Udostępnij teraz w social media:

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś nowy kabel Lightning lub gamepada, prawdopodobnie zauważyłeś, że wiele z nich ma certyfikat MFi. Być może zauważyłeś również, że certyfikowane produkty kosztują nieco więcej. Oto, co oznacza certyfikat MFi – i dlaczego go chcesz.

Certyfikat MFi to „podatek od Apple”

Oczywiście, wiele akcesoriów do iPhone’a, iPada i Maca jest drogich. Bez względu na powód, nie powinieneś kupować ultra-tanich niecertyfikowanych kabli i akcesoriów do urządzeń Apple, ponieważ ostatecznie mogą Cię one kosztować więcej niż drogie alternatywy.

Czemu? Cóż, ponieważ nie mają oczywiście certyfikatu MFi!

Certyfikacja MFi (Made for iPod) rozpoczęła się w 2005 roku jako sposób na zapewnienie, że iPody (z ich nieporęcznymi, 30-stykowe złącza) działałby ze wszystkimi akcesoriami i ładowarkami. Pamiętaj, był czas, kiedy wszystko, od budzików po samochody, miało wbudowane 30-pinowe złącza. Aby uzyskać certyfikat MFi i reklamować produkty dla iPoda, producenci musieli poddawać produkty testom zgodności Apple. Testy te sprawdzały bezpieczeństwo (przegrzanie), trwałość, kompatybilność akcesoriów i sterowanie gniazdem słuchawkowym. Producenci musieli również płacić tantiemy Apple, na wypadek gdybyś się zastanawiał.

Proces certyfikacji MFi jest obecnie praktycznie taki sam. Producenci prowadzą swoje akcesoria do iPada i iPhone’a (kable Lightning, gamepady, kontrolery Bluetooth itp.) Poprzez testy zgodności i bezpieczeństwa, płacą Apple tantiemy i uzyskują znaczek „Made for iPhone” na opakowaniu produktu. W końcu ludzie otrzymują niezawodne produkty, producenci mogą machać licencjami MFi, a Apple dostaje dodatkową gotówkę. Każde złącze Lightning na kablu z certyfikatem MFI lub innym urządzeniu ma mały chip uwierzytelniający, dzięki czemu Twoje urządzenie wie, że jest to akcesorium z certyfikatem MFi.

Sprawdź -   Co to jest iCloud firmy Apple i co tworzy kopię zapasową?

Dlaczego niecertyfikowane akcesoria Apple są takie złe?

Usuńmy coś z drogi: nie wszystkie niecertyfikowane akcesoria Apple są koniecznie złe. Jeśli masz niecertyfikowany gamepad lub parę słuchawek, które działają jak marzenie, to świetnie! Ale ogólnie rzecz biorąc, niecertyfikowane akcesoria Apple – zwłaszcza kable do ładowania – to śmieci.

Szybkie spojrzenie Przewodnik Apple dotyczący podróbek to wszystko, czego potrzebujesz, aby to zrozumieć. Akcesoria Apple, takie jak kable Lightning, spełniają bardzo specyficzne standardy. Są wykonane w jednakowych rozmiarach ze spójnymi komponentami Made for Ipod, z gładkimi, idealnie rozmieszczonymi stykami. W przeciwieństwie do kabli USB, wszystkie kable Lightning muszą być identyczne.

Kabel Lightning po lewej stronie ma certyfikat MFi. Kabel po prawej nie jest.

Gdy kable Lightning nie spełniają tych kryteriów, mogą nieprawidłowo przewodzić prąd lub akumulować ciepło. Mogą poruszać się w porcie ładowania iPhone’a lub iPada. Jeśli masz szczęście, zepsują się lub przegrzeją, zanim zrobi to twoje urządzenie Apple.

Jeśli chodzi o inne akcesoria, takie jak bezprzewodowe gamepady i słuchawki, nazwa gry to po prostu kompatybilność. Należy oczekiwać, że te akcesoria będą działać poprawnie w każdej sytuacji. Jeśli jest przycisk pomijania ścieżki, powinien działać poprawnie. Jeśli przeskoczysz z iPhone’a 8 na iPhone’a 10, Twoje akcesorium powinno nadal działać.

Sprawdź -   Jak wybrać tylko widoczne komórki w programie Excel

O nie! Moje nowe etui na iPhone’a nie ma certyfikatu MFi!

Nie martw się; trochę Akcesoria Apple nie muszą mieć certyfikatu MFi. Etui na telefony, pady analogowe, a rysiki, które nie są podłączane do urządzenia Apple (ani żadnych kabli Lightning), nie wymagają certyfikatu MFi.

Akcesoria korzystające z technologii Bluetooth Low Energy są również wykluczone z programu MFi, ale określenie, czy akcesorium pasuje do tej kategorii, może być trudne. Ogólnie rzecz biorąc, możesz spodziewać się trackerów (takich jak Dachówka), hybrydowe inteligentne zegarki (takie jak Skagen Hagen) oraz niektóre urządzenia medyczne Bluetooth do korzystania z technologii Bluetooth Low Energy.

Jak sprawdzić, czy ładowarka lub akcesoria mają certyfikat MFi

Sprawdzenie ładowarki lub akcesoriów pod kątem certyfikacji MFi jest stosunkowo łatwym procesem. Jeśli opakowanie produktu ma plakietkę „Made for iPhone” lub „Made for iPad”, zazwyczaj można ufać, że posiada certyfikat MFi. Jeśli wyrzuciłeś opakowanie, możesz wyszukać produkt w Google lub Amazon.

Wstrzymać! Czy „zazwyczaj” można ufać, że produkt ze znaczkiem Apple ma certyfikat MFi? Czy to nie jest problem? Tak, przyjacielu, to poważny problem.

Plik

Intensywny i selektywny proces certyfikacji firmy Apple zapewnia doskonałą jakość i niezawodność, ale zachęca również firmy do wytwarzania podrabianych produktów MFi. Dlatego Apple zapewnia poręczny Wyszukiwarka MFi i przewodnik po podróbkach na swojej stronie internetowej. Jeśli nie masz pewności co do autentyczności produktu, sprawdź go w wyszukiwarce lub porównaj z poradnikiem Apple dotyczącym podróbek (krótkie podsumowanie poradnika: produkty wyglądające jak bzdury nie posiadają certyfikatu MFi).

Sprawdź -   Jak korzystać z PayPal w Apple iPhone i Mac App Store

Oczywiście możesz po prostu podłączyć tę ładowarkę lub akcesorium do urządzenia Apple i zobaczyć, co się stanie. Gdy niecertyfikowane urządzenia są podłączone do iPhone’ów lub iPadów, pojawia się powiadomienie z informacją, że niecertyfikowane urządzenia „mogą nie działać niezawodnie” z Twoim urządzeniem. To powiadomienie jest czasami błędem, więc nie bierz sobie tego do serca, jeśli kabel ładujący marki Apple, który zwykle działa dobrze, wyświetla powiadomienie znikąd.

Co się dzieje z MFi, gdy Apple przełącza się na USB-C?

Jak być może wiesz, nowa linia iPadów i MacBooków Apple ma porty USB-C zamiast portów Lightning. Jest też duża szansa, że ​​następny iPhone będzie miał port USB-C. Co się stanie z programem MFi?

Cóż, w tej chwili nie ma kabli USB z certyfikatem MFi (poza kablami USB-C do Lightning). Dodatkowo, Witryna Apple nie wspomina o certyfikowanych lub licencjonowanych kablach USB-C.

Samo w sobie może to niewiele oznaczać, ale USB-C staje się popularnym rozwiązaniem dla słuchawek przewodowych i alternatywą dla HDMI (wraz z innymi przewodowymi akcesoriami). Możliwe, że MFi zniknie, gdy USB-C stanie się bardziej wszechobecne, lub program może skupić się na bezprzewodowych i peryferyjnych akcesoriach do iPhone’a i iPada. Trudno powiedzieć. W tej chwili wiemy tylko, że certyfikacja MFi jest oznaką jakości.

Chociaż działania Apple mogą być kontrolowane, spójrz na sytuację z „niezgodnymi” kablami USB-C, aby zrozumieć, jak użyteczny jest program MFi.