Będziemy tęsknić za tobą

Ponad dziesięć lat po premierze, wsparcie dla Windows 7 kończy się 14 stycznia 2020 roku. Spójrzmy wstecz na to, co sprawiło, że Windows 7 był tak niesamowity i dlaczego jest to wspaniały system operacyjny, który będziemy pamiętać do końca życia.

Godna aktualizacja z Windows XP

Windows 7 pojawił się 22 października 2009 roku, osiem lat po tym, jak Microsoft wypuścił Windows XP. Jasne, Windows Vista został wydany między nimi, ale wiele osób nie dokonało aktualizacji do systemu Windows Vista. Wielu z nas w newsblog.pl tego nie zrobiło!

Windows XP był w swoich czasach solidnym systemem operacyjnym. Była to pierwsza konsumencka wersja systemu Windows oparta na rdzeniu Windows NT i była znacznie bardziej stabilna niż poprzednia wersja, Windows ME. Ale rok 2001 był innym czasem niż rok 2009, a Windows XP już dawno stawał na głowie.

Windows 7 był znaczącym ulepszeniem systemu Windows XP. Nawet wizualizacja była wielka: Windows XP może być teraz zapamiętany z czułością, ale wielu użytkowników Windowsa potrzaskiwało go w tamtym czasie za jego „wygląd Fisher-Price”. Windows 7 przyniósł Aero Glass, bardziej wyrafinowany, przezroczysty wygląd, którego wielu użytkowników systemu Windows wciąż brakuje w systemie Windows 10.

Tak wiele rzeczy zostało ulepszonych. Na przykład grupa Windows HomeGroup znacznie ułatwiła udostępnianie plików i drukarek w porównaniu z konfiguracją sieci domowej w klasycznym stylu systemu Windows XP. Windows 7 oferował dobrze obsługiwaną wersję 64-bitową. Istniała 64-bitowa wersja systemu Windows XP, ale pojawiła się później i korzystało z niej znacznie mniej osób.

Windows 7 został również zaprojektowany od pierwszego dnia pod kątem bezpieczeństwa. Łatwo o tym zapomnieć, ale początkowe wersje systemu Windows XP były nieco podatne na złośliwe oprogramowanie, ponieważ domyślnie ujawniały krytyczne usługi w Internecie. To doprowadziło do „Godne zaufania komputery”Oraz dodatek Service Pack 2 dla systemu Windows XP, który domyślnie włączał Zaporę systemu Windows. Windows 7 był znacznie bezpieczniejszy po wyjęciu z pudełka.

Spełnienie obietnicy systemu Windows Vista

Monit zabezpieczeń Kontroli konta użytkownika w systemie Windows 7.

Wiele najlepszych funkcji systemu Windows 7 nie było wcale nowych. Były to bardziej dopracowane wersje funkcji wprowadzonych po raz pierwszy w systemie Windows Vista, które wielu użytkowników komputerów PC pominęło. W systemie Windows 7 wiele funkcji systemu Windows Vista zostało dopracowanych i udoskonalonych. Windows 7 był dla Windows Vista, tak jak Windows 10 dla Windows 8.

Kontrola konta użytkownika to jedna z tych ważnych funkcji. Teraz łatwo jest zapomnieć o złych starych czasach, ale wiele osób używało systemu Windows XP z kontami administratora, a całe oprogramowanie działało z uprawnieniami administratora przez cały czas. Windows XP teoretycznie pozwala na użycie standardowego konta użytkownika ze zmniejszonymi uprawnieniami, ale wiele aplikacji go nie obsługuje. Kontrola konta użytkownika przyniosła usprawniony sposób umożliwiania dostępu administratora, a teraz typowe programy komputerowe Windows działają z niższymi poziomami uprawnień, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają pełnego dostępu do systemu. To świetne rozwiązanie dla bezpieczeństwa, ponieważ ogranicza szkody, jakie uruchamiane aplikacje mogą wyrządzić w systemie, zwłaszcza jeśli są zagrożone.

Było to ulepszenie systemu Windows Vista, ale wiele aplikacji nie było do tego przystosowanych w tamtych czasach. Kontrola konta użytkownika była trudna we wczesnych dniach systemu Windows Vista. Nowy model sterownika karty graficznej został również wprowadzony w systemie Windows Vista, ale producenci potrzebowali trochę czasu, aby ustabilizować swoje sterowniki graficzne.

Te początkowe problemy zostały naprawione w systemie Windows Vista przed uruchomieniem systemu Windows 7. Windows 7 zyskał dopracowane wersje wszystkich tych ważnych funkcji, a system operacyjny był solidny, stabilny i szybki pierwszego dnia.

Tratwa, której należy się trzymać w erze Windows 8

Menu Start otwiera się na pulpicie systemu Windows 7.

Windows 8 pojawił się trzy lata po Windows 7 i wtedy jeszcze bardziej zaczęliśmy doceniać Windows 7.

W tamtym czasie wizja Microsoftu dotyczyła wyłącznie ekranów dotykowych. Windows 8 nie zawierał menu Start i zmusił do uruchomienia w pełnoekranowym środowisku „Metro”. Nawet na komputerach stacjonarnych Microsoft doszedł do wniosku, że ogromna, pełnoekranowa aplikacja „Metro” to przyszłość. Kto w ogóle potrzebuje okien w systemie operacyjnym o nazwie Windows?

Użytkownicy systemu Windows sprzeciwiali się temu, a wiele z najbardziej szalonych zmian – na przykład brak menu Start – zostało szybko przywróconych w systemie Windows 8.1. Inne zmiany, takie jak możliwość uruchamiania tych nowych aplikacji w oknach komputerów stacjonarnych, zmaterializowały się w systemie Windows 10.

Ale podczas gdy system Windows przechodził najbardziej traumatyczne zmiany od dziesięcioleci, większość użytkowników systemu Windows nie pominęła ani jednej minuty. Wszyscy mieliśmy Windows 7, którego mogliśmy się trzymać. Szalone zmiany w Windows 8 nie miały znaczenia. W rzeczywistości większość ludzi pominęła Windows 8 i od razu przeszła na Windows 10.

System operacyjny od prostszego czasu

Solitaire w systemie Windows 7.

Korzystanie z systemu Windows 7 przypomina korzystanie z systemu operacyjnego z prostszej epoki.

Na przykład Solitaire w systemie Windows 7 to tylko program komputerowy, który gra w pasjansa. W przeciwieństwie do nowoczesnej wersji pasjansa firmy Microsoft, w Solitaire na Windows 7 nie znajdziesz żadnych reklam wideo ani płatnych miesięcznych subskrypcji.

Windows 7 ma automatyczne aktualizacje, ale nie automatyczne wymuszone aktualizacje, których nie można wyłączyć. Na szczęście jest to coś, od czego Microsoft odszedł. Masz teraz znacznie większą kontrolę nad aktualizacjami systemu Windows 10.

Windows 7 również nie otrzymuje masowych aktualizacji co sześć miesięcy. Znowu jest to coś, od czego Microsoft odchodzi. Aktualizacja systemu Windows 10 z listopada 2019 r. Była najmniejsza i najlepsza jak dotąd.

W systemie Windows 7 reklama jest minimalna – czy w systemie Windows 7 były jakieś reklamy? – podczas gdy system Windows 10 jest wypełniony po brzegi reklamami dla wszystkiego, od Minecrafta przez Office 365 po Microsoft Rewards.

Windows 7 również nie zainstalował automatycznie Candy Crush po jego skonfigurowaniu. A system Windows 7 nie używał ciemnych wzorów, aby nakłonić Cię do utworzenia konta Microsoft – nie pozwolił nawet zalogować się przy użyciu konta Microsoft. Twoje konta były zawsze lokalne.

Nic dziwnego, że tak wiele osób nie chce uaktualnić systemu Windows 7 do systemu Windows 10, nawet jeśli system Windows 7 osiągnął oficjalny koniec wsparcia.

Dlaczego więc zalecamy aktualizację?

Jasne logo obrazu tła systemu Windows 10.

Moglibyśmy bez końca wspominać Windows 7 i będziemy go czule wspominać. Ale mimo wszystko nadal zalecamy pozostawienie systemu Windows 7 po tym, jak Microsoft go osiuje.

Jeśli chcesz nadal korzystać z systemu Windows, powinieneś uaktualnić system do systemu Windows 10. Aktualizacje zabezpieczeń są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa w Internecie, a system Windows 10 zapewnia je, podczas gdy system Windows 7 nie. Wiele luk znalezionych w systemie Windows 10 będzie dotyczyło również systemu Windows 7. Atakujący usłyszą o nich i mogą rozpocząć atakowanie tych podatnych na ataki systemów Windows 7. W miarę upływu czasu w systemie Windows 7 będzie istnieć więcej niezałatanych, znanych błędów do wykorzystania.

Producenci sprzętu obsługują również system Windows 10 zamiast systemu Windows 7. Stanie się to bardziej rzeczywiste dopiero po dacie zakończenia wsparcia. Nawet firmy programistyczne pewnego dnia przestaną wydawać nowe wersje swoich przeglądarek internetowych i innego oprogramowania dla systemu Windows 7.

Chociaż w systemie Windows 10 łatwo jest skupić się na negatywach, istnieje wiele pozytywów. Wiele pracy włożono pod maskę, aby system Windows 10 (i Windows 8 wcześniej) był bezpieczniejszy i szybszy. Na przykład, jeśli masz starszy procesor, będzie on działał lepiej w systemie Windows 10 niż Windows 7 dzięki bardziej zoptymalizowanym poprawkom dla luki Spectre w tym nowocześniejszym systemie operacyjnym.

Windows 10 ma zasadniczo takie same wymagania sprzętowe jak Windows 7 i będzie działał na istniejącym komputerze.

Możesz wyłączyć wbudowane reklamy systemu Windows 10, chociaż jest to więcej pracy niż powinno. Masz również znacznie większą kontrolę nad aktualizacjami, a Microsoft wydaje się zwalniać i znacznie lepiej polerować te aktualizacje systemu Windows.

Nie musisz używać systemu Windows 10

A jeśli nie chcesz nadal używać systemu Windows, masz więcej opcji niż kiedykolwiek! Od komputerów Mac po Chromebooki, iPady i Linuksa na komputery stacjonarne – istnieje tak wiele solidnych platform komputerowych. Ponieważ internet jest ważniejszy niż kiedykolwiek, platformy takie jak Chrome OS i Linux są bardzo użyteczne.

Tak, możesz uruchomić Chrome (lub Firefox) i robić wszystko, co Chrome (lub Firefox) robi w systemie Linux, w tym oglądać Netflix i inne usługi przesyłania strumieniowego.

Nie próbujemy tu sprzedawać systemu Windows 10 – po prostu uważamy, że nadszedł czas, aby użytkownicy systemu Windows 7 zaktualizowali się do nowoczesnej platformy, która jest obsługiwana przez poprawki zabezpieczeń i zoptymalizowana do użytku z najnowszym sprzętem. Jest rok 2020, a era Windows 7 dobiegła końca.

Jeśli jednak chcesz uaktualnić do systemu Windows 10, nadal możesz pobrać system Windows 10 za darmo na komputer z systemem Windows 7 lub Windows 8. Nie wiemy, czy Microsoft zakończy tę ofertę po tym, jak firma oficjalnie zakończy obsługę systemu Windows 7 14 stycznia 2020 r.

x