Bitcoin vs Bitcoin Cash: Jaka jest różnica?

Udostępnij teraz w social media:

Bitcoin (BTC) i Bitcoin Cash (BCH), choć podobne w konotacji, różnią się przede wszystkim skalowalnością i kosztami transakcji.

Ten artykuł zajmuje dużo głębsze spojrzenie na Bitcoin vs Bitcoin Cash.

BTC i BCH są kryptowalutami, ale obie (przynajmniej skutecznie) odgrywają inną rolę w kryptowalucie. BCH został rozwidlony przez BTC w 2017 roku, próbując pozostać wiernym pierwotnej intencji BTC, aby działać jako szybki sposób przesyłania gotówki drogą elektroniczną.

Spójrzmy na ukształtowanie terenu, aby zrozumieć, dlaczego BCH został wydzielony z Bitcoina i zagadka Bitcoin vs. Bitcoin Cash.

Co to jest Bitcoin?

BTC to kryptowaluta, która została uruchomiona w 2009 roku. W białej księdze Bitcoin Satoshi Nakamoto (twórca BTC) wspomniał, że jego wizja z BTC polegała na udostępnieniu światu wersji P2P do przesyłania gotówki elektronicznej bez żadnych pośredników finansowych. Jak dotąd podróż BTC była niesamowita, ale na swojej drodze miała wyboistą ścieżkę.

Chociaż znajduje się na szczycie kryptowersu, Bitcoin nie jest łatwy do zawierania transakcji. Oprócz zwykłych obaw o zmienność, blockchain Bitcoina przetwarza transakcje dość wolno. Dlatego wydaje się, że pierwotny cel Bitcoina został odsunięty na bok. W tym momencie większość ludzi inwestuje pieniądze w BTC w nadziei na aprecjację kapitału, podobnie jak inne aktywa kapitałowe, takie jak złoto.

Grupa górników Bitcoin postanowiła przywrócić cel BTC do łańcucha bloków poprzez poprawę szybkości przetwarzania transakcji. W tym momencie na scenę wkracza BCH.

Co to jest gotówka Bitcoin?

Bitcoin Cash pojawił się jako hard fork z łańcucha bloków Bitcoin w 2017 roku. Górnicy BTC, którzy posiadali 85% mocy obliczeniowej, spotkali się 23 maja 2017 roku, aby wytyczyć ścieżkę aktualizacji SegWit2x, która miała pomóc w skalowaniu Bitcoina poprzez segregację dane poza rozmiarem bloku BTC do 8 MB.

  Czy naprawdę potrzebujesz programu antywirusowego do swojego telewizora Smart TV?

Propozycja podzieliła społeczność BTC na tych, którzy poparli większy rozmiar bloku, aby utrzymać pod kontrolą rosnące opłaty transakcyjne, oraz przeciwników, którzy wyrazili obawy dotyczące trudności w hostowaniu pełnego węzła i centralizacji.

1 sierpnia 2017 r. zwolennicy większego rozmiaru bloku rozwiedli łańcuch bloków Bitcoin, aby stworzyć nową kryptowalutę, Bitcoin Cash. Maksymalny rozmiar bloku BCH został następnie czterokrotnie zwiększony do 32 MB w 2018 roku, chociaż rzeczywisty rozmiar bloku jest znacznie mniejszy.

Bitcoin kontra Bitcoin Cash

Zarówno BTC, jak i BCH używają mechanizmu proof-of-stake, który wymaga od górników wydobywania bloków w celu potwierdzenia transakcji na blockchain w zamian za monety.

Obie monety wykorzystują również algorytm DAA (Algorytm Korekty Trudności). The trudności z siecią dla BTC jest korygowane co 14 dni (lub co 2016 bloki), natomiast dla BCH co 10 minut (lub po każdym bloku). Mówiąc prościej, trudność mówi nam, ile mocy obliczeniowej górnik będzie potrzebował na każdy blok.

Chociaż istnieją pewne podobieństwa, istnieje kilka wyraźnych różnic między tymi dwiema monetami.

#1. Szybkość przetwarzania transakcji

Wiesz, że szybkość przetwarzania transakcji Bitcoin jest stosunkowo niska; porozmawiajmy o tym, jak wolno.

Dla kontekstu pomyśl o Visa Inc. Firma przetwarza około 150 milionów transakcji każdego dnia, co przekłada się na około 1700 na sekundę. To jednak tylko jego wykorzystana pojemność. Faktyczna wydajność firmy to aż 65 000 transakcji na sekundę.

Szybkość przetwarzania transakcji BTC jest bliska 7 transakcji na sekundę. Skalowalność to rzeczywiście prawdziwy problem. Szybkość transakcji BCH to znacząca poprawa, wynosząca około 200 transakcji na sekundę, ale wciąż gorsza od Visy. Jednak BCH pobiera niższe opłaty transakcyjne.

#2. Opłaty transakcyjne

Większy rozmiar bloku BCH sprawia, że ​​przestrzeń blokowa jest znacznie mniej konkurencyjna i pomaga radykalnie obniżyć opłaty transakcyjne. Transakcje BTC mogą za każdym razem kosztować około 3 USD (od momentu pisania tego tekstu). W przeszłości opłaty transakcyjne BTC sięgały nawet 60 USD za transakcję. Dla porównania, najwyższa opłata transakcyjna BCH do tej pory nie przekroczyła 1 USD i wynosi około 28 centów (ponownie, w chwili pisania tego tekstu).

  Jak włączyć obsługę okien kafelkowych w KDE Plasma 5

BCH rezygnuje również z funkcji RBF (replace-by-fee). RBF polega na zastąpieniu transakcji, która utknęła jako niepotwierdzona w łańcuchu blokowym, inną wersją tej samej transakcji – i wyższą opłatą za nią.

Krytycy twierdzą, że niektórzy mogą nadużywać RBF do wielokrotnego wydawania tych samych funduszy. Załóżmy na przykład, że osoba przesyła środki za niewielką opłatą w zamian za produkt lub usługę dostawcy za pomocą RBF. Jeśli sprzedawca nie zapewnia wystarczającej ilości czasu na przejście potwierdzeń, osoba może przekierować transakcję do innego portfela (do którego jest beneficjentem), tylko za wyższą opłatą.

Jednak większość wersji RBF nakazuje, aby dane wyjściowe obu transakcji były zgodne. Dodatkowo, jeśli odbiorca wstrzyma się, dopóki nie zostaną potwierdzone, RBF nie jest możliwe, ponieważ pierwotna transakcja zostanie wykonana.

#3. Wykorzystanie rozmiaru bloku

Rozmiar bloku został tutaj wymieniony kilka razy i na pewno BCH ma większe bloki (1 MB bloków w Bitcoin vs 32 MB bloków Bitcoin Cash). Zastrzeżenie polega jednak na tym, że BCH nie był w stanie wykorzystać przestrzeni bloku.

Nawet przy lepszej szybkości przetwarzania transakcji nie było wystarczającej liczby transakcji, aby wypełnić marginalną przestrzeń blokową. Przyczyniło się to do ograniczonego wzrostu BCH.

Mówiąc o rozmiarze bloku, kolejna kryptowaluta została wydzielona z blockchain BCH w 2018 roku. Nazywa się BSV (znana również jako Bitcoin Satoshi Vision). BSV ma na celu zwiększenie rozmiaru bloku do 1 TB i już to większy niż łańcuch bloków Bitcoin w skumulowanym rozmiarze danych.

#4. Możliwość inteligentnego kontraktu

Blockchain Bitcoin z natury nie obsługuje inteligentnych kontraktów, ale Usługi Bitcoin DeFi są w pracach. BCH wykonał już ruch dzięki inteligentnym językom kontraktowym, takim jak Cashscript. Cashscript umożliwia pisanie kontraktów gotówkowych w prostszy sposób. Zasadniczo jest to bilet BCH do zmierzenia się z BTC i ETH na froncie DeFi.

  Jak zmienić limit czasu blokady systemu Windows 10

Innym sposobem tworzenia inteligentnych kontraktów (i wystawiania tokenów) na BCH jest użycie Tunel czasoprzestrzenny protokół. Protokół Omni Layer umożliwia również wydawanie tokenów BCH i tworzenie NFT, podobnie jak standardy ERC-721 i ERC-777.

Bitcoin kontra Bitcoin Cash: w którą monetę powinieneś zainwestować?

Przed omówieniem tych monet z perspektywy inwestycyjnej należy zdać sobie sprawę, że popyt i postrzegana wartość wpływają na cenę tych aktywów. Nie kupujesz czegoś, co jest poparte czymś bardziej fundamentalnym, tak jak robisz to, gdy inwestujesz w akcje i złoto.

Tak więc najlepiej jest inwestować tylko pieniądze, które możesz stracić. Na przykład w tym roku cena BTC po raz pierwszy przekroczyła 60 000 USD, a wkrótce potem spadła poniżej 30 000 USD.

Źródło: Coindesk

Jeśli to przyprawia cię o koszmary, krypto nie jest dla ciebie. Jeśli zdecydujesz się zainwestować, eksperci zalecają trzymanie się tylko BTC i ETH. BTC istnieje od ponad dekady, podczas gdy BCH ma bardzo krótką historię.

BTC kilkakrotnie odzyskało swój rekordowy poziom w przeszłości, co zapewnia pewną pewność. Jednak BCH osiągnął najwyższy w historii poziom 3785 USD wkrótce po premierze, ale od tego czasu waha się w przedziale od 500 do 1500 USD.

Ostatnie słowa

Zarówno BTC, jak i BCH są niestabilne, ale BTC ma lepszą wartość marki. Jest postrzegany jako bezpieczna przystań dla inwestorów kryptograficznych i ma znacznie lepszą pozycję niż BCH.

x