7 Potężne oprogramowanie do projektowania PCB do projektowania elektroniki

Korzystanie z oprogramowania do projektowania obwodów drukowanych (PCB) to doskonały sposób na wydajne tworzenie wysokiej jakości projektów bez błędów.

Bez oprogramowania elektronicy i projektanci mogą napotkać wiele trudności w projektowaniu wszystkiego od podstaw, montażu i oczekiwaniu na zatwierdzenia projektu.

W przeciwieństwie do metod ręcznych, które pochłaniają dużo czasu, wysiłku i zasobów, oprogramowanie PCB usprawni Twoją pracę i zwiększy wydajność. Nie musisz też obawiać się ryzyka błędów, które zabijają czas i opóźniają produkcję. Zamiast tego możesz użyć oprogramowania PCB do projektowania z szybkością i dokładnością.

Jeśli więc chcesz korzystać z oprogramowania do projektowania PCB, na rynku dostępnych jest ich wiele, co utrudnia wybór tego, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Nie martw się; przedstawiliśmy dla Ciebie jedne z najlepszych programów PCB na rynku.

Spójrz!

Czym są PCB?

Płytki drukowane (PCB) to laminowane struktury warstwowe składające się z warstw izolacyjnych i przewodzących. Jest to zasadniczo płyta łącząca różne komponenty elektryczne i tworząca obwód elektryczny do zasilania urządzenia elektronicznego.

Płytki PCB są używane w prawie wszystkich gadżetach elektronicznych, tworząc ich cegiełki. Wykorzystywane są do dwóch głównych funkcji:

 • Montaż elementów elektronicznych w ich wybranych miejscach na warstwach zewnętrznych poprzez lutowanie
 • Aby umożliwić połączenia elektroniczne między zaciskami komponentów

Warstwy przewodzące są zaprojektowane przy użyciu przewodników w celu zapewnienia połączeń elektrycznych. Inny proces jest wdrażany w celu dodania przelotek, które są połączeniami elektrycznymi między różnymi warstwami miedzi.

Płytki PCB wspierają mechanicznie różne elementy elektroniczne za pomocą przewodzących podkładek zaprojektowanych w taki sposób, aby mogły przyjąć zaciski komponentów i połączyć je elektrycznie za pomocą płaszczyzn, ścieżek i innych funkcji.

Co to jest oprogramowanie do projektowania PCB?

Projektowanie obwodów drukowanych (PCB) odnosi się do projektowania komponentów PCB, ich montażu i trasowania w celu ustanowienia połączeń elektrycznych na płytce drukowanej w celu zasilania obwodów elektronicznych. A oprogramowanie, które może Ci w tym pomóc, można nazwać oprogramowaniem do projektowania PCB.

Niektóre funkcje oprogramowania PCB to:

 • Edytor schematów ułatwiający montaż i edycję obiektów elektrycznych, komponentów, obiektów graficznych itp. na stronach schematów
 • Wizualizacja 3D i schematy 2D płytki drukowanej, aby zobaczyć, jak wygląda Twój projekt i pomóc Ci zidentyfikować błędy i łatwo edytować komponenty
 • Autorouting do automatycznego łączenia różnych punktów na płytce drukowanej w celu umożliwienia podłączenia elektrycznego
 • Sprawdzanie zasad projektowych za pomocą różnych narzędzi w celu identyfikacji wad i naruszeń projektowych (w oparciu o wytyczne branżowe lub firmowe), które mogą powodować problemy w zakresie mocy, sygnałów, EMC itp.
 • Funkcje współpracy pomagają różnym projektantom pracować nad projektem w czasie rzeczywistym, wprowadzać zmiany, dodawać komentarze, przekazywać opinie itp.

Projektowanie PCB obejmuje różne etapy:

 • Rozmieszczenie komponentów: Możesz rozpocząć projektowanie PCB, przekształcając schematyczny diagram PCM w namacalną płytkę drukowaną. Będziesz musiał wykorzystać swoje umiejętności rozwiązywania problemów, aby złożyć komponenty we właściwych miejscach.
 • Routing: Jest to proces, w którym ustanowisz połączenie elektryczne między różnymi komponentami w układzie PCB. Routing dla każdej płytki drukowanej jest wyjątkowy; dlatego znajdziesz płytki drukowane różniące się od siebie.
 • Integracja: W tym momencie będziesz musiał zintegrować oprogramowanie ECAD i MCAD, takie jak Eagle, Fusion 360 itp. Pomoże Ci to udostępnić swój projekt inżynierom mechanikom, którzy ocenią, czy będzie pasował do fizycznego układu, czy nie.

Dlaczego potrzebujesz oprogramowania do projektowania PCB?

Struktura mechaniczna PCB może zawierać złożone części. Dlatego oprogramowanie do projektowania PCB pomaga uczynić ten proces projektowania PCB łatwiejszym, szybszym, opłacalnym i wydajnym.

Przyjrzyjmy się szczegółowo zaletom oprogramowania do projektowania PCB.

Oszczędza czas

Projektowanie wszystkiego od podstaw zajmuje dużo czasu i wysiłku, ponieważ od samego początku trzeba myśleć o projektowaniu, montażu i połączeniach elektrycznych.

Jeśli jednak korzystasz z oprogramowania do projektowania PCB, możesz przyspieszyć ten proces, wybierając gotowe projekty, które są dostarczane z oprogramowaniem. Masz do wyboru wiele opcji, które najlepiej pasują do Twoich wymagań projektowych. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu na projektowaniu, a co za tym idzie, możesz również przyspieszyć dostawę produktu.

Łatwy proces

Korzystanie ze specjalnie stworzonego oprogramowania do projektowania PCB pomaga projektantom w łatwym tworzeniu wysokiej jakości projektu. Mogą wykorzystywać różne funkcje oprogramowania w swoich projektach, zamiast robić wszystko ręcznie. Zmniejsza ich kłopoty i uwalnia czas na inwestowanie w inną innowacyjną pracę.

Łatwa do przetestowania wydajność projektu

Tworzenie projektu PCB to nie koniec drogi dla projektantów. Ich projekt przejdzie przez fazę testów, gdzie inżynierowie zweryfikują wydajność i wykonalność projektów PCB. Ręczne testowanie projektów PCB to kłopotliwy, pracochłonny i czasochłonny proces. Może również wiązać się z niedokładnościami, które mogą skutkować poważnymi wadami projektowymi i pogorszeniem jakości produktu końcowego.

Jednak korzystanie z oprogramowania do projektowania PCB ułatwi przetestowanie wydajności, wytrzymałości i wykonalności projektu praktycznie w środowisku. Pomoże Ci szybko wykrywać problemy i błędy w projektach z większą dokładnością. W rezultacie możesz ulepszyć projekt, aby z solidnego projektu wyprodukować wysokiej jakości produkt.

Lepsza widoczność

Metody ręczne mogą być niewystarczające, aby zapewnić szersze szczegóły dotyczące projektu PCB. Może to prowadzić do pominięcia czegoś lub pozostawienia pewnych błędów. Ale jeśli korzystasz z oprogramowania PCB, otrzymujesz fantastyczne funkcje, takie jak wizualizacja 3D, aby sprawdzić swój projekt pod każdym kątem. Daje całościowy obraz każdego szczegółu projektu, ułatwiając dostrzeżenie błędów.

Opłacalny

Stworzenie projektu PCB, złożenie części, wykonanie połączeń elektrycznych, przetestowanie projektu i ręczne wykonanie produktu może zająć dużo czasu. Wszystkie te procesy wymagają czasu i siły roboczej, maszyn, mocy i pieniędzy. A jeśli masz dokonać zmian w swoim projekcie, ogólne wydatki rosną jeszcze bardziej.

Oprogramowanie do projektowania PCB to ekonomiczne podejście, które pozwala wykonać wszystkie procesy w krótkim czasie, oszczędzając jednocześnie zasoby i pieniądze. Łatwo jest również szybko wprowadzać zmiany w oprogramowaniu i modyfikować projekt na dowolnym etapie.

Zastosowania oprogramowania do projektowania PCB

Oprogramowanie do projektowania PCB pomaga ulepszyć układ projektu, w tym trasowanie ścieżek, wyrównanie komponentów, sprawdzanie reguł itp. Te możliwości pomagają poprawić jakość projektu PCB i skutkować wysoką jakością produkcji płytek drukowanych (PCB).

Oprogramowanie do projektowania PCB jest używane przez inżynierów elektroników z korporacji, niezależnych inżynierów, inżynierów przedsiębiorców i hobbystów elektronicznych do różnych zastosowań. Niektóre zastosowania oprogramowania do projektowania PCB to:

 • Wizualizacja komponentów 3D: Możesz użyć oprogramowania do projektowania PCB, aby wychwycić wadliwe komponenty zakłócające obwód elektryczny. Może to nie być możliwe w przypadku oprogramowania 2D. Wykrywając problemy i naprawiając je na wczesnych etapach, możesz zapobiec przedostawaniu się projektu do potoku produkcyjnego lub niepotrzebnej marnotrawieniu czasu i zasobów.
 • Wizualizacja struktury warstw: Możesz użyć oprogramowania do projektowania PCB, aby zwizualizować strukturę warstw swojego projektu PCB. Pomaga stworzyć pojedynczą, podwójną lub wieloosobową płytkę drukowaną w oparciu o Twoje wymagania.

Omówmy teraz kilka głównych programów do projektowania PCB dostępnych na rynku.

Projektant Altium

Uzyskaj najpotężniejsze oprogramowanie do projektowania PCB – Projektant Altium – czyli nowoczesny i prosty w obsłudze. Jego środowisko projektowe pozwala inżynierom zobaczyć każdy aspekt procesu projektowania, od pomysłów i burzy mózgów po układ PCB, dokumentację i produkcję.

Inżynierowie uznają za interesującą pracę z narzędziami do projektowania i dostarczanie produktów lepszej jakości z tego samego intuicyjnego środowiska. Możesz utworzyć spójny i pojedynczy model, który może działać jako model centralny do manipulowania danymi w modelu (układ, schemat, symulacja).

Altium Designer integruje się z innymi ECAD/MCAD, takimi jak SOLIDWORKS, Autodesk Inventor, Autodesk Fusion 360 i PTC Creo Parametric. Jest to platforma oparta na chmurze, która łączy MCAD, pracę zespołową, zarządzanie danymi i projektowanie PCB.

Współpracuj z ludźmi w czasie rzeczywistym nad swoim projektem, kiedy tylko chcesz, niezależnie od lokalizacji, aby otrzymywać opinie lub komentarze i natychmiast rozwiązywać problemy. Wszystkie niezbędne pliki można przechowywać w scentralizowanej lokalizacji, aby uniknąć nieporozumień między zespołami i zapewnić udaną produkcję.

Co więcej, możesz pracować w natywnym projektowaniu 3D PCB poprzez interakcję z projektantami mechanicznymi w środowiskach 3D i fotorealistycznych. Oprogramowanie ułatwi współpracę z zespołem mechanicznym, współpracując z oprogramowaniem MCAD. Dzięki temu zapomnisz również o zamianie plików z jednego oprogramowania na drugie, ponieważ otrzymujesz wszystko za pomocą jednego narzędzia.

Skorzystaj z bezpłatnej wersji próbnej, aby przetestować funkcje, które chciałbyś mieć w oprogramowaniu do projektowania. Możesz wybierać spośród rocznych i nieokreślonych okresów subskrypcji.

Fuzja 360

Fuzja 360 zawiera inżynierię, projektowanie, produkcję i elektronikę na jednej platformie. Jest to platforma oparta na chmurze, na której można wykonywać projekty PCB, CAD, CAE, CAM i modelowanie 3D. Daje Ci produkty lub narzędzia, które chcesz zapewnić funkcjonalność, dopasowanie, formę, a przede wszystkim estetykę.

Po zaprojektowaniu PCB sprawdź wpływ projektu, zapewniając wykonalność za pomocą generatywnych narzędzi do projektowania i symulacji. Edytuj osprzęt modelu i istniejące funkcje za pomocą zintegrowanego narzędzia oprogramowania CAD i CAM. Możesz poczuć elastyczność oprogramowania, gdy z niego korzystasz, co umożliwia bezproblemowe wytwarzanie produktów wysokiej jakości.

Unikaj używania ręcznych obiegów pracy w elektronice i wymiany formatów plików; masz Fusion 360 do pracy, dzięki czemu nigdy nie będziesz miał większego problemu z uzyskaniem kompletnego, wolnego od błędów produktu. W pełni funkcjonalny projekt PCB, przechwytywanie schematów i mechaniczne oprogramowanie CAD zapewniają niezbędne narzędzia do tworzenia niezawodnych projektów. Możesz również sprawdzić wydajność swojego produktu za pomocą oprogramowania symulacyjnego i przetestować swoje projekty przed produkcją.

Fusion 360 oferuje geometrię gotową do użycia w CAD, dzięki czemu nie musisz projektować od zera. Możesz zacząć generować geometrię, podając dane wejściowe, takie jak parametry, materiały, metody produkcji i ograniczenia kosztów. Nie pozwól, aby Twoje strefy czasowe, recenzje i lokalizacje wydłużyły Twój proces produkcyjny. Zamiast tego przeglądaj wszystkie projekty i dane w jednym oprogramowaniu do zarządzania danymi.

Mają trzy opcje cenowe, począwszy od miesięcznego planu w wysokości 42 USD do trzyletniego planu w wysokości 987 USD. Pobierz bezpłatną wersję próbną jako właściciel firmy lub student.

Siemens PCBflow

Zmniejsz liczbę iteracji projektowych za pomocą Siemens PCBflow bezpieczne narzędzie DFM PCB w chmurze w oparciu o ograniczenia producenta. Zapewnia zautomatyzowane DFM online z prawdziwymi danymi i szczegółowymi raportami o błędach, aby lepiej zrozumieć i pracować mądrzej. Zyskujesz również elastyczność w obsłudze wielu DFM w trakcie całego procesu bez czekania na producenta.

PCBflow jest zasilany przez Valor NPI. Niezależnie od tego, czy jesteś startupem, czy przedsiębiorstwem, DFM jest dostępne dla każdego. Został zaprojektowany w celu zaoszczędzenia zasobów i czasu w dostarczaniu produktów wysokiej jakości. Dzięki częstym analizom DFM możesz zaoszczędzić godziny i uzyskać produkt końcowy na czas bez uszczerbku dla jakości.

Zarejestruj się teraz, aby odbyć jazdę próbną. Jeśli podoba Ci się oprogramowanie, wybierz plan subskrypcji, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom projektowym.

DipTrace

DipTrace zapewnia intuicyjny interfejs, dzięki któremu możesz skupić się na projektach do ukończenia w określonym czasie. To oprogramowanie do projektowania PCB zapewnia pożądane możliwości, takie jak routing różnicowy, schematy hierarchiczne, kompatybilność ODB++, STEP 3D i szczegółowe zasady z kontrolą DRC.

Łatwo wymieniaj swoje dane z Altium, OrCAD, narzędziami produkcyjnymi, CAD 2D/3D, PADS i Eagle. Posiada szerokie możliwości importu i eksportu, dzięki czemu można łatwo przekonwertować schemat na PCB iz powrotem. Ponadto możesz wykorzystać swoje możliwości projektowe za pomocą routera opartego na kształcie i ręcznego trasowania.

Otrzymasz szybkie sygnały, podgląd 3D, Gerber, eksport STEP i więcej w układzie PCB. Twórz i importuj komponenty z biblioteki DipTrace, która zawiera również gotowe do użycia szablony, generator wzorców IPC-7351 i narzędzia do edycji. Jego biblioteka zawiera również 1,60.000 spakowanych komponentów i ponad 10 milionów części.

DipTrace umożliwia przeglądanie projektu na dowolnym etapie procesu rozwoju. Oferuje również narzędzia do generowania modeli 3D i ponad 11000 modeli pakietów.

Zacznij od w pełni funkcjonalnego 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, który jest teraz dostępny w systemach Windows 32, Windows 64 i macOS. Jeśli Ci się spodoba, zdobądź płatną subskrypcję w cenie 75 USD za 300 pinów i dwie warstwy sygnału.

Ultiboard

Ultiboard to oprogramowanie do projektowania PCB, które oferuje wydajny routing i układ projektu w konfigurowalnym środowisku. Projekt płytki drukowanej integruje się z Multisim w celu uruchomienia rozwoju prototypu PCB. Możesz użyć elastycznych narzędzi do projektowania i ręcznej precyzji, aby zdefiniować krytyczne elementy tablicy.

Zautomatyzowana funkcjonalność Ultiboard pomaga w szybkim ukończeniu całego projektu. Zaawansowane kreatory projektów, zestaw narzędzi i widok arkusza kalkulacyjnego umożliwiają łatwe zarządzanie, definiowanie i kontrolowanie dowolnego układu tablicy. Ponadto adnotacje do przodu i do tyłu pomagają w lepszym zarządzaniu iteracją.

Możesz eksportować standardowe pliki branżowe, takie jak DXF i Gerber, aby ukończyć proces projektowania (od schematu do układu). Co więcej, Ultiboard dostarcza wiele rozwiązań elektronicznych, dzięki którym nigdy nie pozostaniesz w tyle podczas projektowania i produkcji komponentów elektronicznych.

Wybierz wersję oprogramowania, aby określić okres licencji, czas trwania i metodę dostawy, a następnie kup subskrypcję. Obsługuje język angielski i system operacyjny Windows.

OrCAD

Uzyskaj kompleksowe rozwiązanie do projektowania PCB z OrCAD PCB Designer, który zapewnia technologię tras i zaawansowaną platformę. Zawiera technologie, takie jak narzędzia bibliotekarskie, integralność sygnału, automatyczne trasowanie, menedżer ograniczeń, przechwytywanie schematów, edycja PCB, trasowanie i symulacja obwodów mieszanych.

Zmaksymalizuj swoją produktywność dzięki inteligentnej, interaktywnej i automatycznej edycji wytrawiania OrCAD oraz możliwościom umieszczania. Ponadto przyspiesz proces projektowania, aby zmaksymalizować produkcję dzięki ścisłej integracji aplikacji i rozbudowanym funkcjom zapewniającym integralność danych.

Co więcej, korzystaj z zarządzania ograniczeniami, aby upewnić się, że Twój projekt spełnia określone wymagania w oparciu o region, pary, reguły długości itp. Możesz również utworzyć pomost między przepływami MCAD i ECAD, aby uzyskać idealne środowisko projektowe zgodnie z Twoimi potrzebami dzięki wsparciu dla STEP, IDX i IPC-2581. Poza tym możesz łatwo analizować swoje projekty za pomocą analogowych przepływów projektowych z ograniczeniami, sygnałów mieszanych i zintegrowanego układu SI, aby osiągnąć swoje cele.

Uzyskaj bezpłatny dostęp do pełnej wersji wydania, w tym OrCAD Capture CIS, OrCAD PSpice Designer, OrCAD Sigrity ERC, OrCAD PCB Designer Professional i nie tylko.

KiCAD EDA

KiCAD EDA to otwarta i wieloplatformowa platforma automatyzacji projektowania elektroniki. Edytor schematów programu KiCAD obsługuje zarówno podstawowe schematy, jak i złożone projekty. Pomoże Ci stworzyć własne symbole lub wybrać spośród tysięcy opcji dostępnych w oficjalnej bibliotece.

Po ukończeniu projektu zweryfikuj go za pomocą kontrolera reguł elektrycznych i zintegrowanego symulatora SPICE. Jego edytor PCB jest wystarczająco łatwy, aby ułatwić projektowanie, nawet jeśli jesteś nowicjuszem w oprogramowaniu. Ponadto jest potężny w przypadku złożonych projektów.

Ulepszona wizualizacja, narzędzia wyboru i interaktywny router ułatwiają zadania związane z układem. Jego przeglądarka 3D umożliwia również sprawdzenie prawidłowego dopasowania mechanicznego i podgląd produktu końcowego.

Co więcej, KiCad EDA ma wbudowany raytracer wraz z dostosowywanymi opcjami oświetlenia, dzięki czemu możesz tworzyć prawdziwe obrazy i udostępniać je współpracownikom lub zespołom, aby pokazać swoją pracę. To oprogramowanie obsługuje również różne systemy operacyjne, takie jak Ubuntu, macOS, Windows, Debian, Arch Linux, FreeBSD, Fedora itp.

Pobierz darmową wersję i zacznij projektować.

Wniosek

Oprogramowanie do projektowania PCB może pomóc w łatwym i wydajnym projektowaniu obwodów drukowanych, jednocześnie oszczędzając czas i zasoby. Pomoże to również sprawdzić wydajność projektu i naprawić go na wczesnych etapach, dzięki czemu na etapy produkcyjne można wysyłać tylko projekty wysokiej jakości. W rezultacie możesz produkować solidne i niezawodne płytki drukowane, które dobrze sprawdzają się w urządzeniach elektrycznych.

Wybierz oprogramowanie do projektowania PCB z powyższych opcji mądrze, pamiętając, że nowe technologie rozwijają się z czasem, a potrzeby konsumentów często się zmieniają. W ten sposób prognozuj swoje wymagania projektowe i wyzwania, wybierając oprogramowanie do projektowania PCB i ciesz się projektowaniem płytek drukowanych!