9 najlepszych powodów, dla których warto używać Fedory Linux

Oprócz Ubuntu Fedora Linux jest jednym z najbardziej znanych systemów operacyjnych typu open source w społeczności Linuksa. Mimo to wielu użytkowników przeoczy to i boi się go wypróbować, ponieważ chce wypróbować nowe technologie i dać użytkownikom bardziej nowoczesne oprogramowanie, niż większość z nich jest wygodna.

Jeśli ciekawi Cię Fedora i wszystko, co ma do zaoferowania, ale potrzebujesz trochę perswazji, oto lista dziewięciu najlepszych powodów, dla których warto używać Fedory Linux!

1. Najnowsza powłoka Gnome

Nie jest tajemnicą, że Gnome Foundation i projekt Fedora ściśle ze sobą współpracują. Razem zapewniają najlepszy sposób na poznanie najnowszej wersji Gnome Shell, zapewniając nowe funkcje i głęboką integrację, których nie może zapewnić żaden inny system operacyjny Linux.

Jeśli jesteś fanem aplikacji Gnome i powłoki Gnome, zdecydowanie zalecamy korzystanie z systemu operacyjnego Fedora Linux w oparciu o ten fakt. Zwłaszcza, że ​​ciężko jest znaleźć ściślej zintegrowany pulpit Gnome Shell niż to, co wydaje zespół Fedory.

2. Wolność oprogramowania i filozofia open source

System operacyjny Fedora ma zdecydowane stanowisko w sprawie otwartego źródła i wolności oprogramowania. Projekt aktywnie odmawia włączenia programów, które są zastrzeżone i nie odpowiadają ich filozofii rozwoju. Z tego powodu Fedora Linux jest faworytem wśród użytkowników Linuksa, którzy chcą, aby ich system operacyjny szanował otwarte oprogramowanie.

3. Krwawiąca krawędź

Istnieje wiele rodzajów dystrybucji Linuksa. Każda z tych dystrybucji ma inną klasyfikację. Na przykład Debian Linux jest klasyfikowany jako „stabilna” dystrybucja Linuksa, a oprogramowanie jest wolne i praktycznie niezmienne. Fedora jest dokładnym przeciwieństwem tego; to jest „Krwawiąca krawędź”. Aka system operacyjny, który regularnie otrzymuje najnowsze i najlepsze aktualizacje oprogramowania, nowe funkcje i sterowniki.

Powiedzmy sobie jasno: krwawa krawędź nie jest dla wszystkich. Jednak ci, którzy pragną najnowszego oprogramowania i aktualizacji, powinni spojrzeć na Fedorę, ponieważ jest to jeden z najlepszych systemów operacyjnych na krwawej krawędzi.

4. Duży wybór dostępnych programów

Dostępność oprogramowania w systemie Linux jest czymś, z czym społeczność ma do czynienia od lat, a kiedy nowi użytkownicy przełączają się na platformę, denerwują się, ponieważ nie mają dostępu do potrzebnych im aplikacji.

Dzięki Fedorze Linux nie napotkasz żadnych problemów ze znalezieniem programów, na których polegasz przy wykonywaniu pracy, ponieważ użytkownicy mają dostęp do jednych z najbardziej obszernych archiwów bezpłatnego i otwartego oprogramowania w społeczności Linuksa. Istnieje również znaczny wysiłek społeczności dotyczący dostarczania oprogramowania użytkownikom Fedory, którego programiści nie mogą dołączyć, ponieważ nie jest to oprogramowanie typu open source.

5. Ma wiele różnych spinów

Prawdopodobnie jedną z największych zalet Fedory i głównym powodem, dla którego warto z niej korzystać, jest to, że ma dużą różnorodność „kręci się”Dostępne dla użytkowników. Te spiny to alternatywne wersje Fedory Linux z różnymi pulpitami i domyślnymi programami. Mają do wyboru wszystko, od Gnome Shell (domyślnie) po KDE Plasma 5, Cinnamon, XFCE4, LXQT, MATE, Cinnamon i LXDE.

Siła spinów Fedory polega na tym, że komputery stacjonarne są waniliowe. Nie dostaniesz nadmiernie dostosowanego, dostosowanego środowiska graficznego, które jest trudne do obejścia. Zamiast tego zespół Fedory dostarcza rozsądne ustawienia domyślne, które każdy może docenić.

6. Szybkie i niezawodne aktualizacje

Wiele systemów operacyjnych Linux obiecuje użytkownikom, że zawsze otrzymają najnowsze sterowniki i aktualizacje. W rzeczywistości tylko kilka wybranych dystrybucji spełnia tę obietnicę.

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć Fedorę Linux jest ten „krwawiący” styl rozwoju. Dzięki temu zawsze będziesz otrzymywać najnowsze i najlepsze aktualizacje oprogramowania i pakiety tak szybko, jak to możliwe.

7. Pakiety Flatpak i Snap

Pakiety Flatpak i Snap to przyszłość aplikacji w systemie Linux. Widzimy to po liczbie popularnych programów, które każdego dnia docierają do tych formatów i jak coraz więcej programistów głównego nurtu, takich jak Microsoft, Google i Mozilla, przyjmuje je.

Ze względu na stale rosnącą popularność tych technologii, coraz więcej dystrybucji Linuksa pracuje nad integracją go ze swoimi systemami operacyjnymi. Jeśli jesteś fanem tych nowych formatów aplikacji i używasz ich w codziennym przepływie pracy, Fedora Linux ma jedne z najlepszych integracji na platformie.

8. Fedora ma dużą społeczność

Fedora to jedna z największych dystrybucji Linuksa, ustępująca tylko Ubuntu. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, a ze względu na jego rozgłos, przez lata w sieci pojawiła się ogromna społeczność.

W społeczności Fedory użytkownicy mają dostęp do pliku duże forum dziesiątki użytkowników chętnych do pomocy przy ich problemach podczas korzystania z systemu operacyjnego. Jest też całkiem spory Społeczność Reddit i Kanał IRC Fedory.

9. Wspierane przez RedHat

Każdy może zbudować dystrybucję Linuksa i to jest fantastyczne. Problem polega na tym, że stworzenie systemu operacyjnego Linux jest tak łatwe, że przeciętny użytkownik naraża się na poleganie na systemie operacyjnym obsługiwanym przez jedną osobę, przy niewielkich zasobach.

Używanie systemu operacyjnego, za którym stoi niewielki lub żaden zespół, nie zawsze jest złe, a niektóre fantastyczne projekty w społeczności pochodzą z małych projektów. Mimo to większość małych systemów operacyjnych Linux zostaje ostatecznie porzucona, a użytkownicy, którzy je obsługują, pozostają zawieszeni.

Dzięki Fedorze Linux otrzymujesz wiele imponujących technologii, nowych funkcji i stałych aktualizacji. Ale masz również pewność, że Fedora nigdy nie zniknie, dzięki pełnemu wsparciu firmy macierzystej Fedory, RedHat; jeden z największych ruchów i wstrząsów na platformie Linux.

Wniosek

Fedora Linux może nie być tak krzykliwa jak Ubuntu Linux lub tak przyjazna dla użytkownika jak Linux Mint, ale jej solidna podstawa, ogromna dostępność oprogramowania, szybkie wydawanie nowych funkcji, doskonała obsługa Flatpak / Snap i niezawodne aktualizacje oprogramowania sprawiają, że jest opłacalny system dla tych, którzy znają Linuksa.