Alert dotyczący VPN, antywirusa i naruszenia danych

Udostępnij teraz w social media:

Chociaż Surfshark jest najbardziej znany z nieograniczonej sieci VPN dla urządzeń, jego „Jeden” to kompletny pakiet bezpieczeństwa cybernetycznego, na który musimy zwrócić uwagę.

Żaden dzień nie pojawia się w wiadomościach bez wzmianki o włamaniu lub naruszeniu prywatności. I zawsze czuje się odwrotnie, dopóki nie przydarzy się nam.

W Internecie jest wiele aplikacji, które twierdzą, że chronią Cię przed zagrożeniami cyfrowymi: VPN, oprogramowanie zabezpieczające przed śledzeniem, serwery proxy, oprogramowanie antywirusowe, prywatne przeglądarki itp.

Każda z nich oferuje jakieś elementy układanki, ale potrzeba czegoś całościowego – obejmującego wszystko.

W tym miejscu Surfshark One sam sobie radzi.

Mówiąc najprościej, zawiera:

 • VPN, dzięki czemu internet staje się prywatny
 • Alert, do monitorowania naruszeń danych
 • Antywirus do zabezpieczania urządzeń
 • Szukaj, oferując anonimowe wyszukiwanie

A koszt to tylko ułamek więcej niż zwykła subskrypcja VPN, oferując dobrą cenę.

Zapisaliśmy się więc na jego miesięczny plan i będziemy sprawdzać każdą aplikację z osobna, aby sprawdzić, czy jest godna polecenia.

Bądźcie czujni.

Surfshark VPN

Wydany w 2018 roku jest flagowym produktem Surfshark. Choć jest stosunkowo młody, szybko odcisnął swoje piętno w branży VPN i jest obecnie uważany za lidera.

Surfshark VPN został niezależnie skontrolowany w 2018 i 2021 r. przez Cure 53, niemiecką firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem. Pierwsza dotyczyła głównie rozszerzeń Surfshark do Chrome i Firefox, które zakończyły się kciukiem dla firmy VPN.

Drugi audyt był bardziej szczegółowy, sprawdzając niektóre serwery, konfigurację VPN i powiązaną infrastrukturę bezpieczeństwa. Wyniki były ponownie korzystne, co jest zasługą Surfshark.

Należy jednak pamiętać, że żaden audytor nie może zweryfikować każdego serwera VPN i jego klientów przy każdej aktualizacji. Audyty mają ograniczony zakres i sprawdzają tylko niektóre zasoby, do których mają dostęp w danej chwili.

W każdym razie oczekiwanie 100% bezpieczeństwa i anonimowości od produktów, które trafiają do przeciętnych konsumentów, takich jak my, może nie być mądre.

Nie musisz się o nic martwić, jeśli nie jesteś kimś takim jak Edward Snowden lub cyberprzestępca.

Zacznijmy więc od sprawdzenia, co robi VPN:

Teraz spójrz na funkcje Surfshark VPN:

 • Polityka braku logów
 • Ponad 3200 serwerów w 95 krajach
 • Złośliwe oprogramowanie, śledzenie i blokowanie reklam
 • 100% serwerów tylko z pamięcią RAM
 • Szyfrowanie AES-256-bitowe
 • Zaciemnianie serwera
 • Wyłącznik awaryjny
 • Tunelowanie dzielone
 • Obrotowy adres IP
 • Stałe IP
 • Wieloskok
 • Nieograniczone urządzenia
 • Prywatny DNS
 • Wsparcie 24/7

Więc czego nam brakowało?

Niektóre zaawansowane funkcje, takie jak Tor przez VPN i przyjazne dla użytkownika dodatki, takie jak zoptymalizowane pod kątem usług serwery do przesyłania strumieniowego i torrentów.

Poza tym lista funkcji jest przyzwoita i oferuje więcej niż jakakolwiek przeciętna sieć VPN.

Pierwsze kroki

Po zasubskrybowaniu preferowanego planu zaloguj się na konto Surfshark na jego stronie internetowej, aby pobrać klienta VPN.

Było wiele aplikacji natywnych dla najpopularniejszych systemów operacyjnych, przeglądarek i telewizorów smart. Ponadto istnieją przewodniki dotyczące ręcznej konfiguracji i konfiguracji routera VPN.

Pobrałem jego klienta Windows i zalogowałem się przy użyciu moich poświadczeń rejestracyjnych.

Interfejs użytkownika

Interfejs użytkownika (UI) jest bardzo intuicyjny. Jest podzielony na trzy kolumny, a lewa łączy wszystkie jego aplikacje (VPN, Antywirus, Alert, Wyszukiwanie) w jednym miejscu.

Centralny obszar to lokalizacje serwerów, a skrajna prawa kolumna przedstawia stan połączenia. Pokazuje skrót wyłącznika awaryjnego i ilość przesyłanych danych dla aktywnej sesji.

Jedną fajną rzeczą jest to, że możesz wykonać test opóźnień bezpośrednio z pulpitu nawigacyjnego aplikacji.

Ale chociaż mówi o opóźnieniu i obciążeniu, nie widzisz obciążenia serwera z nieznanych powodów, co jest niezbędne przy wyborze mniej zatłoczonego serwera.

To było świetne w przypadku ProtonVPN, w którym serwery były zakreślone w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym zgodnie z ich obciążeniem. Poza tym pokazuje to również procentowe obciążenie z każdym serwerem.

Ponadto wyniki opóźnień Surfshark VPN nie są aktualizowane automatycznie. A test przebiega alfabetycznie, więc trzeba czekać minutę lub dwie, aby uzyskać wyniki z serwera umieszczonego na dole, takiego jak te ze Stanów Zjednoczonych.

Tak więc, jeśli zostaną wdrożone, te drobiazgi znacznie poprawią wrażenia użytkownika i chcielibyśmy je zobaczyć w nadchodzących aktualizacjach.

Jak już wspomniano, pokazanie serwerów zoptymalizowanych pod kątem przesyłania strumieniowego i p2p pomogłoby większości użytkowników. W końcu duża część używa VPN do czystej rozrywki.

Chociaż niektórzy mogą nazywać to szukaniem dziury w całym, oczekiwania są generalnie wysokie, gdy patrzysz na coś takiego jak Surfshark.

Wreszcie wszystkie ustawienia znajdują się wewnątrz ikony koła zębatego na lewym pasku bocznym.

  5 najlepszych sieci VPN do handlu kryptowalutami (2023 marzec)

Poza tym obsługuje tryb ciemny, jak pokazano na zrzutach ekranu.

Statyczne IP i MultiHop

Łączenie się z konkretną lokalizacją może za każdym razem uzyskać inny adres IP, ponieważ liczba serwerów przekracza 3200+, znacznie więcej niż dostępne lokalizacje.

Jasne jest więc, że każda lokalizacja ma wiele serwerów. W niektórych przypadkach może to stanowić problem z prośbą o identyczny adres IP, na przykład w aplikacjach do udostępniania plików.

Statyczny adres IP zapewnia za każdym razem ten sam adres IP, uwzględniając ten problem.

Różni się to jednak od dedykowanego adresu IP, w którym nie dzielisz się tym z innymi.

Zakładka Statyczny adres IP na pulpicie użytkownika pomaga wybrać spośród nich. Serwery te są oznaczone literą „S” z flagą kraju.

Podobnie MultiHop, umieszczony obok Static IP, polega na łączeniu się przez dwa serwery VPN jednocześnie. Chociaż jest to bardziej anonimowe, prędkość sieci może być frustrująco niska dzięki podwójnemu szyfrowaniu.

CleanWeb

Jest to próba Surfshark blokowania reklam, złośliwego oprogramowania, modułów śledzących i złośliwych witryn internetowych.

Przetestowałem jego wydajność w prawdziwym życiu, porównując tę ​​samą stronę internetową z i bez CleanWeb. Oto zrzut ekranu:

Usunął obraz reklamy z góry, ale przestrzeń reklamowa była tam, umożliwiając reklamę wideo po prawej stronie.

Ten występ jest zgodny z ich oświadczeniem:

Jeśli dzięki temu będzie lepiej, nie znalazłem jeszcze sieci VPN, która blokuje reklamy w 100%.

Tak więc, chociaż blokowanie reklam Surfshark nie jest idealne, jest podobne do innych sieci VPN.

Wskazówka dla profesjonalistów: użyj darmowego i open-source uBlock Origin jako rozszerzenia przeglądarki do skutecznego blokowania reklam.

Następnie próbowałem zweryfikować roszczenie blokujące moduł śledzący. Po raz kolejny najlepiej stonować oczekiwania, ponieważ antitracking to zupełnie inna dziedzina.

Wyłączyłem natywne ustawienia prywatności przeglądarki (w Firefoksie) i wyłączyłem każdą wtyczkę.

Następnym krokiem jest odwiedzenie CoverYourTracks i pozwolenie na przeprowadzenie testu.

Niestety wyniki były niepożądane, ponieważ CleanWeb wpuszczał reklamy śledzące i umożliwiał pobieranie odcisków palców przeglądarki.

Oznacza to, że nadal możesz być śledzony nawet przy włączonym CleanWeb i paść ofiarą ukierunkowanej reklamy.

Co zaskakujące, natywne blokowanie trackerów Firefoksa działało lepiej, a jego standardowy tryb zapewnia częściową ochronę, a tryb ścisły zapewnia silną ochronę. Jednak w obu przypadkach przeglądarka miała unikalny odcisk palca.

Podsumowując, Surfshark ma dużo pracy z CleanWeb i lepiej jest używać dedykowanych narzędzi do zapobiegania śledzeniu, jeśli jest to twój główny cel.

Wyłącznik awaryjny

Chroni to Twój adres IP, gdy szyfrowanie VPN zostanie przerwane.

Surfshark oferuje to w dwóch smakach:

a) Soft chroni Cię przed problemami po stronie serwera.

b) Ścisłe dotyczy całkowitej ochrony obejmującej zarówno użytkownika, jak i serwer.

Oznacza to, że Soft pokryje wszelkie techniczne usterki po stronie Surfshark, ale pozwoli na połączenia internetowe, jeśli w pierwszej kolejności przegapisz włączenie VPN.

Jednak Strick zablokuje wszystko, dopóki nie połączysz się przez VPN.

Oba tryby nie będą działać w aplikacjach podzielonych tunelowo przez Bypasser (omówione dalej).

Obejście

Split Tunneling to jedna z najczęściej używanych funkcji VPN. Pomaga to uniknąć ograniczania prędkości, na które cierpi większość sieci VPN.

Surfshark nazwał tę funkcję Bypasser.

Możesz użyć na dwa sposoby:

a) Trasa przez VPN: Wybrane aplikacje używają szyfrowania VPN.

b) Pomiń VPN: Wybrane aplikacje zwykle łączą się.

Możesz przejrzeć listę, aby wybrać aplikację lub użyć Dodaj aplikacje, aby wybrać ją z odpowiedniego katalogu instalacyjnego.

Podobnie istnieje tryb Bypass dla stron internetowych, w którym można dodać określony adres internetowy, aby korzystać ze zwykłej łączności.

Protokoły

Protokoły VPN to reguły używane przez VPN do bezpiecznego łączenia. I są różne zasady dotyczące sytuacji.

Powszechnie stosowane protokoły VPN to OpenVPN i Wireguard, a Surfshark ma oba.

Protokoły te mają różne przypadki użycia, które możesz szczegółowo przeczytać w naszym przewodniku po protokołach VPN.

Krótko mówiąc, OpenVPN jest bezpieczniejszy, podczas gdy WireGuard jest szybszy.

Poza tym implementacja WireGuard Surfshark obejmuje natywne problemy, przydzielając dynamiczny adres IP za każdym razem, gdy się łączysz.

Tryb kamuflażu Surfshark aktywuje się automatycznie za każdym razem, gdy wyruszasz w drogę z OpenVPN (TCP lub UDP). Ta funkcja premium, w której Twój dostawca usług internetowych lub jakikolwiek podmiot szpiegujący nie będzie wiedział o aktywnym połączeniu VPN.

Ogólnie rzecz biorąc, lista protokołów jest dobra, a zmodyfikowana aplikacja WireGuard umieszcza Surfshark wśród nielicznych, którzy to robią.

zaawansowana ochrona

Dzięki tym dodatkom Surfshark radzi sobie dobrze i wykracza poza zwykłą usługę VPN.

Niewidoczny w sieci LAN służy do ukrycia urządzenia przed urządzeniami podłączonymi lokalnie. Poza tym rotacyjny adres IP co kilka minut przypisuje nowy adres IP.

Ale najlepsze jest NoBorders, które obiecuje łączność z Internetem, nawet jeśli masz ograniczenia związane z lokalizacją.

  Top 9 najlepszych darmowych nielimitowanych VPN dla Androida

Były to więc istotne cechy Surfshark VPN. Następnie przeprowadziliśmy kilka testów, aby zobaczyć, jak radzi sobie z niektórymi istotnymi parametrami, zaczynając od zawsze niezbędnych:

Wyciek IP i WebRTC

Prywatność to pierwsza rzecz, do której zaprojektowano sieci VPN.

A ochrona adresu IP użytkownika to najważniejszy punkt programu. Ponadto niektóre sieci VPN obejmują również wycieki WebRTC, które ujawniają publiczny adres IP z powodu luk w przeglądarce.

Sprawdzimy to, logując się do whatismyipaddress.

Następnie połączyłem się z Surfshark i ponownie załadowałem kartę przeglądarki, aby uzyskać najnowsze dane uwierzytelniające:

Potwierdza to zasadniczą ochronę.

Następnie odwiedziłem BrowserLeaks, aby sprawdzić stan WebRTC:

Więc mój publiczny adres IP jest bezpieczny i nie wycieka przez WebRTC.

Podsumowując, te proste testy zapewniają, że Surfshark przeszedł wstępne testy bezpieczeństwa.

Wyciek DNS

Komputery nie rozumieją nazw domen (takich jak geekflare.com).

Zamiast tego polegają na ciągach liczb, takich jak 124.59.154.85 (znany jako adres IPv4) lub znakach alfanumerycznych, takich jak 1048:8500:1b6r:591d:dfe:2lok:74d6:endt (znany jako adres IPv6), aby załadować stronę internetową.

Tutaj kluczowa staje się rola serwera DNS. Konwertuje nazwę domeny na pasujący adres IP i przekazuje ją do komputera. Następnie komputer przechowuje te konkretne informacje w lokalnej pamięci podręcznej DNS przez określony czas.

Ten proces odpytywania serwerów DNS o adres IP nazwy domeny nazywa się tworzeniem zapytania.

W szczególności dostawca usług internetowych działa jako domyślny serwer DNS, chyba że masz niestandardową konfigurację DNS. A kiedy łączysz się z słabą siecią VPN, dostawca usług internetowych nadal obsługuje zapytania DNS, które mogą ujawnić Twój rzeczywisty adres IP i aktywność w sieci.

Przetestowałem więc Surfshark pod kątem możliwego wycieku na DNSleaktest:

Zgodnie z oczekiwaniami Surfshark był wystarczająco bezpieczny, aby uniknąć tej katastrofy i nie doszło do wycieku DNS.

Test szyfrowania

Chociaż ochrona przed wyciekiem IP i DNS jest doskonała, pakiety danych ujawniają Twój sprzęt (przeglądarkę, system operacyjny itp.), adres IP, aktywność w sieci i wiele więcej.

Te pakiety są przesyłane w dużych ilościach w zależności od Twojej aktywności w sieci. Można je uchwycić za pomocą narzędzi takich jak Wireshark, aby uzyskać istotne szczegóły zagrażające bezpieczeństwu online:

Ten przeszedł przez protokół SSDP, ujawniając typ i wersję przeglądarki, system operacyjny itp.

Ponadto zapytania DNS mogą informować szpiega o odwiedzanych witrynach, źródłowym adresie IP, znacznikach czasu itp.

Dlatego kluczowe staje się zaszyfrowanie tych pakietów danych, co jest zgodne z wysokimi twierdzeniami o anonimowości zgłaszanymi przez prawie wszystkie firmy VPN.

Surfshark działał w większości dobrze, z wyjątkiem niewielkiego, ale znaczącego zagrożenia prywatności dla kogoś, kto ma aktywny adres IPv6.

Zauważyłem, że niektóre pakiety ujawniają mój adres IPv6 za pośrednictwem protokołu ICMPv6:

To poważny problem, więc poszedłem głębiej, aby sprawdzić, czy Surfshark rzeczywiście jest winny.

Przeszedłem przez sekcję pomocy, która wspomina o braku obsługi IPv6. Ponadto mają przewodniki dotyczące wyłączania adresów IPv6 w systemach Windows, Linux i Mac.

Chociaż jest to łatwe do wdrożenia dzięki samouczkom wideo, powinno być ostrzeżeniem na pierwszej stronie, a nie czającym się w przewodnikach pomocy technicznej. A ponieważ Internet powoli przechodzi na IPv6, nadszedł czas, aby Surfshark również je obejmował.

Na koniec, jeśli masz adres IPv6, pamiętaj, aby go wyłączyć przed użyciem Surfshark.

Test prędkości

Chociaż Surfshark ma testowanie prędkości w natywnej aplikacji Windows, użyłem narzędzia do testowania prędkości Ookla, aby uniknąć niejednoznaczności.

Zanim zaczniemy, sprawdźmy moje standardowe prędkości sieci:

Poniższe wyniki są średnią z testów przeprowadzonych dwukrotnie dla każdej lokalizacji serwera w bliskiej kolejności:

SerwerPobieranie (Mb/s)Przesyłanie (Mb/s)Opóźnienie (ms)Odległość (KM)Domyślnie49,3549,677—Najszybszy42,48534,842122,100Singapur46.742.091486,200Londyn46.4536.492906,800Sydney37.2511.151410,400Phoenix-36.845.125516311313,Francja US32.68512.185658.5 —

Mieszkam w Radżastanie w Indiach, a odległość jest przybliżona, aby pokazać jej wpływ na opóźnienie i prędkości.

Co ciekawe, opcja „Najszybsza” Surfshark wydaje się wybierać serwer tylko na podstawie odległości. Widzimy jednak, że najlepsze parametry (wszystkie trzy) zanotowano z Singapuru, prawie trzykrotnie w porównaniu z najszybszymi.

Daje to obraz obciążenia serwera (którego niestety nie widzimy), sprzętu serwerowego i wielu innych czynników, które nie są łatwe do zrozumienia.

Warto zauważyć, że występ w multihopie (dwa ostatnie) nie był zły. Prędkości pobierania nie były zbyt trudne, a nawet prędkości wysyłania były akceptowalne. Opóźnienie było zbyt duże w przypadku gier, wideokonferencji itp.

Podsumowując, prędkości są w porządku, nie najlepsze, ale wystarczająco wysokie, aby polecić Surfshark. Mimo to świetnie będzie sprawdzić, czy Surfshark może zmniejszyć opóźnienia.

Test odblokowania geograficznego

Czas sprawdzić, czy Surfshark jest dobry dla streamerów.

Ten test sprawdzi, czy mogę uzyskać dostęp do bibliotek Netflix US, BBC iPlayer i Amazon Prime US.

Zacząłem od Netflix, a moje doświadczenie było co najmniej frustrujące, ponieważ nie sygnalizują serwerów zoptymalizowanych pod kątem przesyłania strumieniowego.

Próbowałem wielu, zanim skontaktowałem się z ich pomocą w tej sprawie:

  Napraw błąd Hamachi VPN w systemie Windows 10

Obsługa Surfshark była szybka i rozmawiałem z agentem na żywo w ciągu kilku sekund od połączenia.

Zostałem poinformowany o korzystaniu z serwera Detroit, który pomógł mi uzyskać dostęp do „Last Tango in Halifax” dostępnego tylko w USA w serwisie Netflix w pierwszej próbie:

Jednak nie działał z Amazon Prime US. Próbowałem wielu serwerów, jak powiedział agent pomocy technicznej i za każdym razem wyczyściłem pamięć podręczną, ale bezskutecznie.

Podobnie serwer Manchester pomógł mi uzyskać dostęp do BBC iPlayer za jednym razem.

Ostatecznie wyniki odblokowywania geograficznego były dobre w przypadku pojedynczej awarii Amazon Prime. Poza tym polecam Surfshark dla streamerów.

Tak więc tymi testami zakończymy sekcję Surfshark VPN.

VPN jest doskonały, z przystępnymi cenami i kilkoma drobnymi punktami do pracy.

Idąc dalej, mamy następny w kolejce…

Alert Surfshark

Alert to doskonały sposób, aby dowiedzieć się o włamaniach ujawniających Twoje dane osobowe (PII).

Sekcja Alert Surfshark w aplikacji Windows wysłała mnie do interfejsu internetowego, w którym mogłem wprowadzić e-maile do monitorowania.

Następnie wysyła potwierdzenie na temat wiadomości e-mail, weryfikując, że należy do Ciebie. W ciągu kilku minut od potwierdzenia będziesz mógł sprawdzić, czy został ujawniony podczas ostatnich włamań.

Zawiera informacje umożliwiające identyfikację osoby, w tym imię i nazwisko, numer telefonu, adres, hasło itp., powiązane z każdym takim incydentem.

Dodatkowo możesz otrzymywać raporty o naruszeniach z niestandardową częstotliwością i usuwać wszystkie dane jednym kliknięciem.

Ostatecznie Surfshark Alert to fantastyczne narzędzie, które pomaga podejmować niezbędne działania w celu ochrony prywatności i tożsamości cyfrowej.

Antywirus Surfshark

Surfshark Antivirus to prosty w obsłudze program antywirusowy. Jest to dodatkowy plik do pobrania, który możesz zainstalować z sekcji antywirusowej. Dzięki temu dobrze integruje się z istniejącą aplikacją.

Chociaż nie możemy tego porównać z pełnoprawnymi ofertami antywirusowymi najlepszych graczy, takich jak Bitdefender, McAfee itp., zapewnia nam to pracę z codzienną aktywnością internetową.

Możesz wykluczyć pliki lub foldery ze skanowania, zaplanować skanowanie i oczekiwać ochrony w czasie rzeczywistym.

Mimo to wydaje się, że jest to najlepsze dla bezpieczeństwa urządzenia, ponieważ brakuje kluczowych elementów, takich jak bezpieczeństwo internetowe, zapora ogniowa, piaskownica itp.

Dodatkowo nie można odinstalować samego antywirusa. Potwierdziłem to z ich wsparciem i kazano mi usunąć Surfshark One za pomocą deinstalatora Revo, a następnie zainstalować ponownie, tym razem unikając programu antywirusowego.

Podsumowując, Surfshark Antivirus to doskonały początek, który trzeba dodać, zanim możliwe będzie porzucenie konwencjonalnych programów antywirusowych.

Wyszukiwanie Surfshark

Jest to wyszukiwarka bez reklam, która twierdzi, że nie ma śledzenia. Można to wykorzystać z ich interfejsu internetowego lub aplikacji, która wyświetla wyniki w domyślnej przeglądarce.

Wypróbowałem to dla niektórych zapytań i porównałem ze „standardowymi” wynikami wyszukiwania Google.

Na przykład wpisałem „zarabiaj za darmo krypto”, zapytanie, dla którego Geekflare znajduje się obecnie na szczycie w Google SERP.

W Surfshark jesteśmy na piątej pozycji. Podobnie, drugi wynik w wyszukiwarce Google nie znajdował się na pierwszej stronie w Surfshark.

Ogólnie rzecz biorąc, w tych wyszukiwarkach było 60% dopasowania dla tego zapytania, chociaż kolejność była inna.

Następnie wyszukałem „prywatność cyfrową”; tym razem podzielili 40% wyników, ponownie nie w tej samej kolejności.

W końcu wszedłem do „najlepszej sieci VPN” i zaobserwowałem blisko 80% dopasowania.

Porównuję to z wyszukiwarką Google, ponieważ jest to najczęściej używana wyszukiwarka.

Ergo, Surfshark Search jest użyteczny. Jedynym ograniczeniem na razie jest brak wyników wideo (w sekcji internetowej) i coś w rodzaju Ludzie pytają.

Mimo to możesz wyświetlić wszystkie powiązane filmy na karcie „Filmy”, co nie jest kłopotliwe, jeśli cenisz sobie prywatność.

Na koniec kciuk w górę dla Surfshark Search i mamy nadzieję, że będzie pasował do doświadczenia Google bez naruszania prywatności, jak wielkie technologie.

Wrażenia końcowe

Surfshark One to ważny krok we właściwym kierunku. Jest to dobre, ponieważ VPN prowadzi pakiet prywatności.

Jednak Surfshark może włożyć trochę wysiłku w natywny adblocker, program antywirusowy i wyszukiwanie, aby uczynić to połączenie jeszcze bardziej niezawodnym.

A będzie to jeszcze bardziej kuszące, jeśli Surfshark może zawierać narzędzie zapobiegające gąsienicom w One.

Mimo to, biorąc pod uwagę, że kosztuje nieco więcej niż już niedroga sieć VPN – wziąłbym ją.

PS: Sprawdź, które działania online są obowiązkowe przez VPN, aby zachować bezpieczeństwo.

x