8 rzeczy, na które powinieneś uważać przed skorzystaniem z VPN

VPN ma swoje ograniczenia i wady, które trudno uchwycić bez pełnego zrozumienia, jak to działa.

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to uzyskać roczną subskrypcję tylko po to, aby dowiedzieć się, że VPN spowalnia Twój internet do indeksowania, usługa, którą chcesz odblokować za pomocą VPN, blokuje użytkowników VPN lub, co gorsza, twój kraj nie zezwala na VPN i grozi ci postępowanie prawne.

Sprawdzenie takich problemów przed zapłaceniem za subskrypcję jest trudne, ponieważ większość usług VPN oferuje płatne okresy próbne z pobieżną gwarancją zwrotu pieniędzy. Dlatego wymienię typowe problemy z VPN, abyś podjął właściwą decyzję, zanim zapłacisz za VPN.

VPN negatywnie wpływa na prędkość Internetu

Bez względu na to, z której sieci VPN możesz korzystać, spowolni to nieco Twój internet i zwiększy ping. VPN działa jako oddzielna usługa, która szyfruje twoje połączenie i kieruje ruchem przez swoje serwery. Oczywiście proces szyfrowania i routingu wymaga przepustowości, więc ogólna prędkość Internetu spada.

To, jak bardzo spowolni, zależy od czynników, takich jak typ szyfrowania, lokalizacja serwera, połączenie z serwerem itp. Jeśli masz dobrą prędkość Internetu, a wyższy ping nie wpływa na twoją pracę (np. przeglądanie sieci), to VPN nie będzie za duży problem.

Aby dać ci wyobrażenie, przetestowałem spowolnienie prędkości za pomocą CyberGhost VPN i połączenia z jednym z ich serwerów w Waszyngtonie w USA.

Bez VPN uzyskuję stałą prędkość 20 Mb/s z 4-5 pingami podczas łączenia się z pobliską wieżą, jak widać na poniższym zrzucie ekranu.

Po połączeniu przez VPN prędkość pobierania stale się zmienia między 15-17 Mb/s, a ping wynosi 400 ms. To spadek prędkości o 3-5 Mb/s podczas korzystania z renomowanej usługi VPN. To może nie wydawać się dużo, ale jest to znaczny spadek dla użytkowników z prędkością zaledwie 5-10 Mb/s, co jest średnią dla wielu krajów rozwijających się.

Wysoki ping to kolejny duży problem, ponieważ w zasadzie dodaje stałe opóźnienie do każdego kliknięcia, które otwiera nowe informacje. W moim przypadku 400 ms dodaje 0,4 sekundy opóźnienia. Jeśli wykonam 50 kliknięć podczas sesji przeglądania, to jest to 20-sekundowe nieuniknione całkowite opóźnienie, bez względu na to, jak dobre może być moje połączenie. Nie wspominając już o tym, że aktywna zawartość oparta na reakcji, taka jak gry wideo, jest całkowicie bezużyteczna.

Zanim zapłacisz za VPN, upewnij się, że Twoja prędkość internetu sobie z tym poradzi i że wysoki ping może mieć wpływ na Twoją pracę. Powinieneś także skorzystać z renomowanych usług VPN, takich jak ExpressVPN lub NordVPN, o których wiadomo, że mają zoptymalizowane połączenia.

Sieci VPN mogą zostać zbanowane przez usługi

Jednym z najczęstszych zastosowań VPN jest uzyskanie dostępu do stron internetowych i usług objętych ograniczeniami geograficznymi, takich jak YouTube, Netflix, HULU, Steam i wiele innych. Jednak wiele z tych usług próbuje walczyć z tym problemem, blokując korzystanie z VPN.

Niektóre z tych usług blokują znane adresy IP VPN, a nawet całkowicie blokują Twoje konto w usłudze, jeśli wykryją użycie VPN. Na przykład Steam ostrzega użytkowników, że mogą nałożyć ograniczenia na swoje konta, jeśli będą używać VPN do aktywowania prezentów lub uzyskiwania dostępu do cen w zależności od regionu.

To ciągła walka między usługami online a dostawcami VPN, w której usługi próbują zidentyfikować użytkowników VPN, aby podjąć przeciwko nim działania, a dostawcy VPN próbują pominąć swoje metody wykrywania, aby oferować niezawodne usługi.

Jeśli kupujesz VPN, aby uzyskać dostęp do usługi z ograniczeniami geograficznymi, najlepszym rozwiązaniem jest zakup VPN, który nieustannie walczy z praktykami anty-VPN. Na przykład ExpressVPN walczy z ograniczeniami Netflix, zawsze mając wiele serwerów gotowych do połączenia z Netflix, nawet z tego samego kraju.

Sieci VPN rozłączają się nieoczekiwanie

Zrywanie połączenia to powszechny problem, z którym borykają się wszystkie sieci VPN, niektóre częściej niż inne. Ponieważ serwery mają ograniczoną pojemność, sieci VPN muszą Cię rozłączyć, aby zmienić serwer. Serwery mogą również napotkać problemy prowadzące do całkowitego rozłączenia, dopóki nie spróbujesz ponownie z innego serwera.

Kiedy VPN się rozłączy, Twój pierwotny adres IP staje się widoczny i ponownie można Cię śledzić, co jest całkowicie sprzeczne z celem VPN, jakim jest uczynienie Cię anonimowym online. Aby rozwiązać ten problem, większość renomowanych usług VPN ma „przełącznik awaryjny”, który natychmiast rozłącza Internet, gdy tylko VPN się rozłączy.

Jednak nadal oznacza to, że od czasu do czasu zostaniesz rozłączony z Internetem. Jeśli używasz VPN do gier lub spotkań online, może to być dość odstraszające. Niestety nie ma sposobu na obejście tego problemu. Upewnij się, że korzystasz z renomowanej usługi VPN, która oferuje również Kill Switch, takiej jak Proton VPN lub PureVPN.

Zasady krajów przeciwko VPN

VPN ukrywa Ciebie i Twoją aktywność online, abyś mógł robić, co chcesz, bez śledzenia. Oczywiście jest to coś, czego nie lubią rządy wielu krajów, ponieważ ludzie mogą popełniać przestępstwa online, a nawet występować przeciwko rządowi.

Wiele krajów ma przepisy dotyczące korzystania z VPN, od zmuszania firm VPN do rejestrowania danych klientów po całkowity zakaz korzystania z VPN. Niektóre znane kraje, w których obowiązują przepisy zakazujące VPN, to Chiny, Indie, Rosja, Iran, Pakistan, Korea Północna, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Chiny i Iran zezwalają tylko na VPN zatwierdzone przez rząd, Indie wymagają od firm VPN rejestrowania informacji o klientach, a Korea Północna całkowicie zakazuje korzystania z VPN. Kraje czternastu oczu to kolejny problem, ponieważ mogą zmusić firmy VPN do ujawnienia danych.

Przed zakupem VPN sprawdź, czy istnieją jakieś szczególne przepisy, które mogą mieć wpływ na korzystanie z VPN. Jest to szczególnie problem, jeśli dużo podróżujesz, ponieważ możesz nie być w stanie korzystać z aktualnej subskrypcji VPN, jeśli podróżujesz do kraju z ograniczeniami VPN.

Twoje bezpieczeństwo danych nie jest gwarantowane

VPN chroni Twoje dane przed światem online, ale kto chroni Twoje dane przed firmami VPN? Kiedy prosisz firmę VPN o zaszyfrowanie i ochronę twoich danych, zasadniczo przekazujesz im swoje dane i oczekujesz, że nie będą ich śledzić ani używać.

Niestety, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co firma VPN robi z Twoimi danymi, po prostu musisz im zaufać, gdy mówią, że mają politykę „braku dzienników”. To, czy zbierali dane, czy nie, zwykle ujawnia się w przypadku naruszeń danych, takich jak naruszenie danych UFO VPN.

Firmy VPN mogą śledzić Twoje dane, aby ulepszać swoje usługi, sprzedawać je reklamodawcom i przekazywać organom rządowym w przypadku wykrycia działalności przestępczej.

Wybierając VPN, przejrzyj ich politykę prywatności, aby dowiedzieć się dokładnie, jakie informacje rejestrują; może być zupełnie inny niż to, co twierdzą, jak SkyVPN. Dobrze jest również dowiedzieć się, z jakiego kraju działa firma VPN i sprawdzić, czy rząd danego kraju ma przepisy, które zmuszają firmy VPN do rejestrowania danych.

Możesz także spróbować skorzystać z sieci VPN, które korzystają z serwerów z dyskiem RAM, zapewniając usuwanie danych przy każdym ponownym uruchomieniu serwera. Ponieważ pamięć RAM traci wszystkie dane po każdym ponownym uruchomieniu lub przerwie w zasilaniu, niemożliwe jest trwałe przechowywanie danych na tych serwerach. ExpressVPN i NordVPN to dobre przykłady takich VPN.

Darmowy VPN jest gorszy niż brak VPN

Jeśli myślisz o wypróbowaniu darmowej sieci VPN przed skorzystaniem z płatnej, powinieneś pomyśleć dwa razy. Podobnie jak większość innych darmowych rzeczy w Internecie, darmowe VPN również muszą wykorzystywać inne metody zarabiania pieniędzy.

Może to obejmować sprzedaż Twoich danych, wyświetlanie reklam (w tym przejmowanie kontroli nad przeglądarką), reklamowanie ich innych płatnych produktów, proszenie o darowizny lub wszystkie te czynności razem.

Oczywiście są też firmy, które mają znacznie gorsze zamiary, takie jak kradzież informacji finansowych lub infekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

Najlepszym sposobem wykorzystania darmowej sieci VPN, jaki przychodzi mi do głowy, jest dostęp do treści z ograniczeniami geograficznymi, podczas gdy nie masz nic przeciwko śledzeniu lub sprzedaży Twoich danych. Nawet wtedy powinieneś wybrać renomowaną sieć VPN — taką jak wbudowana sieć VPN w przeglądarce Opera — aby uniknąć reklam lub złośliwego oprogramowania.

Jeśli chcesz wypróbować VPN przed zakupem, najlepiej kupić bezpłatną wersję próbną renomowanej usługi VPN z gwarancją zwrotu pieniędzy. Niestety, Twoje opcje są bardzo ograniczone, jeśli chcesz w pełni funkcjonalnego bezpłatnego okresu próbnego bez wyciągania karty kredytowej. Najlepsze, co mogłem znaleźć, to 1-dniowy bezpłatny okres próbny CyberGhost z pełną funkcjonalnością.

VPN może mieć wpływ na wyniki wyszukiwania

Wyszukiwarki (zwłaszcza Google) używają Twojej bieżącej lokalizacji, aby odpowiednio wyświetlać wyniki wyszukiwania. Nie ma to wpływu na wszystkie wyszukiwane hasła, ale zapytania takie jak zakupy lub wiadomości będą w dużej mierze zależeć od Twojej lokalizacji, aby były dla Ciebie trafne.

Ponieważ VPN pokazuje wyszukiwarkom Twoją lokalizację w innym kraju, będą one również pokazywać nieistotne wyniki dla wielu wyszukiwań. Na poniższych zrzutach ekranu widać, że moje wyniki wyszukiwania całkowicie zmieniają się dla tego samego słowa kluczowego, gdy łączę się z serwerem w USA za pomocą VPN.

Dotyczy to również witryn internetowych, które mają różne subdomeny w zależności od regionu, takich jak Amazon. Na przykład, jeśli jesteś z Indii, ale masz połączenie z serwerem VPN w Wielkiej Brytanii, amazon.com otworzy sklep amazon.co.uk zamiast amazon.in.

Wyłączenie VPN jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz, aby wyniki były spersonalizowane pod kątem Twojej prawdziwej lokalizacji. Chociaż możesz także użyć DuckDuckGo, jeśli w ogóle nie chcesz spersonalizowanych wyników.

VPN nie czyni cię nietykalnym

Tylko dlatego, że VPN szyfruje twoje połączenie, nie oznacza, że ​​możesz robić w sieci, co chcesz, i nie będzie to miało żadnych konsekwencji. VPN chroni Twoje dane przed hakerami i trackerami, szyfrując Twoją aktywność. Jednak wciąż istnieje wiele sposobów na śledzenie Cię.

VPN nie chroni śledzenia przed plikami cookie przeglądarki ani usługami, do których jesteś już zalogowany. Jeśli jesteś zalogowany na swoje konto Google, VPN nie może powstrzymać Google przed śledzeniem Cię.

Nie jesteś również bezpieczny przed złośliwym oprogramowaniem lub atakami typu phishing, które klikasz, aby pobrać lub uzyskać do nich dostęp. Oznacza to również, że złośliwe oprogramowanie może kontrolować Twoje urządzenie, aby wyłączyć zabezpieczenia lub VPN w celu uzyskania dostępu do Twoich danych.

Mówiłem już o tym, jak sieci VPN mogą prowadzić dziennik twoich danych i przekazywać je rządowi, a rozłączenia VPN mogą cię ujawnić. Można więc bezpiecznie założyć, że VPN to silne narzędzie ochrony online, ale nie licencja na popełnianie przestępstw online.

Aby zachować bezpieczeństwo, korzystaj z renomowanej sieci VPN, przeglądaj w trybie incognito, nie loguj się nigdzie, chyba że jest to wymagane, i nie rób niczego nielegalnego, co mogłoby doprowadzić do zapukania gliniarzy do twoich drzwi.

Moje przemyślenia na temat VPN👨‍💻

W obecnych czasach, kiedy prawie każde kliknięcie, które robisz online, wiąże się z śledzeniem, VPN jest potrzebny, jeśli cenisz swoje dane. Poza tym jest tak wiele innych działań online, w których VPN jest koniecznością. Po prostu upewnij się, że jesteś dobrym obywatelem online i nie robisz nic nielegalnego. Możesz uciec od torrentowania lub dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi, ale majstrowanie w ciemnej sieci jest nie-nie.

Teraz, gdy jesteś gotowy do zakupu VPN, upewnij się, że przywiązujesz wagę do tych ważnych funkcji VPN.