8 akcesoriów Raspberry Pi 5, które uwolnią moc Twojego Pi

Niezbędne Akcesoria do Raspberry Pi 5

  • Zaopatrz się w oficjalny zasilacz USB-C o mocy 27 W, który zagwarantuje optymalną sprawność przy obsłudze wymagających urządzeń peryferyjnych, takich jak dyski twarde. Z powodzeniem zasili również inne sprzęty korzystające z USB-C.
  • Koniecznie zainwestuj w dedykowaną obudowę do Raspberry Pi 5, która podniesie komfort użytkowania i poprawi zarządzanie temperaturą. Charakteryzuje się ona modułową konstrukcją i posiada wbudowany wentylator.
  • Rozważ zakup aktywnego systemu chłodzenia dla Raspberry Pi 5, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu. Jest to radiator aluminiowy z wentylatorem sterowanym termicznie, który efektywniej rozprasza ciepło.

Raspberry Pi 5, najnowsza odsłona popularnego minikomputera, zadebiutowała pod koniec 2023 roku i błyskawicznie zdobyła popularność. Jeżeli planujesz nabyć ten model, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać jego potencjał.

Przyjrzyjmy się ośmiu kluczowym akcesoriom do Raspberry Pi 5, które pozwolą Ci wycisnąć z niego maksimum możliwości.

Źródło ilustracji: Malinowe Pi

Firma Raspberry Pi wprowadziła na rynek nowy zasilacz USB-C o mocy 27 W. Zapewnia on stabilne zasilanie Raspberry Pi, nawet podczas pracy z urządzeniami o dużym poborze mocy, takimi jak zewnętrzne dyski twarde i SSD.

Ten zasilacz jest również kompatybilny z innymi urządzeniami korzystającymi ze standardu USB-C Power Delivery, dzięki różnym profilom zasilania (9 V, 3 A; 12 V, 2,25 A; i 15 V, 1,8 A), ograniczonym do maksymalnej mocy 27 W.

Oficjalny zasilacz jest dostępny w sprzedaży lub przedsprzedaży u autoryzowanych sprzedawców za około 10 dolarów. Alternatywnie, możesz użyć zasilacza z Raspberry Pi 4, o ile nie będziesz korzystać z urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu na energię.

Źródło ilustracji: Malinowe Pi

Raspberry Pi 5 zachowało rozmiar poprzednika (karta kredytowa), jednak układ portów i interfejsów uległ zmianie, przez co obudowy z Raspberry Pi 4 nie są kompatybilne. Nowa obudowa dla Raspberry Pi 5 kosztuje 10 dolarów i nawiązuje kolorystyką do obudowy poprzedniej wersji.

Obudowa oferuje ulepszenia w zakresie ergonomii i zarządzania ciepłem, takie jak zintegrowany wentylator chłodzący i modułowa, czteroczęściowa budowa. Umożliwia to montaż nakładek HAT na zespole wentylatora za pomocą wsporników i przedłużaczy.

Źródło ilustracji: Malinowe Pi

Raspberry Pi 5 posiada znacznie wydajniejszy procesor niż Raspberry Pi 4, ale nie wymaga aktywnego chłodzenia przy standardowym obciążeniu. Jak informuje strona internetowa Raspberry Pi, Raspberry Pi 5 podczas typowej pracy będzie nagrzewać się mniej niż Raspberry Pi 4. Co więcej, nawet przy ograniczeniu prędkości, Raspberry Pi 5 będzie nadal działać szybciej niż Raspberry Pi 4!

Jednak długotrwała praca pod dużym obciążeniem może prowadzić do obniżenia taktowania procesora, aby zapobiec jego przegrzaniu. W takim przypadku konieczne będzie zainwestowanie w aktywny system chłodzenia. Na szczęście, Raspberry Pi oferuje oficjalne rozwiązanie chłodzące dla Raspberry Pi 5.

Oficjalny Active Cooler to aluminiowy radiator z wentylatorem sterowanym termicznie, wyposażony we wstępnie nałożone podkładki termiczne. W Raspberry Pi 5 zastosowano dwa sprężynowe kołki, które ułatwiają montaż wentylatora. Koszt wentylatora to 5 dolarów i gwarantuje on znacznie lepsze chłodzenie niż wentylator w obudowie.

Źródło ilustracji: Malinowe Pi

Utrzymanie kompaktowych rozmiarów Raspberry Pi wiązało się z pewnymi kompromisami, m.in. usunięciem gniazda słuchawkowego. Nie jest to jednak duża strata, gdyż jakość dźwięku w Raspberry Pi nigdy nie była jego mocną stroną. Sygnały audio w Raspberry Pi 4 były przetwarzane za pomocą modulacji szerokości impulsu, co sprawiało, że gniazdo było podatne na zakłócenia i zniekształcenia.

Brak gniazda słuchawkowego jest dodatkowym argumentem za zakupem zewnętrznej karty dźwiękowej. Możesz zdecydować się na przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) USB lub nakładkę DAC montowaną do 40-pinowego złącza GPIO. Raspberry Pi oferuje własną kartę DAC o nazwie Raspberry Pi DAC Pro (wcześniej IQaudio DAC Pro), która jest godna polecenia.

Na płycie głównej nadal znajdują się punkty lutownicze dla sygnału kompozytowego, a dźwięk przez HDMI to alternatywa dla zewnętrznego DAC.

5. Nakładka Raspberry Pi 5 PoE+

Funkcja Power over Ethernet (PoE) umożliwia zasilanie Raspberry Pi 5 i zapewnia łączność sieciową za pomocą jednego kabla Ethernet. Eliminuje to potrzebę dodatkowego zasilacza i jest przydatne zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych. Aby korzystać z PoE, sieć Ethernet musi być wyposażona w urządzenia dostarczające zasilanie. Nakładka PoE HAT pobiera napięcie ok. 48 V z kabla Ethernet i przekształca je na 5 V, które jest wymagane przez Raspberry Pi.

Nakładka PoE+ HAT zawiera transformator planarny na płytce PCB i wykorzystuje zoptymalizowaną konstrukcję konwertera flyback, co pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności w całym zakresie mocy wyjściowej od 0 W do 25 W. Nakładka PoE+ HAT dla Raspberry Pi 5 będzie dostępna na początku 2024 roku.

6. Oficjalne nakładki M.2

Źródło ilustracji: Malinowe Pi

Pierwsi użytkownicy Raspberry Pi 5 z entuzjazmem powitali złącze PCI Express 2.0 (x1), które jest nowością w tym modelu. PCIe rozszerza możliwości przechowywania danych Raspberry Pi, umożliwiając podłączenie dysków SSD M.2, co przyspiesza dostęp do danych i ich zapis. Może to być przydatne np. przy budowie serwera NAS lub serwera o wysokiej wydajności.

Interfejs PCIe jest dostępny poprzez złącze FPC, a nie standardowe gniazdo, dlatego konieczne jest zastosowanie adapterów M.2 HAT, które zadebiutują na rynku na początku 2024 roku. Te karty adapterów będą umożliwiać podłączanie dysków SSD NVMe oraz innych szybkich urządzeń peryferyjnych.

Raspberry Pi 5 ma dwa 4-torowe transceivery MIPI do kamer/wyświetlaczy, które można wykorzystać do podłączenia dwóch kamer CSI, dwóch wyświetlaczy DSI lub jednego z każdego. Raspberry Pi 5 nie jest kompatybilne z modułami kamer Raspberry Pi poprzedniej generacji, ponieważ wykorzystuje mniejsze złącza MIPI.

Do podłączenia kamer i wyświetlaczy do Raspberry Pi 5 można wykorzystać dwa różne kable lub kabel dwufunkcyjny. Dostępne są w długościach 200 mm, 300 mm i 500 mm w cenie odpowiednio 1, 2 i 3 dolarów.

Raspberry Pi 5 to także pierwszy model Raspberry Pi z wbudowanym zegarem czasu rzeczywistego (RTC). Jest to bardzo przydatne w projektach zdalnego monitorowania, zegarów i innych aplikacjach, które wymagają precyzyjnego pomiaru czasu. Zegar RTC może być zasilany z zewnętrznego superkondensatora lub ładowalnej baterii litowo-manganowej.

Raspberry Pi oferuje baterię pastylkową Panasonic LMO z dwupinową wtyczką JST i samoprzylepnym mocowaniem w cenie zaledwie 5 dolarów.

Twoje Raspberry Pi 5 zyska z odpowiednimi akcesoriami

Raspberry Pi 5 jest już dostępny u autoryzowanych sprzedawców w cenie od 60 dolarów za model z 4 GB pamięci RAM. Przedstawione akcesoria pomogą Ci odblokować pełny potencjał Raspberry Pi 5, niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć jego wydajność, poprawić ochronę, łączność, czy funkcjonalność.