7 najlepszych IDE do tworzenia aplikacji mobilnych

Jeśli jesteś programistą internetowym lub programistą mobilnym, potrzebujesz doskonałego środowiska programistycznego. Lepiej zacząć uczyć się programowania przy użyciu odpowiedniego narzędzia, które pomoże Ci bez wysiłku kodować.

Tworzenie dowolnej aplikacji to złożone zadanie. Musisz zbudować wiele modułów razem, aby pomieścić swoją aplikację, taką jak interfejs użytkownika, struktura, konfiguracje itp. Jednym z takich narzędzi jest zintegrowane środowisko programistyczne (IDE).

W tym artykule zapoznasz się z niektórymi najlepszymi środowiskami IDE do tworzenia aplikacji mobilnych. Ale wcześniej przeprowadzimy Cię przez to, czym dokładnie jest IDE i jak IDE do tworzenia aplikacji mobilnych zwiększa produktywność.

Co to jest IDE?

Przed pojawieniem się IDE programiści używali prostych edytorów tekstu do kodowania, zapisywania aplikacji w edytorze tekstu, uruchamiania na kompilatorze, sprawdzania błędów i wracania do edytora w celu sprawdzenia kodu. Cały ten proces pochłonął wiele czasu i wysiłku programistów, ponieważ zawsze musieli przełączać się między różnymi aplikacjami. W tym miejscu do gry wchodzi IDE, które łączy wszystkie niezbędne narzędzia programistyczne w jednym frameworku.

IDE to program lub połączenie narzędzi potrzebnych do pisania i testowania oprogramowania. Krótko mówiąc, IDE to połączenie podstawowych narzędzi potrzebnych do tworzenia aplikacji.

IDE składa się przynajmniej z edytora tekstu, narzędzi do automatyzacji kompilacji i debugera. Ponadto niektóre IDE mają zalety instalowania wtyczek w celu rozszerzenia ich funkcjonalności na inny poziom.

Jak IDE do tworzenia aplikacji mobilnych zwiększają produktywność?

Nie ma wątpliwości, w jaki sposób IDE ułatwiło proces rozwoju niż kiedykolwiek wcześniej, łącząc wszystkie narzędzia programistyczne w jednym GUI. IDE mogą poprawić produktywność i wydajność programisty, skracając czas konfiguracji, zwiększając szybkość programowania, aktualizując programistów i inne. Oto kilka typowych cech IDE:

 • Edytor kodu źródłowego
 • Debuger
 • Kompilator
 • Uzupełnianie kodu
 • Wsparcie językowe
 • Integracje i wtyczki

Są to jednak funkcje, które powinno oferować każde IDE, w tym IDE do tworzenia aplikacji komputerowych, internetowych i mobilnych.

Oprócz tych funkcji mobilne IDE oferują emulatory. Emulatory symulują model Twojego urządzenia mobilnego w środowisku IDE i pozwalają zobaczyć, jak Twoja aplikacja wygląda i zachowuje się na ekranie mobilnym bez faktycznego posiadania fizycznego urządzenia mobilnego.

Po opracowaniu aplikacji mobilnej musimy przetestować ją na różnych urządzeniach, takich jak iOS, Android itp. Emulatory pozwalają nam przetestować, jak opracowana aplikacja mobilna działa z różnymi rozmiarami i rozdzielczościami ekranu, różnymi procesorami i pojemnościami pamięci. Przy setkach modeli wypuszczanych na rynek każdego roku nie jest możliwe, aby deweloper aplikacji kupował i testował aplikację na każdym urządzeniu. Jest to jedna z istotnych zalet IDE dla urządzeń mobilnych.

Aby ułatwić wybór odpowiedniego IDE do tworzenia aplikacji mobilnych, wymieniliśmy kilka popularnych IDE i ich funkcje, które programiści mogą wybrać do tworzenia aplikacji mobilnych.

Przyjrzyjmy się zatem istotnym funkcjom najlepszych IDE do tworzenia aplikacji mobilnych.

Studio Android

Studio Android to popularne narzędzie programistyczne polecane przez Google. Zawiera funkcje wysokiego poziomu ułatwiające pracę programistom przy tworzeniu aplikacji na Androida. Jedną z podstawowych cech są wirtualne urządzenia (emulatory).

Kluczowe cechy:

 • Edytor układu wizualnego: Pozwala programistom na szybkie tworzenie układów poprzez przeciąganie elementów interfejsu użytkownika do edytora projektowania wizualnego, zamiast pisania złożonego kodu. Ten edytor może sprawdzać układy na różnych urządzeniach i wersjach Androida. Może dynamicznie zmieniać rozmiar układów, aby były wyświetlane idealnie zgodnie z rozmiarem ekranu. Ponadto programiści mogą skorzystać z ConstraintLayout, menedżera układu.
 • Analizator APK: Android Studio jest dostarczany z analizatorem APK, który sprawdza skład APK (plik wykonywalny aplikacji). Skraca czas debugowania plików DEX (zawierających kod) i innych zasobów. Zmniejsza rozmiar pliku APK, co pozwala na łatwą instalację na urządzeniach o małej ilości pamięci.
 • Szybki emulator: To IDE jest dostarczane z emulatorem Androida, który pomaga programistom testować ich aplikacje na różnych urządzeniach bez posiadania rzeczywistego urządzenia fizycznego. Testowanie dowolnej aplikacji na emulatorze to najszybszy sposób przesyłania danych, a nie USB.
 • Elastyczny system budowania umożliwia programistom dostosowywanie kompilacji i generowanie wielu wariantów kompilacji dla różnych urządzeń za pomocą jednego projektu.
 • Profile w czasie rzeczywistym: Android Studio ma wbudowane narzędzia do profilowania, które zapewniają statystyki w czasie rzeczywistym, takie jak procesor, pamięć i aktywność sieciowa. Pomaga programistom zidentyfikować wąskie gardła wydajności, sprawdzając stertę i alokacje oraz analizując ładunki sieciowe.

Android Studio może być swobodnie pobierane i używane przez każdego. Jest dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux i obsługuje programowanie w językach Java, C, C ++, Kotlin, XML.

IDE Qt

Kreator Qt to wieloplatformowe IDE dla doświadczonych programistów mobilnych.

Kluczowe cechy:

 • Zaawansowany edytor kodu: Ten edytor kodu umożliwia programistom pisanie kodu w językach, takich jak C++, QML, JavaScript itp. Ponadto zawiera ekscytujące funkcje, takie jak uzupełnianie kodu, podświetlanie składni, wbudowana dokumentacja itp., co ułatwia programiści do pisania kodu.
 • Kontrola wersji: To IDE jest dostarczane z powszechnie używanymi systemami kontroli wersji, takimi jak Git, Subversion, mercurial itp.
 • Zintegrowany projekt interfejsu użytkownika umożliwia programistom tworzenie aplikacji opartych na widżetach C++ z gotowymi kontrolkami.
 • Zarządzanie projektem i budową: Niezależnie od tego, czy zaczynasz projekt od zera, czy importujesz istniejący projekt, ta funkcja zapewni programistom obsługę Cmake i funkcji podobnych do kompilacji krzyżowej.
 • Wiele celów: Pozwala programistom uruchamiać swoje projekty na różnych systemach stacjonarnych, mobilnych i wbudowanych z ustawieniami kompilacji, które pozwalają im przełączać się między wieloma celami.
 • Emulator urządzenia: Pozwala programistom testować i debugować aplikacje w emulatorze, aby zapewnić rzeczywiste środowiska.
 • Szybki kompilator: kompiluje kod źródłowy do kodu natywnego szybciej niż zwykle.

To środowisko IDE obsługuje języki C i C++ i jest zgodne z systemami operacyjnymi Windows, Linux i macOS. Jest bezpłatny do użytku osobistego, ale zaczyna się od 350 USD do użytku komercyjnego.

Xkod

Xkod jest powszechnie używanym środowiskiem IDE dla systemów operacyjnych macOS. Korzystając z tego środowiska IDE, programiści mogą tworzyć oprogramowanie lub aplikacje na komputerach Mac, których można używać w systemach iOS, iPadOS, macOS, tvOS i watchOS.

Kluczowe cechy:

 • Konstruktor interfejsów: Xcode IDE jest wyposażony w fantastyczną funkcję płótna projektowego Interface Builder, która umożliwia programistom prototypowanie całego interfejsu użytkownika bez pisania kodu. Można to zrobić w ciągu kilku minut, a następnie programiści mogą graficznie połączyć stworzony interfejs ze źródłem w edytorze Xcode. Dzięki edytorowi Assistant programiści mogą jednocześnie pracować nad projektem graficznym, implementując kod źródłowy.
 • Xcode tworzy lokalne repozytorium Git dla nowych projektów. Dzięki menu kontroli źródła programiści mogą wydajnie wykonywać operacje rozgałęziania i scalania. Dzieli okienko, aby wyświetlić dwie różne wersje tego samego pliku i podkreśla główne różnice. Edytor wersji i kontrola źródła umożliwiają porównywanie dwóch wersji jednego pliku, sprawdzanie dzienników zatwierdzenia, zmianę kodu, a nawet powiększanie wstecz, aby zobaczyć całą oś czasu zatwierdzenia.
 • Testowanie: Xcode zapewnia programowanie oparte na najlepszych testach. Dzięki nawigatorowi testów programiści mogą szybko przejść do dowolnego konkretnego testu, wykonać go lub wykonać grupę różnych testów zgodnie z wymaganiami. Ponadto programiści mogą łatwo śledzić, który kod jest aktualnie edytowany i synchronizować go za pomocą specyficznego dla testu widoku edytora Asystenta.
 • Dostosowywanie: Deweloperzy mogą łatwo skonfigurować środowisko Xcode, dołączając funkcje, takie jak karty, zachowania itp.
 • Otwórz szybko: Deweloperzy mogą użyć „Command-shift-O”, aby uzyskać szybki dostęp do dowolnego pliku projektu. Zapewnia natychmiastowe zakończenie wyszukiwania, z którego można wybrać żądany plik i nacisnąć Enter.
 • Tryb Vima: Pozwala na kilka interesujących trybów edycji znanych użytkownikom Vima. Możesz sprawdzić dolny pasek, aby sprawdzić lub wyświetlić wskaźniki trybu.

Xcode obsługuje programowanie w językach Swift, AppleScript, C, C++, Objective-C, Objective-C++, Python i Ruby. Programiści mogą używać tego IDE do tworzenia aplikacji na iPhone’a i iPada oraz doskonałych programów dla komputerów Mac. Środowisko Xcode IDE jest dostępne do bezpłatnego pobrania.

IDE Eclipse

Zaćmienie został wprowadzony w 2001 roku jako narzędzie programistyczne Java i od tego czasu ewoluował i stał się preferowanym środowiskiem IDE dla programistów ze względu na obsługę różnych języków.

Kluczowe cechy:

 • Eclipse obsługuje Androida z rozszerzeniem Google ADT.
 • Eclipse zawiera domyślne narzędzie do budowania, znane jako ANT.
 • Jest wyposażony w wysokiej klasy automatyczne uzupełnianie kodu.
 • Istnieje duża społeczność i baza użytkowników wspierających i przyczyniających się do doskonalenia Eclipse.
 • Jest dostarczany z szeroką gamą wtyczek rozszerzających jego funkcjonalność.
 • Eclipse może bezproblemowo integrować się z Git, Maven i innymi narzędziami programistycznymi.
 • Oferuje programistom wysokie możliwości dostosowywania.

Eclipse obsługuje teraz Java, C, C++, JavaScript, Perl, PHP, Python, R i wiele innych języków. Można go pobrać bezpłatnie i można z niego korzystać w systemach Linux, macOS, Windows. Eclipse jest również dostępne jako środowisko programistyczne w chmurze, które umożliwia tworzenie aplikacji bezpośrednio z przeglądarki.

Jeździec JetBrains

Jeździec JetBrains to jedno z potężnych środowisk IDE dostępnych do programowania Xamarin, oferujące doskonały interfejs użytkownika dla systemów Windows i macOS. Zapewnia dodatkowe funkcje, takie jak inspekcje kodu i refaktoryzacje, które poprawiają środowisko C# i umożliwiają programistom wydajne pisanie kodu bez błędów.

Kluczowe cechy:

 • Edytor kodu: Deweloperzy mogą korzystać z funkcji edytorów kodu, takich jak automatyczne uzupełnianie przestrzeni nazw, automatyczne wstawianie nawiasów klamrowych i wyróżnianie składni, zmiana kolejności kodu, refaktoryzacja szybkiego dostępu i działania kontekstowe.
 • Nawigacja i wyszukiwanie: Ta funkcja umożliwia programistom przechodzenie do dowolnego pliku, typu lub elementu członkowskiego w kodzie, znajdowanie ustawień za pomocą standardowego skrótu Search Everywhere. Możesz znaleźć użycie symbolu, użycie w różnych językach i użycie ciągu literału.
 • Dekompilator: Jeśli programiści chcą wiedzieć, jak działa kod innej firmy, możesz użyć opcji dekompilatora, która zdekompiluje plik wykonywalny do C#. Następnie programista może poruszać się po kodzie.
 • Refaktoryzacja: JetBrains zawiera ponad 60 refaktoryzacji 450+ działań kontekstowych ReSharper. Pozwala programistom zmieniać nazwy, wyodrębniać metody, klasy itp.
 • Testów jednostkowych: Pozwala programistom na uruchamianie i debugowanie testów jednostkowych opartych na NUnit. Oznacza metody i klasy testowe, dzięki czemu programista może po prostu uruchamiać, debugować i zarządzać tymi testami.
 • Kontrola wersji: JetBrains Rider jest wyposażony w obsługę Git, Subversion, Mercurial, Perforce itp.

Działa w obu systemach Windows. Linux i macOS oraz umożliwia tworzenie aplikacji na urządzenia z systemem Android i iOS. Jetbrains oferuje 30-dniowy okres próbny, a ceny zaczynają się od 139 USD rocznie.

Kod programu Visual Studio

Microsoft wprowadzony Visual Studio głównie dla systemów Windows, Linux i macOS. Umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych i stacjonarnych za pomocą platformy .NET MAUI.

Kluczowe cechy:

 • Centrum aplikacji: Umożliwia programistom zautomatyzowanie cyklu życia aplikacji na iOS, Android, Windows i macOS. Programiści mogą testować na tysiącach rzeczywistych urządzeń, dystrybuować je do testerów wersji beta i sklepów z aplikacjami oraz monitorować wykorzystanie w świecie rzeczywistym za pomocą danych analitycznych.
 • IntelliKod: Zestaw narzędzi do automatycznego uzupełniania kodu, które przechodzą przez kontekst kodu, takie jak nazwy zmiennych, funkcje itp. Uzupełnia całą linię na raz, co daje dokładniejszy kod.
 • Uzyskiwanie wglądu w kod: Dzięki funkcji CodeLens programu Visual Studio Code deweloperzy mogą znaleźć szczegółowe informacje, takie jak wprowadzone zmiany, wynik tych zmian i inne. Zawiera również niezbędne informacje, takie jak referencje, autorzy, testy i zaangażowana historia, aby Cię poprowadzić.

Program Visual Studio oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak debugowanie, wyróżnianie składni, inteligentne uzupełnianie kodu, fragmenty kodu, refaktoryzacja kodu i osadzony git. Obsługuje C, C ++, C #, F#, JavaScript itp. Umożliwia tworzenie aplikacji na Androida, iOS i Windows za pomocą C# lub F# za pomocą Xamarin.

DroidScript

DroidScript to łatwy i przenośny edytor kodowania odpowiedni do tworzenia aplikacji mobilnych. Przyspiesza proces rozwoju i poprawia wydajność aplikacji dzięki fantastycznym narzędziom programistycznym.

Kluczowe cechy:

 • Pozwala programistom na dostęp do GPS, aparatu, akcelerometru, Bluetooth, WiFi.
 • Użyj natywnych kontrolek i/lub HTML5 i CSS.
 • Pozwala programistom kontrolować Arduino, ESP32, Raspberry Pi i wiele innych gadżetów.
 • Wykorzystuje wbudowany w Androida silnik JavaScript Chrome V8, stale aktualizowany przez Google, aby spełniał współczesne standardy internetowe.
 • Dzięki wbudowanemu IDE (edytorowi) opartemu na przeglądarce możesz połączyć się z Wi-Fi, aby umożliwić bezprzewodowe kodowanie w dowolnym systemie operacyjnym.
 • Wbudowana dokumentacja.
 • Możesz uzyskać dostęp do setek próbek, wtyczek, modułów NPM i wersji demonstracyjnych.

Możesz użyć tego edytora do nauki JavaScript. Jest mały, zajmuje mało miejsca w systemie i jest łatwy w instalacji. Nie potrzebujesz ogromnej konfiguracji, aby korzystać z tego edytora kodu; wszystko czego potrzebujesz to dobre połączenie internetowe. Jest dostępny dla systemów Windows, Linux i macOS.

Wniosek

Jeśli jesteś programistą i zajmujesz się kodowaniem, możesz zrozumieć, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego środowiska IDE do tworzenia doskonałych aplikacji mobilnych. IDE ułatwiły życie programistom, zapewniając im kompleksowy interfejs do kodowania, edycji, debugowania i testowania. Oszczędza czas i wysiłek programistów oraz zwiększa ich produktywność, aby stworzyć unikalną aplikację mobilną.

Możesz także przyjrzeć się niektórym z najlepszych IDE Java.

x