Co jest inne i dlaczego to ma znaczenie

Stowarzyszenie Video Electronics Standards Association (VESA) świeżo ogłoszone najnowsza iteracja technologii DisplayPort: DisplayPort 2. Ten nowy standard będzie obsługiwał rozdzielczości do 16K i wykorzystywał tradycyjne złącza DisplayPort lub USB-C. Spodziewaj się, że zdobędziesz go pod koniec 2020 roku.

Co to jest DisplayPort?

DisplayPort to standard przesyłania wideo, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała. Na podstawowym poziomie jest prawie identyczny z HDMI. Obecna iteracja DisplayPort może przesyłać 60 Hz wideo i audio 8K do telewizorów i monitorów (HDMI 2.1 obsługuje 10K). Jest dostępny w dużej i mini obudowie (jak Mini HDMI). I podobnie jak kable HDMI, kable DisplayPort są naprawdę tanie.

Dlaczego więc ludzie w ogóle używają DisplayPort? Po pierwsze, jest to przydatne w przypadku konfiguracji z wieloma monitorami. W przeciwieństwie do HDMI, DisplayPort ma fantazyjną funkcję „połączenia łańcuchowego”. Możesz podłączyć jeden monitor do komputera przez DisplayPort, a następnie poprowadzić kable DisplayPort z tego pierwszego monitora do innych ekranów w konfiguracji. Jest czysty, intuicyjny, a profesjonaliści komputerowi i gracze PC to uwielbiają.

Ale jeśli nie posiadasz wysokiej klasy monitora lub komputera, istnieje duża szansa, że ​​w ogóle nie możesz korzystać z DisplayPort. Ponieważ zwykle używają go profesjonaliści i gracze, producenci nie zawracają sobie głowy instalowaniem DisplayPort w tanich komputerach, monitorach czy telewizorach. Czy więc w ogóle powinieneś być zainteresowany DisplayPort 2? Czy to w jakikolwiek sposób przełomowe?

DisplayPort 2 jest przyszłościowy i gotowy na VR

Najnowsza iteracja DisplayPort jest w istocie uaktualnieniem do aktualnych specyfikacji DisplayPort. Jest dość ścięty i suchy. DisplayPort 2 obsługuje rozdzielczości wideo 8K, 10K i 16K z częstotliwością odświeżania 60 Hz (dwukrotnie większa rozdzielczość i przepustowość niż obecne standardy DisplayPort). Przesyła dane z prędkością 77,37 Gb / s i będzie obsługiwać HDR10. Ponadto wszystkie urządzenia DisplayPort 2 będą wymagały obsługi DSC, która jest standardem bezstratnej kompresji obrazu, którą niektórzy producenci ignorują.

Kobieta doświadczająca 4K VR z technologią DisplayPort 2.

Te specyfikacje same w sobie są imponujące. Ale są bardziej imponujące, jeśli weźmiesz pod uwagę, jak mogą wpłynąć na gry w wirtualnej rzeczywistości. Przesyłanie danych przez DisplayPort 2 z prędkością 77,37 Gb / s jest więcej niż idealne do gier VR, a VESA twierdzi, że ulepszony standard wideo może wysyłać wideo 4K 60 Hz do maksymalnie dwóch zestawów słuchawkowych VR na raz (za pośrednictwem funkcji łączenia łańcuchowego, która jest dość naturalna złącza DisplayPort 2).

I na szczęście DisplayPort 2 jest kompatybilny ze starszym sprzętem DisplayPort (kształt kabla się nie zmienił). Nie powinno to stanowić problemu w przypadku małych urządzeń, takich jak telefony i laptopy – USB-C jest również w pełni kompatybilny z DisplayPort 2 (więcej na ten temat za sekundę).

Dzięki prędkościom wideo 16K i prędkości transferu danych przyjaznej dla VR, DisplayPort 2 wygląda na przyszłościowe. Możliwe, że nie zobaczymy aktualizacji standardu wideo przez kolejną dekadę.

Złącza Piggy-Back DisplayPort 2 na USB-C

Jeśli nigdy nie kupiłeś kabla DisplayPort, możesz nigdy nie kupić kabla DisplayPort 2. To nie jest pukanie do formatu – to właściwie znak, że VESA wie, jak zapewnić przetrwanie DisplayPort. Podczas gdy DisplayPort 1 wymagał złącza DisplayPort, DisplayPort 2 może również działać przez USB-C.

Dobrze przeczytałeś. VESA obejmuje standardowe złącze USB-C.

Laptop podłączony do wyświetlacza za pomocą kabla USB-C.

USB-C ma zastąpić porty DisplayPort i HDMI w prawie wszystkich urządzeniach elektronicznych klasy konsumenckiej (to już standard w MacBookach). Jest to możliwe, ponieważ kable USB-C obsługują tak zwane tryby alternatywne. To trochę zagmatwane, ale każdy kabel USB-C zawiera cztery pasy przesyłania danych, a każda linia ma przepustowość 20 Gb / s. W trybie alternatywnym kierunek tych pasów może zostać zmieniony, dzięki czemu komputer może wysyłać dane z szybkością 80 Gb / s do, powiedzmy, monitora.

Brzmi znajomo? Szybkość przesyłania danych 77,37 Gb / s DisplayPort 2 można wygodnie zmieścić w trybie alternatywnym USB-C. Nie oznacza to, że będziesz potrzebować adaptera, aby podłączyć kabel USB-C do telewizora lub monitora. Oznacza to, że Twój następny telewizor lub monitor zgodny z DisplayPort 2 będzie miał porty USB-C i będziesz mógł przesyłać wideo z dowolnego telefonu lub komputera na ten wyświetlacz przez USB-C. To takie proste.

Kiedy urządzenia będą miały DisplayPort 2?

VESA planuje, że DisplayPort 2 trafi na rynek konsumencki pod koniec 2020 r. Ale tak naprawdę przejście to zależy wyłącznie od producentów komputerów, telefonów, telewizorów i wyświetlaczy. Jeśli urządzenie nie obsługuje DisplayPort 2, to wszystko. Port USB-C go nie przetnie, elementy wewnętrzne urządzenia muszą zostać zaktualizowane do najnowszego standardu DisplayPort.

Biorąc to pod uwagę, jest prawdopodobne, że DisplayPort 2 pojawi się na urządzeniach i wyświetlaczach z najwyższej półki, zanim dojdzie do laptopów za 200 USD i telewizorów z rabatem. HDMI 2.1 jest w stanie obsłużyć wideo 10K, więc producenci nie mają dużej motywacji do natychmiastowego porzucenia technologii na rzecz tanich produktów.

Źródła: VESA