Aplikacja internetowa a strona internetowa

Większości może wydawać się, że nie ma różnicy przy wyborze między stroną internetową a aplikacją internetową. Ale jeśli rozważasz przeniesienie swojej firmy do Internetu, musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie lepsze. Definicje stron internetowych i aplikacji internetowych mogą wydawać się takie same z podstawowymi punktami podobieństwa uruchamiania w Internecie, otwierania przeglądarki itp. Jednak w istocie istnieje między nimi różnica. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć aplikację internetową w porównaniu z witryną internetową oraz aplikację internetową w porównaniu z aplikacją mobilną, abyś wiedział, co wybrać, decydując się na połączenie swojej firmy z Internetem.

Aplikacja internetowa kontra strona internetowa

Różnice między stroną internetową a aplikacją internetową przedstawiono w tabeli poniżej.

Podstawa
Aplikacja internetowa
Stronie internetowej
Zamiar
Celem aplikacji internetowej jest interakcja z użytkownikami
Głównym celem strony internetowej jest dostarczanie użytkownikom informacji o firmie
Interakcja
Istnieje wiele interakcji użytkownika, ponieważ jest on zbudowany w celu przyciągnięcia klientów dzięki angażującemu interfejsowi
Daje niewielki zakres interakcji z dużą ilością treści wizualnych
Uwierzytelnianie
Aplikacja internetowa ma wrażliwe funkcje, dlatego ważne jest uwierzytelnianie.
Nie jest to konieczne, ponieważ witryna jest oparta na informacjach.
Języki programowania

PHPRuby on Rails, Python itp. są używane do tworzenia aplikacji internetowych.
HTML, CSS oraz JavaScript to najczęściej używane języki do kodowania strony internetowej.
Złożoność
Aplikacje internetowe są dość złożone.
Strony internetowe są mniej złożone niż aplikacje internetowe.
Interakcja z użytkownikiem
Ograniczonymi danymi w aplikacjach internetowych użytkownicy mogą łatwo manipulować.
Treść wizualna i tekstowa strony internetowej może być przeglądana i czytana tylko przez użytkowników, ale nie mogą oni wpływać na jej funkcjonowanie.
Konserwacja
Zarządzanie i utrzymywanie aplikacji internetowej jest ważne, ponieważ wymaga ona regularnych aktualizacji.
Strony internetowe są łatwe w utrzymaniu, ponieważ gdy kod jest gotowy i działa, od czasu do czasu wprowadzane są tylko drobne zmiany.
Dostępność
Dostęp do aplikacji internetowych można uzyskać, pobierając je i instalując
Dostęp do stron internetowych można uzyskać bezpośrednio za pośrednictwem przeglądarek internetowych.
Koszt
Koszt poniesiony na zbudowanie aplikacji internetowej zależy od tego, jak złożony jest projekt aplikacji.
Strony internetowe są zwykle tańsze, ponieważ większość oprogramowania używanego do budowy strony internetowej jest również bezpłatna.
Przykłady
Przykładami aplikacji internetowych dla początkujących są Amazon, Netflix, Zoom itp.
Przykładowe strony internetowe dla początkujących to Google, Wikipedia itp.

Co to jest aplikacja internetowa?

Aplikacja internetowa lub aplikacja internetowa to program komputerowy lub oprogramowanie, do którego można uzyskać dostęp, pobierając i instalując aplikację lub za pośrednictwem przeglądarki internetowej. To jest jak strona internetowa, ale z interaktywnymi elementami angażującymi użytkowników. Przykładami aplikacji internetowych dla początkujących są Pinterest, Gmail, Udemy itp

Typy aplikacji internetowych

Istnieją 2 rodzaje aplikacji internetowych

 • Aplikacja jednostronicowa: SPA to statyczna strona internetowa, która integruje interaktywne, angażujące i aktualizowalne elementy. Najlepszym przykładem jest skrzynka odbiorcza poczty e-mail, w której pasek boczny pozostaje nieruchomy podczas nawigacji po stronie. Możesz czytać e-maile, wysyłać nowe e-maile i otrzymywać powiadomienia na jednej stronie.

 • Progressive Web Apps: PWA to framework, który działa w Internecie, ale jest zwykle używany w aplikacjach mobilnych ze względu na funkcje. PWA mogą działać offline i otrzymywać powiadomienia push. Możesz dodać PWA na ekranie głównym, co nie jest częstą cechą stron internetowych.

Co to jest witryna internetowa?

Witryna internetowa to zbiór połączonych ze sobą stron internetowych dostępnych w Internecie pod nazwą domeny. Witryna ma standardowy interfejs i wygląd. Użytkownik może uzyskać dostęp do strony internetowej za pomocą adresu URL, który można wyszukać w przeglądarce internetowej. Przykładowe strony internetowe dla początkujących to Walmart, eBay, WordPress itp

Rodzaje stron internetowych

Na stronach internetowych istnieją 2 klasyfikacje, a mianowicie:

 • Witryny dynamiczne: Są to witryny złożone. Zapewniają interakcje zaplecza z użytkownikiem. Do budowy tych stron wykorzystywane są zaawansowane języki i bazy danych. Należy pamiętać, że na wyświetlaną przez nie treść mogą mieć wpływ różne czynniki.

 • Witryny statyczne: są kodowane przy użyciu prostych języków, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Jednak brak bazy danych uniemożliwia użytkownikom interakcję. Wyświetlają tę samą treść dla wszystkich użytkowników, którzy mają do nich dostęp.3

Charakterystyka aplikacji internetowej

Wybierając aplikację internetową dla swojej firmy, musisz wiedzieć, jakie cechy sprawiają, że decydujesz się na aplikację internetową:

 • Aplikacja internetowa musi być przyjazna dla użytkownika, aby użytkownicy mogli łatwo uchwycić wejście i wyjście z witryny.
 • Aplikacje internetowe powinny być łatwo dostępne i działać płynnie na wszystkich urządzeniach.
 • Powinien być atrakcyjny i wciągający. Wybór dobrych i kreatywnych szablonów projektów i kolorów, które reprezentują Twoją markę lub to, co tworzysz, jest ważne.
 • Aby przyciągnąć użytkowników do witryny lub aplikacji internetowej, powinna ona ładować się szybko. Płynne i szybkie działanie Twojej witryny ułatwia użytkownikom interakcję.
 • Aplikacje internetowe powinny zapewniać bezpieczeństwo danych. W przypadku wystąpienia błędu w urządzeniu użytkownika, dane powinny zostać zapisane i przechowywane na zewnętrznym serwerze, aby nie doszło do utraty danych.
 • W przeciwieństwie do aplikacji na telefon, aplikacje internetowe nie wymagają aktualizacji. Automatyczne aktualizacje aplikacji internetowych.

Charakterystyka stron internetowych

Jeśli uważasz, że Twoja marka/firma potrzebuje strony internetowej, aby zaistnieć w Internecie, musisz pamiętać o następujących cechach:

 • Łatwa nawigacja może naprawdę poprawić interakcję użytkownika, jeśli aplikacja internetowa zapewnia łatwą do zlokalizowania nawigację umożliwiającą przełączanie się z jednej strony na drugą, może to naprawdę zwiększyć wydajność witryny.

 • Strona musi być responsywna. Strona internetowa musi działać poprawnie na wszystkich urządzeniach.
 • Użytkownicy potrzebują tylko adresu URL, aby otworzyć witrynę. Zapewniają łatwy dostęp do użytkowników.
 • Strony internetowe są łatwe i szybkie do wdrożenia, ponieważ są zakodowane w prostych językach, dzięki czemu nie wymagają dużego nakładu pracy i programistów
 • Edycja i aktualizacja stron internetowych jest prosta, ponieważ kod jest prosty i można go zmieniać.

Kiedy zdecydować się na stronę internetową?

Różnica między witryną internetową a aplikacją internetową jest czymś, co większość użytkowników lekceważy ze względu na to, jak bardzo są one synonimiczne. Ale dla tych, którzy nie są poinformowani, strona internetowa jest tym, co sprawia, że ​​Twoja marka świeci w Internecie. Pomaga promować markę, zdobywać potencjalnych klientów, budować autentyczność i stać się jedynym w swoim rodzaju. Strona internetowa jest opłacalna i prosta w użyciu, dostęp i wdrożenie. Często pomagają nawet w zdobyciu wiarygodności.

Kiedy wybrać aplikację internetową zamiast strony internetowej?

Aplikacje internetowe stały się dość popularne ze względu na cyfryzację, ponieważ użytkownicy chcą mieć wszystko w komforcie; aplikacje internetowe pomagają im zachować ten komfort. Jeśli Twoja firma działa na zasadzie ułatwiania życia użytkownikom, aplikacja internetowa jest dla Ciebie. Aplikacje internetowe są łatwo dostępne, konserwowane i aktualizowane. Działają na prawie wszystkich przeglądarkach, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla użytkownika. Użytkownicy nie muszą się martwić o utratę danych, a raz zapisane dane są zapisywane i można je odzyskać w dowolnym momencie. Aplikacje internetowe są z natury dość interaktywne, a zatem mogą zapewnić Tobie lub Twojej marce szybki wzrost, do którego dążysz.

Aplikacja internetowa kontra aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna, zwana też aplikacją natywną, różni się nieco od aplikacji webowych. Poniższa tabela wyjaśnia różnice między podstawową aplikacją internetową a aplikacją mobilną.

Aplikacje mobilne
Aplikacje internetowe
Mogą pracować bez internetu
Nie mogą pracować bez internetu
Są drogie
Są tańsze niż aplikacje mobilne
Dostęp do nich można uzyskać dopiero po pobraniu i udanej instalacji
Dostęp do nich można uzyskać za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, bez konieczności pobierania lub instalowania.
Aplikacje mobilne są stosunkowo szybsze.
Aplikacje internetowe są wolniejsze.
Mogą być opracowane dla określonych platform
Działają w większości przeglądarek.
Aplikacje mobilne są bezpieczniejsze, ponieważ utrata danych może nastąpić tylko w przypadku usunięcia aplikacji lub awarii telefonu komórkowego.
Aplikacje internetowe są nieco mniej bezpieczne, ponieważ mogą powodować poważne straty danych nawet przy niewłaściwej łączności sieciowej.

Często Zadawane Pytania

Q1. Czy Facebook to strona internetowa czy aplikacja internetowa?

Odp. Facebook to aplikacja internetowa, ma aplikację i działa również w wersji internetowej.

Q2. Czy Chrome jest aplikacją internetową?

Odp. Aplikacja Google Chrome to aplikacja internetowa

Q3. Jak zamienić swoją stronę internetową w aplikację?

Odp. Kroki konwersji witryny do aplikacji internetowej są wymienione poniżej:

 • Rozpoznaj, czy potrzebujesz aplikacji mobilnej, czy nie
 • Zidentyfikuj funkcje, których potrzebujesz w aplikacji mobilnej
 • Zatrudnij zespół programistów
 • Ustaw wycenę kosztów tworzenia aplikacji
 • Zaprojektuj przyjazny dla użytkownika interfejs aplikacji
 • Przeprowadzaj testy aplikacji i testy beta.
 • Zarejestruj swoją aplikację w sklepie App Store/Play

Q4. Jakie są rodzaje aplikacji internetowych?

Odp. Istnieje 8 rodzajów aplikacji internetowych, a mianowicie:

 • Statyczne aplikacje internetowe, takie jak strony z CV, strony z portfolio, strony z broszurami itp.
 • Dynamiczna aplikacja internetowa, taka jak blogi, kalendarze itp.
 • Aplikacja internetowa do handlu elektronicznego, taka jak Amazon, eBay itp.
 • Jednostronicowe aplikacje internetowe, takie jak Mapy Google, Airbnb itp.
 • Portalowa aplikacja internetowa, mianowicie portale intranetowe, portale finansowe itp.
 • Aplikacja internetowa systemu zarządzania treścią, która obejmuje Joomla, Drupal itp.
 • Animowane aplikacje internetowe na wzór animacji CSS, ruchomych grafik itp.
 • Bogate aplikacje internetowe; niektóre z powszechnie używanych to Adobe Flash i Google Gears.

***

Zarówno strona internetowa, jak i aplikacja internetowa to niesamowite narzędzia, dzięki którym Twoja firma będzie obecna w Internecie. Jedynym kryterium, które użytkownik może wziąć pod uwagę przy wyborze między tymi dwoma, jest marka, którą próbujesz zbudować. Ważne jest, aby znać różnice między aplikacjami internetowymi a witrynami internetowymi i aplikacjami mobilnymi, aby wybrać to, co najlepiej pasuje do Twojej marki i co sprawi, że Twoja marka zabłyśnie w Internecie.

x