8 rodzajów etycznego hakowania, o których powinieneś wiedzieć

Przez lata etyczne hakowanie ewoluowało jako jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania danych przez firmy. Testują siłę cyberbezpieczeństwa firmy, aby określić, czy jest ona podatna na złośliwe ataki i wirusy. Ale czy wszyscy hackerzy są tacy sami? Nie, oto 8 rodzajów etycznego hakowania, które powinieneś znać, od hakera z białym kapeluszem po hakera z żółtym kapeluszem. Dowiesz się również więcej o hakerze z czarnym kapeluszem, hakerze z niebieskim kapeluszem i hakerze z czerwonym kapeluszem. Bądź na bieżąco do końca!

8 rodzajów etycznego hakowania, o których powinieneś wiedzieć

W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jakie są 8 rodzajów etycznego hakowania oraz o hakerach blue hat, hacker red hat itp. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jakie są 3 rodzaje hakowania?

Najczęstszymi rodzajami hakowania są hakerzy biali, czarni i szarzy. Co więcej, chociaż hakowanie jest zwykle kojarzone ze złą częścią świata, nie wszyscy hakerzy oddają się nielegalnej działalności.

Jak nazywają się legalni hakerzy?

Legalni hakerzy są również znani jako hakerzy w białych kapeluszach. Firmy, organizacje i rządy wykorzystują je do blokowania wszelkich prób hakerów w czarnych kapeluszach.

Co studiują hakerzy?

Jeśli chcesz być etycznym hakerem, musisz dobrze opanować języki programowania, systemy operacyjne, kodowanie i programy. Nie jest to łatwa droga, ale dzięki poświęceniu i wytrwałości można osiągnąć sukces.

Jakie są 8 rodzajów etycznego hakowania, o których powinieneś wiedzieć?

Hackowanie etyczne to ogólna fraza obejmująca do 8 typów. Każdy haker kapeluszowy ma pewne zalety i wady w stosunku do innych, co sprawia, że ​​kluczowe jest lepsze zrozumienie różnicy. Kontynuuj czytanie tego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

1. Testowanie czarnej skrzynki

Jest to rzeczywiście jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów hakowania, który próbuje znaleźć luki w systemie bezpieczeństwa. W języku laika haker w czarnym kapeluszu to przestępca, który próbuje włamać się do sieci komputerowych z niewłaściwych powodów. Niejednokrotnie infekuje to firmowy system wirusami, niszczy pliki, kradnie hasła i przetrzymuje urządzenie jako zakładnika. Są również znani jako krakersy i są motywowani wyłącznie samolubnymi powodami. Hakerzy w czarnych kapeluszach stanowią globalne zagrożenie dla wszystkich krajów, ponieważ pozostawiają niewiele lub nie pozostawiają żadnych dowodów.

 • W tego rodzaju etycznym hakowaniu haker nie ma żadnych informacji o systemie ani stronie internetowej.
 • Testuje oprogramowanie z zewnątrz przed rozpoczęciem ataku na pełną skalę na przechowywane w nim dane.
 • Atakujący lub haker w czarnym kapeluszu próbuje złamać hasła, numery kart kredytowych lub informacje związane z bankiem, które mogą wykorzystać.
 • Nie ograniczają ich ograniczenia wynikające z etycznego hakowania i mogą przeprowadzać destrukcyjne ataki w dowolnym stopniu.

Zdjęcie Johna Noonana na Unsplash

2. Testowanie białej skrzynki

Haker w białym kapeluszu jest tym, czego potrzebuje każdy rząd i organizacja, aby poradzić sobie z próbą hakera w czarnym kapeluszu. Pomagają ludziom zapobiegać przedostawaniu się ich wrażliwych informacji, dokumentów i informacji w niepowołane ręce. Co więcej, pomagają ludziom zidentyfikować słabe punkty w ich systemie bezpieczeństwa, poprawiając je, a tym samym dodając dodatkowe warstwy nieprzeniknionego bezpieczeństwa.

 • W przeciwieństwie do czarnych hakerów, biali hakerzy wiedzą prawie wszystko o systemie i jego słabościach, zanim spróbują się włamać.
 • Zwykle przeprowadzają ją programiści i specjaliści ds. bezpieczeństwa, którzy chcą sprawdzić, jak dobrze system wytrzyma próby włamań.
 • W przeciwieństwie do hakerów w czarnych kapeluszach, biali hakerzy nie mogą bawić się jurysdykcjami prawnymi i ustalonymi dla nich granicami.
 • Przestrzegają zasad swojej firmy, aby upewnić się, że system jest daleki od włamania.
 • Typowymi przykładami testów białoskrzynkowych są analiza przepływu danych, przeglądy projektowania i inspekcje kodu.

Zdjęcie autorstwa Andriego na Pexels

3. Testowanie szarej skrzynki

Hakerzy w szarych kapeluszach plasują się pomiędzy hakerami w białych i czarnych kapeluszach. Podobnie jak biali hakerzy, szukają luk w zabezpieczeniach systemu. Ale tym, co je różni, jest to, że haker w szarym kapeluszu wykonuje swoją pracę bez wiedzy właściciela i ma częściową wiedzę o systemie. W związku z tym ludzie zwykle nie zatrudniają płatnych szarych hakerów.

 • Chociaż hakerzy w szarych kapeluszach zazwyczaj nie mają złych intencji, ich sposób działania nadal podlega naruszeniu prawa.
 • Hakerzy Gey dostarczają firmom cennych informacji związanych z bezpieczeństwem, zanim czarny haker stworzy dla nich uciążliwość.
 • Czasami wykorzystują swoje umiejętności zarówno w dobrych, jak i złych celach.
 • Tworzą wirusy, które instalują na urządzeniach innych osób.
 • Przykłady obejmują testy bezpieczeństwa, użyteczności i wydajności.

4. Hakowanie aplikacji internetowych

Ten typ jest zupełnie inny niż inne rodzaje etycznego hakowania. Obejmuje proces wykorzystywania słabych punktów w aplikacjach internetowych. Ponieważ są one zazwyczaj napisane w JavaScript, HTML i CSS, możliwe jest wykonywanie określonych czynności bez bycia pod czyimś podejrzanym radarem. Innymi słowy, hakowanie aplikacji internetowych czyni hakera anonimowym.

5. Hakerzy niebieskich kapeluszy

Wiele dużych firm często zatrudnia hakerów w niebieskich kapeluszach do testowania nowego oprogramowania przed udostępnieniem go ogółowi społeczeństwa. Próbują również znaleźć luki w swoich systemach bezpieczeństwa, podobnie jak biali hakerzy. W ten sposób haker z niebieskim kapeluszem dokonuje penetracji, nie powodując w rzeczywistości szkód. Niemniej jednak nie są one tak naprawdę poszukiwane.

Zdjęcie Miki Baumeister na Unsplash

6. Hakerzy w zielonych kapeluszach

Haker w zielonym kapeluszu jest nowicjuszem w hakerskim świecie. Ze względu na brak doświadczenia w tej dziedzinie nie posiadają wymaganych umiejętności, wiedzy i doświadczenia, aby zostać białymi hakerami. Mają jednak podstawową wiedzę na temat wewnętrznego działania i tego, jak wszystko działa w hakowaniu. Poza tym hakerzy z zielonym kapeluszem są zapalonymi uczniami, którzy są bardziej skłonni do eksperymentowania. Może nawet celowo wyrządzić krzywdę.

7. Hakerzy Red Hat

Czerwoni hakerzy są bardzo podobni do białych hakerów, którzy chcą ocalić świat i właścicieli firm przed zagrożeniami bezpieczeństwa. Jednak hakerzy z Red Hat są nieco ekstremalni w swoim podejściu i czasami mogą nawet wybrać nielegalne trasy, aby zrealizować swoje plany. Może to obejmować hakera z czerwonym kapeluszem przeprowadzającego ataki DDoS przeciwko hakerom z czarnego kapelusza. Przeczytaj ten artykuł od początku, aby dowiedzieć się więcej o hakerze Blue Hat.

8. Hakerzy w żółtych kapeluszach

Różne rodzaje etycznego hakowania mają różne motywy i cele. Haker z żółtym kapeluszem koncentruje się głównie na platformach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, Świergotitp. Ich intencje są często złe i mogą obejmować łamanie haseł i nielegalną kradzież kont użytkowników. Pomaga im zemścić się na kimś za coś, zdobywając kluczowe wewnętrzne aspekty i wrażliwe informacje o organizacji.

***

Etyczne hakowanie to coś więcej niż to, co ludzie ogólnie zakładają, i jest integralną częścią cyberbezpieczeństwa. Każda organizacja, start-up i rząd potrzebuje kogoś, kto regularnie testuje jej system bezpieczeństwa i szuka luk, które mogą stanowić poważne zagrożenie. Teraz, gdy znasz już różne rodzaje etycznego hakowania, możesz określić, który z nich bardziej odpowiada Twoim preferencjom niż inne.