8 najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux

Jeśli szukasz sposobu na nagrywanie ekranu w Ubuntu, wyjaśniliśmy już, używając wbudowanego rejestratora ekranu i aplikacji innych firm. Jednak dla tych, którzy korzystają z innych dystrybucji Linuksa, przygotowaliśmy listę najlepszych rejestratorów ekranu dla użytkowników Linuksa. Zdajemy sobie sprawę, że użytkownicy mają różne przypadki użycia. Podczas gdy niektórzy chcą przechwycić ekran za pomocą kamery internetowej w celu nagrywania samouczków, inni po prostu chcą zrobić krótki GIF z nagraniem ekranu. Mając to na uwadze, oto 8 najlepszych programów do nagrywania ekranu dla systemu Linux, które powinieneś przetestować. Od podstawowych do zaawansowanych narzędzi, dodaliśmy do tej listy wszystkie popularne rejestratory ekranu. Więc w tej notatce, zanurkujmy od razu.

Najlepsze aplikacje do nagrywania ekranu dla systemu Linux (2022)

Na tej liście uwzględniliśmy zarówno podstawowe, jak i zaawansowane rejestratory ekranu dla użytkowników komputerów z systemem Linux. Poza tym na tej liście znajdziesz najlepsze rejestratory ekranu Ubuntu, ponieważ większość z nich testowałem na Ubuntu.

Uwaga: Większość testowanych przeze mnie rejestratorów ekranowych nie współpracuje dobrze z Waylandem, pomimo ich oficjalnego wsparcia. Dlatego zaleca się przejście na Xorg, jeśli zamierzasz nagrywać ekran bez żadnych problemów.

1. Rejestrator ekranu Gnome

Jeśli twoja dystrybucja Linuksa (głównie oparta na Debianie) używa powłoki Gnome Desktop Shell, nie musisz pobierać rejestratora ekranu innej firmy. Gnome Desktop Shell ma wbudowany rejestrator ekranu, który działa jak urok, zarówno w Wayland, jak i Xorg. Od czasu wydania natywny rejestrator ekranu został znacznie ulepszony i teraz obsługuje nagrywanie ekranu dla serwera wyświetlania Wayland. Jeśli więc szukasz niezawodnego rejestratora ekranu Ubuntu, wbudowany rejestrator ekranu Gnome zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.

Możesz nagrywać ekran w trzech trybach: pełny ekran, okno i częściowy obszar zaznaczenia. Musisz nacisnąć skrót klawiaturowy Ubuntu „Ctrl + Alt + Shift + R”, aby narzędzie pojawiło się na ekranie. Następnie możesz od razu nagrać ekran. Powiedziawszy to, rejestrator ekranu Gnome ma poważną wadę. Nie może nagrywać dźwięku z mikrofonu ani dźwięku wewnętrznego. Poza tym obecnie obsługuje tylko format mediów WEBM. Mimo to ten wbudowany rejestrator ekranu jest jednym z najprostszych narzędzi do nagrywania ekranu w systemie Linux i zdecydowanie polecam go ze względu na jego dostępność.

Skrót klawiaturowy: Ctrl + Alt + Shift + R

ZaletyWadyŁatwy w użyciuBez nagrywania dźwięku/mikrofonuObsługuje WaylandTylko obsługa WEBMOferuje trzy tryby nagrywania

2. Prosty rejestrator ekranu

SimpleScreenRecorder to jeden z najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux, który jest znany z oferowania solidnej stabilności i funkcji wypełnionych po brzegi. Za pomocą tego narzędzia możesz dostosować szybkość klatek, dodawać nowe źródła dźwięku (zarówno mikrofon wewnętrzny, jak i zewnętrzny), zmieniać szybkość transmisji, nagrywać kursor i wiele więcej. W rzeczywistości obsługuje nawet eksportowanie nagranego wideo w różnych formatach multimedialnych, w tym MP4, MKV, WEBM itp. Możesz także wybrać preferowany obszar do nagrywania ekranu – cały ekran lub stały prostokąt.

Jedynym problemem związanym z SimpleScreenRecorder jest to, że nie jest on kompatybilny z systemami Linux korzystającymi z serwera wyświetlania Wayland. Podczas moich testów na Ubuntu 22.04.1 aplikacja pokazywała pusty ekran, o czym, szczerze mówiąc, aplikacja ostrzegała mnie wcześniej. Niemniej jednak, jeśli używasz starszego i popularnego serwera wyświetlania Xorg, ta aplikacja będzie działać świetnie do nagrywania ekranu w dowolnej dystrybucji Linuksa.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie, aby zainstalować.
sudo apt install simplescreenrecorder

ZaletyWadyNiezawodnośćNie obsługuje serwera wyświetlania WaylandZaawansowane dostosowywanie od szybkości klatek do szybkości transmisji bitówEksport w wielu formatach multimedialnych

3. Kazama

Kazam to jedno z moich ulubionych narzędzi do nagrywania ekranu w systemie Linux. W przeciwieństwie do innych podstawowych i zaawansowanych rejestratorów ekranu, to oprogramowanie znajduje się pośrodku ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami w dopracowanym i minimalnym interfejsie użytkownika. Wystarczy otworzyć rejestrator ekranu i od razu wybrać tryb nagrywania — pełny ekran, okno lub obszar niestandardowy. Poza tym możesz wybrać przechwytywanie kursora myszy, dźwięku z głośników i dźwięku z mikrofonu.

Jedną z funkcji Kazama, którą bardzo lubię, jest obsługa opóźnionego przechwytywania. Możesz zdefiniować czas oczekiwania, zanim oprogramowanie zacznie nagrywać ekran, co jest fajną funkcją. Wreszcie obsługuje formaty MP4, AVI i WEBM, a także możesz wybrać miejsce docelowe, aby zapisać nagranie. Nie wspominając o tym, że możliwe jest również wybranie szybkości klatek na stronie Preferencje. Ogólnie rzecz biorąc, Kazam to lekkie narzędzie, które pozwala nagrywać ekran na komputerach z systemem Linux. Pokochałbym to jeszcze bardziej, gdyby narzędzie miało obsługę skrótów klawiaturowych.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie.
sudo apt install kazam

ZaletyWadyLekki i minimalny interfejs użytkownikaNie działa na serwerze wyświetlania WaylandWszystkie niezbędne funkcjeEksportuj w MP4 i AVI

4. Zerknąć

Jeśli szukasz rejestratora ekranu Ubuntu do tworzenia GIF-ów, zdecydowanie polecam Peek. Jest to jedno z najlepszych narzędzi do nagrywania ekranu, które umożliwia nagrywanie ekranu w formacie GIF, wraz z MP4, WEBM i APNG. Po prostu otwórz program, przeciągnij ramkę, aby dostosować obszar ekranu, który chcesz przechwycić, i kliknij „Nagraj”. I to wszystko.

Możesz nawet przechwytywać dźwięk podczas nagrywania w formatach MP4 lub WEBM, ale musisz go włączyć na stronie Preferencje. W ustawieniach możesz także wybrać preferowaną liczbę klatek na sekundę, timer opóźnienia, opcję podążania za kursorem myszy i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, Peek jest jednym z najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux, szczególnie do tworzenia GIF-ów. Jeśli to pasuje do twojego przypadku użycia, zainstaluj Peek na komputerze z systemem Linux od razu.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie. Znajdź więcej informacji tutaj.
sudo add-apt-repository ppa:peek-developers/stable
sudo apt update
sudo apt install peek

PlusyConsNajlepsze narzędzie do tworzenia GIF-ów w systemie LinuxNone jako takieMoże również nagrywać dźwiękEksportuj w formacie MP4 lub WEBM

5. Kooha

Kooha to jeden z najlepszych rejestratorów ekranu Ubuntu z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Bez większego bałaganu oferuje łatwe przełączanie, aby włączyć lub wyłączyć funkcję i od razu nagrać ekran. Nie musisz grzebać w niezliczonych opcjach. Wybierz opcję okna lub obszaru niestandardowego albo możesz wyłączyć obie, aby rozpocząć nagrywanie na pełnym ekranie. Istnieje również opcja włączenia nagrywania dźwięku z głośnika, mikrofonu (lub obu razem) i przechwycenia kursora w nagraniu. Ponownie możesz wyeksportować nagrania w formatach MP4, WEBM, MKV i GIF, co jest niesamowite.

Szczególnie podoba mi się w tej aplikacji to, że pozwala wybrać źródło wyświetlania, co oznacza, że ​​możesz również nagrywać ekran z innego monitora. Na koniec możesz dostosować miejsce docelowe zapisu i liczbę klatek na sekundę, a nawet dodać opóźnienie nagrywania z ustawień. Podsumowując, Kooha jest jednym z najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux i na pewno możesz spróbować.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie. Pamiętaj, że najpierw musisz skonfigurować Flatpak aby móc zainstalować Kooha na twojej dystrybucji Linuksa.
flatpak install flathub io.github.seadve.Kooha

ZaletyWadyMinimalny i intuicyjny interfejs użytkownika Nie działa na WaylandWybierz źródło wyświetlania z innego monitora Wybierz szybkość klatek; dodaj timer opóźnienia

6. Niebieski rejestrator

Pamiętasz zielony rejestrator? Był to jeden z najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux, ale został wycofany. Cóż, jeden z programistów rozwidlał Green Recorder, aby zbudować Blue Recorder. Jest oparty na Green Recorder, ma podobny interfejs użytkownika i naprawił wiele błędów związanych z nowym frameworkiem Screencast, Waylandem i FFmpeg. W moich krótkich testach narzędzie działało dobrze na Xorg, ale napotkałem problemy na Waylandzie.

Jeśli chodzi o funkcje, możesz wybrać typ pliku eksportu z różnych formatów multimedialnych, w tym MP4, AVI, MKV, WMV, NUT i GIF. Dobrze przeczytałeś, możesz nawet automatycznie przekonwertować nagranie ekranu na GIF za pomocą Blue Recorder. Oprócz tego możesz wybrać okno, wybrany obszar lub zdecydować się na nagranie pełnoekranowe. Istnieje również opcja nagrywania dźwięku, podążania za myszą, wybierania liczby klatek na sekundę i ustawiania opóźnionego timera. Mówiąc najprościej, Blue Recorder jest jednym z najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux i musisz go przetestować, zanim zdecydujesz się na jeden.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie. Na komputerach z systemem Ubuntu automatycznie skonfiguruje Snap po uruchomieniu polecenia.
sudo snap install blue-recorder

ZaletyWady Widelec Green RecorderMały buggy w chwili obecnejProsty UISObsługuje MP4, AVI, MKV, WMV, NUT i GIF

7. Studio OBS

OBS Studio jest zaliczane do najlepszych rejestratorów ekranu na wszystkie platformy. Jest to profesjonalny program nie tylko do nagrywania wideo, ale także do przesyłania strumieniowego. Możesz też używać OBS w systemie Linux do nagrywania ekranu, dodawania nakładki na kamerę internetową, miksowania źródła dźwięku z mikrofonu lub dowolnego innego źródła, przechwytywania okna i robienia znacznie więcej. Możesz także dostosować szybkość transmisji i poziom dźwięku, przechodząc do opcji zaawansowanych.

Domyślnie zapisuje nagrania w formacie MKV, ale możesz zmienić format wyjściowy na MP4, MOV, FLV, TS lub M3U8. Mówiąc najprościej, jeśli szukasz zaawansowanego rejestratora ekranu w systemie Ubuntu lub innych dystrybucjach Linuksa, OBS Studio jest jednym z najlepszych dostępnych narzędzi. Należy pamiętać, że OBS Studio zawieszało się na serwerze Wayland, dlatego przed nagraniem ekranu zaleca się przełączenie na Xorg.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie, aby zainstalować OBS Studio w systemie Linux.
sudo add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio
sudo apt update
sudo apt install obs-studio

PlusyWadyPotężny rejestrator ekranuNie dla początkującychZaawansowana personalizacjaObsługuje Waylands, ale jest usterka

8. vokoscreenNG

vokoscreenNG to kolejny zaawansowany rejestrator ekranu dla systemu Linux z obsługą nakładki kamery internetowej. Jeśli jesteś kimś, kto chce tworzyć samouczki z lektorem i widokiem z kamery internetowej, vokoscreenNG to doskonały program. Po pierwsze, możesz nagrać pełny ekran, okno lub obszar niestandardowy. Istnieje również obsługa szkła powiększającego, którego można użyć podczas wyjaśniania z pliku PDF lub dokumentu, aby zwrócić uwagę użytkownika na tekst. Następnie możesz dodać źródło dźwięku lub mikrofonu, wybrać szybkość klatek, wybrany kodek i nie tylko.

Poza tym możesz eksportować filmy w formatach MKV, MP4, MOV, AVI i WEBM, więc to świetnie. Jeśli chcesz dodać timer opóźnienia lub zaplanować sesję nagrywania warunkowego, możesz to również zrobić. Na koniec możesz również dostosować skróty klawiszowe dla osobnych funkcji. Podsumowując, vokoscreenNG to świetny rejestrator ekranu dla nauczycieli, a jeśli nim jesteś, nie powinieneś przegapić tej aplikacji.

  • Jak zainstalować: Otwórz Terminal i uruchom poniższe polecenie. Możesz również pobrać najnowszą wersję z tutaj.
sudo apt install vokoscreen-ng

ZaletyWadyNajlepsze do tworzenia samouczków i materiałów szkoleniowychBrak jako takiŁatwo dodać widok kamery internetowejObsługa szkła powiększającego

Najlepsze rejestratory ekranu Ubuntu Linux dla Ciebie

Oto 8 najlepszych rejestratorów ekranu dla systemu Linux, których możesz używać w zależności od swoich potrzeb. Dodałem zarówno podstawowe, jak i zaawansowane narzędzia, więc śmiało wybierz narzędzie odpowiadające Twoim potrzebom. Jeśli jednak chcesz nagrać ekran w systemie Windows 11, przejdź do naszego szczegółowego przewodnika. Aby znaleźć listę przydatnych skrótów klawiaturowych Ubuntu, przejrzyj połączony artykuł. Na koniec, jeśli masz jakieś pytania, powiedz nam w sekcji komentarzy.