9 oprogramowania do przechwytywania ruchu, które ożywi Twoje postacie jak nigdy dotąd

Kto nie może zapomnieć kultowych występów motion capture, takich jak Gollum i Ceaser Andy’ego Serkisa czy Smaug Benedicta Cumberbatcha?

Przechwytywanie ruchu (znane również jako mocap) odnosi się do przechwytywania fizycznych ruchów ludzi lub obiektów za pomocą kombinezonów, kamer i czujników do przechwytywania ruchu.

Ten nagrany materiał jest eksportowany do oprogramowania do przechwytywania ruchu i tam zaczyna się magia ożywiania postaci takich jak Smaug i Gollum.

Co to jest oprogramowanie do przechwytywania ruchu?

Oprogramowanie do przechwytywania ruchu to narzędzie, które umożliwia nagrywanie animacji, dodawanie jej do cyfrowego modelu postaci i płynne renderowanie sceny. Narzędzia te mogą być narzędziami typu open source, zewnętrznymi (bezpłatnymi lub płatnymi) lub zastrzeżonymi.

Dzisiaj podzielę się listą oprogramowania do przechwytywania ruchu, aby uprościć proces animacji postaci w filmach animowanych lub grach wideo.

Znaczenie oprogramowania do przechwytywania ruchu w przemyśle rozrywkowym

Oprogramowanie do przechwytywania ruchu jest używane w zastosowaniach medycznych, sporcie, rozrywce, a nawet w wojsku. Pomaga również w walidacji widzenia komputerowego i robota.

Ale najlepsze wykorzystanie technologii mocap widać w przemyśle rozrywkowym, zwłaszcza w filmach i grach wideo.

Najnowsze popularne tytuły, które wykorzystywały motion capture, to epicki film fantasy Jamesa Camerona Avatar 2: The Way of Water oraz gra Rockstar AAA Red Dead Redemption 2.

Dla filmowców

Mocap pozwala filmowcom tworzyć wysokiej jakości filmy animowane z ultrarealistycznymi ruchami postaci. Przechwytywanie ruchu jest często używane w prewizualizacji (previs) podczas przedprodukcji i ożywia storyboardy.

Kombinezony Mocap, czujniki twarzy i kamery montowane na głowach pozwalają filmowcom uchwycić całą fizyczną wydajność aktora, w tym wszystkie niuanse twarzy i ciała.

Dla twórców gier

Animacja przechwytywania ruchu to szybki i skuteczny sposób dla twórców gier na stworzenie obszernej biblioteki ruchów dla ich postaci.

Niektóre narzędzia mocap, takie jak Unreal Engine, pozwalają programistom tworzyć realistycznie wyglądające gry z otwartym światem, które mogą być eksplorowane przez graczy.

Dla animatorów

Oprogramowanie do przechwytywania ruchu pomaga animatorom skrócić godziny powtarzających się animacji i zapewnia im przechwycone dane ruchu, na których mogą modelować swoje postacie i ich ruchy.

Niektóre studia animacji, takie jak Pixar, używają własnego, zastrzeżonego oprogramowania do przechwytywania ruchu o nazwie RenderMan. Został użyty w popularnych hollywoodzkich hitach, takich jak Park Jurajski, Toy Story, Avatar, Titanic, a nawet Władca Pierścieni.

Jak oprogramowanie Motion Capture pomaga w tworzeniu ruchów?

Istnieją cztery różne sposoby korzystania z technologii przechwytywania ruchu:

  • Optyczny pasywny: W tym przypadku używamy kamer na podczerwień do śledzenia przechwytywania ruchu pasywnego znacznika odblaskowego. Jest to najczęściej stosowana i elastyczna metoda przechwytywania ruchu.
  • Aktywna optycznie: W tej metodzie stosuje się specjalne kamery do śledzenia światła ze znaczników przechwytywania ruchu LED.
  • Wideo/bez znaczników: Ta technika opiera się całkowicie na oprogramowaniu do przechwytywania ruchu zamiast znaczników.
  • Bezwładnościowy: W tej metodzie podmiot nosi czujniki bezwładnościowe (inaczej IMU). Czujniki te przesyłają dane bezprzewodowo do komputera lub urządzenia inteligentnego. Kamery służą wyłącznie do lokalizacji.

Teraz spójrzmy na niektóre z najlepszych programów do przechwytywania ruchu.

Studio Rokoko

Rokoko Studio to popularne oprogramowanie do przechwytywania ruchu, które przyspiesza pracę z animacją, redukując przechwytywanie ruchu do trzech prostych kroków — przechwytywania, eksportowania lub przesyłania strumieniowego.

Oprogramowanie pozwala nagrywać, edytować i przesyłać strumieniowo animacje postaci przechwycone za pomocą Rokoko mocap. Rokoko jest całkowicie bezpłatne dla maksymalnie 3 twórców i oferuje nieograniczone miejsce w chmurze oraz podgląd przechwyconych danych w czasie rzeczywistym.

Nie można jednak używać narzędzi mocap Rokoko niezależnie od Rokoko Studio. To narzędzie przechwytuje surowe dane mocap z Rokoko Face Capture, Smartgloves i Smartsuit Pro. Te surowe dane są następnie przetwarzane przez Studio przy użyciu zaawansowanych modeli kinetyki odwrotnej i filtrów w celu stworzenia animacji wysokiej jakości.

Najlepsze funkcje

⭐ Pobierz gotowe zasoby animacji w bibliotece ruchu Rokoko

⭐ Połącz się i przesyłaj strumieniowo na żywo do narzędzi do modelowania 3D, takich jak Blender, Unreal, Maya itp.

⭐ Obsługuje wszystkie formaty, opcje szkieletu i siatki

Jednak Studio oferuje przesyłanie strumieniowe w czasie rzeczywistym, bez dodatkowych opóźnień i opóźnień, do Twojego ulubionego oprogramowania 3D, takiego jak Maya, Unreal, Unity i Blender.

Motyw OptiTrack

OptiTrack Motive usprawnia śledzenie szkieletu w trudnych do wyśledzenia sytuacjach. Motive obsługuje ponad 10 szkieletów lub ponad 300 sztywnych ciał z prędkością w czasie rzeczywistym.

Oprogramowanie do przechwytywania ruchu zapewnia dokładność pozycjonowania +/- 0,2 mm, opóźnienie < 9 ms i dokładność obrotu +/- 0,1 stopnia. Motive przetwarza dane z kamery OptiTrack i dostarcza globalne pozycje 3D, identyfikatory znaczników, dane rotacji i bardzo dokładne śledzenie szkieletu.

Najlepsze funkcje

⭐ Śledzenie aktywne i pasywne

⭐ Natywna obsługa plug-and-play dla wszystkich głównych cyfrowych płyt siłowych – AMTI, Bertec i Kistler

⭐ Precyzyjne oznaczanie znaczników i śledzenie szkieletu nawet w przypadku przeszkód

Jednak nie otrzymasz darmowego okresu próbnego. Musisz kupić licencję wieczystą, która daje 1 rok aktualizacji. Za każdy dodatkowy rok aktualizacji musisz zapłacić więcej.

Pracownia cudów

Wonder Studio autorstwa Wonder Dynamics to oprogramowanie do przechwytywania ruchu AI, które wykorzystuje moc sztucznej inteligencji do animowania, oświetlania i komponowania postaci CG w scenę akcji na żywo.

Możesz przesłać swój model CG do pojedynczego ujęcia lub całej sceny, a system automatycznie zidentyfikuje cięcia i będzie podążał za aktorem podczas przechodzenia przez sekwencję.

Popularne nazwiska w Hollywood już wykorzystują technologię opartą na sztucznej inteligencji firmy Wonder Dynamics. Mówi się, że bracia Russo używają tego narzędzia w swoim nadchodzącym filmie Electric State – gwiazdy filmowe Chris Pratt i Millie Bobby Brown.

Najlepsze funkcje

⭐ Zaawansowane retargetowanie w celu łatwego skalowania postaci CG

⭐ Wonder Studio AI automatyzuje 80%-90% obiektywnej pracy VFX

⭐ Darmowe postacie 3D od społeczności artystów

Wonder Studio ułatwia dodawanie postaci CG do sceny akcji na żywo, ale narzędzie to wymaga specjalnej wiedzy artystycznej i technicznej. Ponadto indywidualni lub mali twórcy mogą uznać to oprogramowanie do przechwytywania ruchu za nieco droższe.

Autodesk MotionBuilder

Autodesk MotionBuilder to oprogramowanie do animacji postaci 3D, które umożliwia korzystanie z szerokiej gamy narzędzi do dostosowywania niuansów ruchu modelu z maksymalną szybkością, precyzją i spójnością.

To oprogramowanie do przechwytywania ruchu na żywo oferuje interaktywny i konfigurowalny wyświetlacz, który pomaga rejestrować ruch na żywo, edytować i odtwarzać złożone animacje postaci. To oprogramowanie jest szeroko stosowane przez profesjonalistów, którzy chcą pracować z tradycyjną animacją klatki kluczowej lub przechwytywaniem ruchu.

Otrzymujesz również interaktywne przepływy pracy z gotowymi ruchami do animacji postaci 3D.

Najlepsze funkcje

⭐ Silnik 3D w czasie rzeczywistym do tworzenia realistycznych ruchów

⭐ Bezproblemowa integracja z narzędziami do modelowania 3D, takimi jak Maya i 3D Max

⭐ Wbudowane narzędzia edycyjne do szybkiego dostosowywania animacji

Należy również pamiętać, że MotionBuilder jest popularnym oprogramowaniem do animacji przechwytywania ruchu i może być nieco drogie dla małych twórców lub indywidualnych animatorów.

FreeMoCap

Jeśli szukasz darmowego oprogramowania do przechwytywania ruchu, FreeMoCap jest dobrym rozwiązaniem. Narzędzie to zostało opracowane przez Jona Matthisa jako proste narzędzie do badań laboratoryjnych, zanim przekształciło się w szeroko zakrojony projekt publiczny, jakim jest dzisiaj.

Free Motion Capture Project (FreeMoCap) zapewnia bezpłatne oprogramowanie do przechwytywania ruchu bez znaczników.

Możesz połączyć to narzędzie z darmowymi narzędziami typu open source, takimi jak Blender, aby dokładnie rejestrować ruch 3D całego ciała ludzi, zwierząt, robotów i innych obiektów.

Najlepsze funkcje

⭐ Oprogramowanie do przechwytywania ruchu dla kamery internetowej — użyj materiału nagranego z kamery internetowej do przechwytywania ruchu

⭐ Bezproblemowa integracja z narzędziami do modelowania 3D, takimi jak Blender

⭐ Przyjazny dla użytkownika interfejs, z którego można korzystać bez pomocy technicznej

FreeMoCap to solidny system przechwytywania ruchu, z którego mogą korzystać różne społeczności, takie jak animatorzy 3D, twórcy gier, twórcy filmów krótkometrażowych, a nawet sportowcy, naukowcy, inżynierowie i lekarze.

iPi Soft

iPi Motion Capture firmy iPi Soft to darmowe oprogramowanie do przechwytywania ruchu, które śledzi ruchy ludzkiego ciała w 3D i tworzy animacje 3D. Obsługuje gotowe kamery mocap, czujniki głębokości, czujniki twarzy i kontrolery ruchu.

Twórz realistyczne animacje w kilka minut i eksportuj je do wielu popularnych formatów. Integruj z różnymi popularnymi narzędziami do modelowania 3D, takimi jak Blender, Second Life, Autodesk Maya, Collada, iClone i inne.

Najlepsze funkcje

⭐ Wtyczka linku na żywo dla Unreal Engine 5.0

⭐ Obsługuje wiele formatów eksportu

⭐ Przyjazny dla użytkownika interfejs, z którego można korzystać bez pomocy technicznej

iPi Motion Capture nie wymaga zaawansowanego oprogramowania ani sprzętu i działa dobrze nawet z materiałami zarejestrowanymi bez kombinezonu mocap.

iClone Motion na żywo

iClone Motion Live to pełnoprawna platforma mocap. Możesz łączyć strumienie danych ruchu z popularnych urządzeń mocap i jednocześnie animować postacie 3D.

Jest to oprogramowanie do przechwytywania ruchu 3D, które upraszcza animację w czasie rzeczywistym. Ma wbudowane możliwości animowania w pełni uzbrojonych postaci 3D z Character Creator, Daz Studio lub innych standardowych źródeł.

Motion Live to most, który łączy ich sprzęt do przechwytywania ruchu (sprzęt) z iClone, tworząc „Profil” dla wybranego przez nich sprzętu. Ponadto użytkownicy mogą eksportować swoje animacje jako BVH lub FBX.

Najlepsze funkcje

⭐ Synchroniczne przechwytywanie ruchu całego ciała

⭐ Zapisuje dane na oddzielnych ścieżkach ruchu w celu łatwej edycji

⭐ Integruje się z Cartoon Animator 4

To narzędzie do przechwytywania ruchu jest najczęściej używane w projektach z niższej półki, ponieważ jest niedrogie i obsługuje różne urządzenia mocap do rąk, twarzy i ciała.

Adobe Animator postaci

Adobe Character Animator śledzi ruchy i mimikę aktora, aby animować postacie w czasie rzeczywistym. To oprogramowanie do przechwytywania ruchu umożliwia transmisję na żywo za pomocą mikrofonu i kamery internetowej.

Animator postaci jest obsługiwany przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei, która pomaga zamienić dowolną grafikę w animowaną postać. Możesz nawet importować grafikę z narzędzi Adobe Creative Cloud, takich jak Adobe Photoshop lub Adobe Illustrator, lub rozpocząć pracę z wbudowanymi szablonami postaci.

Możesz zapisywać ruchy jako wyzwalacze, aby uprościć proces animacji i sterować gestami za pomocą klawiatury lub urządzenia MIDI; jednak ta funkcja nie jest dostępna w planie darmowym.

Najlepsze funkcje

⭐ Stwórz własną postać za pomocą Puppet Maker

⭐ Eksportuj animacje w kilka sekund dzięki funkcji szybkiego eksportu

⭐ Przypisz skróty klawiaturowe do gestów w celu łatwej edycji

Character Animator jest uwielbiany przez duże hollywoodzkie studia, a także twórców treści online, którzy ożywiają animowane postacie.

Przechwytywanie ruchu Xsens

Xsens Motion Capture to oprogramowanie, które ułatwia modelowanie i animację postaci, rejestrując ruchy i mimikę w dowolnym środowisku.

Oprogramowanie jest dostępne w dwóch wariantach – MVN Animate do tworzenia filmów i gier oraz MVN Analyze do zastosowań badawczych, zdrowotnych i sportowych. Otrzymujesz również rozwiązania oparte na chmurze do przechowywania i przetwarzania danych oraz generowania raportów.

Najlepsze funkcje

⭐ 3 opcje sprzętowe mocap: MVN Link, MVN Awinda i MVN Awinda Starter

⭐ Rozwiązania chmurowe do przechowywania i przetwarzania danych

⭐ Integracja na żywo z MotionBuilder, Unreal Engine, Unity, Autodesk Maya, Houdini i innymi

Twórcy filmów i twórcy gier używają tego oprogramowania do przechwytywania ruchu do digitalizacji ruchów i tworzenia płynnych animacji przechwytywania ruchu. Fizjoterapeuci używają tego narzędzia, aby uzyskać wgląd w celu poprawy samopoczucia lub wydajności sportowców i pacjentów.

Ostatnie słowa

Wraz z pojawieniem się technologii magia motion capture nie ogranicza się już tylko do filmów i gier. W dzisiejszych czasach motion capture jest szeroko stosowany w obszarach nauki, medycyny i sportu.

Ponieważ coraz więcej osób odkrywa zalety motion capture, zapotrzebowanie na oprogramowanie do motion capture po prostu gwałtownie wzrośnie.

Animacja przechwytywania ruchu nie zastępuje całkowicie animacji; upraszcza proces animacji postaci. Pomagają nagrywać animacje, stosować je do postaci i renderować scenę w ciągu godzin zamiast dni.

Jakie oprogramowanie mocap potrzebujesz, zależy od budżetu i wymagań dotyczących animacji. Jeśli szukasz czegoś podstawowego do projektu badawczego w laboratorium, wybierz FreeMoCap. Jest bezpłatny i przyjazny dla użytkownika.

Jeśli jednak chcesz opracować wysokiej klasy projekt, taki jak film z animacją na żywo i grafiką komputerową, wybierz Rokoko Studio lub Wonder Studio.

Następnie sprawdź najlepsze oprogramowanie do animacji ruchu dla każdego.