Analiza zagrożeń cybernetycznych i objaśnienie ich cyklu życia

Poznaj analizę zagrożeń cybernetycznych i ich cykl życia, aby przygotować zespół ds. cyberbezpieczeństwa na przyszłe zagrożenia.

Cyfrowe przetwarzanie danych zwiększyło produktywność, wydajność i komunikację w firmach. Jednak zaprosił również do cyberataków. Firmy muszą chronić dane i zasoby online przed hakerami i cyberprzestępcami.

Dzięki analizie zagrożeń cybernetycznych Twój zespół ds. cyberbezpieczeństwa może analizować, w jaki sposób, kiedy i w jakim kierunku cyberzagrożenie może zaatakować Twoją firmę. W związku z tym możesz przygotować swoją cyberobronę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest cyberzagrożenie i dlaczego należy się nim przejmować?

Zagrożenie cybernetyczne lub zagrożenie bezpieczeństwa cybernetycznego to złośliwe działanie hakerów. Ci źli aktorzy chcą uszkodzić dane, ukraść dane biznesowe lub zakłócić systemy cyfrowe w firmie. Cyberzagrożenia zwykle obejmują naruszenia danych, wirusy komputerowe, ataki typu „odmowa usługi” (DoS) i phishing.

Firmy nie są jedynym obszarem cyberzagrożeń. Możesz to również zobaczyć w swoim życiu osobistym, jeśli staniesz się celem grupy hakerów.

Dlatego powinieneś być zaniepokojony cyberzagrożeniami w życiu osobistym lub biznesowym, aby chronić swoje aktywa offline i online. Ponadto cyberatak na twoje systemy ujawni luki w zabezpieczeniach. W ten sposób możesz stracić swoją reputację, a klienci przeniosą się do alternatywnych marek.

Co to jest analiza zagrożeń cybernetycznych (CTI)?

Cyber ​​​​Threat Intelligence (CTI) to oparte na dowodach dane dotyczące cyberataków, które eksperci ds. cyberbezpieczeństwa analizują i porządkują. Następnie specjaliści CTI wydają opinie lub porady dla głównego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa. Raport zawiera na ogół następujące elementy:

 • Najnowsze i najstraszniejsze mechanizmy cyberataku
 • Zauważenie ataku, kiedy to nastąpi
 • Jak powszechne ataki cybernetyczne mogą zaszkodzić Twojej firmie
 • Instrukcje krok po kroku, jak radzić sobie z takimi cyberatakami

Obecnie najpowszechniejszymi atakami cybernetycznymi są exploity dnia zerowego, phishing, złośliwe oprogramowanie, ataki typu man-in-the-middle oraz ataki DDoS lub ataki typu „odmowa usługi”. Jednak hakerzy badają i opracowują nowe strategie i narzędzia do atakowania firmy lub osoby.

Ci źli aktorzy zawsze węszą w Twoich cyfrowych systemach i narzędziach, aby odkrywać nowe luki w zabezpieczeniach. Następnie, korzystając z takich ujawnionych luk w zabezpieczeniach, zaatakują cię i umieści oprogramowanie ransomware w twoich systemach. Lub, co najgorsze, mogą ukraść dane biznesowe, a następnie usunąć je z twoich serwerów.

CTI pomaga być na bieżąco z nowymi cyberzagrożeniami w celu ochrony danych osobowych lub biznesowych. Analitycy CTI zbierają ogromne ilości danych na temat cyberataków na całym świecie. Następnie udoskonalają dane, sortują je na kategorie, a na koniec analizują w poszukiwaniu wzorców.

Raport CTI określa również, w jaki sposób zespół ds. cyberbezpieczeństwa powinien postępować, aby skutecznie stawić czoła zagrożeniom cybernetycznym, jeśli zagrożenie jest wyjątkowe.

Nieodzowną częścią CTI są zaawansowane narzędzia cyberbezpieczeństwa. Niektóre z popularnych narzędzi CTI, które zobaczysz w tej branży, to:

 • Narzędzia SIEM: narzędzie do zarządzania informacjami o bezpieczeństwie i zdarzeniami umożliwia funkcjonariuszom ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ciche monitorowanie sieci przetwarzania w chmurze, intranetu, Internetu i serwerów. Gdy wykryją jakąkolwiek anomalię, mogą natychmiast złapać hakera.
 • Deasemblery złośliwego oprogramowania: Urzędnicy ds. cyberbezpieczeństwa używają takich narzędzi do inżynierii wstecznej złośliwego oprogramowania. Dowiadują się, jak działa złośliwe oprogramowanie, i tworzą akcję obronną przeciwko wszystkim złośliwym oprogramowaniom, które działają podobnie.
 • Platformy analizy zagrożeń: Istnieją projekty CTI o otwartym kodzie źródłowym, które zbierają dane na całym świecie i kompilują je w portalu internetowym. Możesz uzyskać dostęp do takich stron internetowych, aby zebrać informacje o najnowszych hackach i sposobach ich pokonania.
 • Oprogramowanie do analizy ruchu sieciowego: takie aplikacje pomagają zbierać dane o korzystaniu z sieci. Następnie możesz przeglądać tak ogromne ilości danych za pomocą dużych zbiorów danych i uczenia maszynowego, aby znaleźć wzorce w podsłuchiwaniu sieci.
 • Deep and Dark Web Data Scrubbers: Możesz użyć tych narzędzi do zbierania danych o tym, co regularnie dzieje się w cyfrowym półświatku, popularnie znanym jako ciemna sieć.

Sprawdźmy teraz, jak ważna jest analiza cyberzagrożeń.

Znaczenie informacji o cyberzagrożeniach

Podstawowym znaczeniem CTI jest stworzenie raportu świadomości sytuacyjnej na temat światowych cyberataków. Ponadto zespół musi przeanalizować dane i przewidzieć każdy tryb cyberataku, który hakerzy mogą wykorzystać przeciwko Twojej firmie.

W ten sposób możesz przygotować cyfrowe systemy bezpieczeństwa na wypadek ataku hakera na Twoją infrastrukturę IT i aplikacje biznesowe.

Inne godne uwagi korzyści są następujące:

 • Zespół CTI zbiera dane o sieciach ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych i oferuje firmom kompleksowe prognozy cyberataków.
 • Analizuj przytłaczające ilości danych za pomocą dużych zbiorów danych i szukaj wzorców, aby uchronić zespół ds. cyberbezpieczeństwa przed tak delikatnymi i czasochłonnymi zadaniami.
 • Niektóre strategie CTI mają na celu automatyzację systemu wykrywania cyberzagrożeń, aby uczynić system bardziej skutecznym w przypadku prób hakowania w czasie rzeczywistym.
 • Utwórz scentralizowaną pulę cyfrowych danych analitycznych o zagrożeniach i automatycznie dystrybuuj je do zespołów ds. cyberbezpieczeństwa w organizacji.
 • Stwórz bazę wiedzy o cyberzagrożeniach i ich mechanizmach obronnych, aby zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogły skutecznie odpierać nadchodzące zagrożenia.

Porozmawiajmy o tym, komu powinno zależeć na analizie zagrożeń cybernetycznych.

Kto powinien cenić informacje o cyberzagrożeniach?

Każda firma, która korzysta z cyfrowego oprogramowania i danych w swojej działalności, powinna cenić CTI. Dzięki wysoce zaawansowanym cyfrowym urządzeniom i algorytmom szpiegującym hakerzy mogą teraz włamać się do maszyn i systemów biznesowych w intranecie i odizolować się od Internetu.

Małe i średnie firmy powinny stworzyć dedykowany zespół CTI, aby wyprzedzić hakerów, ponieważ jeden cyberatak może poważnie zaszkodzić organizacji. W niektórych poważnych sytuacjach małe i średnie firmy mogą być zmuszone do zamknięcia swoich drzwi, jeśli napotkają zagrożenie ransomware.

Mówiąc o startupach, szczególnie muszą one wykazywać zainteresowanie CTI, ponieważ biznes jest w początkowej fazie wzrostu. Każdy cyberatak podważy zaufanie inwestorów do początkujących przedsiębiorców i założycieli.

Na poziomie zawodowym, oto role, które mogą również skorzystać z CTI:

 • Centrum operacji bezpieczeństwa (SOC) dla jednej firmy lub pracujące jako agencja
 • Analitycy technologii bezpieczeństwa informacji mogą poznać nowe cyberzagrożenia i opracować działania obronne przeciwko zagrożeniom
 • Wydawcy technologii i fora, którzy chcą przyciągnąć wartościowych odbiorców do swoich usług internetowych
 • Interesariusze biznesowi powinni cenić CTI, aby nauczyć się taktyk pokonywania wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń związanych z naruszeniem danych

Przyjrzyjmy się różnym typom informacji o cyberzagrożeniach.

Rodzaje informacji o cyberzagrożeniach

# 1. Taktyczne CTI

Tactical CTI polega na uzyskiwaniu najnowszych informacji na temat procedur, technik i taktyk stosowanych przez grupy hakerskie do przeprowadzania cyberataków na firmy.

Zespół CTI wzbogaca swoje serwery w piaskownicy o najnowsze złośliwe oprogramowanie i analizuje zasady ich działania. Ich inne zadania to pobieranie behawioralnych, statycznych i atomowych wskaźników zagrożeń w narzędziach cyberbezpieczeństwa.

#2. Strategiczne CTI

Zespół CTI analizuje i rozumie potencjalne zagrożenia związane z cyberatakami i wyjaśnia je prostym językiem nietechnicznym interesariuszom biznesowym. Raporty te mogą mieć formę prezentacji, oficjalnych dokumentów, raportów dotyczących wydajności cyberbezpieczeństwa itp.

Obejmuje to również zrozumienie motywów ostatnich cyberataków na firmy. Następnie wykorzystaj te motywy do stworzenia strategii cyberbezpieczeństwa.

#3. Operacyjny CTI

Zespoły CTI pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, śledząc grupy hakerów, ciemne pokoje czatowe, fora ciemnej sieci, fora internetowe dotyczące badań nad złośliwym oprogramowaniem i nie tylko, aby gromadzić kompleksowe dane badawcze dotyczące cyberbezpieczeństwa. Operacyjne CTI mogą obejmować duże zbiory danych, sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w celu wydajnej eksploracji danych.

#4. techniczne CTI

Technical CTI oferuje informacje o cyberatakach w czasie rzeczywistym na serwer biznesowy lub infrastrukturę chmurową. Nieustannie monitorują kanały komunikacyjne pod kątem ataków typu phishing, inżynierii społecznej i nie tylko.

Cykl życia informacji o cyberzagrożeniach

źródło: Crowdstrike

Cykl życia CTI to proces przekształcania nieprzetworzonych informacji o cyberatakach i trendach w dopracowane dane wywiadowcze, które przynoszą korzyści zespołom ds. cyberbezpieczeństwa w organizacjach. Znajdź poniżej cykl życia CTI:

Wymagania dla CTI

Krok Wymagania tworzy mapę drogową dla dowolnego projektu analizy zagrożeń cybernetycznych. W tej fazie członkowie zespołu zbierają się, aby uzgodnić cele, cele i metodologie. Następnie zespół odkrywa, co następuje:

 • Grupy hakerów
 • motywy ataku cybernetycznego
 • Powierzchnia cyberataku
 • Należy podjąć działania wzmacniające zespoły ds. cyberbezpieczeństwa

Gromadzenie danych

Teraz zespół CTI musi zebrać całościowe dane na temat cyberataków, trendów w cyberzagrożeniach, najnowszych narzędzi używanych przez hakerów i tak dalej.

Zespół CTI może przebywać w grupach mediów społecznościowych, kanałach Telegram, grupach Discord, grupach Darkweb Discord i tak dalej.

Innymi wiarygodnymi źródłami CTI są konferencje korporacyjne, fora open source, strony technologiczne itp. Ponadto w przypadku danych wewnętrznych zespoły CTI mogą monitorować serwery intranetowe, internetowe i biznesowe.

Przetwarzanie danych

Po zebraniu obszernych danych na temat cyberwywiadu musisz ustalić ważność danych zewnętrznych i stron trzecich. Następnie wprowadź dane do arkusza kalkulacyjnego lub użyj aplikacji do analizy biznesowej, aby przetworzyć dane do odpowiedniego formatu tabelarycznego do dalszej analizy.

Analiza danych

Po przetworzeniu zestawu danych przeprowadź dokładną analizę, aby znaleźć odpowiedzi na pytania utworzone w kroku Wymagania operacji CTI.

Twoim głównym zadaniem jest tworzenie rekomendacji i działań, aby interesariusze biznesowi i menedżerowie ds. cyberbezpieczeństwa mogli podejmować decyzje.

Krążące ustalenia

W tej fazie zespół CTI musi tworzyć łatwe do zrozumienia raporty w języku zrozumiałym dla ludzi biznesu. Nie powinno być żadnego technicznego żargonu, który powodowałby większe zamieszanie przy stole dyskusyjnym. Niektóre zespoły CTI wolą tworzyć jednostronicowy raport.

Praca nad informacją zwrotną

Zespół CTI musi również uwzględniać wszelkie informacje zwrotne od menedżerów biznesowych w następnym planowanym cyklu życia CTI. Czasami zmienia się kierunek biznesowy; w związku z tym do raportu należy dodać nowe dane.

Możliwości kariery w dziale analizy zagrożeń cybernetycznych

Możesz zostać analitykiem informacji o zagrożeniach cybernetycznych (CTIA), przechodząc kursy certyfikacyjne i egzaminy. Będąc CTIA, musisz wykazać się biegłością w następujących kwestiach:

 • Zdefiniuj analizę zagrożeń cybernetycznych
 • Poznaj źródła danych
 • Zrozumienie metodologii Cyber ​​Kill Chain
 • Gromadzenie danych CTI i ich przetwarzanie
 • Analiza i wizualizacja danych CTI
 • Zgłoś CTI do zespołów cyberbezpieczeństwa

Według ZipRecruiter możesz zarobić średnią pensję w wysokości 85 353 $ jako CTIA. Jednak Twoja pensja może wzrosnąć do 119 500 USD, jeśli wniesiesz sprawdzone doświadczenie i wykazane umiejętności.

Zasoby

Opanowanie cyberinteligencji

Możesz stać się biegłym specjalistą od analizy zagrożeń, pilnie studiując Mastering Cyber ​​Intelligence.

Obejmuje wiele zaktualizowanych i rzeczywistych koncepcji analizy zagrożeń cybernetycznych, a niektóre godne uwagi tematy, których się nauczysz, są następujące:

 • Cykl życia CTI
 • Wymagania do utworzenia zespołu CTI
 • Ramy CTI, rzemiosło i standardy
 • Skąd wziąć dane CTI dotyczące zagrożeń
 • Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) w analizie cyberzagrożeń
 • Analiza i modelowanie przeciwnika CTI

Jeśli znasz się na sieciach komputerowych i znasz podstawy cyberbezpieczeństwa, ta książka jest idealna do zapoznania się z tematami CTI, które przedsiębiorstwa wykorzystują do ochrony danych biznesowych przed hakerami.

Analiza zagrożeń cybernetycznych (rozsądny przewodnik)

Jeśli jesteś dyrektorem ds. bezpieczeństwa informacji (CISO), kierownikiem ds. bezpieczeństwa lub pracujesz jako analityk ds.

Jest dostępny w formacie cyfrowym dla urządzeń Kindle. Alternatywnie możesz zamówić kopię w miękkiej oprawie, jeśli lubisz książki fizyczne.

Analiza zagrożeń cybernetycznych (postępy w bezpieczeństwie informacji)

Jeśli szukasz najnowszych sztuczek branży cyberataków, koniecznie przeczytaj książkę o analizie zagrożeń cybernetycznych. Poznasz różne najnowsze trendy badawcze i działania obronne przed pojawiającymi się cyberatakami.

Książka porusza również tematy związane z cyberatakami na Internet Rzeczy (IoT), aplikacje mobilne, urządzenia mobilne, przetwarzanie w chmurze itp. To nie wszystko!

Książka wyjaśnia również, w jaki sposób Twój zespół może opracować zautomatyzowany system do radzenia sobie z nadchodzącymi atakami cybernetycznymi w niszach, takich jak kryminalistyka cyfrowa, bezpieczeństwo serwerów biznesowych, bezpieczeństwo komputerów mainframe itp.

Analiza cyberzagrożeń oparta na współpracy

Większość zasobów edukacyjnych dotyczących cyberbezpieczeństwa koncentruje się na procesach i koncepcjach, które mogą pomóc tylko jednej organizacji. Jednak ekosystem cyberataków szybko się zmienia. Teraz kraje przeciwnika atakują przeciwników, zatrudniając cyberterrorystów.

Głównym celem jest sparaliżowanie systemów cyfrowych na szczeblu krajowym, takich jak rurociągi naftowe, dostawy gazu, zaopatrzenie w wodę, sieci elektryczne, systemy bankowe, giełdy, usługi pocztowe itp.

Aby pokonać zagrożenia, naród musi współpracować w zakresie informacji o cyberzagrożeniach na poziomie publicznym i prywatnym. Książka zawierająca wspólne informacje o cyberzagrożeniach może pomóc w nauce takich strategii.

Pomaga praktykom zrozumieć nadchodzące trendy, a decydentom przygotować się na przyszłe zmiany.

Ostatnie słowa

Analiza zagrożeń cybernetycznych zapewnia Twojej marce lub firmie przewagę konkurencyjną nad hakerami. Wiesz, co do ciebie przychodzi. Masz również narzędzia do zapobiegania cyberatakom.

Teraz już wiesz, czym jest analiza zagrożeń i jaki jest jej cykl życia. Odkryłeś również zasoby do nauki, przypadki użycia itp., które możesz zastosować w swojej firmie lub w karierze związanej z wywiadem dotyczącym cyberzagrożeń.

Następnie możesz sprawdzić narzędzia do symulacji cyberataków.