Wykorzystaj potencjał Internetu rzeczy (IoT) w swojej działalności, wdrażając inteligentne urządzenia, czujniki i zaawansowane przetwarzanie danych z otoczenia.
Technologia nieustannie dąży do ułatwienia ludzkiej egzystencji. Z pewnością doświadczyłeś już wygody, jaką oferują inteligentne urządzenia, takie jak Amazon Echo czy Google Nest, w pracy, domu lub podczas zakupów.
Jednak innowatorzy z Doliny Krzemowej nie spoczywają na laurach. Programiści IoT na całym świecie intensywnie pracują nad tym, by te urządzenia były jeszcze bardziej dostępne, intuicyjne i dyskretne. Wkraczamy w erę ambient computingu – sieci urządzeń komputerowych, które otaczają nas, wchodząc z nami w interakcję i dostarczając treści, ale bez poczucia przytłoczenia technologią.
Jeśli działasz w branży IT, powinieneś zapoznać się z koncepcją inteligencji otoczenia, aby móc rozwijać innowacyjne rozwiązania i wdrażać je w swojej firmie lub życiu. Czytaj dalej, aby szybko zrozumieć istotę przetwarzania kontekstowego, zanim zrobi to Twoja konkurencja!
Czym właściwie jest Ambient Computing?
Ambient computing to wszechobecna forma przetwarzania danych, która wprowadza inteligencję do przestrzeni biznesowych i domowych. Dzięki tej technologii urządzenia komputerowe w Twoim otoczeniu – w domu, biurze czy zakładzie produkcyjnym – stają się znacznie bardziej inteligentne.
Nie musisz już zarządzać wieloma urządzeniami za pomocą różnych aplikacji i interfejsów. Inteligentne urządzenia będą aktywnie z Tobą współpracować, ponieważ staną się bardziej elastyczne, czułe na potrzeby i autonomiczne.
Innymi słowy, ambient computing to najwyższy poziom dostosowania technologii komputerowych do ludzkich potrzeb.
W branży spotyka się również inne określenia tej koncepcji:
- Inteligencja otoczenia (AmI)
- Przetwarzanie kontekstowe
- Wszechobecne przetwarzanie danych
- Niewidoczne przetwarzanie
Zasadniczo, zaawansowane czujniki i elementy wykonawcze są w stanie rozpoznawać preferencje i obecność użytkowników. Czujniki informują zestaw inteligentnych urządzeń o konieczności wykonania określonych zadań, takich jak automatyczne dostosowanie temperatury w pomieszczeniu, gdy wchodzisz do domu.
W zastosowaniach biznesowych, gdy tylko samochód dostawczy wjeżdża na teren magazynu i rozpoczyna rozładunek, system ERP automatycznie aktualizuje stan magazynowy.
Dzięki inteligentnemu otoczeniu nie musisz już stale korzystać z klawiatury, myszy czy monitorów.
Po prostu przemieszczasz się po domu lub biurze i wykonujesz swoje zadania. Inteligentne urządzenia zapewniają Ci dostęp do potrzebnych aplikacji, treści, zasobów komputerowych, przestrzeni w chmurze i innych. W ten sposób eliminowane są bariery między użytkownikiem a technologią.
Jak działa Ambient Computing?
Ambient Computing to inteligentna kombinacja oprogramowania, baz danych, szybkiego internetu, inteligentnych urządzeń oraz użytkowników – ludzi i maszyn. Działa nieprzerwanie, wykorzystując komunikację bliskiego i dalekiego zasięgu między czujnikami, elementami wykonawczymi i urządzeniami realizującymi zadania.
Niewidoczne przetwarzanie danych to zaawansowany sposób wykorzystania technologii, w którym czujniki ruchu, fal, radarowe, termiczne, biometryczne, prędkości i inne stale gromadzą informacje o użytkowniku. Zebrane dane są analizowane za pomocą analizy brzegowej, a następnie wykonywane są zadania, które użytkownik chce powierzyć inteligentnym urządzeniom.
Na przykład, wchodząc do inteligentnej sali konferencyjnej, aplikacja do obsługi spotkań automatycznie uwierzytelnia użytkownika, skanując jego siatkówkę lub twarz. Sztuczna inteligencja zaczyna również dostarczać powiązane treści zgodnie z agendą spotkania.
Oto elementy składowe inteligencji otoczenia, które realizują wszystkie zadania w tle:
#1. Uczenie maszynowe (ML)
Systemy AmI wymagają niezawodnych algorytmów uczenia maszynowego, aby inteligentne urządzenia mogły uczyć się na podstawie zachowań użytkowników, ich preferencji i wyborów. Dzięki ML nie jest konieczne programowanie systemu ani podłączonych urządzeń.
#2. Sztuczna inteligencja (AI)
Algorytmy sztucznej inteligencji zapewniają systemom AmI moc obliczeniową niezbędną do analizowania danych, czytania dokumentów, wykrywania obrazów, rozpoznawania wzorców i innych zadań.
#3. Przetwarzanie brzegowe
Przetwarzanie brzegowe i analityka przenoszą możliwości obliczeniowe bliżej urządzeń, które gromadzą dane i realizują zadania, zamiast przesyłać je do centralnego serwera w chmurze.
#4. Przetwarzanie języka naturalnego (NLP)
NLP pomaga systemowi przetwarzania otoczenia słuchać użytkowników, rozumieć ich potrzeby i udzielać odpowiedzi, np. poprzez włączenie światła lub wyświetlenie odpowiednich treści.
#5. Bezprzewodowa sieć kratowa
Sieci kratowe gwarantują, że wszystkie inteligentne urządzenia, czujniki i użytkownicy mają stały dostęp do internetu w różnych pomieszczeniach biura lub domu. W miejscach publicznych komunikacja mobilna 5G może zastąpić sieci kratowe.
Funkcje Ambient Computing
Podstawową funkcją Ambient Computing jest bezproblemowa obsługa technologii w miejscu pracy, domu i przestrzeni publicznej bez konieczności ręcznego wprowadzania danych. Możesz mówić, dotykać i wykonywać gesty, a inteligentne urządzenia same będą wiedziały, co robić. Do innych ważnych funkcji należą:
Integracja
Systemy Ambient Computing integrują wszystkie urządzenia cyfrowe, sieci i aplikacje. Na przykład, Twoi agenci obsługi klienta mogą uzyskiwać dostęp do wszystkich niezbędnych informacji w aplikacji do czatu i połączeń bez korzystania z baz wiedzy czy CRM.
Niewidoczność
Wszechobecne przetwarzanie danych cechuje się minimalną obecnością fizycznych urządzeń, takich jak komputery, routery czy kable. Na przykład, domowy termostat czy urządzenia do obsługi spotkań w miejscu pracy realizują swoje zadania w tle. Jeśli nie będziesz ich aktywnie szukać, prawdopodobnie nawet ich nie zauważysz.
Osadzenie
Ambient Computing polega na osadzeniu inteligencji, łączności, programowania warunkowego i uczenia maszynowego w małych aplikacjach i urządzeniach. Amazon Echo może sterować różnymi inteligentnymi urządzeniami i aplikacjami w domu dzięki wbudowanym funkcjom.
Oparcie na danych
Przetwarzanie danych uwzględniające kontekst wymaga ciągłego dostępu do informacji z wielu serwerów w chmurze. Połączone urządzenia IoT stale wymieniają dane między sobą.
Łatwość obsługi
Systemem Ambient Computing można sterować za pomocą dotyku, gestów lub poleceń głosowych. Klawiatury, myszki i ekrany staną się przestarzałe.
Minimalny interfejs użytkownika (UI)
Inteligencja otoczenia charakteryzuje się minimalnym interfejsem użytkownika. Różne czujniki potrafią wykryć Twoją obecność i reagować na gesty.
Świadomość kontekstu
System Ambient Computing jest na tyle inteligentny, że potrafi zmieniać swoje zachowanie w zależności od środowiska i kontekstu. Na przykład, aplikacja AI do spotkań może automatycznie rozpocząć robienie notatek zaraz po rozpoczęciu spotkania.
Adaptacja
Urządzenia IoT i aplikacje Ambient Computing potrafią automatycznie dostosowywać się do zmian sytuacji.
Antycypacja
Funkcje AI/ML w wszechobecnym przetwarzaniu danych uczą się na podstawie Twoich odpowiedzi. Jeśli na przykład preferujesz temperaturę pokojową 21°C po listopadzie, inteligentny termostat automatycznie ustawi taką temperaturę. Nie będzie konieczne ręczne dostosowywanie ustawień HVAC.
Personalizacja
Przetwarzanie kontekstowe oferuje spersonalizowane treści i sugestie. System może zrozumieć, że masz gości w domu, i wyświetlić treści przeznaczone dla szerszej publiczności na inteligentnym telewizorze.
Przykłady zastosowań Ambient Computing
Automatyczne spotkania biznesowe
Aplikacje Cisco Webex mogą wykrywać fale ultradźwiękowe z urządzeń sali konferencyjnej za pomocą głośników telefonu komórkowego, tabletu lub laptopa. Dzięki temu każdy uczestnik może zsynchronizować swoje urządzenie z ekranem w sali konferencyjnej, aby wyświetlić prezentację.
Inteligentne wyposażenie biurowe
Firmy ograniczają swój ślad węglowy, korzystając z systemów AmI do sterowania systemami HVAC, oświetleniem, urządzeniami w salach konferencyjnych, wyposażeniem kuchennym, podgrzewaczami wody i innymi.
Wydajny system AmI jest w stanie wyczuć poziom zajętości poszczególnych pomieszczeń biurowych i całego budynku, aby dostosować zużycie energii i obniżyć rachunki.
Asystent miejsca pracy AI
Inteligentne aplikacje wspomagające pracę, oparte na sztucznej inteligencji, mogą pomagać w robieniu notatek, transkrypcji spotkań, tworzeniu agendy, planowaniu zadań i innych. Niektóre zaawansowane systemy potrafią nawet zaplanować cały projekt, analizując i ucząc się na podstawie wcześniejszych projektów i szablonów.
Inteligentne chatboty
Inteligentne aplikacje do obsługi klienta w postaci chatbotów pozwalają znacznie ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem agentów na żywo. Jeden chatbot może obsługiwać wielu klientów, odpowiadając na zapytania, przyjmując zgłoszenia, sprzedając produkty i realizując inne zadania.
Automatyczne planowanie usług serwisowych
Inteligentne czujniki w zakładach produkcyjnych mogą monitorować zużycie sprzętu i elementów ruchomych. W przypadku wykrycia odchyleń od normy, system może automatycznie wysłać polecenie do centralnej aplikacji, aby zaplanować konserwację.
Inteligentne sterowanie mediami
Ambient Computing umożliwia efektywne zarządzanie dostawami energii elektrycznej, gazu i wody w całym mieście bez konieczności ręcznej interwencji. System uczy się na podstawie danych o zużyciu i na ich podstawie przesyła zasoby z jednego miejsca do drugiego, aby zrównoważyć obciążenie.
Ambient Computing: obecny stan rozwoju
Obecnie badacze i programiści pracują nad bardziej przystępnymi cenowo, energooszczędnymi i inteligentnymi urządzeniami, które będą wspierać funkcjonowanie inteligentnych domów i biur.
Inteligentne głośniki, asystenci AI, małe, ale zaawansowane urządzenia i inteligentne samochody to kluczowe elementy wchodzące w interakcję z użytkownikami.
W fazie eksperymentalnej branża opieki zdrowotnej również transformuje swoje usługi oraz działy badawczo-rozwojowe za pomocą systemów opartych na inteligencji otoczenia.
Trendy w rozwoju Ambient Computing
Dzisiejsze systemy AmI są najczęściej wykorzystywane w inteligentnych domach, samochodach i miejscach pracy. Na przykład, Amazon Echo Show lub Google Nest Hub mogą sterować różnymi inteligentnymi urządzeniami w domu, takimi jak termostaty, oświetlenie, zamki do drzwi, kamery bezpieczeństwa, rolety, a nawet sprzęt kuchenny.
W środowisku pracy rozwiązania takie jak Alexa for Business czy Cisco Webex są wykorzystywane głównie do zarządzania obiektami i organizowania spotkań biznesowych.
Funkcja przekazywania w systemie iOS umożliwia rozpoczęcie pracy z aplikacjami biznesowymi, takimi jak poczta, CRM, zarządzanie projektami czy listy płac na jednym urządzeniu, a następnie kontynuowanie pracy na innym. Podczas zmiany miejsca pracy lub udziału w spotkaniu możesz skorzystać z funkcji przekazywania iOS, aby bezprzewodowo wyświetlić aplikacje na monitorze o ultraszerokim ekranie.
Jednak wszechobecne przetwarzanie danych dopiero wkracza w takie obszary, jak produkcja, łańcuch dostaw, bankowość, finanse i handel, gdzie ma potencjał do generowania jeszcze większej wartości.
Ambient Computing: zasoby edukacyjne
Do tej pory poznałeś podstawowe i średnio zaawansowane koncepcje związane z inteligencją otoczenia. Aby móc samodzielnie opracowywać rozwiązania AmI, musisz zgłębić wiedzę techniczną.
Oto kilka propozycji, które pomogą Ci stać się ekspertem w dziedzinie AmI: kursy online i książki:
#1. Ambient Computing: Udemy
Kurs Ambient Computing na platformie Udemy to przystępny cenowo i aktualny kurs online do nauki inteligencji otoczenia. Materiały można przyswajać w dowolnym tempie i uczyć się w dogodnym miejscu i czasie.
Jeśli masz podstawową wiedzę na temat przetwarzania w chmurze, IoT i przetwarzania danych, możesz zapisać się na ten kurs. Omówione zostaną zagadnienia takie jak podstawy, zastosowania, doświadczenie użytkownika, dynamika rynku, projektowanie i architektura AmI.
Jeśli jesteś programistą, inżynierem sieci, specjalistą ds. biznesu lub decydentem, koniecznie rozważ udział w tym kursie.
#2. Przewodnik po Ambient Intelligence w środowisku IoT
Książka „Guide to Ambient Intelligence” wyjaśnia rolę AmI w IoT. Przedstawia ramy, zasady i technologie, a także omawia wyzwania i korzyści związane z wszechobecnym przetwarzaniem danych.
W większości sekcji znajdziesz dyskusje na temat komputerów wszechobecnych, łączności urządzeń i modelowania kontekstowego. Modelowanie kontekstowe obejmuje zagadnienia techniczne związane z rozwojem IoT, takie jak bezpieczeństwo, komunikacja, skalowalność, interoperacyjność i zdolność adaptacji.
Jeśli szukasz aktualnych trendów, analiz przypadków i badań dotyczących Ambient Intelligence, koniecznie sprawdź tę książkę w wersji elektronicznej lub drukowanej.
#3. Najnowsze postępy w zakresie inteligencji otoczenia
Chcesz profesjonalnie nauczyć się przetwarzania kontekstowego i inteligencji otoczenia? Sprawdź książkę „Najnowsze postępy w zakresie inteligentnego otoczenia” dostępną na Amazon. Jest dostępna w trzech formatach: cyfrowym, w miękkiej i twardej oprawie.
Książka jest odpowiednia dla twórców sieci, badaczy sieci, studentów studiów podyplomowych, przedsiębiorców i inżynierów IT.
Inteligentne algorytmy w komputerach otoczenia i biomedycznych
Firma Philips zorganizowała sympozjum poświęcone algorytmom sztucznej inteligencji w Eindhoven. Ta książka zawiera zbiór wszystkich zastosowań inteligentnych algorytmów, które były omawiane podczas sympozjum.
Książka porusza pojęcia związane z komputerami otoczenia, takie jak projektowanie baz danych, podsumowywanie wideo, świadomość maszyn, wnioskowanie semantyczne, śledzenie i lokalizacja, komunikacja między maszynami.
Ambient Intelligence i Internet Rzeczy
„Ambient Intelligence and IoT” to kompleksowa publikacja, z której nauczysz się AmI od podstaw do poziomu zaawansowanego.
Przeczytanie tej książki jest konieczne, aby poznać podstawowe struktury innowacyjnych technologii IoT i koncepcje AmI. Oprócz wiedzy teoretycznej poznasz również praktyczne zastosowania i aktualne projekty AmI.
Możesz uzyskać dostęp do wersji elektronicznej książki na Kindle. Jeśli jednak wolisz wersję drukowaną, możesz zamówić oryginał w twardej oprawie.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, czym jest ambient computing. Znasz również jego cechy, sposób działania, przykłady zastosowań i obecne trendy.
Przetwarzanie danych z uwzględnieniem kontekstu pomaga optymalnie wykorzystać IoT w celu zwiększenia przychodów biznesowych lub komfortu życia w domu. W inteligentnym otoczeniu wszystko jest interaktywne, elastyczne i uporządkowane. Nie musisz już przełączać się między aplikacjami, urządzeniami, kablami i datami subskrypcji.
Chcesz opracować rozwiązania oparte na tej koncepcji? Skorzystaj z zasobów wymienionych w tym artykule, aby poznać tajniki inteligencji otoczenia i stać się pionierem w tej dziedzinie.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z platformami AI API i platformami AI do opracowywania inteligentnych rozwiązań do wszechobecnego przetwarzania danych.
newsblog.pl