8 najlepszych platform Blockchain do tworzenia nowoczesnych aplikacji finansowych

Photo of author

By maciekx

Pojawienie się technologii blockchain zbiegło się z debiutem Bitcoina w roku 2009 i od tego czasu stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kluczowych innowacji technologicznych.

Wpływ blockchain jest widoczny globalnie. Niezależnie od analizowanej branży, implementacje blockchain można odnaleźć w rozmaitych sektorach. Wiele przedsiębiorstw rozwija swoje działania w obszarach takich jak zarządzanie łańcuchem dostaw, opieka zdrowotna, logistyka, finanse oraz innych dziedzinach, w których technologia blockchain znajduje swoje zastosowanie.

Głównym zamysłem wdrożeń blockchain jest podniesienie poziomu transparentności i efektywności procesów biznesowych. Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał, jaki niesie ze sobą blockchain i możliwości, jakie daje w kontekście wzmocnienia ich działalności.

Zapotrzebowanie na nowe platformy blockchain stale rośnie, ponieważ przedsiębiorstwa eksperymentują z różnymi rozwiązaniami, konstruując dedykowane aplikacje blockchain.

Technologia Blockchain jest ceniona za swoją przejrzystość i decentralizację. Te cechy są szczególnie pożądane w sektorze finansowym. Wiele firm rozważa opracowanie innowacyjnych aplikacji finansowych na platformach blockchain.

W aplikacjach finansowych, bazujących na blockchain, nie trzeba martwić się o takie aspekty jak niezmienność, bezpieczeństwo i decentralizacja. Właśnie na tych elementach koncentruje się szereg firm.

Technologia ułatwiła tworzenie nowych aplikacji na platformach blockchain dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów. Przyjrzyjmy się teraz bliżej czołowym platformom blockchain, które umożliwiają budowanie aplikacji finansowych.

Ethereum

Ethereum jest jedną z najstarszych, najbardziej uznanych i wiodących platform blockchain. Posiada również własną kryptowalutę, Ether, znaną też pod symbolem ETH. Platforma ta oferuje całkowicie zdecentralizowany blockchain. Ethereum w pełni opiera się na inteligentnych kontraktach, co zapewnia jego sprawne działanie. Aktualnie na Ethereum działa mnóstwo zdecentralizowanych aplikacji.

Zaletą Ethereum jest jego prawdziwa decentralizacja, natomiast do wad zaliczyć można powolne przetwarzanie i wysokie koszty transakcyjne. Platforma cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród twórców aplikacji blockchain, którzy wykorzystują ją do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, czyli dApps.

Ponadto, Ethereum ma prężnie działającą społeczność, składającą się z ponad 250 programistów. Wszyscy twórcy protokołu Ethereum dążą do wyeliminowania pośredników w każdej dziedzinie. Programiści mogą bez przeszkód tworzyć dApps związane z finansami, portfelami kryptowalut, grami oraz innymi obszarami. Dzięki szybkiemu wdrożeniu, można liczyć na to, że aplikacja zacznie działać zaraz po jej publikacji.

Ripple

Ripple koncentruje się w większym stopniu na rozwoju aplikacji finansowych. Aktywnie wspiera cyfrową transformację. Platforma Ripple została stworzona w 2012 roku, aby budować sieci blockchain dla przedsiębiorstw, łącząc giełdy aktywów cyfrowych, banki i dostawców usług płatniczych.

Firmy mogą tworzyć własne rozwiązania finansowe, rozwijając nowoczesne aplikacje lub wysoce wydajne systemy płatności na platformie Ripple. Ripple posiada swoją kryptowalutę, XRP. Wiele firm może wykorzystać moc XRP w ramach RippleNet, unikając jednocześnie konieczności prefinansowania ekspansji na rynki globalne.

RippleNet pracuje nad rozwiązaniami płynnościowymi, które umożliwiają firmom unikanie prefinansowania, a nawet budowę zdecentralizowanej infrastruktury, w której płatność może być zrealizowana w mniej niż 3 sekundy. Przejrzystość w RippleNet jest gwarantowana.

Cardano

Cardano to platforma blockchain nowej generacji, zbudowana w oparciu o inteligentne kontrakty. Głównym celem Cardano jest tworzenie szybkich i skalowalnych dApps. Cardano opiera się na mechanizmie konsensusu Ouroboros, który jest bezpieczną odmianą algorytmu Proof-of-Stake. W tym przypadku każda transakcja jest weryfikowana wyłącznie przez uczestników sieci, eliminując konieczność jej sprawdzania w każdym węźle.

Cardano oferuje szereg funkcji, takich jak interoperacyjność, skalowalność, przejrzystość i zgodność z przepisami prawa, co sprawia, że jest to właściwy wybór dla nowoczesnych aplikacji finansowych. Blockchain Cardano dąży do zbalansowania oczekiwań zarówno społeczności scentralizowanych, jak i zdecentralizowanych.

Obecnie na Cardano powstaje wiele dApps, które wspierają globalne płatności poprzez decentralizację.

Stellar

Stellar to otwarta sieć blockchain, która skutecznie wspiera sektor finansowy. Szereg banków testuje sieć blockchain Stellar w celu zapewnienia płynności, bezpieczeństwa i przejrzystości swoich usług. Stellar to solidna platforma blockchain do tworzenia szybkich i bezpiecznych aplikacji fintech.

Stellar, jako sieć o otwartym charakterze, nie posiada centralnego właściciela, a pełna kontrola spoczywa w rękach społeczności. Stellar bazuje na technologii blockchain, aby wszystko było zsynchronizowane z siecią. Niezależnie od tego, czy priorytetem są szybkie transakcje, czy też firma poszukuje zdecentralizowanej platformy do tworzenia nowoczesnych aplikacji finansowych, Stellar może być godnym uwagi wyborem.

Aktualnie w ramach sieci blockchain Stellar tworzone są różnorodne aplikacje dApps, ze względu na możliwości mikropłatności, wymiany aktywów i globalnych aplikacji płatniczych.

Hyperledger Fabric

Jeśli planujesz utworzenie rozbudowanego oprogramowania lub aplikacji w oparciu o technologię blockchain poprzez podział na mniejsze moduły, Hyperledger Fabric będzie odpowiednim rozwiązaniem. Dostępność wszechstronnych i modułowych projektów na tej platformie jest przydatna w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych.

Najważniejszą cechą Hyperledger Fabric jest sieć sieci. Każda firma chce chronić prywatność pewnych danych. W tym aspekcie Fabric może pomóc w utrzymaniu różnych relacji w obrębie sieci.

Na przykład, ten sam sprzedawca może oferować ten sam produkt różnym kupującym. Nie ma konieczności, aby relacja transakcyjna jednego kupującego i sprzedającego była widoczna dla drugiego. Funkcja „kanałów” w Hyperledger Fabric pozwala na zachowanie prywatności danych.

Fabric to dobra opcja dla aplikacji finansowych, ponieważ nie wszystko jest otwarte i bez uprawnień. Wręcz przeciwnie, firma może opracować wysoce bezpieczną i skalowalną platformę, która bez problemu obsłuży prywatne transakcje i poufne umowy.

EOS

EOS jest kolejną bezpieczną i skalowalną platformą blockchain, dedykowaną do tworzenia dApps. Można ją uznać za rozszerzoną wersję blockchainów Ethereum i Bitcoin, gdyż EOS oferuje funkcje, których brakuje obu tym platformom.

Sieć blockchain EOS zapewnia inteligentne kontrakty, hosting dla dApps oraz zdecentralizowane przechowywanie danych dla firm w celu rozwiązania problemów ze skalowalnością. Na platformie EOS można budować aplikacje finansowe, które umożliwiają realizację transakcji po niższych kosztach. Dodatkowo, programiści mogą implementować inteligentne kontrakty, dostosowując je do specyficznych potrzeb biznesowych.

Blockchain EOS pozwala programistom na rozwijanie swoich koncepcji, tworząc różnorodne aplikacje w ramach sieci blockchain. Można bez problemu tworzyć nowoczesne aplikacje finansowe, gry, rozwiązania biznesowe i wiele innych.

Corda

Corda to platforma blockchain typu open source, za pomocą której programiści mogą tworzyć rozproszone rozwiązania z uprawnieniami dostępu. Przedsiębiorstwa mogą realizować transakcje za pośrednictwem Cordy, zachowując przy tym ścisłą prywatność, dzięki inteligentnym kontraktom. Wszystkie procesy biznesowe są usprawniane, co skutkuje znaczącą redukcją kosztów transakcyjnych i ewidencji.

Aplikacje na Corda można łatwo skalować, aby dostosować się do wymagań biznesowych, dzięki elastyczności i zwinności platformy. Aplikacje tworzone na Corda noszą nazwę CorDapps. Można tworzyć wysoce skalowalne dApps w różnych sektorach, takich jak finanse, ubezpieczenia, energetyka, opieka zdrowotna i wiele innych, niezależnie od profilu działalności firmy.

Tron

Tron to kolejna zdecentralizowana platforma blockchain, która ma na celu stworzenie zdecentralizowanej sieci. Podobnie jak Ethereum, Tron umożliwia programistom wykorzystanie pełnych protokołów za pomocą inteligentnych kontraktów w ramach blockchain. Tron może przetwarzać 2000 transakcji na sekundę. Jest to wynik satysfakcjonujący, zwłaszcza w porównaniu z różnymi procesorami płatności, takimi jak PayPal. Co więcej, Tron nie pobiera opłat transakcyjnych.

Tron oferuje wysokie możliwości skalowania, a jego zależność od mechanizmu konsensusu Delegated-Proof-of-Stake ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa blockchain. Istnieje kilka sposobów na wdrożenie DApp w sieci Tron. Obecnie Tron jest najszybciej rozwijającą się siecią publiczną.

Do kluczowych cech, które zwiększają wykorzystanie sieci Tron, należą wysoka przepustowość, wysoka skalowalność i kompatybilność z EVM (Ethereum Virtual Machine).

Podsumowanie 💰

Jeśli planujesz stworzenie nowoczesnych aplikacji finansowych dla swojej działalności, przedstawione platformy blockchain mogą Ci w tym pomóc. Wybór konkretnej z nich zależy od specyficznych wymagań i czynników, takich jak bezpieczeństwo, obsługiwane języki programowania, funkcje oraz możliwości inteligentnych kontraktów.

Polecamy również zapoznanie się z artykułem:

6 narzędzi, które powinien znać każdy programista Blockchain.


newsblog.pl