Co nowego w iOS 14?

Udostępnij teraz w social media:

iOS 14 jest teraz dostępny dla wszystkich użytkowników i jest to pierwsza wersja iOS, która nie została wprowadzona razem z nowym modelem iPhone'a. W końcu pojawi się iPhone 12. iOS 14 radykalnie zmienia ekran główny, widżety i nie tylko.

Urządzenia zgodne z systemem iOS 14

Następujące urządzenia będą mogły aktualizować się do iOS 14;

iPhone 11 iPhone 11 Pro iPhone 11 Pro Max iPhone XS iPhone XS Max iPhone XR iPhone X iPhone 8 iPhone 8 Plus iPhone 7 iPhone 7 Plus iPhone 6s iPhone 6s Plus iPhone SE (1.generacja) iPhone SE (2.generacja) iPod touch (7.generacja) )

Nowe funkcje iOS 14

Oto 15 nowych funkcji, dużych i małych, wprowadzonych w iOS 14.

1. Nowy ekran główny i biblioteka aplikacji

Ekran główny w iOS zmienił się dramatycznie. Użytkownicy mogą teraz ukrywać całe strony na ekranie aplikacji i wybrać, które aplikacje mają się na nich pojawiać. Aplikacje, które nie są często używane, są wymienione w nowo dodanej bibliotece aplikacji (przesuń palcem w lewo). Biblioteka aplikacji to coś w rodzaju małej katastrofy; aplikacje są pogrupowane w folderach, których nie można edytować. Najłatwiejszą i jedyną praktyczną metodą wyszukiwania aplikacji w bibliotece jest skorzystanie z funkcji wyszukiwania.

  Jak uruchomić Linuksa z dysku flash USB

Możesz wybrać, aby nowo zainstalowane aplikacje pojawiały się automatycznie na ekranie głównym lub możesz dodać je ręcznie. W aplikacji Ustawienia jest nowe ustawienie ekranu głównego, które należy sprawdzić. Dobrą wiadomością jest to, że Biblioteka aplikacji to ostatnia strona na ekranie głównym, więc nie musisz koniecznie niczego zmieniać na ekranie głównym. Możesz nadal używać go tak, jak wcześniej.

2. Widgety

iOS niedawno przywrócił widżety, ale po raz pierwszy wprowadził w nich jakiekolwiek rzeczywiste zmiany. Widżety mają nowy wygląd i możesz teraz dodawać je do strony ekranu głównego (tak jak na Androidzie). Aplikacje będą musiały zostać zaktualizowane, aby obsługiwały nowy typ widżetów. Aplikacje, które nadal mają widżety w starszym modelu, będą nadal wyświetlane na oryginalnej stronie widżetów.

3. Obraz w trybie obrazu

Obraz w trybie obrazu został dodany do iPadOS w zeszłym roku. Ta funkcja została teraz dodana do iOS. Znowu jest to coś, do czego aplikacje będą musiały dodać obsługę. O dziwo, aplikacja Zdjęcia jeszcze go nie obsługuje.

4. Zmień domyślną przeglądarkę i aplikację pocztową

iOS 14 umożliwia użytkownikom zmianę domyślnej przeglądarki i domyślnej aplikacji pocztowej. Aplikacje, których chcesz używać, będą również musiały dodać obsługę tej funkcji.

5. Przypięte rozmowy – Wiadomości

Wiadomości umożliwiają teraz przypinanie ulubionych wątków rozmów u góry. Przesuń w prawo na wątku, a zostanie on przypięty na samej górze. Stuknij przypiętą rozmowę i wyślij wiadomość przez wątek.

  Jak naprawić aktualizacje systemu Windows zablokowane na 0%

6. Wzmianki i odpowiedzi z wątkami

Aplikacja Wiadomości na iOS 14 odtwarza zaległości z innymi aplikacjami do przesyłania wiadomości. Użytkownicy mogą teraz wspomnieć o kimś w rozmowie grupowej, wprowadzając jego imię i nazwisko (nie jest wymagany symbol @). Użytkownicy mogą również odpowiedzieć na wiadomość, naciskając ją długo i wybierając opcję Odpowiedz. W interfejsie aplikacji zostanie wyświetlony komunikat, na który udzielono odpowiedzi. Interfejs użytkownika wygląda na niedopieczony.

7. Klipy aplikacji

Klipy aplikacji umożliwiają „podgląd” aplikacji bez ich instalowania. Z wybranych funkcji aplikacji można korzystać bezpośrednio w App Store. Obecnie nie ma wielu aplikacji, które to obsługują. Wygląda na to, że iOS 14 złapał wielu nieprzygotowanych deweloperów.

8. Przybliżone udostępnianie lokalizacji

iOS 14 położył duży nacisk na prywatność. Użytkownicy mogą teraz udostępniać niektórym aplikacjom swoją „przybliżoną” lokalizację zamiast dokładnej lokalizacji. W przypadku aplikacji takich jak Mapy Google lub Uber będziesz musiał przyznać dostęp do swojej dokładnej lokalizacji, jeśli chcesz uzyskać dokładne wskazówki, ale aplikacje takie jak Facebook lub Twitter będą działać dobrze z przybliżoną lokalizacją.

9. Nowa aplikacja Tłumacz

Po aktualizacji do iOS 14 na ekranie głównym pojawi się nowa aplikacja Tłumacz. Może tłumaczyć tekst na żywo i możesz wpisać tekst do przetłumaczenia. Aplikacja obsługuje obecnie bardzo ograniczone języki, więc nie należy jeszcze odinstalowywać Tłumacza Google.

10. Alert połączenia przychodzącego

W zeszłym roku iOS 13 zmienił sposób wyświetlania animacji zwiększania / zmniejszania głośności na ekranie, dzięki czemu większość z nich nie blokowała. W tym roku iOS 14 zmienił powiadomienie o połączeniu przychodzącym, gdy telefon jest odblokowany. Teraz pojawia się jako baner, a cały ekran nie jest przez niego blokowany. Na banerze znajdują się przyciski do przyjmowania i odrzucania połączeń.

  Jak „ujednolicona pamięć” przyspiesza komputery Mac M1 ARM firmy Apple

11. Nowe sterowanie ekspozycją w Aparacie

Aplikacja Aparat ma nowe elementy sterujące ekspozycją, które są określane ilościowo, a nie tylko pokrętłem na suwaku. Otwórz aplikację Aparat, dotknij przycisku strzałki u góry wyszukiwarki widoku, a elementy sterujące pojawią się u dołu, nad przyciskiem migawki.

12. Przytrzymaj migawkę, aby nagrywać w aparacie

Aplikacja Aparat może robić zdjęcia i nagrywać filmy w różnych formatach, ale przełączanie się między nimi nie jest najbardziej intuicyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiary iPhone'ów. Z iOS 14, jeśli chcesz nagrać wideo, możesz nacisnąć i przytrzymać przycisk migawki, a rozpocznie się nagrywanie.

13. Zdjęcia z podpisami

Możesz teraz podpisywać zdjęcia, a te podpisy można przeszukiwać. Otwórz zdjęcie w aplikacji Zdjęcia, przesuń palcem w górę i dotknij pola podpisu.

14. Wskaźnik użycia kamery i mikrofonu

Kiedy kamera i mikrofon są używane przez aplikację, na pasku stanu będzie widoczna zielona kropka. Wskaźnik nie wymaga aktualizacji aplikacji i będzie działał dla wszystkich aplikacji zainstalowanych w systemie.

15. Gest stuknięcia wstecz

Ta funkcja jest dostępna tylko na iPhone'ach obsługujących funkcję Dotknij, aby obudzić. Możesz skonfigurować telefon tak, aby wykonywał akcję po dwukrotnym i trzykrotnym dotknięciu tylnej części telefonu. Ta funkcja działa z osłoną telefonu i bez niej.

Wniosek

Przeprojektowanie ekranu głównego i możliwość zmiany standardowej przeglądarki i klienta poczty e-mail to z pewnością największe zmiany, jakie zostały wprowadzone w iOS 14. Z jakich funkcji nie możesz się doczekać? Czy znalazłeś funkcję, którą przegapiliśmy? Dajcie nam znać w komentarzach.

Post Co nowego w iOS 14? pojawił się jako pierwszy na newsblog.

x