Udostępnij teraz w social media:

FOMO to jeden z niewielu akronimów internetowych, do którego wkroczył artykuły psychologiczne, the wieczorne wiadomości, i każdej poradni uczelni w Ameryce. Ale co oznacza FOMO, skąd się wziął i jak go używasz?

Strach przed utratą

FOMO to po prostu akronim oznaczający „strach przed przegapieniem”. To termin używany do opisania niepokoju związanego z utratą okazji. Zwykle uczuciom FOMO towarzyszy myśl, że ktoś inny (przyjaciele, rodzina lub współpracownicy) bierze udział w przegapionej okazji. To trochę jak bycie „na bieżąco” lub nadążanie za Jonesami.

FOMO jest zwykle używane do opisywania sytuacji społecznych. Możesz doświadczyć FOMO, gdy nie możesz na przykład pójść na fajną imprezę lub koncert z przyjaciółmi. Z tego powodu FOMO ma bardzo nastoletnie lub dziecinne konotacje, a słowo to pojawia się w prawie każdym artykule prasowym na temat millenialsów. (Psychologowie i badacze rynku Szczególnie podoba mi się ten termin.)

Ale FOMO jest czasami używane do opisania strachu przed utratą możliwości zawodowych lub „życiowych”, takich jak zdobycie dyplomu, przejście na emeryturę przed 70. urodzinami, zakup akcji lub awans. To nie jest wyłącznie zjawisko „młodzieżowe” i nie ma powodu, dla którego nie powinieneś używać FOMO do opisywania „poważnych”, pozasocjalnych sytuacji.

Sprawdź -   Nugget to narzędzie do pobierania wiersza poleceń z całkowitym skanowaniem wirusów [Windows]

Etymologia

Co dziwne, mamy przyzwoite pojęcie, skąd wzięło się słowo FOMO. Wydaje się, że słowo to zostało po raz pierwszy zapisane w artykule studenckim Harvard Business School z 2004 roku, Harbus, przez ucznia o nazwisku Patrick McGinnis.

W jego artykułMcGinnis opisuje dwie przeciwstawne, ale powiązane ze sobą siły: FOMO i FOBO. Wiemy już, że FOMO to strach przed przegapieniem, a jego użycie w artykule McGinnisa niesie te same społeczne konotacje, co dzisiaj. Ale McGinnis wyznacza FOBO (strach przed lepszą opcją) jako ideę zaangażowania. Osoby cierpiące na FOBO mogą niechętnie utrwalać plany, obawiając się, że lepsza okazja może pojawić się w ostatniej sekundzie.

W artykule McGinnisa FOMO i FOBO kończą się egzystencjalną ślepą uliczką: FODA (strach przed zrobieniem czegokolwiek). Kiedy ludzie boją się straconych szans (FOMO), a jednocześnie boją się zaangażowania (FOBO), rezultatem jest katatonia społeczna.

W Magazyn Boston artykuł z 2014 roku, Ben Schreckinger teoretyzuje, że te akronimy narodziły się na podstawie okoliczności późnych lat 90-tych i wczesnych 2000 (9/11, wybuch dotcomów, pojawienie się telefonów komórkowych). Ale słowo to weszło do potocznego języka dopiero w latach 2010-tych, kiedy to (zdaniem psychologów) poczucie narastało wśród młodych ludzi z powodu media społecznościowe i korzystanie z internetu.

Sprawdź -   Jak nagrać obraz płyty na kartę SD w systemie Windows 10

Jak korzystasz z FOMO?

„Jak używasz FOMO” nie jest inspirującym, egzystencjalnym pytaniem. To po prostu kwestia semantyki. Kiedy używasz FOMO w zdaniu? Czy należy powiedzieć szefowi FOMO, czy też nastolatki internetowe będą się z ciebie śmiać, że mówisz FOMO?

Zacznijmy od gramatyki. W przeciwieństwie do „LOL”, trudno jest intuicyjnie umieścić FOMO w zdaniu. Dzieje się tak, ponieważ gramatycznie słowo FOMO jest bardzo elastyczne. Możesz użyć go bezpośrednio zamiast „strachu przed przegapieniem” lub możesz użyć FOMO jako rzeczownika, tak jakby FOMO to diabeł na twoim ramieniu, zmuszający cię do odczuwania niepokoju lub strachu. I oczywiście możesz użyć FOMO jako zabawnego słowa internetowego, które łamie pomniejsze reguły gramatyczne.

Mężczyzna wpatruje się w swojego laptopa, zastanawiając się, czy nadszedł czas, aby w końcu powiedzieć FOMO.

Oto kilka przykładów elastyczności gramatycznej FOMO:

Zamiast „strachu przed brakiem”
„Jestem przeziębiony, ale moje głęboko osadzone FOMO sprawiło, że przyszedłem na to przyjęcie”.
„Jego FOMO było zbyt trudne do zniesienia, więc przejechał 2000 mil, aby przyjechać na ten koncert”.

Jako rzeczownik
„FOMO sprawił, że przyszedłem na to przyjęcie, mimo że jestem przeziębiony”.
„Winić FOMO; dlatego jechał całą drogę na ten koncert ”.

Jako śmieszne słowo internetowe
„Jestem przeziębiony, ale przyszedłem na tę imprezę z powodu FOMO”.
„Dlaczego pojechał tak daleko na ten koncert? Ponieważ FOMO, głupku! ”

Sprawdź -   PhotoTag umożliwia dodanie opisu do zdjęć i filmów [Jailbreak]

Teraz, gdy wiesz, jak używać FOMO w zdaniu, możesz zacząć się martwić, kiedy użyć tego słowa. Używaj FOMO tylko do opisania sytuacji, w której ktoś obawia się, że przegapi okazję. Ponownie, ten termin zwykle odnosi się do sytuacji towarzyskich (nie możesz iść na fajne przyjęcie), ale możesz go również użyć do opisania poważnych lub zawodowych sytuacji (Ty i Twoi współpracownicy pozostajecie do późna w pracy, aby zdobyć awans).

I nie martw się, dzieci nie będą się z ciebie śmiać, że powiedziałeś FOMO. To naprawdę nie jest modne słowo ani mem, to tylko nowoczesny opis odwiecznego uczucia, które zostało wzmocnione przez media społecznościowe. To powiedziawszy, twój szef prawdopodobnie pomyśli, że jesteś dziecinny, mówiąc FOMO w poważnej sytuacji, więc wiesz, unikaj tego.

Jeśli czytasz ten artykuł z powodu twojego osobistego FOMO wywołanego przez Internet, może warto przyjrzeć się innym dziwacznym słowom internetowym. Słowa takie jak „TL; DR” i „Yeet” są powszechnie używane w sieciach społecznościowych i artykułach z wiadomościami, a zrozumienie ich znaczenia może uchronić Cię przed niektórymi FOMO w przyszłości.