7 najlepszych motywów Plank Dock, które pokochają użytkownicy Linuksa

Doki aplikacji są dość popularne w systemie Linux. W rezultacie istnieją dziesiątki różnych programów dokowania, które użytkownicy instalują w celu naśladowania macOS itp. Spośród wszystkich różnych narzędzi dokowania na platformie, Plank wyróżnia się najbardziej. Powód? Jest łatwy w dostosowaniu, łatwy w konfiguracji, nie zużywa dużo zasobów systemowych, obsługuje widżety i jest niezawodny.

Choć przystań Deska jest tak dobra, to poważnie brakuje jej działu tematycznego. Domyślnie stacja dokująca ma dwa potężne motywy! Jeśli Twoim zadaniem jest przekształcenie szarego pulpitu Linuksa w coś zupełnie innego, to musi się zmienić. Aby pomóc użytkownikom Linuksa w ich podróży do upiększenia konfiguracji Plank, zebraliśmy listę najlepszych motywów Plank do pobrania!

1. Papierowe

W dzisiejszych czasach modne jest projektowanie materiałów Google. Z tego powodu Papierowe Motyw deski istnieje. To zgrabny, inspirowany przez Google motyw deski, który stara się jak najlepiej wprowadzić materiał projektowy do doku. Sprawdź ten motyw, jeśli jesteś fanem materiałów i chcesz uzupełnić swoją „płaską” konfigurację GTK.

Uwaga: biorąc pod uwagę, że Paperterial jest motywem Material-design, dobrym pomysłem jest zainstalowanie obok niego motywu ikony Papirus, aby dopełnić wygląd.

2. Cień

Shade to kolejny motyw z fantazyjnego pakietu tematycznego Plank Docka Kena Harkeya. W przeciwieństwie do Paperterial, nie ma żadnego wpływu na projekt Google. Jednak, Cień wyróżnia się estetyką Dark, podobną do Maca.

Motyw Shade ma również lekki wariant „Anti-Shade”. Podobnie jak Shade, Anti-Shade jest bardzo podobny do Maca i elegancki. Dostępny jest Anti-Shade tutaj.

3. Pływak

Chociaż „szklany” wygląd przeszłości gaśnie, Pływak obejmuje to, prezentując Plank w nowy, przejrzysty sposób podobny do systemu Windows 7. Jeśli brakuje Ci przezroczystego panelu, pobierz ten motyw już teraz!

4. Mojave

Naprawdę nie możemy stworzyć listy motywów stacji dokującej Linuksa bez mówienia o Apple. Poznaj Mojave, nowy motyw stacji dokującej Plank, który czerpie inspirację z nowego wyglądu systemu macOS.

Mojave działa najlepiej z pełnym motywem ikon MacOS, takim jak La Capitaine itp. Dowiedz się więcej o motywie tutaj!

5. Mglisty dok

Foggy Dock to oryginalny, przezroczysty motyw dla Plank. Wygląda na to, że nie ma żadnych specjalnych wpływów projektowych, ale jeśli jesteś fanem macOS, będzie pasował całkiem dobrze na każdej konfiguracji pulpitu Linuksa podobnej do Mac.

Chcesz pobrać Foggy Dock? Weź to z Wygląd gnomów!

6. Frost

Mróz to ciemny motyw Plank, dla tych, którzy nie są zainteresowani motywami „Mac-like” lub „Material” i po prostu szukają dobrze wyglądającej konfiguracji dla Plank.

Motyw jest bardzo prosty i wygląda całkiem nieźle. Pobierz go z Gnome-look już dziś!

7. Dax

Plik Motyw Dax to całkowicie oryginalny, przezroczysty motyw doków dla Plank. Jest płaski, ale nie zapożycza od Google ani żadnego z aktualnych trendów projektowych. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz solidnego, przejrzystego motywu, Dax to dobry wybór.

Zainstaluj motywy Plank

Motywy stacji dokującej Plank nie są instalowane w systemie Linux, tak jak tradycyjny motyw GTK lub QT. To zupełnie odrębna rzecz. Aby zainstalować którykolwiek z tych motywów, musisz skonfigurować je ręcznie.

Pierwszym krokiem w procesie konfiguracji motywu Plank jest utworzenie nowego katalogu. Proszę zrozumieć, że ten folder może już istnieć na komputerze z systemem Linux. Najlepszym sposobem na przetestowanie tego jest uruchomienie następującego polecenia w oknie terminala.

cd ~/.local/share/plank/themes

Uruchomienie polecenia CD powinno zmienić terminal z jego katalogu roboczego do folderu motywów Plank. Jeśli okno terminala nie przeniesie się do tego folderu, nie masz folderu motywów i powinieneś kontynuować tworzenie nowego folderu w terminalu.

Aby utworzyć nowy folder motywów Plank, użyj polecenia mkdir w terminalu. Pamiętaj, aby użyć przełącznika p, aby zachować uprawnienia takie same, jak w podfolderze Plank.

mkdir -p ~/.local/share/plank/themes

Za pomocą polecenia CD przenieś terminal do katalogu Pobrane. Stamtąd musisz wyodrębnić folder archiwum motywu.

Pamiętaj, że niektóre motywy Plank są w formacie Zip, a inne są archiwami Tar.

Format pocztowy

Aby wyodrębnić motywy w formacie Zip, wykonaj:

cd ~/Downloads
unzip name-of-plank-archive.zip

Format TarGZ

W przypadku archiwów z motywami w formacie Tar te polecenia są konieczne.

cd ~/Downloads
tar -zxvf name-of-plank-archive.tar.gz

Format TarXZ

Masz motyw Plank w formacie XZ? Chociaż prawdą jest, że te pliki archiwów to Tar, nie zostaną wyodrębnione za pomocą polecenia TarGZ. Zamiast tego musisz wykonać inną wersję polecenia tar.

cd ~/Downloads

tar -xvf name-of-plank-archive.tar.xz

Przenoszenie plików motywów

Uruchomiłeś polecenia wyodrębnienia plików motywu Planka z pliku archiwum. Teraz czas zainstalować rzeczywisty motyw. Aby to zrobić, wróć do terminala i przenieś główny folder motywów do obszaru tematycznego Plank, który stworzyliśmy wcześniej.

Uwaga: pamiętaj, że niektóre wyodrębniane motywy mogą mieć podfoldery. Upewnij się, że przenosisz rzeczywisty folder motywów, a nie folder zawierający folder motywów.

cd ~/Downloads

mv name-of-plank-theme-folder ~/.local/share/plank/themes

Włączanie motywów

Zainstalowanie aktualnego motywu Plank w systemie Linux jest ważnym krokiem, ale samo zainstalowanie go nie wystarczy. Nadal musisz włączyć motyw.

Aby włączyć motyw, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w doku. Bądź bardzo ostrożny i staraj się nie klikać programu uruchamiającego, bo to nie zadziała. Po pomyślnym kliknięciu prawym przyciskiem myszy pustego miejsca w doku będziesz mieć dostęp do ukrytego menu prawego przycisku myszy. W menu kliknij „Preferencje”.

Uwaga: nie możesz uzyskać dostępu do menu prawego przycisku myszy? Naciśnij Alt + F2 i zamiast tego uruchom polecenie plank –preferences.

W obszarze Preferencje poszukaj menu rozwijanego Motyw. Za pomocą menu wybierz i zastosuj nowo zainstalowany motyw Plank!

x