7 inteligentnych kreatorów schematów blokowych do tworzenia procesów, diagramów i nie tylko

Uprość opisywanie złożonych procesów lub algorytmów, tworząc schemat blokowy.

Diagramy zawsze były wspaniałym medium do zrozumienia skomplikowanych zadań i zarządzania nimi. A jeśli chodzi o schemat blokowy, jest wiele rzeczy, które ma do zaoferowania.

Od jasnego przedstawienia doskonałego obrazu dowolnego procesu, przez inspekcje, po ustalanie standardów jakości i wydajnej pracy, pomaga w sprawnym funkcjonowaniu wszystkich procesów.

Nie tylko to, dodatkowo pomaga w komunikacji całego procesu z zespołem. I pomaga w zlokalizowaniu niepotrzebnych kroków i wąskich gardeł, które pomagają w modernizacji pracy.

Czy to nie jest tak pomocne?

Tak to jest!

Zanurzmy się więc głębiej w schematy blokowe i zobaczmy, jak je stworzyć.

Co to jest schemat blokowy?

Schemat blokowy odnosi się do diagramu, który przedstawia każdy proces lub algorytm, od góry do dołu lub od prawej do lewej, w krokach. Obrazuje całą pracę w małych zadaniach i kończy się rozwiązaniem lub zakończeniem procesu. Można go narysować na papierze lub cyfrowo za pomocą dowolnego oprogramowania.

To jak wirtualna mapa Twojej podróży przez proces, który sprawia, że ​​ścieżka jest łatwa do zrozumienia.

Wielu autorów skategoryzowało schematy blokowe, tworząc własne bazy. Na przykład, Sterneckert sklasyfikowała wykresy na podstawie „Kontroli przepływu”. Według niego schematy blokowe są 4 rodzaje.

Oni są:

  • Schematy blokowe dokumentów,
  • Schematy blokowe systemu,
  • Schematy blokowe danych i
  • Schematy blokowe programu.

Podobnie jest wiele typów w schematach blokowych na innych podstawach.

Jak więc pomaga łatwo zrozumieć rzeczy?

Schemat blokowy pomaga w zrozumieniu trudnych procesów za jednym razem, upraszczając przepływ pracy lub algorytm. Daje doskonały obraz każdego złożonego procesu. I pomoc w śledzeniu tego, co zostało zrobione, co robić dalej i co jest w toku.

Można łatwo przeanalizować sytuację i śledzić ją, aby uzyskać pewne i pożądane rezultaty. I ostatecznie zapewnia predefiniowany wniosek na końcu konkretnego scenariusza.

Wyświetla cały proces w różnych kształtach dla różnych rodzajów kroków. Ponieważ kroki na wykresie mogą być czynnością, podejmowaniem decyzji, dokumentacją, wejściem/wyjściem, oczekiwaniem lub opóźnieniem itp. Tak więc istnieje odpowiedni kształt dla wszystkich rodzajów kroków. To nie są twarde i szybkie zasady, ale pewne globalne standardy, które sprawiają, że są one dostępne dla wszystkich.

Na przykład, jeśli krok wiąże się z podjęciem decyzji, musisz użyć kształtu rombu. I tak masz różne kształty dla różnego rodzaju stopni. A strzałki działają jako ścieżka pokazująca kolejność kroków. Istnieje wiele atrakcyjnych kształtów stopni, takich jak prostokąt, romb, owal itp.

Wyróżniające się kształty i ich wykorzystanie na schemacie blokowym

Różne kształty zostały ostatecznie stworzone, aby zdefiniować rodzaje kroków. Istnieje wiele kształtów dla różnych schematów blokowych i ich kroków. Niektóre widoczne i często używane kształty to:

  • Terminator – ma owalny kształt dla punktów początkowych i końcowych. Jest również używany dla wyniku/wyniku jakiejś ścieżki na wykresie.
  • Decyzja – Podaje dwa pola, które wynikają z odpowiedzi „Tak” i „Nie” na decyzję. W algorytmach komputerowych można to zrozumieć za pomocą instrukcji „jeżeli-w przeciwnym razie” używanych do porównywania i generowania binarnych danych wyjściowych.
  • Proces — symbol w kształcie prostokąta jest często używany do określonego działania lub funkcji w procesie. W tych polach mogą znajdować się pojedyncze kroki lub możesz dodać więcej niż jeden ciągły krok razem.
  • Dokument — ten kształt jest wstawiany podczas pobierania dowolnego dokumentu do wprowadzenia. Na przykład odbieranie listów, e-maili, zamówień itp. Gdy jakiś dokument jest dostępny do wyprowadzenia danych lub zamówienia, ten symbol jest używany. Przykłady dokumentów dostępnych do wydruku to tworzenie notatek, listów itp.
  • Dane (wejście/wyjście) — romboidalny kształt na diagramie oznacza niektóre dane dostępne do wejścia lub wyjścia w procesie.
  • Wstępnie zdefiniowany proces — reprezentuje znany proces lub proces, który jest zdefiniowany gdzie indziej. Dodatkowo może być używany do niektórych skomplikowanych procesów. Nie jest konieczne uwzględnienie ich w schemacie blokowym, ale można ich użyć do zrozumienia wewnętrznego funkcjonowania dowolnego procesu.
  • Wprowadzanie ręczne – jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do fizycznego wprowadzania danych przez kogoś. Zwykle wprowadzanie danych odbywa się za pomocą jakiegoś gadżetu lub narzędzia.
  • Opóźnienie — ten symbol oznacza opóźnioną pracę w pewnej części procesu. Możesz również wspomnieć o opóźnionym okresie w polu D, aby uzyskać jasny obraz.
  • Komentarz lub adnotacja — symbol komentarza jest używany, gdy jakikolwiek krok wymaga dodatkowych informacji. Ten symbol znajduje się w nawiasach klamrowych z wymaganym tekstem. Może również mieć linię przerywaną połączoną z określoną sekcją schematu blokowego, która wymaga wyjaśnienia.
  • Baza danych — ma kształt cylindryczny używany, gdy niektóre dane są przechowywane w usłudze przechowywania.
  • Łącznik na stronie — Łącznik na stronie to mały okrąg, który łączy różne elementy na tej samej stronie, aby uniknąć mylących i zagraconych siatek.
  • Off-page Connector – pomaga w łączeniu różnych elementów na osobnych stronach. W przypadku niektórych złożonych procesów czasami może być konieczne utworzenie wystarczająco długich schematów blokowych, aby objąć kilka stron. W takim przypadku te łączniki poza stroną ułatwiają sprawę.

Oprócz algorytmów komputerowych są one szeroko stosowane w innych dziedzinach, takich jak biznes, produkcja, edukacja, inżynieria, sprzedaż i marketing. Obejmują każdy możliwy obszar procesu w tych dziedzinach. I daj pełną kopię zapasową od początku do końca.

Tak więc, zanim stworzysz taki dla siebie, spójrzmy na kilka popularnych przypadków użycia schematów blokowych.

Wydajne algorytmy komputerowe

Schematy blokowe okazują się najbardziej pomocne w tworzeniu wydajnych algorytmów komputerowych. Ponieważ pomagają zrozumieć skomplikowane zagadnienia, mogą przedstawić cały pomysł na stworzenie skutecznego logicznego rozwiązania jako algorytmy. Pomaga więc w komunikowaniu się, dyskutowaniu, analizowaniu algorytmów.

Planowanie nowych projektów

Wiele osób w zespole na ogół często pracuje nad nowymi projektami. Tak więc schematy blokowe okazują się bardzo pomocne podczas ich planowania. Najprawdopodobniej pomagają w skutecznym zobrazowaniu kroków potrzebnych do zrealizowania całego projektu.

Audyt procesów

Oprócz tego, że dają jasny obraz pracy, schematy blokowe są wystarczająco wydajne, aby wykryć problemy związane z procesem. Kiedy cała praca jest podzielona na małe kroki połączone sekwencyjnie, pomaga to zidentyfikować niepotrzebne rzeczy i umożliwia wprowadzanie ulepszeń. Oszczędza to czas i zapewnia płynny przepływ pracy.

Zarządzanie przepływem pracy

Diagramy przepływu pracy (rodzaj schematu blokowego) są używane do zarządzania przepływem pracy. Zarządzanie przepływem pracy może być ukierunkowane albo na kierunek pracy ludzkiej, albo na integrację procesów, albo na jedno i drugie.

Procesy są ustawione w najlepszy sposób, który skutkuje najbardziej efektywną i wydajną wydajnością na końcu.

Modelowanie procesów biznesowych

Schematy blokowe są przydatne do dokumentowania procesów biznesowych. Procesy te mogą być bardzo typowe, z wieloma możliwościami lub rezultatami na końcu. Tak więc schematy blokowe mogą sprawić, że rzeczy będą pewne i nadać im właściwy kierunek. Warto zauważyć, że używany jest unikalny typ diagramu, który jest diagramem „Event-driven Process Chain” (EPC) dla procesów biznesowych.

Podejmowanie decyzji 🤔

Schematy blokowe mogą pokazywać wszystkie możliwe wybory, aby proces podejmowania decyzji był szybki, oparty na danych i łatwy. W rzeczywistości schematy blokowe nadają kierunek myślom decyzyjnym. Ostatecznie pomoże Ci szybciej podejmować decyzje.

Twórczy

Bardzo poręczne narzędzie do tworzenia schematów blokowych za pomocą szablonów, Twórczy, jest wyposażony w automatyzację, która znacznie przyspieszy ten proces. Zawiera mnóstwo różnych kształtów, typów diagramów, skrótów na pasku narzędzi, motywów i stylów, dzięki którym Twoje treści będą błyszczeć.

Nie zapominaj, że obszar rysowania jest bardzo czysty i pozbawiony bałaganu, dzięki czemu możesz skupić się wyłącznie na tworzeniu schematu blokowego i nie oddalać się co 5 sekund. To jeden z wielu powodów, dla których firmy takie jak PayPal, Amazon i eBay od dawna korzystają z ich usług.

Możesz rozpocząć korzystanie z bezpłatnego abonamentu, który zawiera ograniczone funkcje. Płatne plany zaczynające się od 4,95 USD miesięcznie dają przewagę z większym zasiłkiem, dzięki czemu możesz poczuć prawdziwy smak możliwości narzędzia.

Jeśli jesteś architektem chmury AWS, to lubisz ich narzędzie do tworzenia diagramów.

Edraw

Kompatybilny z systemami Windows, Mac i Linux, Kreator schematów blokowych Edraw jest tak dobry, jak inne wymienione w tym artykule. W rzeczywistości zaufały mu niektóre z największych marek na świecie, takie jak Samsung, IBM i Intel.

Zawiera różne symbole, kształty i elementy, które można włączyć za pomocą interfejsu przeciągnij i upuść. Jest również bardzo łatwy w użyciu. Jeśli jesteś kimś, kto nigdy wcześniej nie używał takiego narzędzia, nie będziesz miał trudności z ustaleniem rzeczy.

Zobacz oprogramowanie w akcji tutaj:

Najlepszą rzeczą w Edraw Flowchart Maker musi być ich dożywotnia cena dostępu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w przyszłości.

Lucidchart

Lucidchart to narzędzie do tworzenia schematów blokowych typu „przeciągnij i upuść”, które zawiera ogromną bibliotekę kształtów i elementów. Możesz zacząć od pustego płótna lub wybrać szablon, który sprawi, że wszystko będzie naprawdę szybkie. Wszystkie dodane kształty można łączyć w odpowiedniej kolejności i dostosowywać pod względem kolorów, tekstu itp.

Po zakończeniu tworzenia możesz zapisać i udostępnić swój schemat blokowy w różnych formatach, a także współpracować z członkami zespołu w dowolnym momencie. Co więcej, Lucidchart umożliwia integrację z aplikacjami Google Workspace i Microsoft Office, aby zwiększyć produktywność i osiągnąć więcej, wykonując tę ​​samą pracę.

Schemat blokowy Zen

Całkowicie bezpłatne i zaufane przez ponad 650 000 użytkowników na całym świecie, w tym Google i Spotify, Schemat blokowy Zen całkowicie dominuje na tej liście, głównie ze względu na łatwość użycia. Wystarczy kilka kliknięć, aby stworzyć schemat blokowy. Zacznij od dodania nowych węzłów lub połącz ze sobą różne węzły za pomocą inteligentnych złączy.

Interfejs jest bardzo przejrzysty i minimalny, dzięki czemu możesz skupić się wyłącznie na tworzeniu treści bez żadnych zakłóceń. Co więcej, jednym kliknięciem możesz łatwo zmienić kolor węzłów i nadać mu styl.

Po zakończeniu tworzenia schematu blokowego możesz zapisać go jako PNG lub jako dokument na żywo, który dostosowuje się do najnowszych zmian.

SmartDraw

Możesz użyć SmartDraw online lub pobierz oprogramowanie w systemie Windows, aby utworzyć schemat blokowy. Obie te opcje są kwestią Twoich preferencji, ponieważ bez względu na to, co wybierzesz, łatwość użytkowania będzie taka sama.

Możesz zacząć od wybrania jednego z wielu gotowych szablonów, a następnie za pomocą kilku kliknięć dodać kroki. Nie musisz się martwić o formatowanie, ponieważ narzędzie to robi automatycznie. Wystarczy dodać proste polecenia, a wszystko zmieni kolejność elementów, aby wyglądały świetnie.

Wszystkie utworzone schematy blokowe można przechowywać w folderze udostępnionym, co pozwala zespołowi na owocną współpracę w razie potrzeby. Jeśli gdzieś utkniesz lub masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz wysłać e-mail lub zadzwonić do ich wspaniałego zespołu wsparcia, aby uzyskać pomoc.

Schematy

Jak sama nazwa wskazuje, Schematy umożliwiają wykonanie schematu blokowego i różnych diagramów przeznaczonych do różnych celów. Ma zbyt wiele elementów, które można dodać do twojego projektu, a wszystko jest podzielone na różne kategorie, takie jak podstawowe, zaawansowane, różne itp.

W obrębie płótna możesz dokonać wielu dostosowań, aby upewnić się, że tworzysz coś czystego według własnego gustu i nie ograniczonego przez oprogramowanie. Wystarczy jedno kliknięcie, aby połączyć wszystkie strzałki i elementy w celu prawidłowego wyrównania.

Możesz również wypróbować to oprogramowanie, aby utworzyć diagram architektury aplikacji.

Kanwa

Wszyscy o tym słyszeliśmy Kanwa i jaka jest świetna, więc nie było mowy, żebym pominęła to na tej liście. Oprócz wielu możliwości tego narzędzia możesz tworzyć niesamowicie wyglądające schematy blokowe z profesjonalnie zaprojektowanymi szablonami i łatwo dostosowywać kolory, czcionki i wyrównanie.

Jest tworzony z myślą o osobach nie będących projektantami, dlatego wszystko jest przeciągane i upuszczane. Możesz wykorzystać do 20 różnych wykresów i dodać różne symbole, obrazy, ikony itp.

Po zakończeniu tworzenia schematu blokowego możesz go zapisać, pobrać, a nawet osadzić w swoich prezentacjach za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Wniosek

Omówiliśmy więc schematy blokowe i ich zastosowania. I jak zacząć tworzyć imponujące schematy blokowe.

Następnie możesz również zapoznać się z Kreatorem map myśli, aby zwizualizować swoje pomysły.