Chrome teraz ukrywa WWW i HTTPS: // w adresach. Czy ci zależy?

Google Chrome 76, wydany kilka dni temu, ma zaskakującą zmianę: ukrywa www. i https: // w przypadku adresów witryn w omniboksie lub pasku adresu. Dzieje się tak po oburzeniu, gdy Google wypróbował to ponownie w Chrome 69.

Jak zauważył Piszczący komputer, najnowsza stabilna wersja Chrome teraz ukrywa te części adresów URL. Tak więc, jeśli przejdziesz do „https://www.newsblog.pl.com”, pasek adresu Chrome wyświetli po prostu „newsblog.pl.com”.

Omnibox Chrome ukrywa https: // i www.

Jeśli nadal chcesz zobaczyć pełny adres URL, możesz. Wystarczy dwukrotnie kliknąć omnibar Chrome (pole adresu), aby go wyświetlić. Jeśli masz Google Reporter podejrzanych witryn Zainstalowane rozszerzenie, Chrome zawsze pokaże pełny adres. Jest też flaga Chrome, którą możesz wyłączyć – po prostu przejdź do chrome: // flags / # omnibox-ui-hide-steady-state-url-scheme-and-subdomains

Aktualizacja: począwszy od Chrome 83 jest nowa flaga do wyświetlania pełnego adresu URL.

Chrome ukrywa teraz WWW. i HTTPS: // w pasku adresu. Czy ci zależy? https://t.co/JkRZzJYNYp

– newsblog.pl (@newsblog.pl) 1 sierpnia 2019 r

Google uważa, że ​​te szczegóły nie są ważne. Nadal możesz stwierdzić, czy korzystasz z zaszyfrowanego adresu https: //, szukając kłódki obok nazwy witryny lub, dokładniej, braku wskaźnika „Niezabezpieczone”, który widzisz na niezaszyfrowanych adresach http: // . Google już ukrył „http: //” przed niezaszyfrowanymi witrynami internetowymi.

I chociaż adresy takie jak „www.newsblog.pl.com” i „newsblog.pl.com” mogą technicznie wskazywać różne strony internetowe, prawie nigdy tak nie jest.

Tym razem jest jedna różnica – w przypadku domen mobilnych zaczynających się na „m”. zamiast „www.”, Google Chrome nie ukryje „m”. W Chrome 69, Google również próbował to ukryć.

Opublikowała wiadomość Emily Schechter z Google Wyjaśnienie Google w narzędziu do śledzenia błędów Chromium:

Zespół Chrome ceni prostotę, użyteczność i bezpieczeństwo powierzchni interfejsu użytkownika. Aby adresy URL były łatwiejsze do odczytania i zrozumienia oraz aby usunąć elementy rozpraszające uwagę z domeny, którą można zarejestrować, ukryjemy składniki adresu URL, które są nieistotne dla większości użytkowników Chrome. Planujemy ukryć schemat „https” i specjalną subdomenę „www” w omniboksie Chrome na komputerze i Androida w M76.

Jest to trochę niefortunne, ponieważ tak wiele osób zostało przeszkolonych, aby szukać „https: //”. Z drugiej strony jest tam wskaźnik bezpiecznej blokady. Chrome ostrzega teraz bardzo mocno, gdy odwiedzasz również tradycyjne strony http: //. Jak zauważa Schechter, programiści Chrome „współpracowali z innymi przedstawicielami przeglądarek nad włączeniem wskazówek dotyczących wyświetlania adresów URL do internetowy standard adresu URL. ”