Blogger a WordPress: co jest najlepsze do blogowania?

Blogowanie rośnie i staje się coraz bardziej popularne, gdy mówimy.

W 2021 r. istnieje ponad 600 milionów blogów z 1,9 miliarda witryn w sieci, mówi to Raport Ahrefs.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, czy prowadzisz osobistą witrynę, pomysł założenia własnego bloga mógł przyjść Ci do głowy.

Mówisz tak?

Zapraszamy!

I nawet jeśli nie masz żadnej wiedzy na temat blogowania i jego sedna i drobiazgów, bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej.

Wracając więc do blogowania,

Każdy, kto ma jakiekolwiek umiejętności, może założyć bloga.

Zgadza się!

To takie proste, a na twoim talerzu jest wiele możliwości, od pieniędzy po sławę.

Aby więc zacząć, potrzebujesz platformy wydawniczej, na której możesz zamieszczać swoje przemyślenia, opinie i prezentować swoją wiedzę.

WordPress i Blogger to dwie najpopularniejsze platformy dostępne w sieci. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru jednego z nich, pomogę Ci wybrać jedną na końcu tego artykułu.

Porównajmy je więc, aby znaleźć najlepszy wybór dla Ciebie.

Blogger a WordPress: przegląd

Spotykać się WordPress

Rozpoczęty w 2003 roku WordPress to oprogramowanie typu open source, które można wykorzystać do tworzenia bloga, witryny internetowej lub aplikacji. Jest to system zarządzania treścią (CMS), który ułatwia tworzenie, edytowanie i publikowanie treści online.

Obecnie obsługuje około 38% całej sieci, obsługując największe strony internetowe i blogi hobbystyczne. Posiada zaawansowane funkcje, piękne projekty i zapewnia swobodę tworzenia doskonałych produktów internetowych, zapewniając naprawdę „bezcenne” wrażenia.

Aby rozpocząć prowadzenie bloga WordPress, potrzebujesz nazwy domeny i hostingu. Nazwa domeny odnosi się do adresu, który ludzie wpisują w Internecie, aby uzyskać dostęp do Twojego bloga, na przykład – newsblog.pl.com. Jest podobny do adresu fizycznego, którego ludzie używają do odwiedzania Twojego domu.

Hosting, jak Bluehost, to miejsce, w którym Twój blog jest przechowywany i pokazywany odwiedzającym. Porównaj to jako wynajęty dom, który możesz zmienić w zależności od swoich wymagań i tego, czy chcesz tam zostać, czy znaleźć inny, który będzie bardziej odpowiadał Tobie.

Spotykać się Blogger

Blogger to czysta platforma blogowa, której możesz używać BEZPŁATNIE do publikowania swoich blogów. Wcześniej był znany jako Blogspot, gdy został uruchomiony w 1999 roku przez firmę Pyra Labs. Google nabył go w 2003 roku, a następnie zmienił nazwę Blogspot na Bloggera, którego wszyscy znamy dzisiaj.

Zapewniają również bezpłatną subdomenę, w której adres bloga wygląda jak nazwa.blogspot.com.

Jeśli chcesz mieć domenę niestandardową, możesz się zarejestrować, płacąc pewną kwotę zewnętrznemu rejestratorowi domen, a następnie podłącz go do swojego bloga w Bloggerze. Teraz Twój adres będzie wyglądał mniej więcej tak – name.com.

Blogger a WordPress: użyteczność

Co zrobić, jeśli masz absolutną zerową wiedzę na temat kodowania, ale nadal chcesz samodzielnie założyć bloga?

Nie martw się; nie jesteś sam!

Możesz przekazywać swoje myśli za pośrednictwem swojego bloga bez umiejętności kodowania, dlatego właśnie tworzone są te platformy blogowe.

WordPress

W WordPressie założenie bloga jest szybkie i proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowe umiejętności obsługi komputera, aby pobrać, zainstalować i skonfigurować swojego bloga.

Po skonfigurowaniu wybierz motyw WordPress dla swojego bloga, który może uzupełnić niszę. Jest to niezbędne dla wyglądu i stylu Twojego bloga. Możesz także zainstalować niektóre wtyczki WordPress, aby włączyć więcej funkcji na swoim blogu.

Jeśli chodzi o dodawanie treści, nie może być prostsze!

Twórz treści, dodawaj multimedia, takie jak filmy lub obrazy, i publikuj bezpośrednio, bez żadnych pomyłek. Możesz dostosować swojego bloga tak, jak chcesz, za pomocą kreatora przeciągnij i upuść.

Blogger

Konfiguracja bloga w Bloggerze jest jeszcze łatwiejsza i jest już obsługiwana przez Google, więc nie musisz kupować nazwy domeny ani hostingu internetowego.

Potrzebujesz tylko konta w Google i możesz już iść.

Utwórz bloga, wybierając nazwę wyświetlaną, nadaj blogowi tytuł, adres bloga, motyw i konfiguracja jest zakończona. Następnie skonfiguruj ustawienia bloga, zarządzaj układem i rozpocznij dodawanie treści.

Chociaż proces konfiguracji jest łatwy, dostosowywanie motywu lub projektu bloga może być trudne, ponieważ wymaga umiejętności HTML.

Zwycięzca – remis.

Blogger a WordPress: własność i kontrola

Kto jest właścicielem Twojego bloga, jest zdecydowanie kluczowym aspektem, ponieważ daje Ci pełną swobodę na Twoim blogu. Możesz zdecydować, jak prowadzić, zarządzać, zarabiać lub w razie potrzeby zamknąć bloga.

WordPress

Kiedy hostujesz swojego bloga na własnym WordPressie, jesteś właścicielem swojego bloga i masz na nim pełną swobodę. Masz prawo zarządzać nim tak, jak chcesz, decydować, jak długo chcesz go obsługiwać, i nie wyłączy się bez ostrzeżenia.

Ponieważ nie jesteś przywiązany do jednego hosta internetowego, możesz zmienić swojego hosta internetowego w dowolnym momencie, jeśli nie lubisz ich usług. Kopiuj dane w dowolne miejsce, kontroluj udostępniane dane i migruj całego bloga, jeśli chcesz.

Jeśli chodzi o kontrolę i elastyczność, możesz łatwo rozszerzyć jego funkcje o integracje i wtyczki innych firm, ponieważ dostępne są tysiące zarówno darmowych, jak i premium, które poprawiają Twoje wrażenia.

Blogger

Ponieważ Blogger jest hostowany w Google, nie jesteś właścicielem swojego bloga. Jeśli planują zamknąć go jutro lub ograniczyć ci dostęp, obawiam się, że nic nie możesz zrobić.

To jak Facebook, LinkedIn, Instagram itp., które mogą zawiesić konto lub zablokować ludzi za każdym razem, gdy podejrzewają, że ktoś narusza ich zasady.

A jeśli zamkną się z jakiegokolwiek powodu, jedyną dostępną opcją jest zaplanowanie migracji, która może Cię kosztować.

Aby zapewnić kontrolę i elastyczność, dostępne są ograniczone opcje, ponieważ jest to po prostu prosta platforma do blogowania. Oferują zestaw narzędzi, które umożliwiają dodanie niektórych funkcji, na przykład reklam, linków, subskrypcji, formularzy kontaktowych i tak dalej.

Jednak funkcjonalność jest ograniczona, w przeciwieństwie do WordPressa.

Zwycięzca: Najwyraźniej WordPress.

Blogger a WordPress: funkcje

WordPress

WordPress oferuje tysiące wysokiej jakości motywów i ponad 55 000 wtyczek, co sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla każdego, aby zaspokoić ich zróżnicowane potrzeby.

Możesz wybrać darmowe lub płatne, zadzwoń. Wszystkie można łatwo dostosować do wyglądu bloga. Jeśli chcesz, możesz wybrać zewnętrznych dostawców motywów WordPress, takich jak Motywy Astryi więcej.

Aby ułatwić projektowanie, oferuje edytor „przeciągnij i upuść”.

Nie masz wiedzy na temat SEO?

Jak w takim razie planujesz poprawić ranking swojej witryny?

Nie martw się, WordPress uprościł SEO. W rzeczywistości pokochasz sposób, w jaki możesz zarządzać SEO na swoim blogu bez wcześniejszych umiejętności.

To nie są tylko słowa; Mówię z własnych doświadczeń. Kilka lat temu, kiedy zacząłem pisać, nic nie wiedziałem o SEO.

Potem przyszła ogromna pomoc od Yoast SEO – wtyczki WordPress do optymalizacji SEO na stronie Twojego bloga. To był dla mnie przełom, ponieważ oferuje sugestie dotyczące tworzenia czytelnego tekstu, pozwala optymalizować opisy meta, używać słów kluczowych, tekstów alternatywnych obrazów, linków wewnętrznych, nagłówków i podtytułów, niestandardowych adresów URL i nie tylko.

Możesz wypróbować również inne wtyczki, aby zoptymalizować obrazy, zmodyfikować mapy witryn XML lub je wygenerować, zintegrować swojego bloga z Google Analytics i nie tylko, aby poprawić SEO swojego bloga.

Jeśli korzystasz z WordPressa, możesz przenieść swoją witrynę w dowolne miejsce w sieci. Oznacza to, że możesz zmienić hosta, nazwę domeny lub system zarządzania treścią.

Poza tym wiadomo, że WordPress zapewnia wysoką wydajność, wydajne zarządzanie multimediami i wysoką responsywność na różnych urządzeniach. Obsługuje już niektóre najlepsze strony, takie jak The New York Times, oficjalny blog Star Wars, MTV News i wiele innych.

Blogger

Blogger udostępnia ograniczone szablony do wykorzystania na blogu. Te szablony były używane na wielu blogach, ale są dość podstawowe. Ponadto trudno jest uzyskać wysokiej jakości szablony; jeśli chcesz, zapłać za to dodatkowo.

Masz swobodę zmiany układu i kolorów szablonów za pomocą wbudowanych narzędzi Bloggera. Niemniej jednak tworzenie szablonów lub dokonywanie modyfikacji jest tym, czego bardzo brakuje w Bloggerze.

Znowu rozczarowuje, jeśli chodzi o wtyczki. Istnieje jednak możliwość wstawienia skryptu innej firmy, aby dodać kilka podstawowych funkcji. Na przykład możesz dołączyć skrypt do dodawania formularzy kontaktowych. Nie wspominając o tym, że nawet skrypty innych firm mają ograniczenia, chyba że korzystasz z usług premium.

Ponieważ Blogger nie oferuje wtyczek, nie można zautomatyzować aspektów SEO, tak jak w przypadku WordPressa. Blogger jest idealny dla kogoś, kto jest już zaznajomiony z praktykami SEO lub jest gotowy nauczyć się ich dodatkowo.

Możesz jednak zoptymalizować zawartość, dostosowując permalinki, tytuły stron, nagłówki, tekst alternatywny obrazu, dodając słowa kluczowe, ukrywając niektóre strony przed wyszukiwaniem i nie tylko.

Jeśli pojawi się scenariusz, w którym musisz przenieść swojego bloga z Bloggera, jest to złożone zadanie. Stwarza to znaczne ryzyko utraty SEO, obserwujących lub subskrybentów w ruchu.

Zwycięzca: Patrząc na opcje projektowe, SEO i inne funkcje, WordPress ponownie staje się wojownikiem.

Blogger a WordPress: koszt

Nigdy nie chciałbyś, aby Twój blog kosztował Cię więcej, niż możesz na niego wydać. Jeśli to tylko hobby, gratisy mogą ci do pewnego stopnia pomóc, ale jeśli jesteś zdeterminowanym blogerem, który chce zarobić poważne dochody, możesz mieć trudności z rozwijaniem swojego bloga.

Dlatego musi to być idealna równowaga tego, ile powinieneś wydawać na swoim blogu.

WordPress

Chociaż WordPress jest DARMOWYM oprogramowaniem, musisz wydać na zakup nazwy domeny i hosta internetowego, jak wyjaśniono wcześniej.

Niektórzy usługodawcy hostingowi, tacy jak Bluehost, oferują nawet nazwę domeny za darmo przy zakupie ich usługi hostingowej za jedyne 2,75 USD miesięcznie. Znajdź więc hosta internetowego zgodnie ze swoim budżetem.

Jeśli potrzebujesz wtyczek i motywów premium, koszt ponownie się sumuje. Nie martw się; jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, te rzeczy się opłacają na dłuższą metę.

Blogger

Jest całkowicie BEZPŁATNY i zawiera również subdomenę. Możesz więc zacząć publikować swoje treści bez inwestycji.

Jeśli chcesz mieć niestandardową domenę, motywy premium i wtyczki, oczywiście bądź gotów za to zapłacić!

Zwycięzca: Blogger

Blogger a WordPress: opcje zarabiania

WordPress

Bez wątpienia WordPress to najlepsza opcja, jeśli chcesz zarabiać na blogu. Możesz łatwo dodać linki partnerskie, Google Adsense, Google Analytics, banery reklamowe i inne.

Poza tym będziesz mógł zbudować stronę eCommerce w swojej witrynie i zacząć sprzedawać produkty, aby generować większy dochód. Do prowadzenia sklepu internetowego użyj wysokiej jakości wtyczki eCommerce.

Blogger

Możesz zarabiać na blogu w Bloggerze, jeśli dodasz linki partnerskie i Google Adsense. Dobrze – Adsense jest wstępnie wbudowany w Bloggera.

Ale haczyk polega na tym, że wielu reklamodawców nie docenia bloga w Bloggerze, ponieważ jest on bezpłatny. Tak więc rzeczy stają się mniej oportunistyczne podczas sprzedaży bezpośrednich reklam bez usług strony trzeciej. Dodając do tego więcej, Blogger nie obsługuje żadnych gotowych integracji z eCommerce.

Zwycięzca: WordPress ma przewagę nad Bloggerem.

Blogger a WordPress: bezpieczeństwo

Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, zabezpieczenie witryny lub bloga stało się niezbędne.

WordPress

Wybrany host internetowy musi zapewniać dobre rozwiązanie zabezpieczające, a ponadto możesz dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń, instalując wydajną wtyczkę bezpieczeństwa WordPress i zapory sieciowe aplikacji internetowych.

Chociaż Twój usługodawca hostingowy może zapewniać okresowe kopie zapasowe, możesz również zarządzać nim samodzielnie za pomocą wtyczki do tworzenia kopii zapasowych; bądź przygotowany, zanim sprawy pójdą na południe.

Blogger

Dzięki solidnej i bezpiecznej platformie Google nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swojego bloga. Oprócz tego możesz również polegać na Google w zakresie zarządzania zasobami serwera i tworzenia kopii zapasowych.

Ale jeśli platforma ulegnie awarii, Twój blog na niej również. I nie możesz nic zrobić, aby go odzyskać. Z drugiej strony jesteś wolny od dodatkowych wtyczek lub koszmarów bezpieczeństwa; Google się tym zajmuje.

Zwycięzca: Blogger

Blogger a WordPress: wsparcie

Należy również pamiętać o jakości otrzymywanego wsparcia, ponieważ problemy mogą się zdarzyć w dowolnym momencie. A jeśli nie masz wiedzy technicznej, znajdziesz się w szczerym polu, co może zadać cios Twojemu blogowi i związanemu z nim potencjałowi zarobkowemu.

WordPress

Społeczność WordPressa jest ogromna, pomagając wszystkim użytkownikom na całym świecie, wnosząc swój wkład w oprogramowanie, aby jeszcze bardziej je ulepszyć i dzieląc się wiedzą. Istnieją fora z pytaniami, odpowiedziami i dokumentacją.

Oprócz tego samouczki online są dostępne w tysiącach, które stworzyli programiści WordPress wraz z członkami społeczności.

Blogger

Opcje pomocy technicznej w Bloggerze są bardzo ograniczone. Zapewniają podstawowe forum użytkowników i dokumentację. Aby uzyskać wsparcie, kliknij „pomoc” w panelu administracyjnym, gdzie możesz zobaczyć informacje o samouczkach pomocy.

Zwycięzca: WordPress

Blogger a WordPress: plusy i minusy

Po obejrzeniu porównania obu platform w oparciu o różne aspekty, porównajmy ich zalety i wady, aby podsumować wszystko.

WordPress

Plusy

+ Wymaga trochę pracy, aby znaleźć dobrą usługę hostingową i dostawcę nazw domen. Ale kiedy to zrobisz, możesz pozwolić gospodarzowi na konfigurację Twojego bloga

+ Przyjazny dla użytkownika i dobry potencjał uczenia się

+ Mnóstwo opcji projektowania motywów i wtyczek

+ Obsługuje wiele integracji, aby dodać więcej funkcji, aby poprawić wrażenia użytkownika

Cons

– Inwestycje pieniężne

– Obawy o bezpieczeństwo

Blogger

Plusy

+ Bardzo prosty i szybki start

+ Super łatwe tworzenie i publikowanie blogów

+ Całkowicie ZA DARMO

+ Solidne zabezpieczenia od Google

Cons

– Bardzo podstawowa funkcjonalność

– Ograniczone opcje dostosowywania wyglądu i funkcji bloga

– Nie jesteś właścicielem swojego bloga i może on w każdej chwili zostać zamknięty

Wniosek: co jest lepsze, WordPress czy Blogger?

Do tej pory, w tym artykule, jestem pewien, że masz kilka pomysłów dotyczących obu platform. Zarówno WordPress, jak i Blogger są dobre we własnych miejscach, ale kiedy sprowadza się to do wybrania jednego na bloga, zależy to od Twoich potrzeb, budżetu i długoterminowych celów związanych z blogiem.

Jeśli chcesz po prostu stworzyć osobistego bloga, aby dzielić się swoimi doświadczeniami, historiami i prezentować się tam, Blogger jest dobrym rozwiązaniem. Tutaj nie musisz szukać wymyślnego projektu ani dokonywać dodatkowych inwestycji. A jeśli chcesz dodać trochę skrętu, zawsze możesz za to zapłacić.

Ale jeśli Twoim celem jest stworzenie profesjonalnego bloga przez długi czas i chcesz na nim zarabiać, potrzebujesz skalowalnej, wydajnej i elastycznej platformy, w tym przypadku jest to WordPress. Poszerza Twój potencjał zarobkowy, umożliwiając dodanie sklepu eCommerce, witryny członkowskiej itp., Aby zarobić więcej pieniędzy.

Dlatego pomyśl o swoich celach, a także o budżecie, aby wybrać ten, który Twoim zdaniem wypełnia lukę.

Mam nadzieję, że to pomoże 🙂