapasową. Choć kopia ta będzie zawierała ślady szkodliwego oprogramowania, warto ją zachować lokalnie, w folderze kwarantanny, na wypadek konieczności odzyskania plików lub treści, które nie występują w innych miejscach.
- Przeprowadź pełne skanowanie witryny. Użyj do tego celu narzędzi online, a lokalnego programu antywirusowego do skanowania kopii zapasowej wykonanej w kroku 1. Jeśli antywirus wykryje zainfekowane pliki, należy je usunąć zarówno z kopii zapasowej, jak i serwera hostingowego.
- Przełącz witrynę w tryb offline. Możesz to zrobić z poziomu panelu administracyjnego Joomla, przez FTP lub modyfikując plik .htaccess na serwerze, tak aby dostęp był możliwy tylko z Twojego adresu IP.
- Przeprowadź skanowanie ręczne. Za pomocą klienta FTP, przeszukaj strukturę katalogów, aby odnaleźć i usunąć podejrzane pliki. Szczególną uwagę zwróć na foldery /tmp, /cache lub /images, gdzie często ukrywają się szkodliwe pliki, zamaskowane jako legalne – typowe przykłady to test.html, testing.php, Contacts.php, cron.css, css.php. Pliki, które nie powinny znajdować się w danym folderze, należy bezzwłocznie usunąć.
Jeśli nie jesteś pewien, czy skanowanie wykonane w kroku 2 w pełni wyeliminowało zainfekowane pliki, skanowanie ręczne powinno obejmować poszukiwanie złośliwego kodu w plikach PHP. Pamiętaj, że kod ten może być zaciemniony za pomocą funkcji takich jak base64_decode, gzinflate, eval lub innych związanych z wyrażeniami regularnymi. Możesz skorzystać z dekodera PHP lub usług online, aby zanalizować zaciemniony kod i odkryć jego prawdziwe działanie.
- Zmień wszystkie hasła i usuń nieautoryzowanych użytkowników. Przede wszystkim zmień hasło superużytkownika Joomla oraz wszystkich kont z uprawnieniami administracyjnymi. Z poziomu panelu hostingowego zmień hasło do bazy danych i zaktualizuj je w plikach konfiguracyjnych (configuration.php). Zrób to samo z hasłem FTP.
- Zaktualizuj instalację Joomla do najnowszej wersji, wraz ze wszystkimi wtyczkami i szablonami. W Menedżerze Rozszerzeń porównaj numery wersji każdego rozszerzenia z informacjami na stronie twórcy. Jeśli są rozszerzenia, których nie używasz, usuń je.
- Zadbaj o reputację swojej witryny. Jeśli skończyła Ci się kawa, warto zrobić kolejną porcję. Ten krok nie jest bardzo techniczny, ale wymaga czasu.
Jeśli Twoja witryna była zhakowana przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafiła na czarną listę. To oznacza, że nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania, aby chronić użytkowników przed potencjalnymi infekcjami, co spowoduje utratę odwiedzających i zaufania. Nawet po dokładnym oczyszczeniu witryny, przez kilka dni może ona nadal widnieć na czarnej liście.
Aby przyspieszyć proces przywracania widoczności witryny, skorzystaj z Google Search Console, aby poprosić o ponowne sprawdzenie. Google przeskanuje witrynę i jeśli nie zostaną wykryte żadne infekcje, ostrzeżenie przy metadanych witryny zniknie. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilka dni. W Search Console znajdziesz też narzędzie do usuwania adresów URL, które pozwoli Ci usunąć z indeksu Google adresy dodane przez hakerów.
Po oczyszczeniu witryny, wdroż niezbędne środki bezpieczeństwa, aby zapobiec przyszłym atakom. Regularnie skanuj witrynę pod kątem infekcji.
Usługi naprawy po włamaniu
Przedstawione kroki mogą służyć jako przewodnik dla osób, które chcą samodzielnie naprawić swoją stronę po ataku hakerskim. Jeśli jednak nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, aby podjąć się tego zadania, możesz skorzystać z usług specjalistów. Jest to rozwiązanie płatne, ale zaoszczędzony czas może być wart poniesionych kosztów. Pamiętaj, że każda minuta, gdy witryna jest niedostępna, lub co gorsza, dostępna, ale ze szkodliwą zawartością, oznacza potencjalne straty finansowe.
Oto lista usług, które warto rozważyć, jeśli zależy Ci na szybkim przywróceniu prawidłowego funkcjonowania strony.
Sucuri
Jeśli zdecydujesz się zapłacić za naprawę witryny, warto skorzystać z usług firmy, która oferuje szeroki zakres działań. Może wiązać się to z większymi kosztami, ale w zamian zyskujesz spokój ducha.
Sucuri oferuje plan roczny za 499,99 USD, który gwarantuje reakcję w ciągu 6 godzin w przypadku konieczności szybkiej naprawy zhakowanej witryny. Po naprawie witryny otrzymujesz roczną ochronę bez dodatkowych opłat. Dostępne są również tańsze plany, z dłuższym czasem reakcji. W ramach każdego planu, specjaliści Sucuri dokładnie oczyszczą Twoją witrynę.
Aby skorzystać z usług naprawy, wystarczy wykonać trzy proste kroki: wybrać plan, który najlepiej pasuje do Twojego budżetu, utworzyć konto i przesłać zgłoszenie o usunięcie szkodliwego oprogramowania. Sucuri gwarantuje eliminację złośliwego oprogramowania, ostrzeżeń z czarnej listy, ukrytych backdoorów oraz spam SEO.
Po zakończeniu prac, otrzymasz szczegółowy raport.
Astra
W kilka minut po rejestracji w Astra, specjaliści ds. bezpieczeństwa rozpoczną diagnozowanie Twojej witryny za pomocą zaawansowanych narzędzi. Wszystkie zainfekowane pliki zostaną zidentyfikowane i usunięte, aby zapewnić przywrócenie czystości witryny. Narzędzia Astra zostaną wdrożone, aby zapobiec przyszłym atakom. Eksperci szybko usuną złośliwe oprogramowanie, wpisy na czarnej liście, phishing, zniekształcenia, spam SEO i inne problemy.
Astra oferuje trzy plany, dostosowane do różnych potrzeb:
- Plan Pro, za 19 USD miesięcznie, przeznaczony dla małych firm. Obejmuje usuwanie złośliwego oprogramowania z czasem reakcji 12 godzin, zaporę sieciową, automatyczne skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, monitorowanie czarnej listy i wiele innych funkcji.
- Plan Advanced, w cenie 89 USD miesięcznie, skraca czas reakcji do 8 godzin. Dodatkowo oferuje interesujący zestaw funkcji dla sklepów internetowych i małych firm, takich jak kwartalne audyty bezpieczeństwa i ponad 300 testów bezpieczeństwa.
- Plan Business, za 119 USD miesięcznie, przeznaczony dla firm SaaS i dużych sklepów, oferuje 6-godzinny czas reakcji i specjalne funkcje, takie jak testowanie logiki biznesowej, zarządzany program nagród za błędy, menedżera konta i do 6 członków zespołu.
Fix
Za tą usługą stoi Phil E. Taylor, doświadczony programista PHP i uznany ekspert Joomla.
Za stałą opłatę w wysokości 88 GBP lub 138 GBP, w zależności od wersji Joomla, Phil i jego zespół naprawią Twoją zhakowaną stronę. Opłata nie ulegnie zmianie, niezależnie od tego, ile czasu zajmie im wykonanie zadania. Obiecują rozpocząć pracę od razu, jeśli skorzystasz z usług w godzinach pracy w Wielkiej Brytanii. W większości przypadków problem jest rozwiązywany tego samego dnia.
Aby naprawić swoją stronę, wystarczy zarejestrować się, przesłać szczegóły witryny i uiścić opłatę. Następnie możesz zrelaksować się, a eksperci zajmą się wszystkim. Po naprawieniu witryny, możesz zamówić dodatkowe usługi, takie jak zabezpieczenie strony, wdrożenie najlepszych praktyk, debugowanie i naprawa komunikatów o błędach PHP oraz rozwiązywanie problemów z białym ekranem śmierci. Wszystkie te usługi są oferowane za stałą opłatą.
SiteLock
W SiteLock możesz wybrać jednorazowe oczyszczenie witryny lub skorzystać z planu stałej ochrony i naprawy. Pierwsza opcja kosztuje 199,99 USD za domenę, a druga 41,67 USD miesięcznie za domenę. SiteLock gwarantuje całodobową pracę, aby jak najszybciej przywrócić Twoją witrynę do działania.
W przypadku wyboru planu stałej ochrony, SiteLock wdroży proaktywną ochronę, wyszukując i naprawiając zagrożenia, zanim zdołają wyrządzić szkody. Dodatkowo, chroni witrynę przed potencjalnymi blokadami i wpisami na czarną listę.
Może się zdarzyć, że Twój dostawca hostingu tymczasowo zawiesi witrynę w przypadku wykrycia infekcji złośliwym oprogramowaniem, aby uniknąć zainfekowania innych stron na tym samym serwerze. W takim przypadku SiteLock będzie współpracować z Tobą i Twoim dostawcą usług hostingowych, aby oczyścić Twoją witrynę i jak najszybciej przywrócić ją do trybu online.
Web357
Ta usługa oferuje coś, o czym wiele innych zapomina: tymczasową stronę informacyjną, podczas gdy specjaliści pracują nad naprawą Twojej witryny. Strona ta poinformuje odwiedzających, że witryna jest w trakcie konserwacji, dzięki czemu unikną komunikatu o błędzie i przekonania, że witryna już nie istnieje.
W ciągu 24 godzin lub mniej, Twoja witryna zostanie w pełni oczyszczona i naprawiona za jednorazową opłatą w wysokości 149 USD. Po skorzystaniu z usługi, musisz podać dane administratora, a zespół specjalistów przeskanuje Twoją stronę Joomla w poszukiwaniu luk i złośliwego oprogramowania, zarówno automatycznie, jak i ręcznie.
Oczyszczą wszystkie zhakowane pliki, wpisy bazy danych i backdoory. Następnie zaktualizują rdzeń strony, szablony i rozszerzenia do najnowszej wersji. Wykonają również pełne skanowanie bezpieczeństwa i prześlą prośbę o ponowne sprawdzenie w Google, aby usunąć Twoją witrynę z czarnej listy.
Usługa Fiverr
Mehdi jest freelancerem z Maroka z ponad dziewięcioletnim doświadczeniem w naprawie zhakowanych stron Joomla. Poprzez platformę Fiverr, pomógł już wielu użytkownikom, których witryny zostały zhakowane.
Po skorzystaniu z usług Mehdiego, usunie on wszystkie infekcje z Twojej witryny, doda pakiet bezpieczeństwa, zaktualizuje Joomla do najnowszej wersji, usunie komunikaty ostrzegawcze z wyników wyszukiwania Google, naprawi wszystkie problemy związane z bezpieczeństwem i hakowaniem oraz wykona pełną kopię zapasową Twojej witryny. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, możesz wysłać wiadomość do Mehdiego i uzyskać odpowiedź w ciągu około godziny.
Mehdi oferuje pakiet Basic Safe Pack, który kosztuje 5 USD i obejmuje pełne skanowanie, oczyszczenie witryny, naprawę uprawnień i generowanie raportu. Dodatkowo daje miesięczną gwarancję zwrotu pieniędzy. Dostępny jest też pakiet Standard Pro Pack, za 25 USD, który oferuje to samo co pakiet podstawowy, plus instalację zapory, sprawdzenie luk w zabezpieczeniach oraz dwumiesięczną gwarancję. Wreszcie, pakiet Premium Expert Pack za 50 USD, dodaje możliwość pełnej naprawy martwej witryny i aktualizacji wszystkich rozszerzeń, z trzymiesięczną gwarancją.
Przekształcenie kryzysu w szansę
Naprawa zhakowanej witryny Joomla będzie kosztować albo pieniądze, albo czas. Nie myśl o tym w kategoriach strat – potraktuj to jako inwestycję w poprawę bezpieczeństwa Twojej strony. Po naprawie i zabezpieczeniu witryny, zyska ona na solidności, a klienci i odwiedzający będą mieli do Ciebie większe zaufanie.
newsblog.pl