7 sposobów, w jakie przetwarzanie bezserwerowe jest coraz popularniejszą technologią

W ciągu ostatnich kilku lat przetwarzanie bezserwerowe szybko nabrało rozpędu. W szczególności AWS prowadzi rozmowy na temat adopcji przedsiębiorstw.

Wraz z wprowadzeniem na rynek bezserwerowej platformy obliczeniowej Lambda w 2014 roku, AWS zajął pierwsze miejsce w rewolucyjnym wyznaczaniu trendów.

W rezultacie obecna era nowoczesnego przemysłu sieciowego przeżywa ogromny galop. Moneta technologii „Serverless computing” rozkwitła z pąka w szybkim tempie.

„Serverless computing” to wschodząca gwiazda w branży przetwarzania w chmurze. Tradycyjne metodologie dokonują zmiany paradygmatu. W rezultacie korzyści jest wiele.

Innymi słowy, architektura przetwarzania bezserwerowego została zaprojektowana z korzyścią. Tutaj wykonanie kodu jest pod pełną kontrolą i zarządzane przez dostawcę chmury. Zadaniem programisty jest więc łatwe tworzenie aplikacji i wdrażanie jej na serwerach.

Źródło: tonyfendall

Po pierwsze, dla ludzi na korzyść, wpajanie metodologii przetwarzania bezserwerowego zapewnia rozwiązania dla pracowników.

Po drugie, ci, którzy nie są za tym, że Serverless jest zaawansowaną technologią mającą na celu rewolucję, będą musieli przyjrzeć się korzyściom, jakie oferuje.

Tymczasem, jeśli szukasz więcej informacji do wykorzystania lub masz dylemat dotyczący inwestowania w przetwarzanie bezserwerowe, rozważ poniższe punkty.

Zaawansowane sedno architektury bezserwerowej

Technologia współpracuje z interfejsami RestAPI. Tworzenie bezserwerowych interfejsów API przy użyciu frameworków jest łatwe. Aby zacząć jako programista, wszystko, co musisz zrobić, to opracować framework aplikacji, kod do pingowania backendu i bibliotekę do przetwarzania danych.

Najważniejszą korzyścią, z której korzystasz, jest model „płać w miarę korzystania”. Oznacza to, że cały program jest opłacalny, gdy wdrożenie jest na dobrej drodze. Framework bezserwerowy przydaje się przy integracji różnych rozszerzeń. Masz możliwość budowania różnorodnych aplikacji przy użyciu inteligencji kognitywnej, analizy danych, chatbotów.

Wykonanie krawędzi i opłacalność

Ponieważ flota serwerów jest wdrażana przez bezserwerową platformę obliczeniową w głównej lokalizacji na całym świecie, Twój kod jest wykonywany na brzegu, blisko użytkowników. Dzięki temu czas reakcji jest szybszy, a Ty płacisz za wykorzystane zasoby.

Płacisz tylko za czas działania funkcji – czas trwania i częstotliwość wykonywania kodu. Wręcz przeciwnie, w pozostałych modelach przetwarzania w chmurze obowiązuje opłata również za bezczynne zasoby.

Wielu dostawców oferuje funkcje na brzegu i Ścieżka stosu jest jednym z nich. Możesz zacząć już od 10 USD miesięcznie, wliczając w to wykonanie 15 milionów żądań.

Funkcja jako usługa (FaaS)

Wdrożenie technologii podlega „Funkcja jako usługa (FaaS).”

Tutaj dostawca chmury bierze odpowiedzialność za uruchamianie i zatrzymywanie platformy kontenera. Pozostałe działania obejmują kontrolę bezpieczeństwa infrastruktury, skalowalność. Inną zaletą jest to, że programiści mogą uruchamiać dowolną aplikację/kod zaplecza bez udostępniania serwerów.

Jeśli mówimy o AWS FaaS, Lambda zajmuje się całą resztą funkcjonalności po przesłaniu kodu przez programistów. Ponadto dzięki wdrożeniu AWS Lambda możliwe jest automatyczne wyzwalanie z dowolnych usług AWS, aplikacji internetowych lub aplikacji mobilnych.

Nanousługi

W obecnej erze ludzie wybierają domenę logiczną: łatwość dostarczania nowych usług w środowisku. Zaprojektowanie użytecznej aplikacji wymaga minimalnego nakładu pracy na kodowanie. W kontekście pojawia się znaczenie „Nanousługi”. Ta mikrousługa jest wielokrotnego użytku i łatwa do wdrożenia.

Co najważniejsze, kompatybilność architektury bezserwerowej z nanousługami jest niesamowita. Piękno usług nano polega na tym, że każda funkcjonalność ma swój punkt końcowy API. Ponadto każdy punkt końcowy wskazuje na jeden oddzielny plik funkcji — wyniki w postaci implementacji jednego CRUD (Create, Retrieve, Update, Delete).

Przede wszystkim ta funkcjonalność mikrousługi integruje się z rozwiązaniem biznesowym za pośrednictwem zestawu małych usług. To dobrze pasuje do przetwarzania bezserwerowego. W rezultacie poprawia się równoważenie obciążenia i skalowalność. Nie musisz już ręcznie konfigurować klastrów i systemów równoważenia obciążenia dla serwerów.

Środowisko obliczeniowe oparte na zdarzeniach

Gdy masz wysoki wskaźnik wywołań funkcji, możesz martwić się o koszty infrastruktury i udostępnianie serwerów. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą dochodowe udogodnienia od dostawców bezserwerowych, takich jak Microsoft Azure, Google Cloud Functions.

Źródło: JetBrains

Możesz uruchamiać funkcje na podstawie zdarzeń, takich jak przesyłanie obrazu, działanie użytkownika, dostępność wiadomości i tak dalej.

Skalowalność

W tradycyjnym kontekście skalowalność jest kłopotliwa. Musisz wykonać skalowanie poziome dla rozmiaru i mocy obliczeniowej węzła. Skalowanie w pionie to kolejny krok w zachowaniu liczby pracujących węzłów — odwrotna siła człowieka.

Skalowalność bezserwerowa

Dzięki serverless nie musisz się tym martwić. Platforma obliczeniowa automatycznie skaluje infrastrukturę w celu uruchomienia kodu. Musisz wymyślić odpowiedni wyzwalacz, aby dane wydarzenie miało miejsce. Z każdym wyzwalaczem kod działa jednocześnie.

Decyzje dotyczące zdolności

Według badań 30% serwerów fizycznych jest stan śpiączki. Przybliżona liczba to około 11 milionów serwerów na całym świecie. Rzeczywiście, jeśli zdecydujesz się na tradycyjną funkcjonalność serwera, prawdopodobnie znajdziesz się wśród tych 30%. Gdy serwer znajduje się w bezczynności w centrum danych, wymaga inwestycji, aby mógł być dalej używany. Oznacza to, że z tym planem spadasz na przegranym końcu.

Z drugiej strony plan z przetwarzaniem bezserwerowym polega na tym, że dostawcy otrzymują pałkę. Firmy nie muszą już polegać na decyzji mocy. Podejmują decyzję i zapewniają wymaganą wydajność przy odpowiedniej okazji w oparciu o potrzeby przedsiębiorstwa — w sumie stosunkowo dobry zwrot z inwestycji.

Wniosek

Podsumowując, deweloperzy i inwestorzy na całym świecie akceptują tę rozwijającą się technologię. Prostota struktury użytkowania sprawia, że ​​przetwarzanie bezserwerowe jest opłacalne. W rezultacie przyszłość jest tutaj z przetwarzaniem bezserwerowym.

W ramach procedury integracji dostawcy udostępniają interfejs API do przesyłania funkcji z adresem URL, do którego użytkownik ma dostęp. Ogromne zaufanie do nich jest kluczowe. Oprócz AWS Lambda i Microsoft Azure jest kilku innych znaczących graczy na rynku. Struktury takie jak Google Cloud Functions, IBM OpenWhisk również stanowią falę bezserwerową.

Patrząc na obecny wzorzec przejścia, wiele firm kojarzyło się z kampanią rewolucji bezserwerowej. Podsumowując, można oczekiwać, że ta rozwijająca się technologia osiągnie szczyt ekosystemu chmury.

Możesz być także zainteresowany Zrozumienie przetwarzania bezserwerowego dla początkujących.