9 praktycznych wskazówek dotyczących ochrony wrażliwych danych

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy firmą, ochrona poufnych danych jest niezbędna.

Dane wrażliwe mogą dotyczyć niemal wszystkiego, zgodnie z Twoimi priorytetami. Począwszy od danych osobowych po dokument z poufną umową.

Ale jak zabezpieczyć poufne dane?

Czy istnieją jakieś specjalne środki bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby chronić wrażliwe dane?

Przyjrzymy się teraz kilku wskazówkom, jak zabezpieczyć wszelkie wrażliwe lub poufne dane.

O czym należy pamiętać, aby chronić swoje wrażliwe dane 👈

Aby zapewnić bezpieczeństwo poufnych danych, musisz najpierw ocenić swoje działania związane z udostępnianiem i przechowywaniem danych.

Musisz zacząć tworzyć indeks tego, jakich urządzeń używasz, z czym się łączysz (publiczne Wi-Fi lub sieć domowa) i czy używasz przestarzałej technologii z danymi.

Następnie zastanów się, z jakimi danymi pracujesz, przechodząc do trybu online lub udostępniając je w trybie offline za pośrednictwem dysków.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi danymi, z którymi masz do czynienia i sposobami interakcji, łatwiej będzie ustalić priorytety dla środków ich ochrony.

Sposoby zabezpieczania poufnych danych 🔒

Nie denerwować; nie trzeba być ekspertem ds. bezpieczeństwa, aby postępować zgodnie ze wskazówkami. Zalecamy jednak dokładne zapoznanie się z dostępnymi opcjami przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Zarządzaj i organizuj poufne dane

Aby móc zabezpieczyć dane, musisz sprawnie się z nimi obchodzić.

Organizuj foldery/pliki na swoim smartfonie lub komputerze w taki sposób, aby móc je łatwo znaleźć w razie potrzeby.

Chociaż ważne jest, aby go ukryć, ważne jest również, aby nie mieszać go z innymi niepotrzebnymi plikami. Możesz przypadkowo go udostępnić/usunąć.

Jeśli masz coś związanego z poufną umową z biura, nie przenoś tego na swoje urządzenie osobiste, aby mieć do nich łatwy dostęp. Zazwyczaj sieć biurowa ma zainstalowaną zaporę ogniową i skonfigurowane środki bezpieczeństwa dla twojego systemu.

Dlatego najlepiej go tam trzymać.

Zaszyfruj swoje pliki

Jeśli chcesz zachować poufność, musisz je zaszyfrować przed przeniesieniem danych w inne miejsce.

Bez względu na to, czy przesyłasz rzeczy do chmury, czy przenosisz je na dysk zapasowy. Należy zawsze upewnić się, że dane są zaszyfrowane i nikt inny nie ma do nich dostępu.

Oczywiście wybór jednych z najlepszych bezpłatnych usług przechowywania w chmurze powinien mieć znaczenie.

Chociaż masz już kilka środków bezpieczeństwa (i szyfrowania) podczas przesyłania rzeczy do chmury, lepiej jest zaszyfrować je lokalnie przed przesłaniem ich do chmury.

Narzędzie jak kryptomator lub Veracrypt może pomóc w bezpiecznym zaszyfrowaniu plików/folderów. Możesz postępować zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym szyfrowania plików w celu ochrony danych osobistych i biznesowych.

Musisz zanotować/zapamiętać hasło główne (lub hasło odszyfrowywania), aby uzyskać do nich dostęp w przyszłości. Jeśli go zgubisz, nie ma możliwości odzyskania plików.

Włącz szyfrowanie na swoich urządzeniach

Gdy szyfrujesz swoje pliki/foldery, możesz bezpiecznie przenosić dane w dowolne miejsce.

Jednak włączenie szyfrowania na urządzeniu powinno uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do czegokolwiek na urządzeniu. Powinno się to przydać, jeśli urządzenie zostanie skradzione lub zgubione.

Metoda aktywacji szyfrowania będzie zależała od używanej platformy. Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć opcję i włączyć ją.

  • Dla Windowsa: Ustawienia > Aktualizacja i bezpieczeństwo > Szyfrowanie urządzenia
  • W systemie macOS: Preferencje systemowe -> Bezpieczeństwo i prywatność -> FileVault

W przypadku systemów Android i iOS, jeśli używasz hasła/kodu dostępu, urządzenie jest automatycznie szyfrowane.

Użyj menedżera haseł i włącz 2FA

Niezależnie od tego, czy szyfrujesz swoje pliki, czy przechowujesz je w chmurze, używanie silnych haseł ma znaczenie. Hasło, którego nie można odgadnąć.

Możesz wymyślić własne złożone hasło, ale może nie być możliwe zapamiętanie go dla każdego zaszyfrowanego folderu/pliku lub konta online, do którego uzyskujesz dostęp.

Tak więc, aby zapewnić silne bezpieczeństwo, pomocne jest użycie menedżera haseł. Zwykle jest dostępny na wielu platformach i będziesz musiał zapamiętać tylko jedno hasło główne zamiast kilku złożonych haseł.

Oprócz bezpiecznych haseł należy włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) tam, gdzie jest to możliwe.

Wykonaj kopię zapasową swoich danych

Zawsze zaleca się wykonanie kopii zapasowej poufnych danych, jeśli utracisz dostęp do plików na komputerze lub przypadkowo je usuniesz.

Dysk fizyczny powinien być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak masz poufne dokumenty, które nie zajmują dużo miejsca, przechowywanie ich na wielu dyskach USB może być rozwiązaniem.

Ponadto możesz wybrać niezaszyfrowaną kopię zapasową swoich danych w celu uzyskania dostępu awaryjnego, jeśli utracisz dostęp do klucza szyfrującego.

Brak niezaszyfrowanej kopii zapasowej może spowodować trwałą utratę poufnych plików. Dlatego przed utworzeniem niezaszyfrowanej kopii zapasowej należy ocenić swoje priorytety i związane z tym ryzyko.

Alternatywnie, jeśli jesteś gotowy na wydatki, możesz wybrać bezpieczną kopię zapasową w chmurze, np Acronis.

Zapewnij fizyczne bezpieczeństwo urządzeń

Niezależnie od tego, co robisz, upewnij się, że osoby nieupoważnione nie mają dostępu do Twojego urządzenia.

Mając bezpośredni dostęp do swojego urządzenia, możesz być narażony na jakąś formę śledzenia lub złośliwego oprogramowania, co może skutkować kradzieżą lub utratą danych.

Użyj pełnego szyfrowania

Udostępnianie/przesyłanie plików przez Internet jest zawsze ryzykowne. Aby mieć pewność, że Twój odbiorca uzyska dostęp do plików i nikt inny, w miarę możliwości korzystaj z kompleksowych platform szyfrujących.

Możesz udostępnić zaszyfrowaną kopię pliku za pośrednictwem niezaszyfrowanego nośnika, takiego jak e-mail. Aby jednak udostępnić hasło do tego pliku, powinieneś wybrać aplikacje takie jak Sygnał komunikator lub polegaj na funkcjach takich jak Bitwarden Wyślij.

Niektóre z najlepszych bezpiecznych usług udostępniania plików powinny pomóc Ci wykonać zadanie.

Korzystaj z VPN, gdy jesteś w publicznej sieci Wi-Fi

Jeśli pracujesz zdalnie i masz połączenie z publiczną siecią Wi-Fi, istnieje prawdopodobieństwo, że atakujący będzie śledził Twoją aktywność.

Tak więc, aby zaszyfrować połączenie sieciowe i upewnić się, że nikt inny nie podsłuchuje Twojej aktywności w sieci, najlepiej jest skorzystać z jednej z najlepszych dostępnych sieci VPN.

Aktualizuj swój system operacyjny

Korzystanie z przestarzałego systemu operacyjnego może zagrozić Twoim danym, bez względu na to, co jeszcze masz na miejscu.

Niezależnie od tego, czy jest to telefon, czy komputer, upewnij się, że regularnie aktualizujesz go do najnowszego oprogramowania dostępnego dla urządzenia.

A jeśli posiadasz urządzenie, które nie otrzymuje żadnych aktualizacji oprogramowania, nie przechowuj w nim żadnych poufnych informacji.

Twoje dane są cenne. Dbaj o to. 👩‍💻

Chociaż zabezpieczanie danych jest ważne, może okazać się dość niewygodne dla niektórych użytkowników. Najlepiej więc skupić się na danych, których nie chcesz udostępniać publicznie ani nieznajomym.

Zarządzanie hasłami, organizowanie folderów, zapamiętywanie hasła głównego i przestrzeganie najlepszych praktyk bezpieczeństwa może być przytłaczające. Ale to wszystko jest tego warte!

x