8 niesamowitych darmowych gier na Linuksa, które powinieneś wypróbować

Dawno temu gry na Linuksie były tylko snem. Prawie nikt w przestrzeni gier nie zwracał na to uwagi, a fani Linuksa musieli uciekać się do używania narzędzi takich jak Wine, aby uruchamiać gry Windows na Linuksie. Obecnie w sklepie Steam Valve dostępnych jest ponad 4000 natywnych gier wideo w systemie Linux. Ponadto kilku twórców gier typu open source podjęło się tworzenia bezpłatnych gier dla systemu Linux dla użytkowników.

Te gry wideo są oparte na bibliotekach i technologiach open source i działają w pełni natywnie na platformie. To doskonałe projekty, a dzięki nim użytkownicy Linuksa mają do wyboru doskonałą bibliotekę gier. Na tej liście omówimy jedne z najlepszych (i najfajniejszych) darmowych gier na Linuksa typu open source. Każda z tych gier jest całkowicie bezpłatna i łatwo dostępna do zainstalowania w dowolnej dystrybucji Linuksa!

1. Xonotic

Pierwsza gra na naszej liście to nic innego jak Xonotic. To szybka strzelanka FPS, która czerpie inspirację z takich strzelanek arenowych, jak Unreal Tournament i Quake.

Xonotic ma być kwintesencją darmowego FPS-a dla wielu graczy typu open source na rynku. To z pewnością jest; jakość grafiki i ogólny projekt gry jest na najwyższym poziomie. Gra obsługuje rozgrywkę wieloosobową za pośrednictwem sieci LAN i serwerów internetowych, obsługuje boty i kilka różnych typów gier (CTF, Team Death Match itp.).

Jeśli kochasz dobrą strzelankę dla wielu graczy, daj jej szansę. Nie będziesz w stanie tego odłożyć. Xonotic działa na wielu platformach i jest dostępny na komputery Mac, Windows i Linux. Pobierz to tutaj.

2. FreeCiv

FreeCiv jest darmowym, otwartym klonem popularnej strategii turowej „Civilization”. Podobnie jak w przypadku oryginalnej serii Civilization, FreeCiv pozwala graczom założyć cywilizację i rozwijać ją od zarania epoki kamienia łupanego w przyszłość i dalej!

3. Bitwa o Wesnoth

Bitwa o Wesnoth to turowa gra strategiczna w stylu high fantasy, która koncentruje się zarówno na walce dla jednego gracza, jak i trybie wieloosobowym.

Zarządzaj swoją armią i broń swojego królestwa w 16 kampaniach dla jednego gracza w pięknym, ręcznie animowanym świecie z grafiką pikselową.

4. Super Tux Kart

Fani Mario Kart pokochają ten: to gorączkowa wyścigówka gokartowa z maskotką Linuksa, Tuxem! Ideą gry jest ściganie się na torach z innymi zawodnikami. Podobnie jak Mario Kart Nintendo, gracze mogą wypróbować różne szalone tory i atakować innych przedmiotami, które podnoszą na torze.

Super Tux Kart obsługuje wielu graczy na jednym komputerze za pośrednictwem podzielonego ekranu. Dowiedz się więcej o grze tutaj!

5. OpenMW

Otwórz Morrowind nie jest grą. Zamiast tego jest to całkowicie otwarta re-implementacja popularnej gry komputerowej „The Elder Scrolls III: Morrowind”.

Korzystanie z tego silnika pozwala użytkownikom uruchamiać Morrowind natywnie w systemie Linux, z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: obsługa modów, obsługa rozdzielczości szerokoekranowych, ulepszone modyfikacje tekstur, ulepszona wydajność, oświetlenie itp.

Uwaga: użytkownicy muszą dostarczyć własną kopię Morrowind, aby móc grać.

6. TeeWorlds

Jeśli szukasz dobrej zabawy z kreskówek, sprawdź Teeworlds. Jest to dwuwymiarowa gra wideo dla wielu graczy, która intensywnie wykorzystuje klasyczną mechanikę gier 2D.

Wszystko jest oparte na duszkach i zrobione jak platformówka przewijana z boku, z niespodzianką: walka jeden na jednego. Gracze mogą walczyć ze sobą w sieci lokalnej za pośrednictwem sieci LAN lub grać na serwerach dla wielu graczy.

Rodzaje gier wieloosobowych obejmują death match, team death match i capture the flag.

7. Open Arena

Open Arena była strzelanką pierwszoosobową typu open source opartą na technologii i mechanice Quake III: Arena firmy Id Tech.

Fani serii Quake poczują się w tej grze jak w domu, ponieważ mechanika i rozgrywka są praktycznie identyczne. Pomimo tego, że Open Arena korzysta z silnika Quake 3, żadne pliki z oryginalnej gry z Q3 nie są potrzebne, aby w nią zagrać. Gra nie jest już w fazie rozwoju, ale mimo to jest nadal dostępna do instalacji we wszystkich głównych dystrybucjach Linuksa.

Rodzaje gier obejmują Free For All, CTF, Domination, Overload i Harvester.

8. Minetest

Chcesz zagrać w Minecrafta, ale nie chcesz płacić 25 $? Spróbować Minetest zamiast! To otwarta gra budująca Sanbox.

Jedną z głównych zalet gry Minetest jest to, że nie działa z Javą, a zamiast tego używa czegoś znacznie bardziej natywnego. Ponadto rozwój gry jest jawny i każdy może wnosić funkcje i tryby!

Podobnie jak tytułowy Minecraft, użytkownicy mogą eksplorować generowany proceduralnie świat wypełniony różnymi typami terenu, zbierać zasoby, a także przetrwać, budować i walczyć z potworami.

Wniosek

Gry w systemie Linux przeszły długą drogę dzięki dziesiątkom programistów open source, którzy zdecydowali się tworzyć własne gry. Bez tego rodzaju pasji, kto wie, czy twórcy gier głównego nurtu przenieśliby swoje gry na rynek?

Jaka jest twoja ulubiona darmowa gra typu open source w systemie Linux? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej!