9 najlepszych edytorów Markdown do pisania lepszej dokumentacji

Markdown to wszechstronny język znaczników. Nie ma znaczenia, czy jesteś blogerem, autorem, specjalistą od mediów społecznościowych czy pisarzem technicznym; Markdown pozwala pozostać produktywnym i współpracować.

W tym artykule omówimy najlepsze edytory Markdown, które pomogą Ci pisać lepszą dokumentację techniczną, książki, posty na blogu lub robić notatki.

Zacznijmy.

Co to jest Markdown?

Markdown to lekki język znaczników text-to-HTML (system kodowania tekstu, który pozwala kontrolować formatowanie, strukturę i relacje między elementami), który oferuje intuicyjną metodę pisania. W 2004 roku John Gruber wpadł na ten pomysł i nie wiedział, że stanie się on tak popularny.

Dzięki niemu dodajesz elementy formatujące, ale nie otrzymujesz widocznego wyniku. Możesz użyć zwykłego edytora plików tekstowych lub wyspecjalizowanego edytora Markdown, który oferuje dodatkowe funkcje podczas korzystania ze Markdown. Możesz także myśleć o Markdown jako o „stylu” do pisania treści odpowiadających elementom HTML, takim jak nagłówki, listy, style tekstu itp.

Na przykład, aby napisać pogrubiony tekst, musisz otoczyć go podwójną gwiazdką (**).

**To jest pogrubiony tekst**

Lub Nagłówek Jeden z #

#To jest nagłówek jeden

Oznacza to, że nie jest podobny do WYSIWYG (What You See Is What You Get), który można znaleźć w większości edytorów internetowych lub tekstowych. Jednak jego składnia jest łatwa do nauczenia i można ją opanować w praktyce. Ponadto wiele nowoczesnych narzędzi oferuje Markdown, który nie wymaga zapamiętywania składni.

Czy Markdown jest dobry dla dokumentacji?

Markdown to idealny wybór do pisania dokumentacji technicznej. To dlatego, że oferuje możliwość scalania zmian w różnych dokumentach.

Jeśli więc pracujesz ze swoim zespołem nad tworzeniem dokumentacji produktu, możesz użyć platformy kontroli wersji, takiej jak GitHub, do zarządzania współpracą. Jednak wszyscy w twoim zespole muszą przyjąć Markdown jako język znaczników, aby odnieść sukces.

Wsparcie społeczności dla Markdown jest również silne. Spójrzmy na kilka przykładów. GitHub, wiodąca platforma hostingu kodu w chmurze, używa języka Markdown do dokumentowania swojego produktu. Następnie masz Readthedocs, który pozwala zautomatyzować, zbudować, wersjonować i przechowywać dokumentację techniczną w chmurze. Możesz także użyć plików Markdown do wygenerowania witryny z dokumentacją. Wystarczy podłączyć swoje repozytorium GitHub i przesłać pliki.

MkDocs i Docusarus to statyczne generatory witryn, które umożliwiają szybkie hostowanie plików Markdown. Możesz także użyć Jekyll, który pobiera pliki przeceny do wygenerowania strony internetowej.

Wreszcie znajdziesz narzędzia do dokumentacji oprogramowania online, które natywnie obsługują Markdown.

Możesz także eksportować Markdown w wielu formatach, w tym strony internetowe, PDF lub Rich Text Format.

Co to jest Edytor Markdown?

Edytor Markdown to wyspecjalizowane narzędzie lub aplikacja internetowa do pisania Markdown. Umożliwia pisarzom pisanie treści w trybie wolnym od zakłóceń. Ponadto masz dostęp do podglądu na żywo, skrótów klawiaturowych i zaawansowanego formatowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze edytora Markdown

Jako pisarz poszukaj następujących rzeczy w edytorze Markdown. Obejmują one:

 • Okienko podglądu, aby zobaczyć, jak wygląda dokument.
 • Wiele opcji eksportu, w tym HTML, DOCX i PDF.
 • Tryb bez rozpraszania uwagi dla skoncentrowanych sesji pisania.
 • Możliwość publikowania bezpośrednio na różnych platformach, w tym Medium, WordPress itp.
 • Oferuj zaawansowane opcje formatowania, takie jak wyrażenia matematyczne i tabele.
 • Pokaż istotne informacje o tekście, w tym wyniki czytelności, liczbę słów, czas spędzony w bieżącej sesji i tak dalej.
 • Skróty klawiaturowe do intuicyjnego poruszania się po pliku.

Te funkcje mogą być obecne w edytorze Markdown lub nie. Oprócz szukania tych funkcji edytora Markdown, powinieneś również sprawdzić następujące elementy:

 • Łatwość użycia
 • Jakość interfejsu użytkownika
 • Cena aplikacji
 • Możliwość dostosowania edytora

Edytor kodu, edytor Markdown — czy możesz to zrobić?

Masz szczęście, jeśli korzystasz już z edytorów kodu, takich jak Visual Studio Code (VSC) lub VSCodium (alternatywa typu open source dla VSC), Atom lub Sublime Text.

Te edytory tekstu domyślnie obsługują Markdown lub musisz polegać na rozszerzeniu lub pakiecie.

Visual Studio Code oferuje natywną obsługę Markdown. Możesz bezpośrednio w nim pisać zawartość Markdown. Ponadto masz również dostęp do jego rozszerzeń, które jeszcze bardziej poprawiają obsługę i funkcjonalność Markdown.

Podpis: Rozszerzenia Markdown w Visual Studio Code.

To samo dotyczy Atoma. Obsługuje Markdown od razu po wyjęciu z pudełka i możesz jeszcze bardziej ulepszyć jego obsługę i funkcjonalność, korzystając z pakietów społecznościowych, takich jak Markdown-Writer, Markdown-Scroll-Sync i Markdown-Format.

Następnie jest Sublime text, jeden z najbardziej bogatych w funkcje edytorów kodu. Wreszcie, możesz włączyć i używać Markdown z GNU Emacs, Notepad ++ i Vim.

Krótko mówiąc, jeśli używasz któregokolwiek z tych edytorów kodu, możesz użyć Markdown bezpośrednio w nim do napisania dokumentacji.

Teraz omówimy najlepsze edytory Markdown do pisania lepszej dokumentacji.

Autor widmo

Ghostwriter to oparty na KDE edytor Markdown typu open source. Oferuje pisanie bez rozpraszania uwagi w trybie pełnoekranowym. Interfejs jest również przejrzysty, z opcją korzystania z motywów.

Co więcej, jest wyposażony w podgląd na żywo, który aktualizuje się, gdy napiszesz trochę Markdown. Możesz także skopiować wygenerowany kod HTML do posta na blogu i opublikować go natychmiast bez żadnych zmian.

Jest to przydatne dla autorów tekstów technicznych, ponieważ mogą przesyłać pliki bezpośrednio do kontroli wersji w celu współpracy lub publikować je za pomocą Readthedocs lub innych statycznych generatorów witryn.

Niektóre z godnych uwagi funkcji Ghostwriter to:

 • Statystyki sesji i dokumentów, które informują o słowach, znakach, zdaniach, łatwości czytania, złożonych słowach, stronach i poziomie ocen.
 • Jego tryb ostrości podświetla tekst wokół kursora, zapewniając precyzję potrzebną do edycji treści.
 • Poruszaj się po dokumentach online za pomocą skrótów klawiaturowych.
 • Obsługiwane opcje eksportu obejmują Pandoc, MultiMarkdown i commonmark.
 • Obsługuje tryb Hemingwaya, który wyłącza określone klawisze i oferuje wrażenia z pisania na maszynie.
 • Obsługuje MathJax do pisania równań.
 • Oferuje automatyczne zapisywanie, więc praca jest zawsze zachowana.
 • Łatwe przeciąganie i upuszczanie obrazów.

Ghostwriter jest dostępny w systemach Linux, MacOS i Windows.

OznaczTekst

MarkText to prosty w użyciu edytor Markdown typu open source. Oferuje szybkość i koncentruje się na użyteczności.

Aby pomóc w łatwym tworzeniu dokumentacji, oferuje podgląd WYSIWYG w czasie rzeczywistym. Ponadto obsługuje również GitHub Flavored Markdown Spec (GFM) i CommonMark Spec (CM). Przestrzeganie tych specyfikacji może pomóc zachować spójność, aby inni mogli edytować lub korzystać z treści.

Otrzymujesz także motywy, w tym Cadmium Light, Graphite Light, Material Dark itp.

Ponadto możesz także użyć dowolnego z trzech trybów edycji:

 • Kod źródłowy, który umożliwia edycję źródła dokumentu.
 • Tryb maszyny do pisania, aby używać edytora jako maszyny do pisania.
 • Tryb ostrości umożliwia wyróżnianie tekstu w celu lepszej edycji.

Inne kluczowe funkcje MarkText obejmują:

 • Obsługiwane są formaty PDF i HTML.
 • Obsługuje wbudowane style i skróty akapitowe.
 • Bezpośrednio wklejaj obrazy ze schowka.

Obecnie MarkText jest dostępny na komputerach Mac, Windows i Linux.

Typora

Typora to płatny edytor Markdown. Pozwala efektywnie pracować z Markdown i łatwo tworzyć elementy Markdown, takie jak nagłówki, akapity i listy. Możesz także korzystać z zaawansowanych elementów, takich jak listy, tabele, ogrodzenia kodu, diagramy, a nawet równania matematyczne.

Jako pisarz przekonasz się, że Typora jest łatwa w użyciu dzięki funkcji podglądu w czasie rzeczywistym. Co więcej, otrzymujesz również niestandardowe motywy, które możesz dostosować za pomocą CSS.

Kluczowe funkcje Typory obejmują:

 • Porządkuj pliki za pomocą panelu drzewa plików i panelu bocznego z listą plików.
 • Doskonałe opcje eksportu i importu.
 • Oferuje środowisko wolne od zakłóceń.
 • Automatyczne parowanie, aby szybciej uzupełnić kod Markdown.
 • Podaj liczbę słów, aby zobaczyć swoje postępy.

Możesz otrzymać Typora za jednorazową płatność zaczynającą się od 14,99 USD. Jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

Ulisses

Ulysses to popularna aplikacja do pisania dla komputerów Mac. Dzięki niemu pisarze mogą być na szczycie swoich projektów, w tym książek, esejów i pisania blogów. Ulisses przyda się również, jeśli jesteś autorem tekstów technicznych, ponieważ obsługuje Markdown.

Jednak zanim weźmiesz go do poważnej pracy, sprawdź jego listę obsługi Markdown, ponieważ nadal musi obsługiwać każdy element Markdown.

Aby to zrekompensować, używa własnego natywnego znacznika Markdown XL. Ponadto oferuje takie funkcje, jak adnotacje lub zawiera komentarze.

Krótko mówiąc, wybierz Ulysses do mniej wymagających prac technicznych, ponieważ wymaga pełnego wsparcia Markdown.

Niektóre z wartych uwagi funkcji Ulissesa obejmują:

 • Wbudowany asystent edycji i korektora z obsługą 20 języków.
 • Konwertuj swoją pracę na pliki PDF, e-booki i dokumenty Word za pomocą jednego kliknięcia.
 • Środowisko wolne od zakłóceń.
 • Bezpośrednie publikowanie obsługiwane w Ghost, Medium, WordPress i micro.blog.
 • Bezproblemowa synchronizacja między podłączonymi urządzeniami.

Jego miesięczna cena zaczyna się od 5,99 USD i jest dostępna tylko na komputery Mac.

Pisarz iA

W przeciwieństwie do Ulyssesa, iA Writer ma pełne wsparcie dla Markdown. Jest to popularny edytor Markdown i ma doskonałe funkcje i opcje dostosowywania. Nie należy go jednak mylić z narzędziami sztucznej inteligencji (AI).

Po wyjęciu z pudełka program iA Writer jest intuicyjny i łatwy w użyciu. Umożliwia łączenie notatek i pomysłów w celu lepszej strukturyzacji. Ponadto oferuje również łatwą nawigację między dokumentami lub wykorzystuje opcję historii, aby powrócić do poprzedniej wersji.

Podobnie jak inne edytory Markdown, iA Writer oferuje również tryb skupienia, w którym można przechodzić od wiersza do wiersza w celu wydajniejszego pisania i edytowania.

Inne kluczowe funkcje iA Writer to:

 • Jest wyposażony w podświetlanie składni, które pomaga usuwać powtórzenia, bałagan lub słabe czasowniki.
 • Oferuje kontrolę stylu w celu szybkiego wyeliminowania klisz, wypełniaczy i zbędnych elementów.
 • Obsługuje przeciąganie i upuszczanie obrazów do dokumentów.
 • Oferuje szablony dla szybszego przepływu pracy.
 • Obsługiwany eksport HTML, Word i PDF.

iA Writer jest dostępny w systemach Windows, Mac, Android, iPhone i iPad. Oprócz Androida otrzymujesz iA Writer za jednorazową opłatą.

Obsydian

Aby stworzyć dokumentację, musisz zrozumieć produkt, komunikować się z programistami i menedżerami oraz poznać technologię. Oznacza to pracę z wieloma informacjami, koncepcjami i pomysłami, które z czasem mogą się zagubić lub rozproszyć.

Tutaj wkracza Obsidian. Jest to darmowy edytor Markdown oparty na wiedzy, który pozwala stworzyć niestandardowe rozwiązanie do zarządzania bazą wiedzy.

Jest wysoce konfigurowalny i możesz dostosować jego wygląd, sposób działania i funkcje. Możesz to zrobić, dodając niestandardowy CSS lub używając 25 podstawowych wtyczek, ponad 180 motywów lub ponad 880 wtyczek społecznościowych!

U podstaw wszystkiego otrzymujesz pełne wsparcie Markdown. Ponadto nie jest oparty na chmurze, więc masz pełną kontrolę nad swoimi danymi. Możesz wykonać kopię zapasową danych zgodnie z własnym wyborem.

Kluczowe cechy obsydianu to:

 • Obsługuje połączone elementy, w tym widok wykresu, linki zwrotne i linki wychodzące.
 • Wysoce konfigurowalny.
 • Świetna społeczność.
 • 22 tłumaczenia językowe.

Obsidian jest darmowy, ale możesz uzyskać płatną opcję, aby uzyskać ekskluzywne korzyści.

Kołczan

Kołczan jest najlepiej znany jako „Notatnik programisty”. Jeśli jesteś kimś, kto programuje i pisze dokumentację, kołczan okaże się bardzo przydatny. Obsługuje Markdown do łatwego robienia notatek i LaTeX do pisania i edytowania kodu. Aby pomóc przyspieszyć produktywność, oferuje podgląd na żywo Markdown i LaTeX.

Aby zapewnić łatwy dostęp, Quiver obsługuje synchronizację notatek między urządzeniami za pośrednictwem platform do przechowywania w chmurze, takich jak Dysk Google, Dropbox itp. Obsługuje również kontrolę wersji, dzięki czemu możesz współpracować ze swoim zespołem. Co więcej, możesz wykonać kopię zapasową całej biblioteki i przywrócić ją jednym kliknięciem.

Pod maską Quiver używa edytora kodu Ace do bezproblemowej pracy z kodem i tekstem.

Kluczowe funkcje Quivera obejmują:

 • Praca drużynowa.
 • Synchronizacja w chmurze.
 • Obsługuje integracje
 • Obsługuje zwykły format danych JSON dla łatwego eksportu.
 • Automatycznie zapisuje zmiany, więc nie tracisz zmian.
 • Oferuje tagi ułatwiające zarządzanie.
 • Przeciągnij i upuść obrazy, pliki i łącza.
 • Natychmiastowe wyszukiwanie pełnotekstowe.

Jest oparty na komputerach Mac i dostępny za 9,99 USD. Możesz skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej, zanim zdecydujesz, czy chcesz za nią zapłacić.

Lekki papier

Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac, pokochasz LightPaper. Jest to lekki edytor tekstu z doskonałym zestawem funkcji do pisania treści, w tym dokumentacji.

Po wyjęciu z pudełka oferuje piękny interfejs użytkownika. Zapewnia również wszechstronny pasek boczny, który ułatwia nawigację i dostęp do plików. Ponadto obsługuje funkcje takie jak Quick Open; możesz uzyskać dostęp do Shadow Notes i Scratch Notes bezpośrednio z paska bocznego.

Shadow i Scratch Notes umożliwiają tworzenie notatek w locie, które można później wykorzystać w pisaniu dokumentacji. Tak więc, jeśli szukasz informacji, ta funkcja może ci się przydać. Wreszcie, obsługuje różne smaki Markdown, w tym GFM i MultiMarkdown (MM).

Inne kluczowe funkcje LightPaper obejmują:

 • Otwórz wiele kart, aby usprawnić przepływ pracy.
 • Innowacyjne obrazy i łącza typu „przeciągnij i upuść”.
 • Oferuje listę nagłówków i bloki kodu dla łatwej nawigacji w dokumencie.
 • Podgląd na żywo, aby zobaczyć, jak wygląda Twój dokument.
 • Prawdziwy podgląd, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać na stronie internetowej.
 • Obsługuje renderowanie matematyczne.
 • Jest wyposażony w obsługę renderowania Jekyll.

LightPaper jest dostarczany z 14-dniową wersją próbną; możesz go otrzymać za jednorazową płatność już od 14,99 USD.

MindForger

MindForger to edytor przeceny typu open source do robienia notatek. Może to pomóc pisarzom technicznym uporządkować wiedzę, aby pomóc im w pisaniu lepszej dokumentacji. Oczywiście możesz go również używać do pisania dokumentacji, ponieważ zapewnia pełną obsługę Markdown.

Kluczowe funkcje MindForger obejmują:

 • Refaktoryzacja
 • Analityka
 • Nawigator tagów
 • Wsparcie matematyczne
 • Wysoka wydajność

Jest dostępny w systemach Windows, macOS i Linux.

Ostatnie słowa

Dokumentacja wymaga odpowiednich narzędzi, aby odnieść sukces. W tym poście dokonano przeglądu najlepszych edytorów Markdown, które mogą pomóc w stworzeniu bazy wiedzy, wygenerowaniu dokumentacji i bezpośrednim jej opublikowaniu.

Następnie sprawdź najlepsze narzędzia i zasoby, aby zostać profesjonalnym pisarzem.