8 aplikacji Android Benchmark do testowania wydajności Twojego telefonu

Każdego roku wypuszczane są na rynek setki smartfonów, a producenci wygłaszają dziwaczne oświadczenia dotyczące swoich produktów. Narzędzie porównawcze na smartfonie pozwala dokładnie przetestować deklarację producenta.

Testy telefonów pomagają wypróbować i przetestować parametry, takie jak wydajność procesora, wydajność GPU, szybkości pamięci masowej i specyfikacje urządzenia.

Każda aplikacja do testowania telefonów różni się nieco w analizie smartfona, ale system oceniania jest przede wszystkim jednolity w branży. Im wyższy wynik testu porównawczego telefonu, tym lepsza wydajność telefonu, dzięki czemu zajmujesz lepszą pozycję wśród innych konkurencyjnych smartfonów. Przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych aplikacji testujących Androida i ich zaletom.

Antutu

Antutu jest bez wątpienia wiodącą marką w niszy testowej telefonów z systemem Android ze względu na swój ekskluzywny zestaw funkcji. Aplikacja daje możliwość przeprowadzenia pełnego testu, w tym wszystkich testów na platformie, lub możesz zdecydować się na test niestandardowy. Co więcej, otrzymujesz niestandardowe testy UX (User Experience), CPU, RAM, GPU i IO (Storage). Szczegółowy indeks wydajności procesora pokazuje różne wyniki dla wydajności jednordzeniowej i wielordzeniowej.

Ogólny wynik w benchmarku Antutu sam w sobie nie ma większego znaczenia; zamiast tego wynik pomaga porównać smartfon z innymi smartfonami, patrząc na ich wyniki. Mówiąc w kategoriach laika, telefon z wynikiem 20 000 jest dwa razy szybszy niż telefon z 10 000.

Masz również możliwość porównania swojego telefonu z innymi smartfonami i uzyskania swojego rankingu w tabeli liderów Antutu. Obecnie aplikacja do testowania telefonów oferuje swoje usługi dla iPhone’ów, Ubuntu, Windows i Androida.

PassMark

PassMark to lekka i łatwa w użyciu aplikacja do testów porównawczych z różnego rodzaju testami wydajności pod jednym dachem. Obecnie można testować systemy Windows, Linux, macOS i oczywiście Android za pomocą aplikacji PassMark. Co więcej, narzędzie do testowania telefonów zawiera testy procesora, testy dysków, testy pamięci, testy grafiki 2D i testy grafiki 3D, które pozwalają przetestować wydajność telefonu.

Oddzielne testy dla grafiki 2D i grafiki 3D oznaczają, że otrzymujesz kompleksową analizę możliwości graficznych Twojego urządzenia. Ponadto testy pamięci i dysku to świetny sposób na analizę ogólnego czasu uruchamiania aplikacji i szybkości działania urządzenia.

PassMark oferuje opcję testowania wielu testów procesora, co daje jedno- i wielordzeniowe raporty wydajności dla Twojego urządzenia. Korzystając z ich internetowej bazy danych, możesz porównać swoje urządzenie z kilkoma innymi urządzeniami pod kątem kluczowych aspektów, takich jak prędkość odczytu i zapisu oraz wydajność grafiki. To powiedziawszy, aplikacja pokazuje również szczegółową listę specyfikacji urządzenia, eliminując potrzebę dodatkowego oprogramowania, takiego jak CPU-Z.

Androbench

Istnieje powszechna wiedza na temat różnych opcji pamięci masowej w branży PC; Dyski twarde, dyski SSD PCIe, dyski SSD NVMe i nie tylko. Te opcje pamięci masowej różnią się znacznie pod względem sekwencyjnych prędkości odczytu i zapisu oraz ogólnego doświadczenia użytkownika, jakie zapewniają. Ale niewiele osób wie, że smartfony mają również różne specyfikacje pamięci masowej.

Producenci smartfonów zwykle ukrywają specyfikacje pamięci masowej, takie jak wersje UFS (Universal Flash Storage), jednocześnie reklamując swoje urządzenia z niższej półki. Ostrzegaj konsumentów, takich jak Ty, zawsze sprawdzaj szybkość przechowywania swoich smartfonów, a Androbench jest do tego idealnym narzędziem.

Androbench to narzędzie do testowania telefonów „Tylko do przechowywania”, które zapewnia dogłębną analizę odczytu sekwencyjnego, zapisu sekwencyjnego, odczytu losowego, zapisu losowego, wstawiania SQLite, aktualizacji SQLite i usuwania SQLite. Ponadto masz możliwość wyboru testu Micro lub testu SQLite. Mikrotest pomaga analizować ogólną szybkość przechowywania urządzenia, testując je w różnych scenariuszach. Z drugiej strony test SQLite umożliwia testowanie wydajności pamięci masowej przez wstawianie, aktualizowanie i usuwanie zapytań w tabeli bazy danych.

Wyniki są odzwierciedlane w sekcji Wynik aplikacji, zawierającej wszystkie parametry testowe i ich odpowiednie prędkości przechowywania. Możesz także zobaczyć wyniki poprzednich testów na swoim urządzeniu, korzystając z sekcji Historia w Androbench.

Aktualizacja: W chwili pisania tego tekstu Androbench nie jest już dostępny w Google Playstore.

Znak 3D

Możliwości smartfona w grach w dużej mierze zależą od jego mocy graficznej i używanego przez niego procesora graficznego. Znak 3D to wiodąca w branży aplikacja do testowania grafiki. Aplikacja do testowania telefonów zawiera kilka intensywnych pod względem graficznym testów, takich jak:

3DMark Dzikie życie

Test 3DMark Wild Life jest najczęściej używanym testem graficznym na platformie. Analizuje twój smartfon ze zrównoważonym obciążeniem graficznym, a następnie porównuje go z innymi smartfonami, które przeprowadziły ten sam test. W teście 3DMark Wild Life otrzymujesz dwie opcje; szybki benchmark i rozszerzony test warunków skrajnych. Szybki test porównawczy testuje wydajność telefonu pod dyskretnymi, ale dużymi obciążeniami, a długie testy warunków skrajnych symulują długą wydajność w grach urządzenia.

3DMark Wild Life Extreme

Test 3DMark Wild Life Extreme jest idealny dla nowszych urządzeń z Androidem, które mają lepsze możliwości graficzne. Obciążenie graficzne w tym teście jest niezwykle wysokie, a większość smartfonów ma problemy z zbliżeniem się do znaku 15 FPS. Należy również oczekiwać, że telefon będzie generował nadmiar ciepła podczas przeprowadzania testu porównawczego telefonu.

Proca/Ekstremalna proca

Test porównawczy telefonów Sling Shot/Sling Shot Extreme jest idealny do porównywania starszych telefonów z wydajnością graficzną starszych iPhone’ów lub iPadów. Raporty zapewniają dogłębną analizę kompetencji graficznych Twojego telefonu.

Aplikacja 3DMark jest całkowicie darmowa i nie zawiera reklam w aplikacji, co poprawia wrażenia użytkownika i zapewnia dokładne wyniki.

Geekbench 5

Geekbench 5 to branżowy standard testowania kompetencji procesora smartfonów z systemem Android. Nowoczesne smartfony są wyposażone w wielordzeniowe procesory, które dzielą obciążenie między różne aplikacje. Ta lekka aplikacja zapewnia dogłębną analizę wydajności jedno- i wielordzeniowej. Co więcej, Geekbench 5 bombarduje procesor intensywnymi i nieintensywnymi zadaniami podczas procesu testowania telefonu, aby kompleksowo przeanalizować smartfon.

Compute Benchmark to nowy dodatek do Geekbench 5, który pozwala zidentyfikować możliwości graficzne urządzenia za pomocą narzędzi takich jak OpenCL, CUDA i Metal API. Co więcej, możesz użyć ich międzyplatformowego narzędzia do porównywania urządzeń z tabletami, komputerami i nie tylko.

Geekbench pokazuje również szczegółowe specyfikacje urządzenia, w tym nazwę procesora, rdzenie procesora, szybkości zegara procesora, model urządzenia, system operacyjny, płytę główną, gubernatora i wiele innych. Możesz porównać inne smartfony ze swoim urządzeniem po uzyskaniu wyników testu wydajności procesora.

Szybkość dysku

Szybkość dysku to kolejna aplikacja do testowania pamięci masowej, która zawiera mnóstwo funkcji. Możesz użyć tej aplikacji do testowania pamięci wewnętrznej, pamięci zewnętrznej, pamięci dodatkowej (podłączonych urządzeń USB lub dysków twardych) lub lokalizacji niestandardowej. Szybkość dysku automatycznie wykrywa wewnętrzną i zewnętrzną pamięć telefonu, oszczędzając Ci kłopotów z ręcznym wybieraniem pamięci.

Proste i wydajne narzędzie do testowania telefonów ma tylko 1,5 MB, co czyni go idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli masz mało miejsca. Ponadto aplikacja posiada suwak pamięci, który pozwala wybrać obciążenie, z jakim przebiega test. Pamiętaj, aby wybrać przyzwoitą ilość pamięci, ponieważ mniejsza pamięć może prowadzić do niedokładnych wyników. Upewnij się, że lokalizacja testowa ma 20% wolnego miejsca, aby test nie zamroził urządzenia. Pamiętaj też o zamknięciu wszystkich aplikacji działających w tle przed uruchomieniem testu porównawczego telefonu.

PCMark

PCMark używa zupełnie innego podejścia do testowania smartfona. Podczas gdy większość aplikacji testujących telefony korzysta z niestandardowego algorytmu, który obejmuje duże obciążenia, obciążenia te są często nierealistyczne. Z drugiej strony PCMark zapewnia, że ​​obciążenie jest oparte na rzeczywistych aplikacjach i interfejsach API.

Co więcej, aplikacja nie traktuje pamięci masowej, procesora i procesora graficznego jako oddzielnych komponentów, ale traktuje unisono tych urządzeń jako system. Dlatego też większość testów w PCMark nie testuje tych dyskretnych komponentów; zamiast tego testuje cały system jako całość. Test Work 3.0 w PCMark to rozwinięta wersja bardzo znanej linii testów porównawczych Work 2.0 i Work 1.0. Work 3.0 testuje Twoje urządzenie pod kątem przeglądania stron internetowych, edycji wideo, pisania, manipulowania danymi i wydajności edycji zdjęć, aby zapewnić rzeczywiste informacje o telefonie w rzeczywistych sytuacjach.

Funkcja monitorowania sprzętu w programie PCMark pozwala zobaczyć wydajność sprzętu podczas obsługi różnych obciążeń. Co więcej, funkcja monitorowania sprzętu przydaje się, aby poznać zakres optymalizacji sprzętu od producenta. Otrzymasz również unikalną funkcję testowania żywotności baterii urządzenia podczas obsługi rzeczywistych obciążeń za pomocą programu PCMark.

Benchmark GFXBench

GFXŁawka to kolejne wszechstronne narzędzie do graficznego benchmarkingu z szeroką gamą testów i kompatybilnością międzyplatformową. Aplikacja umożliwia testowanie wydajności grafiki, długoterminowej stabilności, jakości renderowania i zużycia energii podczas testowania urządzenia. Najlepszą częścią GFXBench Benchmark jest możliwość uruchamiania testów porównawczych API przy użyciu Vulkan i OpenGL.

Aplikacja testująca telefon oferuje wiele opcji do wyboru podczas testowania urządzenia. Każdy z tych testów różni się obciążeniem, jakie stosuje do Twojego GPU:

 • Ruiny Azteków
 • Pościg samochodowy
 • Manhattan 3.1
 • Manhattan
 • T-Rex
 • Teselacja
 • ALU 2
 • Teksturowanie
 • Narzut kierowcy 2
 • Jakość renderowania
 • Bateria i stabilność
 • ALU
 • Mieszanie alfa
 • Narzut kierowcy
 • Wypełnić

Test Aztec Ruins porównuje twoje urządzenie przy użyciu obciążeń podobnych do gier przy użyciu różnych interfejsów API, takich jak Vulkan i OpenGL ES 3.2. Co więcej, funkcja testuje dynamiczne globalne oświetlenie urządzenia, HDR, dynamiczne oświetlenie i możliwości SSAO w czasie rzeczywistym. Aplikacja GFXBench oferuje test baterii i stabilności wraz z testami graficznymi, aby zapewnić dogłębną analizę możliwości obsługi grafiki.

Możesz porównać wyniki testów porównawczych swojego urządzenia z innymi telefonami, korzystając z sekcji Porównaj w GFXBench. Możesz także wyświetlić całą specyfikację graficzną swojego smartfona w sekcji Informacje.

Wniosek 👨‍💻

Analiza porównawcza urządzenia to kluczowy proces pozwalający lepiej poznać urządzenie. Testy telefonów pomogą Ci zrozumieć umiejętności i słabości Twojego codziennego kierowcy oraz pozwolą Ci porównać je z innymi konkurentami. Antutu, PCMark i PassMark to świetne ogólne aplikacje do testów porównawczych, które analizują cały smartfon za jednym razem.

Aplikacja PCMark jest korzystna do wizualizacji codziennej wydajności smartfona. Możesz wybierać między aplikacjami Androbench i Disk Speed, aby przetestować swoją pamięć masową. Aplikacja 3DMark lub GFXBench to świetne opcje do testowania grafiki. To powiedziawszy, pamiętaj o zamknięciu wszystkich aplikacji działających w tle przed uruchomieniem któregokolwiek z tych testów porównawczych, aby uzyskać dokładne wyniki.

Zwolnij miejsce na urządzeniu z Androidem dzięki tym wskazówkom.