Udostępnij teraz w social media:

Zmienił się sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do muzyki. Kilkadziesiąt lat temu posiadanie dużej kolekcji audio oznaczało, że potrzebujesz znacznej przestrzeni dyskowej, a nie takiej, którą mierzysz w GB. Do przechowywania kaset i płyt potrzebne były stopy kwadratowe lub cale kwadratowe. Od tego czasu muzyka została zdigitalizowana. Twoja muzyka jest zapisana w małych plikach, które możesz przechowywać na niedrogich dyskach, mając wolne miejsce. Zmieniło się miejsce, w którym kupujesz muzykę i sposób jej dystrybucji. Usługi subskrypcji online zapewniają teraz dostęp do tysięcy utworów i jest to bardzo konkurencyjna przestrzeń. Trzy największe serwisy działające w tej niszy to Apple Music, Google Music i Spotify. Oto porównanie wszystkich trzech usług, aby określić, która z nich jest najlepsza.

Najlepsza usługa strumieniowania muzyki: Apple Music vs Google Play Music vs Spotify

DOSTĘP DO MUZYKI

Usługi subskrypcji muzyki i usługi przesyłania strumieniowego wideo mają jedną wspólną cechę; umowy licencyjne. Umowy te określają, w których krajach można licencjonować muzykę. W związku z tym stosują ograniczenia geograficzne, których muszą przestrzegać usługi strumieniowego przesyłania muzyki, aby uniknąć pozwu.

Koszt

Apple Music ma trzymiesięczny bezpłatny okres próbny. Następnie możesz przejść na jeden z trzech planów.

Plan indywidualny: 9,99 USD / miesiąc, który zapewnia pełne doświadczenie Apple Music
Plan rodzinny: 14,99 USD miesięcznie dla sześciu członków rodziny
Plan studencki: 4,99 USD / miesiąc, ale musisz być w stanie udowodnić, że jesteś studentem

Muzyka Google to nie tylko usługa strumieniowego przesyłania muzyki. To także biblioteka muzyczna. Jeśli masz już dużą bibliotekę muzyczną, możesz przesłać ją do Google Music i słuchać jej w dowolnym miejscu za darmo. Aby uzyskać dostęp do muzyki spoza biblioteki, musisz subskrybować tę usługę. Dostępne są dwa plany;

Plan bezpłatny: 0 USD miesięcznie za dostęp do własnej biblioteki muzycznej i słuchanie radia z reklamami.
Abonament indywidualny: 9,99 USD miesięcznie za dostęp do całej biblioteki Muzyki Google
Abonament rodzinny: 17,99 USD miesięcznie dla sześciu członków rodziny na dostęp do pełnej Biblioteki Google Music

Sprawdź -   Jak nawiązywać grupowe połączenia głosowe i wideo w WhatsApp

Spotify ma bezpłatny plan i subskrypcję premium.

Plan bezpłatny: 0 USD miesięcznie za dostęp do utworów i słuchanie radia z reklamami
Plan Premium: 9,99 USD / miesiąc
Plan rodzinny: 14,99 USD miesięcznie dla sześciu członków rodziny
Abonament studencki: 50% zniżki na plan premium

Zwycięzca: płatne subskrypcje wszystkich trzech usług kosztują tyle samo. Spotify i Google Music mają bezpłatny plan, a Apple Music nie. Darmowy abonament Google Music i bezpłatny abonament Spotify są porównywalne pod względem kosztów, więc jest to remis między nimi.

Ograniczenia geograficzne

Jak wspomniano wcześniej, usługi strumieniowego przesyłania muzyki są ograniczone w zależności od regionu. Możesz być w stanie pozwolić sobie na usługę przesyłania strumieniowego i możesz polubić wybór muzyki, który ma do zaoferowania usługa, ale nie możesz kupić subskrypcji, jeśli usługa nie jest dostępna w Twoim kraju. Możesz użyć VPN, aby uzyskać dostęp do usług, które mają bezpłatną wersję, którą w tym przypadku jest Spotify.

Wszystkie trzy usługi, Apple Music, Google Music i Spotify mają ograniczenia geograficzne.

Apple Music jest dostępny w 115 krajach.

Muzyka Google jest dostępny w 63 krajach.

Spotify jest dostępny w 60 krajach.

Zwycięzca: usługa Apple Music jest dostępna w większej liczbie krajów.

POBIERANIE TREŚCI

Pod względem treści nie brakuje żadnej z tych trzech usług. Apple Music przez chwilę nie zgadzało się z Taylor Swift i przez jakiś czas nie dawała im swojej muzyki, ale sprawa została rozwiązana.

Nowa Muzyka

Apple Music i Spotify otrzymują najnowszą muzykę, ale Apple Music wymusza ekskluzywną umowę Apple z niektórymi wytwórniami. Ogranicza to muzykę, więc inne usługi przesyłania strumieniowego nie będą jej otrzymywać przez dłuższy czas. Spotify ma coś podobnego, podczas gdy Google Play nie.

Jeśli jesteśmy prawdziwi, chyba że jest to bardzo popularna piosenka, niczego nie przegapisz. Oczywiście Google Music to ta, która zostanie pominięta. Pomiędzy Apple Music i Spotify udostępniając treści na wyłączność, Google Music zdobędzie je tak, jak wszyscy inni.

Sprawdź -   Jak uzyskać wskazówki dojazdu na zegarku Apple Watch

Jakość dźwięku

Jakość dźwięku w erze cyfrowej mierzy się przepływnością. Im wyższa przepływność, tym lepsza jakość dźwięku.

Apple Music przesyła strumieniowo muzykę z szybkością 256 kb / s.

Spotify przesyła strumieniowo muzykę z prędkością 320 kb / s dla członków premium i 160 kb / s dla użytkowników bezpłatnych.

Google Music przesyła strumieniowo muzykę do 320 kb / s, ale zmniejszy ją, jeśli Twój internet jest wolny.

Zwycięzca: Spotify jest tutaj wyraźnym zwycięzcą z przepływnością 320 kb / s dla użytkowników premium.

APLIKACJE I API

Oficjalne aplikacje

Apple Music: Apple Music działa przez iTunes w systemach macOS i Windows. Na iOS działa za pośrednictwem aplikacji Muzyka. W systemie Android dostępna jest dedykowana aplikacja Apple Music. Apple Music nie ma interfejsu internetowego.

Muzyka Google: Muzyka Google nie ma oficjalnej aplikacji komputerowej. Działa w Twojej przeglądarce internetowej. Posiada dedykowane aplikacje na iOS i Androida.

Spotify: Spotify ma dedykowane aplikacje dla macOS, Windows, iOS i Android. Posiada również interfejs sieciowy, z którego możesz korzystać.

Zwycięzca: Spotify jest tutaj wyraźnym zwycięzcą.

Aplikacje innych firm

Aby programiści mogli tworzyć aplikacje dla jednej z tych usług, ich interfejs API musi być otwarty. Apple Music, Google Music i Spotify mają otwarte interfejsy API, które umożliwiają programistom tworzenie własnych aplikacji.

Aplikacje Apple Music innych firm są opracowywane na iOS. Zarówno użytkownicy komputerów stacjonarnych, jak i użytkownicy Androida mają niewiele alternatyw dla oficjalnych aplikacji.

Aplikacje Google Music innych firm są rzadkie. Nieliczne, które działają na urządzeniu z Androidem, wymagają uprawnień administratora. Jest zgrabny open-source Odtwarzacz komputerowy Google Music aplikacja dostępna dla systemów macOS, Windows i Linux. To świetna aplikacja, ale poza nią nie ma nic więcej.

Spotify rządzi, jeśli chodzi o aplikacje innych firm. Dostępnych jest wiele aplikacji komputerowych dla systemu macOS, a także dla innych platform. Ponadto aplikacje są tworzone jako dodatki do oficjalnej aplikacji Spotify. Jeśli nie jesteś zadowolony z oficjalnej aplikacji, masz duży wybór.

Sprawdź -   Jak utworzyć plik rmskin w celu spakowania skórek Rainmeter

Zwycięzca: Spotify o milę.

SUGESTIE I ODKRYCIE

Sugestie i odkrycia muzyczne zależą od dwóch rzeczy; jak dobrze usługa uczy się Twojego gustu muzycznego i jak często znajduje dla Ciebie nową muzykę, którą naprawdę lubisz. Nie ma sposobu, aby określić, jak często dana usługa znajduje dobrą muzykę dla swoich użytkowników. Możemy zbadać, w jaki sposób usługa uczy się tego, co lubisz.

Apple Music: Kiedy po raz pierwszy rejestrujesz się w Apple Music, prosi Cię o wybranie ulubionych gatunków. Dajesz mu poczucie rodzaju muzyki, którą lubisz, a to pomaga usłudze wyeliminować gatunki, które Cię nie interesują. Następnie Apple Music uczy się Twojego gustu. Możesz dodać ulubione piosenki, aby lepiej zrozumieć swój gust.

Wszystko to kończy się w sekcji „Dla Ciebie” zawierającej sugerowaną muzykę, która może Ci się spodobać. Codziennie dostajesz nową listę, więc nigdy nie będziesz głodny nowych rzeczy. To, czy jest dokładny, będzie zależeć od twojego osobistego doświadczenia.

Muzyka Google: Google Music prosi o wybranie ulubionych gatunków podczas rejestracji. To bardzo standardowe podejście do poznawania gustów muzycznych. Sprawdza również utwory w Twojej bibliotece. Stacje radiowe Google Music oferują dość dobre sugestie, ale najlepsze z nich znajdują się w stacji „Szczęśliwy traf”.

Spotify: Spotify sugeruje muzykę na dwa różne sposoby. Zawiera listy odtwarzania, które pokazują popularną muzykę na całym świecie. Jeśli nie podoba ci się to, co jest popularne, cotygodniowa playlista odkrywania to kolejna opcja. Ta lista odtwarzania jest zbudowana według własnych upodobań, a nie tego, co jest popularne. Na tej liście odtwarzania prawdopodobnie znajdziesz świetne sugestie.

Ostateczny zwycięzca:

Spotify jest na topie. Pod względem kosztów usługi te nie mają żadnej przewagi nad innymi. Apple Music w rzeczywistości traci jakość dźwięku w Spotify, a Google Music wydaje się być w toku w porównaniu z pozostałymi dwoma. Spotify może nie mieć tak dużej nazwy, jak Apple czy Google, ale jest głównym konkurentem dla tych gigantów i nie bez powodu.