8 narzędzi analitycznych i badawczych dla naukowców zajmujących się danymi (alternatywy Atlas.ti dla projektów badawczych)

Narzędzia analityczne i badawcze pomagają analitykom danych i firmom w opracowywaniu skutecznych strategii marketingowych.

Wiedza o tym, co lubią i czego chcą Twoi docelowi klienci, jest niezbędna do ulepszania Twoich produktów i usług, dzięki czemu wybierają Cię przed innymi.

A przeprowadzanie badań rynkowych zapewni Ci dogłębny wgląd w Twoich klientów, konkurentów i istniejące produkty.

Korzystając z tych spostrzeżeń, możesz przygotować solidną kampanię marketingową, która może przełożyć się na lepszą sprzedaż i przychody.

Dlatego badania rynku są ważne dla organizacji, aby podejmować świadome decyzje biznesowe.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pomagają analitykom danych przeprowadzać efektywne analizy i badania rynku.

Zanim porozmawiamy o najlepszych narzędziach analitycznych i badawczych dla naukowców zajmujących się danymi, szybko zrozummy badania rynkowe.

Co to jest badanie rynku?

Badania rynku obejmują zbieranie i analizowanie cennych danych o docelowych klientach firmy, konkurentach, istniejących produktach i usługach oraz branży.

Przeprowadzenie badania rynku da Ci wyobrażenie:

 • Czy klientom spodoba się Twój produkt?
 • Jak się z tym czują
 • Kiedy i gdzie klienci kupują podobne produkty
 • Poznaj sposoby łączenia się z klientami
 • Twoja pozycja na rynku
 • Jak zaplanować skuteczne kolejne kroki.

Badania rynku pomagają nie tylko po wprowadzeniu produktu na rynek, ale także w fazie rozwoju, planowania, wdrażania i marketingu.

Rodzaje badań rynku

Badania rynku są różnego rodzaju w zależności od rodzaju spostrzeżeń, które chcesz uzyskać. Niektórzy z nich są:

 • Badania konsumenckie
 • Badania konkurencji
 • Badania marki
 • Badania segmentacji klientów
 • Skuteczność kampanii
 • Rozwój produktu

Główne rodzaje badań rynku to:

Badania jakościowe: Ten rodzaj badań rynku koncentruje się na faktach i liczbach, aby zrozumieć nastroje, preferencje i opinie klientów dotyczące Twoich produktów lub usług. Pomoże Ci również poznać czynniki wpływające na decyzje zakupowe klientów.

Badania jakościowe przeprowadzane są za pomocą grup fokusowych, ankiet i sondaży w celu zebrania danych i ich analizy.

Badania ilościowe: ten rodzaj badań rynku koncentruje się na liczbach, aby zrozumieć, jak bardzo Twoje produkty lub usługi wpływają na klientów.

Na przykład liczba osób czytających Twój post na blogu lub odsetek osób kupujących Twoje produkty lub usługi z określonego regionu.

Badania ilościowe przeprowadzane są za pomocą kwestionariuszy i ankiet. Możesz to również zrobić, po prostu rozmawiając z grupą docelową i obserwując ich odpowiedzi. Możesz także przeprowadzić szczegółowe badania ilościowe, aby odkryć potencjalne rynki i profile klientów po uruchomieniu nowej usługi lub produktu.

Badania podstawowe: Badania podstawowe są również nazywane badaniami terenowymi, w których zbierane są świeże dane, które nie zostały wcześniej zebrane.

Badania wtórne: Znane również jako badania typu desk research, badania wtórne obejmują gromadzenie danych, które są już zorganizowane i skompilowane. Mogą to być raporty, podręczniki, statystyki, dane historyczne, opracowania itp.

Badania rynku a badania marketingowe

Chociaż mogą brzmieć podobnie, badania rynku i badania marketingowe to dwa różne terminy.

Badania rynkowe mają na celu zidentyfikowanie i zrozumienie danego celu. Jest to wąski termin, który koncentruje się na tym celu i jego grupie, aby poznać jego zachowanie i motywacje zakupowe.

Z drugiej strony badania marketingowe to szerszy termin, który dotyczy całego procesu marketingowego firmy, a nie tylko celu.

Dlaczego warto przeprowadzać badania rynkowe dla swojej firmy?

Niektóre z korzyści płynących z prowadzenia badań i analiz rynkowych dla firm to:

Aby poznać swoich klientów

Jeśli chcesz z powodzeniem prowadzić i rozwijać swój biznes, musisz zrozumieć upodobania, upodobania, preferencje, pragnienia i bolączki swoich klientów.

Ta wiedza pomoże ci stworzyć i zaoferować taki produkt lub usługę odbiorcom docelowym, który może rozwiązać ich obawy, jest dla nich cenny i motywuje ich do kupowania twoich ofert.

Twórz skuteczne plany

Korzystając ze spostrzeżeń uzyskanych z zebranych i przeanalizowanych danych, analitycy danych mogą tworzyć skuteczne plany marketingowe, które mogą lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Pomoże również podczas planowania i rozwoju produktu, oprócz usprawnienia działań marketingowych. W ten sposób możesz dobrze służyć swoim klientom i nadal czerpać coraz większe zyski.

Monitorowanie konkurencji

Znajomość konkurencji oraz istniejących produktów i usług w Twojej branży ma kluczowe znaczenie. A kiedy przeprowadzasz badania rynku, robisz dokładnie to.

Badania rynku przyniosą głębszy wgląd w konkurencję, ich kampanie marketingowe i inne istotne dane. Pomoże Ci również określić swoją pozycję na rynku, dzięki czemu będziesz mógł się doskonalić.

Identyfikacja potencjalnych zagrożeń

Gospodarka wpływa na każdy biznes. Badania rynku pomogą Ci regularnie monitorować środowiska biznesowe, dzięki czemu możesz dostrzec potencjalny wzrost gospodarczy lub spowolnienia.

Wskaże Ci kierunek, w którym możesz kształtować swój biznes i odpowiednio go skalować. Zapewni to, że Twoja firma będzie odporna na przyszłość i pomoże przygotować się na złe dni, które mogą nadejść, aby zminimalizować zakłócenia.

Chwytaj okazje

Szanse mogą pukać do twoich drzwi w dowolnym momencie, a kiedy to zrobią, musisz być dostępny, aby je złapać, w przeciwnym razie zrobią to inni.

Konsekwentne prowadzenie badań rynkowych pomoże Ci znaleźć obszary potencjalnego wzrostu, dzięki czemu możesz przenieść swój biznes na wyższy poziom. Możesz nawiązać więcej kontaktów z klientami, dostawcami i partnerami, komunikować się z nimi na czas, aby przypieczętować transakcję i poprawić wyniki finansowe.

Aby osiągnąć wszystkie powyższe korzyści, musisz przeprowadzić dokładne badania i analizy rynku. A wszystko to za pomocą narzędzi analitycznych i badawczych pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek.

Co ciekawe, dostępnych jest wiele takich narzędzi, jak choćby bardzo popularny Atlas.ti. Większość ludzi uważa go za idealny dla swoich potrzeb, ale nie jest to jedyne dostępne narzędzie. Ma swoje plusy i minusy, dlatego ludzie szukają innych alternatyw.

Oto niektóre z najlepszych dostępnych obecnie narzędzi analitycznych i badawczych.

Sięgać

Uzyskaj proste w użyciu rozwiązanie analityczne i badawcze do swoich badań jakościowych z Sięgać i przekształć transkrypcje w szybsze wglądy. Nie potrzebujesz żadnego szkolenia, aby zrozumieć narzędzie; rozpocznij poszukiwania w ciągu kilku minut.

Aby analizować dane jakościowe, znajdź tematy w dokumentach, opisach, dziennikach, obserwacjach, studiach przypadków i transkrypcjach. Delve zapewnia różne metodologie jakościowe, takie jak analiza narracji, analiza treści, teoria ugruntowana i analiza tematyczna. Możesz także użyć hierarchicznego i elastycznego systemu kodowania, aby przećwiczyć dogłębną analizę.

Organizuj swoje kody w kategorie i motywy, oglądaj aktualizacje analizy współpracowników na żywo i szybko udostępniaj swoje projekty. Aplikacja Delve działa na dowolnym komputerze, aby pomóc Ci wyszukiwać informacje, gdziekolwiek jesteś. Zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i bezpieczeństwo danych badawczych, przestrzegając najlepszych praktyk branżowych.

Możesz uzyskać dostęp do kursów online, przewodników, filmów i seminariów internetowych, aby głębiej poznać analizę jakościową. Delve zawsze pozostaje na szczycie w przypadku zgodności z RODO, aby zapewnić najlepsze praktyki. Możesz nawet udostępniać, eksportować lub usuwać swoje dane w dowolnym momencie.

Rozpocznij 14-dniowy bezpłatny okres próbny już dziś i pracuj z zaawansowanym, nieprzewidywalnym harmonogramem badań. Koduj swoje dane za pomocą łatwego do opanowania i intuicyjnego oprogramowania już od 50 USD za użytkownika miesięcznie.

Stata

Eksploruj, wizualizuj i uzyskuj lepsze informacje, aby zmienić wyniki swoich badań dzięki Stata. Jego statystyki obejmują tabele, ekonometrię bayesowską, bayesowski VAR, wielomianowy logit danych panelowych, wykresy Galbraitha, PyStata, DID, JDBC, integrację Java i wiele innych.

To oprogramowanie statystyczne dla analityków danych pomoże Ci opanować dane dzięki szerokiemu zestawowi funkcji statystycznych i wysokiej jakości grafikom. Stata integruje się z Pythonem, H2O i Javą, aby zapewnić lepszą odtwarzalność badań. Jest łatwy w użyciu i automatyzacji pracy badawczej.

Stata zapewnia zaawansowane opcje programowania, automatyczną obsługę wielu rdzeni, światowej klasy zespoły techniczne, wieloplatformowe, wszechstronne zasoby, oprogramowanie do badań i wiele więcej. Możesz nawet użyć Stata do projektu nauki o danych w edukacji, epidemiologii do szeregów czasowych, raportowaniu, manipulacji danymi i analizie przeżycia.

Jamovi

Wypełnij lukę między statystykami a badaczami dzięki jamovi — oprogramowaniu statystycznemu o otwartym kodzie źródłowym, z którego można korzystać bezpłatnie. Statystyczny arkusz kalkulacyjny trzeciej generacji jamovi został zaprojektowany od podstaw w celu uproszczenia statystyk.

Platforma jest łatwa w obsłudze i działa jako dobra alternatywa dla drogich produktów statystycznych, w tym SAS i SPSS. jamovi jest oparty na języku statystycznym R, co zapewnia dostęp do najszerszej społeczności. Jeśli potrzebujesz kodu R do swojej pracy badawczej i analitycznej, jamovi zapewni to za Ciebie. Tworzą go środowiska naukowe dla środowisk naukowych.

Uzyskaj kompletny zestaw analiz dla nauk społecznych, takich jak regresja, korelacja, testy nieparametryczne, tabele kontyngencji, ANOVA, testy t, analiza czynnikowa, rzetelność i inne. jamovi posiada w pełni funkcjonalny arkusz kalkulacyjny zoptymalizowany pod kątem danych statystycznych. Jego zaawansowane funkcje zapewniają uczącym się otrzymywanie narzędzi badawczych w czasie rzeczywistym, a dane, analizy, opcje i wyniki są bezpieczne w jednym pliku.

Możesz także wykonać kopię zapasową pliku lub udostępnić go współpracownikom. Programistom R łatwo jest opracować swoje analizy i je opublikować. jamovi obsługuje różne systemy operacyjne, takie jak macOS, Windows i Linux ChromeOS.

NVivo

Sprawdź cenne spostrzeżenia ze swoich danych za pomocą NVivo– Najlepsze jakościowe oprogramowanie do badania i analizy danych. Pomaga znaleźć więcej danych z danych metod mieszanych i jakościowych.

Odkryj dowody dla swoich dających się obronić i wyartykułowanych ustaleń na podstawie bogatszych spostrzeżeń, które odkrywasz w swoich danych. Dzięki NVivo możesz pracować wydajnie, prowadzić badania ze źródła i bronić swoich odkryć.

Możesz nawet importować i analizować dane z dowolnego źródła za pomocą zaawansowanych zapytań, narzędzi do wizualizacji i zarządzania. Dodatkowo zadawaj krytyczne pytania dotyczące danych, aby wyciągnąć ostateczne wnioski, zidentyfikować tematy i szybko uzyskać solidne wyniki badań i analiz.

NVivo oferuje naukowcom najlepsze w swojej klasie funkcje, które pozwalają oszczędzić czas i zwiększyć produktywność, szybciej odnajdując oparte na dowodach spostrzeżenia i wspólne tematy.

Głębsze wglądy przyniosą połączenia i wzorce, które są niemożliwe ręcznie. Możesz również uzyskać pełny obraz, oceniając wpływy i przedstawiając wyniki. Przedstawia możliwe do obrony i uzasadnione wnioski w celu generowania skutecznych wyników.

Wybierz swoją branżę i system operacyjny oraz wspomnij, dla kogo kupujesz, a NVivo jest całkowicie Twoje. Zacznij od bezpłatnej wersji próbnej.

Badania Provalis

Badania Provalis oferuje QDA Miner, oprogramowanie do metod jakościowych z niezrównaną analizą, możliwościami pisania raportów i kodowania wspomaganego komputerowo. QDA Miner to proste i łatwe w użyciu oprogramowanie do analizy jakościowej służące do kodowania, organizowania, wyszukiwania, opisywania i analizowania zbiorów danych.

Narzędzie do analizy danych jakościowych skupia się na lub analizuje transkrypcje grupowe, przemówienia, artykuły z czasopism, dokumenty prawne, całe książki, rysunki, obrazy i inne dokumenty. Otrzymasz również pomoc komputerową w zakresie kodowania.

Narzędzie pozwala na szybką analizę i kodowanie dokumentów oraz rzetelne wykonanie zadania. Integruje się również z WordStat i SimStat, aby zapewnić niewiarygodną elastyczność analizy danych i powiązania ich z ustrukturyzowanymi informacjami, takimi jak dane kategorialne i liczbowe.

Co więcej, możesz importować dane z dowolnego źródła, takiego jak Excel, SPSS, NVivo, PDF, Stata, HTML, Word i inne. Ponadto importuj z mediów społecznościowych, platform ankiet internetowych, Factiva, LexisNexis i narzędzi do zarządzania referencjami, łącząc się z tymi platformami.

Możesz wykonywać kodowanie tekstu na ekranie, łączyć i opisywać dane jakościowe, osiągać szybsze kodowanie, analizować, wizualizować, eksplorować, lokalizować zdarzenia poprzez oznaczanie czasu i mapowanie GIS oraz śledzić zmiany.

Profesjonalny analizator MAXQDA

Profesjonalny analizator MAXQDA to narzędzie do analizy statystycznej i badań jakościowych dla naukowców zajmujących się danymi. Dodaje moduł Stats do funkcji analizy jakościowej MAXQDA Standard i MAXQDA Plus.

MAXQDA Analytics Pro bezproblemowo określa ilościowo dane jakościowe i poprawia je dzięki wiarygodności i dowodom. Pomaga statystycznie analizować dane jakościowe oraz importować i łączyć je ze zbiorami danych w formacie SPSS lub Excel.

Dzięki danym projektu MAXQDA możesz użyć modułu Stats w celu przeprowadzenia obliczeń statystycznych. Ponadto analizuj statystycznie częstotliwość kodów w dokumentach i twórz grupy danych na podstawie wyników statystycznych.

Porównaj wartości procentowe i częstości kodów lub zmiennych, tworząc proste wykresy. Możesz także tworzyć dostosowywalne wykresy i wykresy dla wyników i kopiować je do przeglądarki wyników lub raportów i prezentacji.

Skorzystaj z szerokiej gamy metod, aby zbadać relacje między zmiennymi w MAXQDA Analytics Pro. Tabele krzyżowe to jedna zmienna, którą można łatwo dostosować i która zapewnia cenny wgląd. Kolejną zmienną jest wyróżnianie opcji, które szybko i łatwo interpretują wyniki.

Użyj procedury testu korelacji, aby znaleźć relacje w danych. Oblicz najczęstsze współczynniki korelacji za pomocą modułu Stats. Możesz również prawidłowo zmierzyć wymiary, tworząc swoją skalę i zmienne zgodnie z przeznaczeniem.

Wypróbuj MAXQDA przez 14 dni na komputerze Mac lub Windows.

KNIME

KNIME oferuje wspaniałe oprogramowanie, które tworzy i produkuje dane naukowe w intuicyjnym i łatwym środowisku. Dzięki temu każdy interesariusz w procesie może skupić się na tym, co najlepsze.

KNIME pomaga:

 • Scal, przekształć i uzyskaj dostęp do wszystkich danych, aby tworzyć i przekształcać.
 • Wizualizuj dane, które mają sens, za pomocą znanych Ci narzędzi.
 • Wspieraj praktyki analizy danych oparte na przedsiębiorstwach w celu wdrażania i zarządzania.
 • Daj ci właściwy wgląd w dane.

KNIME to bezpłatne oprogramowanie typu open source dla naukowców zajmujących się danymi, które pomaga w zrozumieniu danych i projektowaniu przepływów pracy w analizie danych. Możesz użyć interfejsu graficznego typu „przeciągnij i upuść”, aby tworzyć wizualizacje bez kodowania.

Modeluj każdy etap analizy danych, zapewniaj bieżącą pracę i kontroluj przepływ danych. Otrzymasz także narzędzia do łączenia z różnych domen poprzez natywne węzły KNIME, w tym skrypty w Pythonie i R, uczenie maszynowe i konektory do Apache Spark.

KNIME może kształtować Twoje dane, wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby pomóc Ci odkryć spostrzeżenia oraz skalować wykonanie i wymagania. Otrzymasz również frameworki i lepsze zabezpieczenia.

RapidMiner Studio

Uzyskaj kompleksową platformę do nauki o danych z pełną automatyzacją i wizualnym projektowaniem przepływu pracy z RapidMiner Studio.

Narzędzie pomaga zwiększyć produktywność całego zespołu zajmującego się analizą danych, automatyzując i przyspieszając tworzenie modeli predykcyjnych w interfejsie wizualnym typu „przeciągnij i upuść”. Najlepsze modele do użytku otrzymasz z bogatej biblioteki ponad 1500 funkcji i algorytmów.

Znajdź gotowe szablony do normalnych przypadków użycia, w tym do wykrywania oszustw, konserwacji predykcyjnej, rezygnacji klientów i nie tylko. Otrzymasz również proaktywne rekomendacje na każdym kroku, które pomogą początkującym kontynuować.

Błyskawicznie łącz się z dowolnym źródłem danych i twórz połączenia typu „kliknij + punkt” z hurtownią danych przedsiębiorstwa, pamięcią masową w chmurze, mediami społecznościowymi, aplikacjami biznesowymi i bazami danych. Używaj ponownie dowolnych połączeń w dowolnym momencie i udostępniaj je osobie, która potrzebuje dostępu.

Uruchom ETL i przygotowanie danych w bazach danych, aby zoptymalizować dane pod kątem zaawansowanych analiz. Możesz pobierać i wyszukiwać dane bez potrzeby stosowania złożonego kodu SQL. Ponadto RapidMiner obsługuje PostgreSQL, Google BigQuery i MySQL.

Oceń kompletność, jakość i kondycję danych, rozumiejąc trendy, rozkłady i wzorce za pomocą wykresów liniowych, pudełkowych, współrzędnych równoległych, histogramów i wykresów punktowych. Możesz również szybko naprawić problemy z jakością danych, a także wartości odstające i brakujące wartości.

Ponadto RapidMiner skraca czas na:

 • Przygotowywanie danych do modelowania
 • Tworzenie modeli uczenia maszynowego
 • Zrozumienie prawdziwej wydajności
 • Tworzenie przepływów pracy w data science
 • Wdrażanie skalowalnego kodu
 • Współpraca z koderami i nie-koderami
 • Przekształcanie prognoz predykcyjnych we wpływ na biznes.

Pobierz bezpłatną wersję, jeśli jesteś studentem lub profesorem w instytucji edukacyjnej. Poproś o wycenę wypełniając dane i uzyskaj najlepszą wycenę dla Twojego przedsiębiorstwa.

Wniosek

Badania rynku zapewniają głębszy wgląd w konsumentów, konkurentów i branżę, dzięki czemu możesz kształtować swoje produkty i usługi. Pomoże Ci lepiej zaspokoić potrzeby klientów i przenieść Twój biznes na wyższy poziom dzięki lepszym strategiom.

Dlatego wybierz najlepsze narzędzie analityczne i badawcze w oparciu o swoje preferencje i obserwuj ulepszenia w swojej firmie.

Oto kilka zasobów do nauki języka R i zostania naukowcem danych.

x