Co nowego i dlaczego to ma znaczenie

Udostępnij teraz w social media:

Intel sprostał wyzwaniu AMD Ryzen 3000, ogłaszając niedawno nowe procesory do komputerów stacjonarnych dziesiątej generacji. Te procesory, nazwane Comet Lake-S, przynoszą mnóstwo ulepszeń i kilka zaskakujących nowych funkcji. Oto, co jest w nich takiego wspaniałego i dlaczego konstruktorzy komputerów PC lub ktokolwiek, kto patrzy na gotowe komputery stacjonarne, powinien rozważyć taki do swojej następnej platformy.

Intel ogłosił nowe chipy Comet Lake do komputerów stacjonarnych 30 kwietnia. Na początku tego miesiąca wprowadził nowe procesory mobilne Comet Lake do laptopów i innych mniejszych komputerów PC. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w stronę laptopa. Jednak Intel powiedział, że w tym roku pojawi się ponad 100 laptopów z nowymi procesorami dziesiątej generacji. Jeśli chodzi o procesory do komputerów stacjonarnych, powinny one rozpocząć się w maju 2020 r.

Wiele rdzeni

Procesory Comet Lake mają wiele rdzeni. Core i9-10900K to topowy układ z 10 rdzeniami i 20 wątkami. Rdzenie procesora przetwarzają instrukcje z systemu i sprawiają, że Twój komputer działa magicznie. Im więcej rdzeni, tym więcej instrukcji system może przetwarzać jednocześnie. System będzie również działał lepiej.

Jedynym problemem jest to, że programiści muszą wykorzystać wszystkie te wspaniałe rdzenie. Wiele z nich tego nie robi, ponieważ nie potrzebują tak dużej mocy lub ich oprogramowanie nie jest zoptymalizowane pod kątem maszyn wielordzeniowych.

Jeśli jednak Twoje obciążenie obejmuje ciężkie aplikacje, takie jak edycja zdjęć lub wideo lub gry, wszystkie te rdzenie mogą pomóc.

Technologia Hyper-Threading (prawie) do końca

Hyper-Threading to nazwa firmy Intel, która dzieli jeden rdzeń na dwa wirtualne. Jeśli chodzi o system operacyjny, za cenę jednego dostajesz dwa rdzenie. Oznacza to, że Twoja maszyna może szybciej przetwarzać instrukcje. W przeszłości Intel skąpił Hyper-Threading na komputerach stacjonarnych, ograniczając go do procesorów Core i7 i Core i9.

  Co oznacza „IMY” i jak z niego korzystasz?

Jednak w przypadku Comet Lake znajdziesz technologię Hyper-Threading aż do części Core i3 i Pentium. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku Comet Lake-S części Core i3 mają cztery rdzenie i osiem wątków, Core i5 mają sześć i 12, Core i7 mają osiem i 16, a Core i9 mają 10 i 20.

Tyle technologii Hyper-Threading jest olbrzymie i oznacza, że ​​mogą być zaskakujące transakcje na niższych poziomach procesorów do gier budżetowych. Kiedy pojawią się recenzje Comet Lake na komputery stacjonarne, łowcy okazji będą chcieli je uważnie przeczytać, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wydajności i cen oraz kompromisów z procesorami Core i3.

Nowe płyty główne

Producenci procesorów na ogół starają się, aby procesory były wstecznie kompatybilne ze starszymi płytami głównymi przez kilka pokoleń, ale to nie trwa wiecznie. W pewnym momencie wymagania nowych procesorów wymagają nowych gniazd procesorów na płycie głównej, a tym samym nowych płyt głównych. Ten czas nadszedł wraz z Intel Comet Lake.

Comet Lake-S wykorzystuje nowe gniazdo LGA1200. Nowe płyty główne będą łatwe do wykrycia, ponieważ będą miały określone oznaczenia, w tym Z490, B460, H470 i H410.

Ulepszenia wydajności wymiany ciepła

Comet Lake Silicon umiera.

Największym problemem, który musi rozwiązać każdy system komputerowy, jest chłodzenie. Gdy części komputera stają się zbyt gorące, ich mechanizmy bezpieczeństwa zaczynają obniżać wydajność. Innymi słowy, stają się wolniejsze, aby zapobiec uszkodzeniom fizycznym. Kluczowe jest zatem, aby te komponenty przenosiły ciepło tak efektywnie, jak to możliwe, aby wentylatory lub urządzenia chłodzące cieczą mogły odprowadzać ciepło, zanim zajdzie za daleko.

Nowe procesory Intel 10.generacji mają lepiej przenosić ciepło. Intel dokonał pewnych wewnętrznych korekt, aby zwiększyć rozmiar zintegrowanego rozpraszacza ciepła (IHS). IHS to część odprowadzająca ciepło z procesora. Większy rozmiar powinien skuteczniej utrzymywać ciepło z dala od wewnętrznych elementów procesora i skutkować lepszą wydajnością.

Wyłącz wątki, aby uzyskać mniej ciepła

Jak omówiliśmy wcześniej, zaletą technologii Hyper-Threading firmy Intel jest to, że pozwala ona procesorowi działać szybciej. Jak zwykle w przypadku sprzętu komputerowego, wadą jest wyższa wydajność kosztem generowania większej ilości ciepła.

  Jak ustawić limit czasu aplikacji na iPhonie i iPadzie

Dzięki Comet Lake Intel umożliwia wyłączenie Hyper-Threading na podstawie liczby rdzeni. Zatem zamiast jednego rdzenia działającego jak dwa, jeden będzie działał jak jeden. Przy mniejszej liczbie pracujących rdzeni procesor generuje mniej ciepła. Przy mniejszej ilości ciepła pracujące rdzenie mogą pracować na wyższych poziomach przez dłuższy czas.

Nie jest jasne, jak to wszystko będzie działać w praktyce. Wygląda jednak na to, że wyłączenie Hyper-Threading będzie wymagało zanurzenia się w BIOS-ie płyty głównej zamiast prostego przełącznika w systemie Windows 10.

Termiki przez dach

To dobrze, że Intel wykonał całą tę pracę nad wydajnością wymiany ciepła, ponieważ niektóre z tych procesorów są w stanie naprawdę się nagrzać. Najwyższej klasy procesory Comet Lake – Core i9-10900K, Core i7-10700K i Core i5-10600K – mogą generować do 125 watów ciepła przy dużym obciążeniu. Pomiar tego nazywa się projektową mocą cieplną lub TDP.

Wszystko to oznacza, że ​​komputery PC potrzebują wydajnej chłodnicy, aby potwory z jeziora Comet Lake z wyższych poziomów nie stały się zbyt gorące.

Przełamanie 5,0 GHz

Pakiet Blue Intel Core i9 Comet Lake dziesiątej generacji.

Prędkości procesora są mierzone w gigahercach. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa prędkość zegara, tym lepiej działa procesor. Jest kilka poważnych zastrzeżeń do tego stwierdzenia, ale nie będziemy się nimi zajmować.

Procesory konsumenckie zwykle nie przekraczały 5 GHz, ale Intel znalazł sposób. Procesory Comet Lake wykorzystują nową technologię zwaną Thermal Velocity Boost (TVB). Spowoduje to przyspieszenie pojedynczego rdzenia do 5,3 GHz, gdy temperatura procesora spadnie poniżej 70 stopni Celsjusza. Ten pojedynczy rdzeń będzie w stanie działać na wyższym poziomie w krótkich seriach, co może pomóc w grach i innych wymagających aplikacjach.

Procesory stacjonarne Core i9 Comet Lake będą miały również funkcję o nazwie Turbo Boost 3.0 Max. To sprawia, że ​​dwa najbardziej wydajne rdzenie (nie wszystkie działają równie dobrze) na procesorze i zwiększają ich prędkość nieco wyżej w niektórych zastosowaniach, takich jak gry. Rezultatem jest szybszy procesor przy pewnych obciążeniach.

  Jak zmienić rozmiar obrazu na tapetę pulpitu

Przetaktowywanie PCIe, ale brak PCIe 4.0

Tabela na niebieskim tle, na której jest widoczna liczba modeli procesorów Comet Lake.

Niektóre płyty główne Comet Lake będą w stanie podkręcać tory PCIe w celu uzyskania większej wydajności komponentów, takich jak karty graficzne. Ta możliwość będzie się różnić w zależności od płyty głównej, ponieważ producent musi sprawić, by ta funkcja stała się rzeczywistością. Ta funkcja jest przeznaczona głównie dla ekstremalnych overclockerów – gorących rodderów wszechświata komputerów PC.

Coś, czego nowe procesory Intel nie będą miały, to zdolność PCIe 4.0 – zamiast tego pozostaną przy PCIe 3.0. PCIe 4.0 pomaga komponentom, takim jak karty graficzne i dyski magazynujące, działać z dwukrotnie większą prędkością niż obecnie. Jednak wszystkie komponenty – od karty graficznej po płytę główną i procesor – muszą obsługiwać PCIe 4.0.

AMD obsługuje już PCIe 4.0 w swoich procesorach Ryzen 3000 i płytach głównych X570, ale Intel zdecydował się jeszcze nie podążać tą ścieżką. Nie jest to nierozsądne, ponieważ płyty AMD X570 wymagają dodatkowego chłodzenia, aby poradzić sobie z nową wersją PCIe.

Mimo to niektóre wysokiej klasy płyty główne kompatybilne z Comet Lake przewidują aktualizację i będzie mieć wbudowaną PCIe 4.0. Pozwala to na odrobinę przyszłości, ale nie będą działać na poziomach PCIe 4.0, dopóki Intel nie obsłuży nowego standardu.

To są główne cechy nadchodzących procesorów Comet Lake. Będą wypiekane inne gadżety, takie jak oprogramowanie układowe dla szybszej sieci Ethernet i pamięci RAM oraz integracja z Wi-Fi 6.

Ciekawie będzie zobaczyć, jak ta linia procesorów konkuruje z procesorami AMD Ryzen 3000.

x