7 twórców schematów organizacyjnych do definiowania hierarchii zespołu

Udostępnij teraz w social media:

Posiadanie jasnego wyobrażenia o hierarchii organizacyjnej lub zespołowej pomoże Ci zgłosić się do właściwej osoby. Korzystając z szablonu schematu organizacyjnego, możesz utworzyć schemat organizacyjny dla firmy.

W każdej firmie schemat organizacyjny odgrywa kluczową rolę, pokazując hierarchiczne relacje w zespole lub całej organizacji. Poza tym zapewnia przejrzystość i współpracę, jednocześnie ułatwiając nowym członkom zespołu zapamiętanie, kto komu podlega.

Tworzenie schematu organizacyjnego może być złożonym i czasochłonnym zadaniem. Szablon schematu organizacyjnego może ułatwić to zadanie Twojej firmie. Zanurzmy się, aby dowiedzieć się więcej o schemacie organizacyjnym, jego zastosowaniach, typach schematu organizacyjnego i niektórych najlepszych dostawcach przykładowych schematów organizacyjnych.

Co to jest schemat organizacyjny?

Schemat organizacyjny lub „schemat organizacyjny” to diagram używany do reprezentowania hierarchii relacji w zespole lub organizacji. Mówiąc prościej, pokazuje, w jaki sposób pracownicy organizacji są połączeni.

Chociaż najczęstszym zastosowaniem tych wykresów jest pokazanie struktury firmy, można je również wykorzystać do celów planowania i budżetowania.

Dlaczego zespoły używają schematów organizacyjnych?

Schemat organizacyjny dla biznesu jest przydatny na różne sposoby. Oto kilka głównych powodów, dla których zespoły używają schematów organizacyjnych.

Efektywne zarządzanie wzrostem

Liderzy potrzebują jasnego obrazu tego, gdzie pracownicy pasują do ich organizacji i jakie role pełnią. Tylko dzięki tej wizualizacji mogą znaleźć obszary, które wymagają zmiany. W przypadkach, takich jak nowe zatrudnienie lub łączenie zespołów, przykłady schematów organizacyjnych są idealne do wcześniejszego odwzorowania ruchów, aby pomyślnie przewidzieć scenariusze.

Lepsza komunikacja wśród członków zespołu

Schemat organizacyjny dla biznesu wizualizuje relacje robocze z pełną przejrzystością. Z jego pomocą każdy pracownik wie, kto może mu pomóc w razie potrzeby. Zamiast samemu rozwiązywać problemy, ludzie mogą komunikować się z odpowiednią osobą.

Co więcej, ten wykres pozwala zobaczyć wszystkich zaangażowanych w projekt, dzięki czemu nie poprosisz niewłaściwej osoby o pomoc. Wszystko to ostatecznie zwiększa wydajność i minimalizuje zmarnowany czas.

  Jak naprawić błąd „Instalowany sterownik nie jest sprawdzany na tym komputerze” w systemie Windows 10

Pokazywanie relacji sprawozdawczych

W dużych przedsiębiorstwach często mają miejsce transfery wewnętrzne. Ponadto nowym rekrutom trudno jest zapamiętać hierarchię zespołu. Schemat organizacyjny pomaga pracownikom zrozumieć, gdzie pasują do ogólnego schematu firmy. W ten sposób mogą odnieść się do wykresu, aby wiedzieć, komu się zgłosić i komu komunikować się w sprawie swojej pozycji.

Wizualizuj cały obraz

Ludzie często zapominają, że ich praca faktycznie przyczynia się do czegoś znacznie ważniejszego. Pomogą Ci w tym schematy organizacyjne. Kiedy pracownicy widzą swoją pozycję w dużej hierarchii i jak przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania firmy, zdecydowanie poprawi to morale pracowników i zwiększy ich wydajność pracy.

Rodzaje Struktur Organizacyjnych

Jeśli przejrzysz przykłady schematów organizacyjnych, zauważysz, że jest ich mnóstwo. Powodem jest istnienie różnego rodzaju struktur organizacyjnych, na podstawie których tworzone są schematy organizacyjne. Tutaj omówimy kilka popularnych odmian struktur organizacyjnych.

Hierarchiczna struktura organizacji

Jest to najczęstszy rodzaj struktury, którego ludzie używają do tworzenia schematu organizacyjnego. Tutaj osoby o najwyższej pozycji są umieszczane na górze wykresu, a osoby o niższej pozycji są umieszczane pod nimi.

Znajdziesz podobieństwa między tą strukturą a kształtem piramidy. Ten wykres zapewnia odpowiedzialność i motywuje pracowników do wspinania się po szczeblach z wydajnością.

Funkcjonalna struktura organizacyjna

Ta struktura również wygląda podobnie do struktury hierarchicznej, zaczynając od najwyżej sklasyfikowanego profesjonalisty na szczycie i stopniowo przechodząc w dół. Różnica polega jednak na tym, że pracownicy są pogrupowani na podstawie ich wiedzy i pozycji w firmie. Ta struktura jest również wysoce skalowalna.

Pozioma lub płaska struktura organizacyjna

Firma z zaledwie kilkoma osobami na poziomie zarządzania pracownikami uzna płaski wykres za bardzo korzystny. Zazwyczaj firmy start-up mają tę horyzontalną strukturę przed utworzeniem różnych dywizji. Jednak nawet niektóre przedsiębiorstwa stosują tę strukturę, aby promować istotną i przejrzystą interakcję między wszystkimi członkami zespołu i zmniejszać nadzór.

Oddziałowa struktura organizacyjna

Ta struktura jest idealna dla dużych korporacji, w których istnieje wiele wydzielonych systemów korporacyjnych. Oddziały te mają władzę nad swoim personelem i składają się z oddzielnych awansów, siły roboczej, zespołu dystrybucyjnego, zespołu IT itp.

Korporacje o takiej strukturze umożliwiają szybszą reakcję na potrzeby rynku lub klientów. Ponadto promuje demokrację i spersonalizowaną strategię, jednocześnie pomagając firmom zachować elastyczność.

Struktura organizacyjna macierzy

W tej strukturze wyświetlane są wielofunkcyjne zespoły stworzone do konkretnych zadań. Jest to w zasadzie połączenie dwóch lub więcej struktur organizacyjnych. Pozwala ludziom na dynamiczne zrozumienie organizacji.

  Jak zainstalować aktualizację BIOS Spectre na komputerze

Zespołowa struktura organizacyjna

Firmy o takiej strukturze będą kategoryzować swoich pracowników według działów. Zamiast koncentrować się na konwencjonalnej hierarchii, koncentruje się bardziej na autonomii pracowników, współpracy zespołowej i rozwiązywaniu konfliktów. Ten system najlepiej nadaje się dla przedsiębiorstw zwinnych i scrum.

Struktura organizacyjna sieci

Dzisiejsza rzeczywistość zmusza wiele organizacji do rozmieszczenia swoich zasobów w różnych miejscach. Firmy, w których ramy organizacyjne zależą bardziej od komunikacji i połączeń, a nie od hierarchii, powinny mieć sieć systemów organizacyjnych. Ta struktura przedstawia złożone powiązanie zasobów na miejscu i poza nim.

Bez względu na rodzaj posiadanej struktury, poniżsi twórcy schematów organizacyjnych pozwolą Ci ją łatwo utworzyć.

SmartDraw

SmartDraw udostępnia szereg szablonów wykresów organizacyjnych dla różnych branż, w tym korporacji, firm zajmujących się grami, działów badawczych, działów finansowych, rządowych, działów HR, organizacji non-profit, szpitali i wykresów fotograficznych.

Jeśli nie chcesz spędzać dużo czasu na tworzeniu tego wykresu, możesz wziąć szablon i dodać nazwy, aby stworzyć spersonalizowany schemat organizacyjny dla swojej firmy. Oferuje jednak szereg opcji edycji wykresu, takich jak zmiana kształtu, dodawanie obrazów, tworzenie wykresu podrzędnego, kierunek wykresu i styl gałęzi.

Kanwa

Kanwa to kolejna platforma z bogatą biblioteką szablonów schematów organizacyjnych. Posiada profesjonalnie zaprojektowane szablony, które przyspieszą Twój przepływ pracy. Każdy może zacząć używać narzędzi typu „przeciągnij i upuść”, aby utworzyć schemat organizacyjny swojej firmy. Serwis Canva pozwala dodawać obrazy do wykresu i dostosowywać kolor do Twojej marki.

Oprócz tworzenia wykresów oferuje również funkcje, takie jak udostępnianie, pobieranie i publikowanie wykresów w wysokiej rozdzielczości. Ponadto możesz osadzić wykres wykresów w raportach i prezentacjach.

Lucidchart

Lucidchart to oparta na chmurze, intuicyjna i responsywna platforma, która pozwala bez wysiłku tworzyć schemat organizacyjny. Tutaj możesz utworzyć wykres od podstaw lub edytować dowolny z jego szablonów, aby stworzyć spersonalizowany schemat organizacyjny.

Jego edytor schematów organizacyjnych umożliwia utworzenie schematu organizacyjnego w kilku prostych krokach dzięki najnowocześniejszej funkcji importowania danych. Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać dane pracowników lub personelu do szablonu schematu organizacyjnego Lucidchart za pomocą funkcji importu danych. Narzędzie online automatycznie utworzy dla Ciebie przykładowy schemat organizacyjny.

Oprócz tworzenia schematów organizacyjnych umożliwia również połączenie narzędzia z zewnętrznymi narzędziami do zarządzania biznesem i zasobami ludzkimi, takimi jak BambooHR, Slack, Confluence, Google Slides itp.

  Jak naprawić klawisze strzałek, które nie działają w programie Microsoft Excel?

Venngage

Niezależnie od tego, czy należysz do dużego przedsiębiorstwa, czy małego przedsiębiorstwa, znajdziesz odpowiednią szablon schematu organizacyjnego dla Twojej organizacji na Venngage. Możesz wybrać idealny szablon do swoich potrzeb i dostosować go za pomocą edytora Venngage.

Możesz dodawać tekst, ikony, wykresy, mapy, tła i obrazy. Dodając linki do YouTube, ankiety, formularz i kod HTML, możesz uczynić wykres interaktywnym. Możliwe jest również dodanie elementów, których często używasz w swoim zestawie marki.

Visme

Jeśli potrzebujesz kreatora schematów organizacyjnych, który w ciągu kilku minut może przekształcić strukturę Twojej organizacji w atrakcyjne wizualizacje, Visme jest narzędziem, którego szukasz. Ma dużą liczbę piękne szablony schematów organizacyjnych do wybrania z.

Możesz także użyć dowolnego z jego motywów, aby upewnić się, że wykres pokrywa się z tożsamością Twojej marki. Visme oferuje szablony dla szkół, działów redakcyjnych, agencji zajmujących się projektowaniem stron internetowych, zespołów projektowych i wielu innych. Możesz wybrać ten, który najbardziej pasuje do Twojego zespołu i edytować go za pomocą łatwego formatowania.

Adobe Express

Adobe Express oferuje bezpłatną platformę do tworzenia schematów organizacyjnych dla biznesu online. Platforma wierzy, że przejrzysty projekt jest niezbędny dla schematu organizacyjnego. Dlatego oferuje piękne i popularne szablony schematów organizacyjnych, które można łatwo spersonalizować.

Użytkownicy mogą wybrać dowolny szablon i dodać obrazy, ikony, grafikę i obramowania, aby stworzyć wykres na tej łatwej w obsłudze platformie. Możesz przesłać te zasoby ze swojego komputera lub skorzystać z pomocy bibliotek Adobe Express. Poza pobraniem wykresu możesz również w dowolnym momencie ponownie odwiedzić projekt w przyszłości, aby go zaktualizować.

Paradygmat wizualny online

Paradygmat wizualny online to platforma internetowa, na której możesz bezpłatnie narysować własny schemat organizacyjny. Możesz wybierać spośród setek szablonów i płynnie je edytować za pomocą funkcji przeciągnij i upuść.

Najfajniejszą cechą tego narzędzia jest to, że oprócz nieograniczonego czasu dostępu każdy może cieszyć się nieograniczoną liczbą kształtów i diagramów. Osoby tworzące wykresy do celów osobistych i niekomercyjnych również zachowują prawo własności. Wykresy można pobrać w formacie PNG, JPG, GIF, SVG i PDF.

Wniosek

Posiadanie schematu organizacyjnego dla firmy pozwala śledzić całą siłę roboczą. Istnieją różne rodzaje schematów organizacyjnych, których można użyć do spełnienia wymagań zespołu.

Po zapoznaniu się z dostępnymi szablonami schematów organizacyjnych do tworzenia funkcjonalnych i atrakcyjnych schematów organizacyjnych możesz je wykorzystać do lepszego zarządzania zespołem.

Osoby zaangażowane w zarządzanie projektami powinny również wiedzieć o wykresie kamieni milowych, aby śledzić postępy w projekcie.

x