8 najlepszych narzędzi do monitorowania Microsoft Exchange, aby osiągnąć zero przestojów

Narzędzia do monitorowania Microsoft Exchange pomagają stale monitorować serwer Exchange, dane, systemy i wiadomości e-mail w celu wykrycia nieoczekiwanych zdarzeń, awarii, błędów i zagrożeń bezpieczeństwa, dzięki czemu można je szybko naprawić i zabezpieczyć systemy, sieć i dane .

Ponieważ poczta e-mail jest niezbędna w świecie biznesu, będziesz chciał mieć płynny proces wysyłania i odbierania wiadomości e-mail. A wszelkie przestoje, opóźnienia lub niedostarczenie wiadomości e-mail mogą negatywnie wpłynąć na działalność biznesową.

Dlatego monitorowanie wydajności serwera Exchange jest ważne, aby zapewnić swobodny przepływ wiadomości i informacji w organizacji oraz do klientów i klientów.

Ale jak to zrobić?

Porozmawiajmy o tym, czym jest serwer Exchange i jakiego rodzaju monitorowania wymaga, a także o najlepszych narzędziach do monitorowania Exchange na rynku.

Co to jest serwer Microsoft Exchange?

Exchange Server to serwer kalendarza i poczty opracowany przez firmę Microsoft. Oferuje wydajne usługi mailingowe dla firm oraz ułatwia i ułatwia wymianę plików. Oferuje przejrzyste elementy sterujące nawigacją, wydajne aplikacje i doskonały graficzny interfejs użytkownika, który jest łatwy w użyciu, solidny, niezawodny i wydajny.

Microsoft Exchange Server działa w systemie operacyjnym Windows i można go hostować samodzielnie lub wdrażać lokalnie. Wiele firm korzysta z programu Exchange Server w komunikacji wewnętrznej, a jeśli chcesz mieć pewność, że proces przebiega płynnie, musisz stale monitorować i śledzić serwer pod kątem jego wydajności, funkcjonalności, bezpieczeństwa i dostępności, podobnie jak inne serwery.

Chociaż własny pulpit konfiguracyjny i administracyjny serwera Exchange jest w stanie dobrze przeprowadzić monitorowanie, nie jest to najlepszy sposób na to, zwłaszcza jeśli masz inne, lepsze rozwiązania na rynku.

Te rozwiązania to narzędzia do monitorowania Exchange, które oferują rozszerzone możliwości monitorowania, śledzenia i zabezpieczeń. Rozumiem, co to jest.

Co to są narzędzia monitorowania serwera Exchange?

Narzędzia do monitorowania serwerów Exchange to oprogramowanie zaprojektowane w celu zwiększenia możliwości monitorowania i śledzenia serwerów Microsoft Exchange. Narzędzia te mają wiele funkcji i korzyści, które usprawniają cały proces monitorowania.

Tak więc, szukając narzędzi do monitorowania serwera Exchange, zwróć uwagę na następujące funkcje:

 • Intuicyjny interfejs do zarządzania wszystkimi działaniami na serwerze i użytkownikami, szybkie wykrywanie problemów oraz ich szybsze i łatwiejsze rozwiązywanie.
 • Przydatne funkcje, takie jak alerty i powiadomienia dostarczane przez SMS lub e-mail podczas błędów, awarii i przerw w sieci
 • Funkcje bezpieczeństwa, takie jak widoczność wszystkich użytkowników, zmiany i możliwość modyfikacji uprawnień dostępu w celu zabezpieczenia przed naruszeniem danych
 • Zgodność z przepisami, takimi jak RODO, HIPAA itp. obowiązującymi w Twoim regionie lub kraju
 • Konfigurowalne raporty umożliwiające przeglądanie wszystkich zapisów i wykrywanie anomalii oraz przygotowanie do audytów
 • Możliwość wdrożenia zarówno w chmurze, jak i lokalnie
 • Rozsądne ceny
 • Bezpłatna wersja próbna, aby dowiedzieć się, jak to działa, zanim za to zapłacisz

Teraz spójrzmy na niektóre z najlepszych narzędzi do monitorowania serwerów Exchange na rynku.

Menedżer aplikacji ManageEngine

Monitoruj wydajność serwera Exchange za pomocą monitora Exchange za pomocą ManageEngine Applications Manager. Zapewnia dogłębny i dokładny wgląd w wydajność i kondycję serwera pocztowego dzięki alertom w czasie przestojów.

To rozwiązanie do monitorowania serwera Exchange pomoże zapewnić płynne działanie serwera Exchange i jego stabilność. Umożliwi również równoczesny pomiar wykorzystania dysku i pamięci, aby zmaksymalizować czas pracy bez przestojów i zoptymalizować wydajność serwera.

Będziesz mógł obserwować różne usługi działające na serwerze Exchange i ich stan oraz śledzić czasy odpowiedzi wszystkich żądań LDAP powiązanych z kontrolerami domeny Active Directory serwera Exchange.

Ponadto narzędzie monitorujące obsługuje monitorowanie serwera Exchange dla wielu ról serwera, takich jak Client Access, Hub Transport, skrzynka pocztowa, Edge Transport i Unified Messaging. Ponadto może zbierać informacje o wszystkich dostępnych rolach serwera, licznikach wydajności dla każdej roli serwera i różnych usługach Exchange.

 • Skrzynka pocztowa: Możesz monitorować publiczne bazy danych i skrzynkę pocztową oraz diagnozować problemy z danymi wiadomości. możesz sprawdzić nieaktywne skrzynki pocztowe i zmaksymalizować bazę danych skrzynek pocztowych do maksimum dzięki licznikom wydajności.
 • Client Access: Szybko diagnozuj łączność Outlooka z klientami, obliczając liczbę żądań w ciągu sekundy, czasy odpowiedzi itp. w licznikach dostępu internetowego Outlooka.
 • Unified Messaging: Śledź wydajność dostępu zintegrowanych połączeń telefonicznych i monitoruj pocztę głosową, e-maile, dane kalendarza, kontakty i faksy. Zapewnij szybkie dostarczanie wszystkich wiadomości e-mail i wiadomości głosowych, wykrywając i naprawiając błędy dostępu do skrzynki pocztowej, odrzucone połączenia przychodzące, błędy dostępu do katalogu i inne problemy za pomocą liczników wiadomości.
 • Transport Edge i Hub: Monitoruj czas skanowania, zablokowanych odbiorców, odrzucone żądania skanowania itp., aby zapewnić ochronę przed spamem i wirusami. Możesz również sprawdzić obciążenia serwera za pomocą liczników oceny strat, liczników synchronizacji krawędzi i liczników długości kolejki.

Co więcej, Menedżer aplikacji obsługuje PowerShell, aby ułatwić proces monitorowania dzięki szczegółom, takim jak rozmiar bazy danych, zajęte i pozostałe miejsce itp., aby zarządzać danymi. Będziesz także korzystać z intuicyjnego pulpitu nawigacyjnego do zarządzania wszystkim i uzyskania dogłębnej analizy.

Paessler

Użyj Paessler PRTG do monitorowania Exchange i uzyskaj bezproblemowe dostarczanie poczty e-mail. Pomoże Ci monitorować wydajność i dostępność serwera Exchange oraz zapewnić płynne dostarczanie wszystkich wiadomości e-mail.

Konfiguracja PRTG jest łatwa dzięki prostym krokom i kilku kliknięciom. Podczas automatycznego wykrywania i instalacji otrzymasz serwery Exchange. Wystarczy skonfigurować czujniki PRTG w obie strony, aby stale monitorować sposób wysyłania i odbierania wiadomości e-mail i zapewnić, że nie wystąpią żadne opóźnienia w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy.

Po skonfigurowaniu utwórz dogłębny proces monitorowania serwera Exchange, wyznaczając serwer jako urządzenie w PRTG. Możesz to zrobić, podając jego nazwę DNS lub adres IP i dodając czujnik do monitorowania. Nawet jeśli napotkasz problemy z wymianą wiadomości e-mail, czujniki dadzą pewne pojęcie o możliwych przyczynach. Powiadomi Cię również o awariach za pomocą automatycznych alertów w czasie rzeczywistym.

Możesz wizualizować wszystkie dane monitorowania, serwery internetowe, serwery SQL oraz inne oprogramowanie i sprzęt, dodając czujniki do centralnego pulpitu nawigacyjnego. Inną fascynującą rzeczą w PRTG jest to, że jej czujniki PowerShell, takie jak Exchange Mailbox Sensor, Database Sensor, Backup Sensor, Mail Queue Sensor itp., umożliwiają dostosowanie monitorowania w celu łatwego dostosowania do posiadanego sprzętu.

Wypróbuj PRTG całkowicie za darmo przez 30 dni.

Enow

Enow to proaktywne narzędzie do monitorowania i raportowania Exchange, które pozwoli Ci szybko zarządzać wszystkimi kluczowymi komponentami. Dzięki temu nagradzanemu rozwiązaniu możesz przeglądać całe środowisko Exchange z jednego miejsca.

Narzędzie może automatycznie weryfikować usługi przesyłania wiadomości, takie jak zewnętrzny i wewnętrzny przepływ poczty, dostęp klienta, dostępność i wydajność bazy danych, działanie i pojemność systemu i inne. Zapewni wizualny sposób wykonywania monitorowania Exchange i szybszy sposób wykrywania i izolowania problemów.

Otrzymasz monitorowanie specyficzne dla przestrzeni nazw, obciążenie klientów we wszystkich protokołach i testy protokołów, aby zapewnić dostęp klienta oraz monitorować jakość i łączność sieci. W przypadku jakiegokolwiek nieszczęścia, Enow wyśle ​​automatyczne alerty, dzięki czemu możesz podjąć odpowiednie działania na czas.

Co więcej, rozwiązanie do monitorowania ENow może mapować wrażenia użytkownika końcowego, nawet ze zdalnej lokalizacji, dzięki czemu można szybko wyodrębnić problemy i zrozumieć ich pierwotną przyczynę. Jest łatwy do zainstalowania na dowolnym urządzeniu, bez konieczności angażowania zespołu technicznego.

Możesz korzystać z dostosowywanych, gotowych raportów, takich jak raporty dotyczące wiadomości i skrzynek pocztowych, raporty serwera, raporty dostępu klientów oraz raporty pamięci masowej i użytkowania, aby dostosować je do swoich potrzeb. Możesz także dostosować swój pulpit nawigacyjny zgodnie ze swoimi preferencjami.

Wypróbuj bezpłatną wersję próbną już dziś.

Słoneczne Wiatry

Zapewnij najlepszą wydajność serwera za pomocą programu Exchange Monitor firmy SolarWinds i przyspiesz rozwiązywanie problemów. Został zaprojektowany, aby umożliwić monitorowanie i określanie ogólnych ograniczeń pojemności skrzynki pocztowej za pomocą łatwego w użyciu pulpitu nawigacyjnego, który umożliwia wyświetlanie rozmiaru danych, rozmiaru dziennika transakcji, użycia woluminów, rozmiaru plików i innych.

To narzędzie pomoże Ci przeanalizować każdy szczegół skrzynki pocztowej, aby określić, czy możesz przenieść dużą skrzynkę pocztową do innej bazy danych i zachować wydajność równoważenia obciążenia. Może również gromadzić dokładne statystyki dotyczące wszystkich problemów z pojemnością, aby ułatwić rozwiązywanie problemów przy użyciu wydajności serwera Exchange w czasie rzeczywistym i historycznej. W ten sposób możesz naprawić problemy, zanim użytkownicy coś zauważą.

Otrzymasz ciągłe monitorowanie serwera Exchange, aby ominąć burze poczty pochodzące z aplikacji, dużych nazw e-mail itp. Korzystanie z narzędzia pozwoli Ci śledzić każdy aspekt serwera Exchange, w tym serwer skrzynki pocztowej, koncentrator, serwer transportu brzegowego, CAS itp. .

Rozwiązanie do monitorowania SolarWinds Exchange jest dostarczane z intuicyjnym interfejsem, dzięki czemu można szybko wykryć problemy, przejrzeć szczegóły użytkownika oraz wyświetlić rozmiar i liczbę załączników do skrzynki pocztowej, trendy w poczcie, urządzenia zsynchronizowane ze skrzynką pocztową i nie tylko. Te dane pomogą Ci raportować szczegóły skrzynek pocztowych użytkowników, aby łatwo wyczyścić bazę danych i zwiększyć wydajność.

Skorzystaj z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego, aby dowiedzieć się więcej.

Monitor logiczny

LogicMonitor oferuje doskonałe rozwiązanie do monitorowania Exchange, śledząc metryki wydajności serwera. Pomoże Ci określić ograniczenia pojemności skrzynek pocztowych, kolejki Exchange, działania użytkowników, połączenia itp.

Możesz utworzyć pulpit nawigacyjny, aby wyświetlić krytyczne informacje o serwerze Exchange przydatne w operacjach IT. Rozwiązanie do automatycznego monitorowania i wykrywania pomaga skrócić czas wdrażania, korzystając z gotowych pulpitów nawigacyjnych, aby uzyskać wgląd w całe środowisko.

Dzięki odpowiedniemu monitorowaniu połączeń i kolejek można wcześnie zidentyfikować wąskie gardła, takie jak spam, pogorszenie wydajności, blokady itp. Ponadto dynamiczne progi będą ostrzegać o wykryciu anomalii i nie polegać na progach alertów opartych na regułach.

Upewnij się, że usługi Windows należące do serwera Exchange są dostępne przez cały czas, monitorując i śledząc je. LogicMonitor może spełnić wszystkie wymagania serwera Exchange, niezależnie od tego, czy uruchamiasz go w chmurze, czy lokalnie. Ten hybrydowy zasięg ułatwi przejście Twojej organizacji do nowego środowiska.

Za pomocą LogicMonitor Collector można przetestować wydajność i stan usług pocztowych. Może również testować opóźnienie i stan usługi SMTP, usługi IMAP i magazynu wiadomości.

Co więcej, konfiguracja LogicMonitor jest łatwa; po prostu wpisz nazwę hosta serwera i pozwól oprogramowaniu automatycznie obsłużyć resztę. Przyjdzie Ci to łatwo, bez spędzania dni lub godzin na uczeniu się, jak zostać ekspertem w dziedzinie monitorowania.

Innowacje eG

Korzystając z rozwiązania do monitorowania Exchange firmy eG Innovations, możesz prowadzić proaktywne monitorowanie i łatwo rozwiązywać problemy. To rozwiązanie ma wyspecjalizowane funkcje monitorowania Exchange, aby zapewnić najwyższą wydajność systemów poczty e-mail.

Narzędzie do monitorowania Exchange firmy eG Innovations może chronić Twoje kluczowe usługi biznesowe. Może pomóc w efektywnym i łatwym zarządzaniu wydajnością serwera przy użyciu bezagentowego lub opartego na agentach podejścia do monitorowania pod kątem takich aspektów jak:

 • Wzorce dostępu użytkowników
 • Natychmiastowe zajęcie kolejek serwerów Exchange
 • Interakcja między Active Directory a serwerem Exchange

Unikalna, warstwowa reprezentacja eG Enterprise oferuje wydajny i intuicyjny sposób korelacji wydajności aplikacji z procesorem, pamięcią, wydajnością dysku i siecią. W ten sposób administratorzy mogą szybko interpretować wąskie gardła wydajności. Agenci eG przechowują dane w przedsiębiorstwie eG, dzięki czemu można przeprowadzić analizę historyczną i dowiedzieć się, jak skonfigurować serwer, aby uzyskać optymalną wydajność.

Ponadto firma eG może określić, czy żądania klientów docierają do serwera Exchange i czy ich czasy odpowiedzi są akceptowalne. Zweryfikuje również, czy żądania RPC klientów MAPI oczekują w kolejce do przetwarzania na serwerze Exchange, a także zmiany szybkości przetwarzania żądań RPC.

Ponadto wskaż wszelkie spowolnienia lub awarie serwera, nagromadzenie kolejek między Microsoft IIS a magazynem Exchange, próby ponownych prób dostarczenia poczty, krytyczne błędy serwera w dziennikach zdarzeń, poprawność konfiguracji i inne. Ponadto eG Enterprise może wykonywać:

 • Monitorowanie procesu: w celu sprawdzenia ryzyka i pojemności pamięci/procesora
 • Monitorowanie ruchu pocztowego: w celu określenia obciążenia serwera, nietypowego wzrostu aktywności ruchu pocztowego, godzin szczytu i liczby użytkowników podłączonych w tym czasie
 • Monitorowanie sieci: wykrywanie problemów z przeciążeniem i kolejkowanie żądań na interfejsie sieciowym hosta serwera (systemu hostującego serwer Exchange).
 • Monitorowanie pamięci: aby znaleźć wolną pamięć na hoście serwera i nadmierne błędy stron
 • Monitorowanie dysku: w celu znalezienia wąskich gardeł hosta, żądań otrzymanych na dyskach hosta, wolniejszego odczytu/zapisu i równoważenia obciążenia.
 • Monitorowanie procesora: aby określić użycie procesora
 • Monitorowanie Active Directory: aby sprawdzić, czy wystąpiły jakiekolwiek interakcje między serwerem Active Directory a serwerem Exchange.

Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego, aby dowiedzieć się więcej.

Nagios

Popularna platforma monitorująca Nagios zapewnia firmom wydajne rozwiązanie do monitorowania Exchange. Pomoże Ci monitorować serwery pocztowe, w tym dostępność protokołu, statystyki serwera i dostępność serwera.

Wdrożenie tego rozwiązania do monitorowania daje wiele korzyści, takich jak:

 • Szybsze wykrywanie opóźnień i awarii serwera e-mail
 • Szybsze wykrywanie awarii protokołu i awarii sieci
 • Zwiększona dostępność serwerów, aplikacji i usług

Istnieją dwie opcje, które możesz wybrać – Nagios Core i Nagios XI w zależności od Twoich potrzeb w zakresie monitorowania.

 • Nagios XI: Jest to niezawodne i bardzo wydajne rozwiązanie do monitorowania infrastruktury. Pomogła tysiącom firm i użytkowników, od małych firm po Fortune 500, w ich potrzebach monitorowania. Oferuje solidne funkcje, wydajność, widoczność i możliwość dostosowywania, a jednocześnie jest łatwy w użyciu. Ma opcję bezpłatnej wersji próbnej, a ceny zaczynają się od 1995 USD.
 • Nagios Core: Jest to narzędzie do monitorowania i ostrzegania o otwartym kodzie źródłowym z funkcjami klasy branżowej. Umożliwi Ci monitorowanie elementów infrastruktury, takich jak protokoły sieciowe, metryki systemowe, serwery, infrastruktura sieciowa, aplikacje i usługi. Jest wolne.

Bez względu na to, z którego z nich korzystasz, otrzymasz natychmiastowe powiadomienia o awariach, błędach i przestojach, dzięki czemu możesz je szybko naprawić i utrzymać optymalne działanie systemów. Otrzymasz również kompleksowe raporty z historycznymi zapisami zdarzeń, dostępnością odpowiedzi na alerty, przestojami, powiadomieniami itp. Możesz nawet wykorzystać wykresy planowania wydajności i raporty trendów, aby szybciej identyfikować problemy.

Netwrix

Netwrix oferuje ciągłe monitorowanie Microsoft Exchange, aby pomóc Ci wykrywać problemy, rozwiązywać je i sprawnie prowadzić firmę. Korzystając z tego rozwiązania, uzyskasz pełny widok krytycznych zmian w swoich systemach, takich jak zmodyfikowane rozmiary skrzynek pocztowych, reguły SMTP itp., aby szybko naprawić.

Oprogramowanie monitorujące Netwrix pozwoli Ci na wizualizację wszystkich osób, które uzyskały dostęp do Twojej skrzynki pocztowej, adresu IP systemu dokonującego próby uzyskania dostępu, przeglądanych elementów, rzeczy usuniętych lub edytowanych itd. w celu szybszej odpowiedzi i odwrócenia ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych.

Ponadto możesz bez wysiłku zarządzać uprawnieniami dostępu, sprawdzając, kto może uzyskać dostęp i podejmując odpowiednie decyzje. Okresowo sprawdzając prawa dostępu i cofając nadmierne uprawnienia, możesz wyeliminować koszmary PR i zmniejszyć ekspozycję danych.

Będzie również wysyłać automatyczne powiadomienia o nieoczekiwanych zdarzeniach, aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo. Możesz wyświetlić każdą nietypową aktywność, wskaźniki ryzyka itp., aby szybciej i lepiej podejmować decyzje naprawcze.

Otrzymasz analizę Blind Spot, a także analizę zachowań użytkowników, aby wykryć zagrożenia i szybko poznać problemy, zanim nastąpi naruszenie danych. Pomoże również szybciej znaleźć główną przyczynę problemów, posortować dane kontrolne i usprawnić kryteria wyszukiwania. Możesz dostosować raporty, aby przyspieszyć przyszłe dochodzenia.

Intuicyjny pulpit nawigacyjny Netwrix pozwoli Ci wyraźnie dostrzec zmiany, użytkowników dokonujących tych zmian i wykonać niezbędne czynności.

Jest zgodny z przepisami, takimi jak RODO, HIPAA, SOX, PCI DSS, FISMA/NIST i GLBA, aby przyspieszyć przeprowadzanie audytów. Możesz łatwo zintegrować to rozwiązanie ze swoją infrastrukturą za pomocą interfejsu API RESTful i pobrać je w dowolnym miejscu, w chmurze lub lokalnie.

Dostępny jest 20-dniowy bezpłatny okres próbny.

Wniosek

Narzędzia do monitorowania serwera Exchange ułatwią monitorowanie serwera Exchange, wykrywanie problemów i szybsze ich rozwiązywanie. W ten sposób możesz zapewnić płynny przepływ danych między firmą a klientami, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo sieci, systemu i danych.

Dlatego wybierz najlepsze narzędzie do monitorowania serwera Exchange w oparciu o funkcje, z których będziesz korzystać, budżet i wymagania.

Możesz także zapoznać się z najlepszymi narzędziami do monitorowania serwerów Windows.