7 najlepszych samoobsługowych rozwiązań Wiki dla małych i dużych przedsiębiorstw

Czy nadal trzymasz się „książki”, jeśli chodzi o uczenie się czegoś nowego?

Cóż, ja tak!

I jestem pewien, że wielu z was się z tym zgodzi.

W dobie smartfonów, wideo i audio nikt nie może zaprzeczyć istnieniu książek. Wraz z nami ewoluowały i stały się dostępne cyfrowo w postaci e-booków, bazy wiedzy, dokumentacji produktów i nie tylko.

Założę się, że nikt nie może zapomnieć o popularnych wiki, takich jak Wikipedia!

Wielu z was ma nadzieję znaleźć informacje o swoim ulubionym piłkarzu, piosenkarzu pop, technologiach i innych dziedzinach.

Czy wiesz, że Wikipedia ma obecnie ponad 50 milionów stron w 314 językach?

Teraz wiesz!

Czy jesteś zainteresowany stworzeniem strony internetowej takiej jak Wikipedia lub bazy wiedzy, która poprowadzi Twoich klientów o Twoich produktach?

Masz szczęście, ten artykuł jest właśnie o tym!

Tutaj będę mówił o tym, czym jest oprogramowanie wiki, w jaki sposób może ci pomóc, a następnie o kilku rozwiązaniach z własnym hostingiem.

Co to jest oprogramowanie wiki?

Oprogramowanie Wiki to oprogramowanie, które można wykorzystać do tworzenia, udostępniania i edytowania treści oraz efektywnej współpracy i organizowania jej.

Możesz go łatwo zainstalować na serwerze i uruchomić jako aplikację internetową. Cała zawartość tworzona w tym środowisku jest zwykle przechowywana w wydajnej bazie danych. Oprogramowanie można również nazwać silnikiem wiki.

Firmy potrzebują oprogramowania typu wiki do tworzenia bazy wiedzy i dokumentacji produktu, która pomaga użytkownikom uzyskać potrzebne im informacje o produkcie i usłudze. Staje się przewodnikiem dla początkujących i początkujących użytkowników, których pytania można łatwo omówić w dokumencie.

Przypadki użycia oprogramowania wiki

 • Przechowywanie i udostępnianie wiedzy i instrukcji dotyczących Twoich produktów/usług.
 • Wewnętrzna wiki do współpracy zespołowej
 • Wiki o klasie dla nauczycieli, którzy mogą udostępniać uczniom materiały szkoleniowe i przewodniki
 • Generuj pomysły i publikuj je na wiki, aby ludzie mogli dodawać do niej więcej sugestii
 • Pracuj jako podręczniki
 • Poradniki i instrukcje
 • Możesz prezentować dyskusje e-mailowe na wiki.
 • Działa jako blog dla prezesów, menedżerów i pracowników

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania wiki?

Korzyści jest wiele. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Przeszukiwalna zawartość 🔍

Oprogramowanie Wiki umożliwia użytkownikom łatwe wyszukiwanie zarchiwizowanych informacji za pomocą wbudowanej wyszukiwarki.

Dlatego użytkownicy nie będą mieli problemów z dostępem do niego, nawet jeśli umieścisz w nim mnóstwo informacji. Ale aby tak się stało, musisz uporządkować informacje w czytelnym i odpowiednim formacie, aby ludzie mogli łatwiej wyszukiwać to, o czym chcą przeczytać.

Efektywna współpraca

Wiki promuje współpracę, w ramach której każdy członek zespołu może wnosić swój wkład, dzielić się swoją wiedzą i podejmować wysiłki w celu ulepszenia treści jako całości.

Z drugiej strony rozwiązania inne niż wiki nie dają Ci tego luksusu, ponieważ tylko osoba publikująca treść lub przypisany do niej redaktor może tylko edytować treść.

Kontrola jakości 💯

Jeśli redaktor popełni błąd w dokumencie, inni członkowie zespołu lub społeczności mogą go natychmiast poprawić. W ten sposób błąd nie zostanie zauważony przez użytkowników końcowych, którzy mogą być zdezorientowani konkretną instrukcją, która może utrudnić obecność Twojej firmy.

Zdecentralizowane podejmowanie decyzji 🤔

Wiki umożliwia podejmowanie zdecentralizowanych działań na dokumentach, dzięki którym ludzie mogą podejmować decyzje, które możesz później przejrzeć.

To lepsze niż każdorazowe uzyskiwanie pozwolenia od scentralizowanego decydenta, który może nie podejmować decyzji w określonym czasie.

Dość teorii, teraz czas na przedstawienie!

Istnieje wiele oprogramowania typu open source i komercyjnego oprogramowania wiki, które możesz zainstalować na swoim serwerze. Zdobądź wybraną maszynę wirtualną w chmurze i zainstaluj dowolne z poniższych rozwiązań.

Wiki.js

Wiki.js to potężne oprogramowanie typu wiki o otwartym kodzie źródłowym, które dzięki intuicyjnemu interfejsowi sprawia, że ​​dokumentacja jest przyjemną jazdą. Jest kompatybilny z MariaDB, PostgreSQL, MySQL, SQLite lub MS-SQL Server i działa praktycznie na każdej platformie. Wiki.js działa na Node.js, który zapewnia niesamowitą wydajność.

Zyskujesz elastyczność w dostosowywaniu wyglądu dokumentacji w trybie ciemnym lub jasnym. Uczyń wiki prywatną, publiczną lub kombinacją obu, cokolwiek uważasz za słuszne. Inteligentnie wykorzystuje dostępne zasoby, niezależnie od tego, czy jest to wysokowydajna maszyna wirtualna, czy Raspberry Pi.

Wiki.js można łatwo zainstalować w ciągu kilku minut dzięki przewodnikom krok po kroku. Oferuje szeroką gamę modułów, które możesz włączać/wyłączać w zależności od potrzeb, jeśli mówisz o funkcjach. Do uwierzytelniania ma wbudowane uwierzytelnianie, w tym odzyskiwanie hasła i możliwości samodzielnej rejestracji.

Możesz także zintegrować usługi uwierzytelniania innych firm, takie jak GitHub, Google, Microsoft, Auth0, LDAP, Okta i inne, wraz z 2FA. Posiada popularny edytor przecen z paskiem narzędzi i podglądem na żywo, łatwy w użyciu edytor WYSIWYG, z którego mogą korzystać osoby niebędące technikami, oraz zwykły kod HTML do importowania wstępnie sformatowanych stron.

Wiki.js wprowadzi również migrację treści za pomocą WikiText, tabelarycznego i zoptymalizowanego edytora REST/GraphQL. Możesz śledzić modyfikacje treści, porównywać wersje, aby zobaczyć różnice, przywracać stan z przeszłości, a nawet odzyskiwać usunięte strony lub eksportować wersję strony. Jest dostępny w ponad 40 językach i obsługuje również natywne języki RTL.

Możesz zarządzać zasobami multimedialnymi, edytować obrazy, podświetlać kody, generować diagramy, renderować wyrażenia matematyczne oraz dodawać wideo i audio. Wiki.js ma wbudowaną wyszukiwarkę i obsługuje wyszukiwanie w chmurze, Elasticsearch i inne silniki, takie jak Sphinx, Manticore itp.

Twórz kopie zapasowe treści za pomocą GitHub, Azure DevOps, GitLab, DigitalOcean Spaces, Google Cloud Storage, Dropbox, Box, Google Drive itp.

Zainstaluj wiki.js na maszynie wirtualnej, platformie Docker, Kubernetes lub wstępnie utworzonych obrazach chmury z DigitalOcean i AWS.

DokuWiki

Wysoce wszechstronny DokuWiki jest open-source i jest znany ze swojej prostoty i skuteczności podczas dokumentowania. Nie potrzebuje bazy danych i cieszy się zarówno programistów, jak i użytkowników z czytelnej i czystej składni. Inne punkty przemawiające na korzyść DokuWiki to łatwa konserwacja, integracja i tworzenie kopii zapasowych.

Jest również wyposażony we wbudowane złącza uwierzytelniające i kontrolę dostępu, dzięki czemu jest jeszcze bardziej przydatny dla przedsiębiorstw. Tętniąca życiem społeczność DokuWiki stworzyła wiele wtyczek do wielu zastosowań poza tradycyjną wiki. Możesz łatwo dodawać nowe strony i szybko je aktualizować.

Deweloperzy zaprojektowali DokuWiki, aby było skutecznym narzędziem do współpracy i utrzymywania rejestru wszystkich wprowadzonych zmian. Różne przypadki użycia DokuWiki to:

 • Instrukcja oprogramowania
 • Baza wiedzy
 • Prywatny notatnik
 • CMS – intranet
 • Obszar roboczy projektu

DokuWiki zapewnia wiele korzyści, takich jak łatwość instalacji, mniejsze wymagania systemowe, wiele rozszerzeń, wbudowana kontrola dostępu, obsługa ponad 50 języków i niezależność od urządzeń. Umożliwia łatwą konfigurację i oferuje wiele szablonów i wtyczek.

Jeśli potrzebujesz DokuWiki w chmurze, możesz spróbować Kamateraktóry oferuje instalację jednym kliknięciem i daje możliwość hostowania w 13 centrach danych na całym świecie.

MediaWiki została stworzona przez starszych naukowców w 2002 roku. Jest to darmowe oprogramowanie typu wiki o otwartym kodzie źródłowym, które wspiera tysiące witryn, organizacji i firm. Zawiera popularne wiki, takie jak Wikipedia, Wikimedia Commons, Wikisłownik i wiele innych.

MediaWiki pomaga gromadzić wiedzę, organizować ją, a następnie udostępniać wiedzę wszystkim. Oprogramowanie jest potężne, rozszerzalne, niezawodne i wielojęzyczne. Jest napisany w PHP, co ułatwia rozpoczęcie pracy na stosie LAMP. Jest już szeroko stosowany od lat; jest to obecnie jedno z najsolidniejszych rozwiązań wiki dostępnych na rynku.

MediaWiki zawiera przydatne funkcje i opcje organizacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla firmowej wiki. Masz możliwość dostosowywania za pomocą szablonów i dodawania większej liczby funkcjonalności, instalując przydatne rozszerzenia.

W przypadku hostingu MediaWiki możesz wypróbować A2 Platforma.

XWiki

Znowu jeszcze jedno rozwiązanie wiki typu open source dla Ciebie – XWiki, który jest napisany w Javie. Możesz go używać jako wiki pierwszej generacji lub wiki drugiej generacji. Witryny wiki pierwszej generacji służą głównie do współpracy nad zawartością, podczas gdy witryny wiki drugiej generacji służą do tworzenia współpracujących aplikacji internetowych.

Przykładami drugiej generacji mogą być blogi, które przekazują informacje i porządkują je za pomocą forów i tagów. Takie platformy umożliwiają uczestnikom dyskutowanie wartościowych tematów i wspieranie rozwiązań do zarządzania zadaniami w celu tworzenia i dystrybucji zadań związanych z projektami. XWiki zawiera intuicyjny i solidny edytor WYSIWYG wraz ze składnią wiki.

Główni programiści i społeczność XWiki udostępniają 600 rozszerzeń, w tym wtyczki, motywy, skórki, makra i aplikacje. Od zarządzania po współpracę — zapewnia wszystko płynnie, dzięki czemu Twoja dokumentacja może odnieść wielki sukces.

Stos Książek

Prosta platforma do przechowywania i organizowania informacji za pomocą Stos Książek.

Jedną z zalet BookStack jest jego prostota; jego edytor stron zawiera prosty interfejs z WYSIWYG. Możesz podzielić zawartość na 3 rzeczywiste grupy – strony, rozdziały i książki. Całą zawartość BookStack można przeszukiwać w tych trzech grupach i na samym poziomie książki.

Utrzymuj połączoną dokumentację, łącząc bezpośrednio dowolny akapit. Skonfiguruj BookStack na podstawie konkretnego przypadku użycia i zmień logo, nazwę i pola rejestracji. Oprócz tego możesz zmienić widoczność systemu i wybrać wyświetlanie go publicznie lub nie.

BookStack jest oparty na frameworku PHP, Laravel, z bazą danych MySQL. W rezultacie, niezależnie od używanej maszyny wirtualnej, wydajność nie stanowiłaby problemu. Oprócz zaawansowanych funkcji łączenia i wyszukiwania, otrzymujesz sortowanie między książkami, zarządzanie obrazami i rewizje stron.

Korzystając z systemu uprawnień i ról, możesz także w razie potrzeby blokować działania i zawartość. Dzięki ich społeczności możesz ustawić preferowany język, taki jak angielski, francuski, hiszpański, włoski, japoński, rosyjski, niemiecki, holenderski itp.

Czy jesteś fanem Markdowna?

Dobre wieści!

BookStack obsługuje go oprócz podglądu na żywo tego, co piszesz w swojej dokumentacji. Umożliwia również integrację z dostawcami uwierzytelniania, takimi jak Okta, LDAP, Google, Slack, GitHub i AzureAD.

Gollum

Jeśli chcesz mieć lokalny frontend i słodkie API, Gollum jest twoim kumplem.

Nie, nie mówię o „Gollumie” z Władcy Pierścieni.

Zamiast tego ten Gollum jest prostym i opartym na Git rozwiązaniem wiki do dokumentacji. Jego strony mogą być podzielone na kategorie w katalogach, tak jak lubisz.

Możesz także dołączyć inne treści, takie jak pliki PDF, nagłówki lub stopki, obrazy itp. Strony Golluma można pisać w znacznikach różnych typów, a wszelkie zmiany wprowadzone przez system edytora mogą być natychmiast widoczne. Możesz także wyświetlać i przywracać strony w wielu wersjach.

Gollum jest kompatybilny z wiki GitHub i obsługuje zaawansowane funkcje, takie jak diagramy UML, adnotacje z CriticMarkup, matematyka przy użyciu MathJax, przekierowania, makra, kanał RSS, cytowanie, BibTeX i inne. Działa na systemach uniksopodobnych, ale można go używać w systemie Windows za pomocą JRuby.

Zarys

Zarys jest uważany za jedno z najszybszych rozwiązań wiki dla rozwijających się firm. Pozwala tworzyć piękne i bogate w funkcje strony, a także jest kompatybilny z przecenami. To oprogramowanie jest tworzone przy użyciu Node.js i React, dzięki czemu można myśleć o jego zaletach, takich jak szybkość, lepsza wydajność i prostsze programowanie.

W przypadku przechowywania plików obsługuje obiektową pamięć masową zgodną z AWS S3 lub S3.

Wniosek

Jeśli masz małą lub średnią firmę, a nawet duże przedsiębiorstwo, możesz stworzyć bazę wiedzy, współpracować nad nią i informować klienta o swoich produktach. A wszystko to jest możliwe dzięki rozwiązaniu wiki omówionemu powyżej.

Dlatego wybierz rozwiązanie, które znajdziesz, które ma funkcje, z których możesz skorzystać, i zdobądź jeden krok do przodu, aby lepiej służyć swoim klientom.

Jeśli nie jesteś gotowy na rozwiązanie z własnym hostingiem, możesz alternatywnie wypróbować hostowane platformy wiki.

x