Czy masz trudności z dostarczaniem wiadomości e-mail? Sprawdzenie, czy Twoja domena nie znajduje się na czarnej liście, jest kluczowe. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak korzystać z narzędzi do weryfikacji DNSBL.
Czy Twoje działania w zakresie e-mail marketingu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów?
Możliwe, że nadszedł czas, aby zweryfikować obecność Twojej domeny na listach czarnych dziur opartych o system nazw domen (DNSBL).
Zanim jednak do tego przejdziemy, zastanówmy się…
Dlaczego domeny trafiają na czarne listy?
Istnieje szereg czynników, które mogą skutkować umieszczeniem domeny na czarnej liście.
Najczęstsze z nich to:
- Odbiorcy zgłaszają Twoje wiadomości e-mail jako spam.
- Dostawca usług internetowych (ISP) lub nawet całe państwo jest umieszczone na czarnej liście.
- Twój serwer (ISP, dostawca poczty elektronicznej) ma nieprawidłową konfigurację lub zawiera szkodliwe oprogramowanie.
- Twój adres IP został wykryty podczas ataku, w którym doszło do naruszenia bezpieczeństwa firmowej poczty elektronicznej, w wyniku działań o charakterze przestępczym.
To tylko niektóre z typowych przyczyn umieszczenia na czarnej liście DNS. Procedura usunięcia zależy od konkretnej listy i powodu wpisu.
Związek między domeną a e-mail marketingiem
Spójrz na ten przykład:
Ten e-mail pochodzi z Mintable, co wynika z adresu nadawcy: [email protected].
Znam Mintable, ponieważ wcześniej korzystałem z ich usług w tworzeniu tokenów NFT. E-mail ten został wysłany z domeny nadrzędnej: mintable.app/.
W związku z tym, nie miałbym powodu zgłaszać wiadomości od nich jako spamu. Oczywiście, jeśli zaczną wysyłać zbyt wiele wiadomości, wypiszę się z subskrypcji. Niemniej jednak, szansa na zgłoszenie ich jako spamu byłaby wysoka, gdyby wysłali wiadomość z domeny, której nie znam.
Używanie oddzielnej domeny do e-mail marketingu ma swoje plusy i minusy.
Negatywnym aspektem jest możliwość, że Twoi klienci mogą uznać wiadomość e-mail za spam, widząc nieznaną domenę, co zniweczy cel Twoich działań marketingowych.
Pozytywnym aspektem, zwłaszcza w przypadku masowej wysyłki e-maili, jest ochrona reputacji Twojej głównej domeny, poprzez użycie oddzielnej domeny do celów marketingowych.
Jednakże, jeśli uzyskasz zgodę odbiorców na przesyłanie wiadomości i będziesz stosować się do najlepszych praktyk, możesz uniknąć wpisu na listę DNSBL, nawet bez użycia dodatkowej domeny.
Czym jest DNSBL?
DNSBL, znane również jako czarne listy DNS, to zasoby wykorzystywane przez dostawców poczty e-mail w celu ochrony skrzynek odbiorczych swoich użytkowników przed spamem.
Listy te są zarządzane przez zewnętrzne podmioty. W przypadku umieszczenia Twojej domeny na jednej z nich, musisz złożyć wniosek o usunięcie, po uprzednim rozwiązaniu problemu, który był przyczyną wpisu.
Obecność na liście DNSBL jest niekorzystna. Może prowadzić do problemów z dostarczaniem e-maili, takich jak nieudane wysyłki lub zwroty.
Negatywnie wpływa również na Twoją reputację i może zniechęcać potencjalnych klientów, powodując straty finansowe.
Sprawdź poniższe narzędzia, aby zweryfikować, czy Twoja domena lub dostawca poczty e-mail nie znajdują się na czarnej liście.
Przed rozpoczęciem, upewnij się, że znasz adres IP swojej domeny. Możesz go sprawdzić na stronie Jaki jest mój adres IP? lub skontaktować się z działem pomocy technicznej dostawcy poczty e-mail.
W tym przykładzie użyję ogólnodostępnego adresu IP Google Workspace.
Narzędzie DotCom Tools DNSBL Test pozwala na sprawdzenie obecności domeny na czarnej liście z trzech różnych lokalizacji bez konieczności zakładania konta.
Narzędzie skanuje następujące listy:
- psbl.surriel.com
- dnsbl.sorbs.net
- bl.spamcop.net
- zen.spamhaus.org
- b.barracudacentral.org
- wszystkie.spamrats.com
Oto przykładowe wyniki:
Monitor czarnej listy DotCom umożliwia skonfigurowanie automatycznych testów. Dzięki temu, zostaniesz poinformowany, jeśli Twój serwer znajdzie się na jednej z tych list. Funkcja automatycznego testowania jest dostępna w ramach 30-dniowej wersji próbnej.
SiteChecker
Podobnie jak poprzednie narzędzie, Narzędzie do sprawdzania czarnej listy jest dostępne w ramach wszystkich planów SiteChecker.
Aktualnie to narzędzie umożliwia skanowanie z ponad 15 czarnych list.
Inmotion Hosting
Narzędzie do sprawdzania czarnej listy Inmotion Hosting przeszukuje rozległą bazę danych, zawierającą 71 list DNSBL.
Narzędzie to nie posiada rozbudowanego interfejsu użytkownika, ani funkcji automatycznych testów.
Narzędzie MXToolBox do sprawdzania czarnej listy skanuje około 100 czarnych list opartych na DNS.
MXToolBox oferuje płatne plany subskrypcji z kompleksowymi testami czarnej listy. Nawet bezpłatny plan zawiera opcję automatycznych testów, wykonywanych co tydzień na 30 listach.
SpamHaus
Spamhaus ma intuicyjny interfejs, który ułatwia sprawdzenie obecności na czarnej liście. Wystarczy wpisać adres IP w pole wyszukiwania i kliknąć „Szukaj”.
Warto zaznaczyć, że nie jest to narzędzie do ciągłego monitoringu, dlatego nie oferuje funkcji subskrypcji, ani automatycznego testowania.
DNS Checker
To narzędzie do weryfikacji czarnej listy skanuje ponad 50 list, zarówno IP, jak i adresów e-mail.
DNS Checker nie oferuje funkcji subskrypcji monitoringu.
Site24x7
Site24x7, zgodnie z nazwą, to kompleksowy pakiet narzędzi do monitoringu, który zawiera również Narzędzie do sprawdzania czarnej listy.
Aktualnie przeszukuje ponad 10 baz danych czarnych list. Wszystkie plany obejmują 30-dniowy bezpłatny okres próbny i weryfikację czarnej listy w czasie rzeczywistym.
DNSBL.info
DNSBL.info to przydatne narzędzie, które zbiera wyniki z około 50 czarnych list.
Aby uzyskać wyniki, wystarczy wpisać adres IP i kliknąć „Sprawdź ten adres IP”.
MultiRBL
To Narzędzie do wyszukiwania DNSBL sprawdza ponad 200 źródeł, aby zapewnić prawidłowy przebieg Twoich działań w zakresie e-mail marketingu.
Narzędzie jest bezpłatne i nie oferuje żadnych opcji subskrypcji.
Podsumowanie
Odkrycie, że adres IP Twojego serwera znajduje się na czarnej liście, może być frustrujące, jednak nie należy panikować. Wystarczy złożyć wniosek o usunięcie, lub skorzystać z usług specjalizujących się w usuwaniu z czarnych list, w zależności od konkretnej listy, aby rozpocząć proces usunięcia.
Czas trwania procesu usuwania zależy od skali problemu, ważne jest jednak, aby uniknąć ponownego umieszczenia na liście.
Dodatkowo, warto sprawdzić narzędzia do monitorowania strony, aby mieć kontrolę nad ogólną wydajnością Twojego przedsięwzięcia online.