Udostępnij teraz w social media:

Chcesz przejść z Microsoft Windows na Linux? Jeśli tak, musisz zrozumieć, że wiele programów systemu Windows nie będzie działać na komputerze z systemem Linux. Możesz użyć narzędzia Wine na komputerze z systemem Linux, aby niektóre programy działały, ale nie jest idealne. Zamiast tego zastanów się nad zastąpieniem niektórych aplikacji, na których możesz polegać, odpowiednikami typu open source. W tym artykule omówimy kilka alternatywnych aplikacji Linux dla aplikacji Windows.

E-mail / kalendarz

Jeśli chodzi o biznesową pocztę e-mail w systemie Windows, Outlook jest najlepszy. Powodem jest to, że nie tylko dobrze obsługuje pocztę e-mail, ale ma również świetne wbudowane funkcje, takie jak kalendarz / harmonogram, zarządzanie kontaktami, inteligentne reguły itp. Te narzędzia bardzo ułatwiają utrzymanie czystej, dobrze zarządzanej skrzynki odbiorczej.

Niestety Microsoft nie planuje przeniesienia przyzwoitego klienta poczty Outlook na Linuksa. Oznacza to, że jeśli chcesz przejść na tę platformę, konieczna jest wymiana. Zdecydowanie najlepszym i najbardziej kompletnym zamiennikiem poczty e-mail dla programu Outlook na pulpicie systemu Linux jest Evolution.

Evolution oferuje mnóstwo wspaniałych funkcji wykraczających poza pocztę e-mail. Podobnie jak Outlook, program obsługuje książkę adresową, kalendarz i listę zadań. Ponadto obsługuje pełną zgodność z Microsoft Exchange i innymi typami poczty e-mail (POP3 i IMAP).

Alternatywy ewolucji

Gabinet

Nie jest tajemnicą, że pakiet Microsoft Office to branżowy standard w miejscu pracy. Office to nie tylko Word (który niektórzy powiedzieliby, że jest nadmiernie gloryfikowanym edytorem tekstu). Zamiast tego zawiera cały pakiet aplikacji do użytku w biurze; Outlook, PowerPoint, Excel i lista jest długa.

Pakiet Microsoft Office ma skomplikowaną przeszłość z Linuksem. W niektórych przypadkach wersje popularnego pakietu narzędzi biurowych mogą doskonale działać w Wine. Innym razem nie tak bardzo. Użytkownicy przechodzący na Linuksa nie powinni polegać na Wine do uruchamiania żadnej z aplikacji. Zamiast tego rozważ wypróbowanie świetnej alternatywy; Libre Office.

Sprawdź -   Jak wyłączyć autokorektę dla poszczególnych aplikacji w systemie macOS

To kompletny pakiet biurowy zastępujący pakiet Microsoft Office. Jest w 100% kompatybilny ze wszystkimi plikami MS Office (zarówno starymi, jak i nowymi) i ma prawie identyczne funkcje. Pełna lista programów zawartych w pakiecie Libre Office to: Writer (Word), Calc (Excel), Draw, Impress (PowerPoint), Base, Math i Charts.

Libre Office Alternatives

Muzyka

W systemie Microsoft Windows istnieje wiele różnych typów usług muzycznych. Począwszy od systemu Windows 10, głównym sposobem słuchania muzyki przez użytkowników jest Microsoft Groove.

Groove ma całkiem fajną aplikację na pulpicie systemu Windows 10, dzięki której słuchanie muzyki jest dość łatwe. Jednak w systemie Linux, jeśli chcesz posłuchać swojej biblioteki Groove, musisz skorzystać z Internetu. W szczególności music.microsoft.com. Alternatywnie Groove może być używany z Katalog internetowy. To narzędzie dla systemu Linux, które zamienia aplikacje internetowe w aplikacje lokalne. Groove jest oficjalnie obsługiwany w ten sposób (dla systemu Linux) przez firmę Microsoft.

Windows Media Player

W porządku, więc nie wszyscy używają Microsoft Groove do muzyki w systemie Windows. Wiele osób ma lokalne pliki muzyczne. Z pewnością nie brakuje lokalnych odtwarzaczy muzycznych na Linuksie. Zdecydowanie najlepszą wszechstronną alternatywą dla Windows Media Player jest odtwarzacz muzyczny Lollypop.

Ma bardzo elegancki wygląd, a nawigacja jest bardzo podobna do Windows Media Player. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem systemu Windows w systemie Linux, to jest odtwarzacz muzyki do pobrania!

Alternatywy Lollypop

Przeczytaj także nasz artykuł o najlepszych odtwarzaczach muzycznych dla systemu Linux, jeśli potrzebujesz więcej alternatyw.

Powiadomienia telefoniczne

W systemie Windows 10 firma Microsoft wprowadziła sposób, w jaki użytkownicy Androida mogą łatwo sparować swój telefon i otrzymywać powiadomienia. Jeśli lubisz otrzymywać powiadomienia na telefonie i chcesz, aby działało w systemie Linux, musisz użyć połączenia KDE. Jest bardzo podobny do funkcji systemu Windows 10, ponieważ otrzymasz natywne powiadomienia na poziomie systemu operacyjnego.

Sprawdź -   Brak dźwięku urządzenie wyjściowe jest zainstalowane? FIX Windows 10 nie może znaleźć urządzeń audio

Ponadto KDE connect obsługuje zdalne wprowadzanie danych, co oznacza: użytkownicy mogą z łatwością używać klawiatury systemu Android do pisania na komputerze. Umożliwia także zdalne przesuwanie myszy za pomocą ekranu dotykowego systemu Android. W przeszłości newsblog.pl szczegółowo wyjaśniał, jak uruchomić połączenie KDE.

Alternatywy dla KDE Connect

Edytor tekstu

Notatnik to najlepszy przyjaciel programisty. Może pomóc w napisaniu wszystkiego, od prostych skryptów wsadowych po złożone linie kodu. Pomimo ograniczonego zestawu funkcji, wielu użytkowników systemu Windows skorzystało z tego programu i używa go do codziennego rozwoju.

Użytkownicy systemu Windows, którzy chcą zastąpić Notatnik w systemie Linux, nie powinni mieć problemów. Ponieważ Linux jest platformą programistyczną, w dużej mierze przyjętą przez programistów, nie brakuje wspaniałych edytorów tekstu. Być może najlepszym, najbardziej podobnym edytorem tekstu do Notatnika jest Leafpad. Jest to domyślny edytor tekstu dla środowiska graficznego Xfce i ma wiele do zaoferowania.

Użytkownicy mogą oczekiwać funkcji takich jak: numeracja linii, podświetlanie składni dla wielu, wielu języków programowania itp.

Alternatywy dla liści

Z pewnością istnieje wiele alternatyw w systemie Linux dla Leafpad. Jeśli wypróbowałeś to i chcesz dobrej alternatywy, zapoznaj się z naszym artykułem o najlepszych edytorach tekstu dla systemu Linux!

Synchronizacja plików w usłudze OneDrive

W najnowszej wersji systemu operacyjnego Microsoft zdecydował się na ścisłą integrację usługi synchronizacji plików OneDrive z systemem Windows. W rezultacie użytkownicy mogą w każdej chwili tworzyć kopie zapasowe swoich danych w chmurze. Ogólnie jest to bardzo przydatna funkcja.

Podobnie jak większość oprogramowania firmy Microsoft, OneDrive nie ma oficjalnie obsługiwanego klienta Linux. Jeśli jednak polegasz na pamięci masowej w chmurze firmy Microsoft i planujesz przejście na Linuksa, warto rozważyć solidną wymianę: OneDrive-D. Jest to demon działający w tle dla komputera z systemem Linux, który może łatwo synchronizować OneDrive. To świetne narzędzie innej firmy, które pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji, zwłaszcza że Microsoft nie planuje obsługi żadnego z popularnych systemów operacyjnych Linux. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem tutaj, aby dowiedzieć się, jak to skonfigurować!

Sprawdź -   Jak naprawić błąd Netflix U7353-5101 w systemie Windows 10

Alternatywy OneDrive-D

Znajdowanie innych alternatyw

Istnieje wiele programów Windows. Po przejściu na Linuksa użytkownicy bez wątpienia stwierdzą, że programy, które nie mogą działać w Wine, będą wymagały dobrych zamienników. Jeśli przejrzałeś całą listę, ale nadal okaże się, że potrzebujesz programów do wymiany, oto krótka wskazówka: sprawdź alternativeto.net. Jest to bezpłatna witryna społecznościowa, w której ludzie mogą oceniać alternatywy dla popularnych aplikacji. Oto jak go używać.

Krok 1: Wejdź na stronę internetową, kliknij pasek wyszukiwania i wpisz nazwę programu, który chcesz zamienić.

Krok 2: Przejrzyj wyniki wyszukiwania i przeczytaj opisy aplikacji. Użytkownicy regularnie głosują i rozmawiają o tym, dlaczego każdy zamiennik jest dobry, funkcje itp.

Pamiętaj, aby wybrać „wszystkie platformy”, a następnie kliknij „Linux”, aby wyświetlić tylko zamienniki Linuksa dla programu Windows, który chcesz zastąpić.

Krok 3: Kiedy zdecydujesz się na wymianę, kliknij program na liście wyników, a następnie wybierz przycisk „oficjalna strona internetowa”. Spowoduje to przejście bezpośrednio do witryny internetowej programu, skąd możesz go pobrać.

Wniosek

Linux to darmowy system operacyjny iw przeciwieństwie do systemu Windows użytkownicy na ogół nie muszą płacić za oprogramowanie. W rezultacie dostępne są setki narzędzi. Ci nowi w Linuksie dużo skorzystają na tej liście i miejmy nadzieję, że znacznie ułatwi to zmianę.