Co oznacza „GG” i jak go używasz?

Jeśli nie grasz w wiele konkurencyjnych gier wideo, być może po raz pierwszy usłyszałeś akronim „GG” w mediach społecznościowych lub od znajomego gracza. Dowiedz się, co to znaczy i jak z niego korzystać.

„Dobra gra”

GG oznacza „dobrą grę”. W konkurencyjnych grach wieloosobowych GG jest używany jako znak sportowej rywalizacji i potwierdzenie, że dobrze się bawiłeś, walcząc z przeciwnikami. Dla wielu graczy standardową praktyką jest wpisywanie GG na czacie pod koniec każdego meczu. Przypomina uścisk dłoni lub uścisk na koniec wydarzenia sportowego na żywo.

Młody gracz grający na PC w słuchawkach.

Praktyka mówienia „GG” istnieje od późnych lat 90. do początku XXI wieku. Wraz ze wzrostem popularności internetowych gier wieloosobowych, takich jak Quake i StarCraft, język internetowy również zaczął nabierać kształtu. Mówienie GG swoim przeciwnikom na koniec rundy stało się częścią właściwej etykiety w tych grach.

Jednak GG nie zawsze jest używane pozytywnie. Przedwczesne używanie GG jest uważane za BM lub „złe maniery”. Na przykład wysyłanie wiadomości do GG przed wygraną meczu, ponieważ czujesz się zbyt pewny wyniku, jest niegrzeczne. Jest to szczególnie żenujące, jeśli na końcu przegrywasz. Unikaj pisania w GG, zanim mecz się naprawdę skończy.

GGWP i inne odmiany

Istnieje kilka odmian GG, których można użyć. Powszechnym rozszerzeniem akronimu jest GGWP, co oznacza „dobra gra, dobrze rozegrana”. Często mówi się, że oznacza to, że przeciwnik wykonał dobrą robotę podczas meczu, zwłaszcza jeśli udało mu się wygrać mecz od tyłu. W przeciwieństwie do GLHF, co oznacza „powodzenia, dobrej zabawy”, o którym mówi się na początku meczu zamiast na końcu.

Inną odmianą GG jest GGEZ, co oznacza „dobra gra, łatwa”. Może być używany przez osobę po zwycięskiej stronie w obraźliwy sposób po dominującym występie. Jednak jest to uważane za złe maniery.

GGEZ jest częściej używany ironicznie przez drużynę wygrywającą lub przegrywającą. Kiedy jest używany przez zwycięską drużynę, zazwyczaj kończy się długi i trudny mecz, który mógł się zakończyć w obu przypadkach. Gdy jest używany przez stronę przegrywającą, zwykle ma to miejsce po meczu wybuchowym, aby pośrednio pochwalić zwycięzców.

Korzystanie z GG w prawdziwym życiu

Dwóch graczy, ściskając ręce na korcie tenisowym

Podobnie jak wiele popularnych akronimów internetowych, GG przeszedł również do użytku w prawdziwym życiu. Jest szeroko stosowany w rozmowach poza grami wideo. Jeśli ty i twój znajomy obstawicie mecz sportowy lub zagracie towarzyski mecz koszykówki jeden na jednego, możesz później powiedzieć GG. Stało się to również powszechne w niektórych turniejach offline, takich jak profesjonalny poker.

Możesz go również używać w rozmowach, które nie mają nic wspólnego z dopasowaniami. GG można wykorzystać do okazania rozdrażnienia lub rezygnacji z czegoś. Na przykład, jeśli przypadkowo spalisz toast, możesz powiedzieć „Toast GG”. Może również oznaczać, że sytuacja jest złowieszcza lub trudna do rozwiązania. Jeśli masz zamiar przystąpić do testu, do którego się nie uczyłeś, dobrze byłoby powiedzieć swojemu przyjacielowi: „Nie uczyłem się, GG”.

Zarówno GGEZ, jak i GGWP mogą być również używane w kontekstach niekonkurencyjnych. Możesz powiedzieć GGEZ, jeśli coś okaże się łatwiejsze niż oczekiwano, na przykład, jeśli zdasz test bez nauki. Z drugiej strony, GGWP może być używane w kontekście, aby komplementować dobrze wykonaną pracę. Jeśli Twoim znajomym uda się urządzić dla Ciebie przyjęcie-niespodziankę, a Ty się o tym nie dowiesz, możesz powiedzieć im GGWP, aby wskazał, że wykonali dobrą robotę, utrzymując sekret.

Jak korzystać z GG

Jeśli grasz w grę online, powiedzenie GG jest uprzejmym i łatwym sposobem na zakończenie gry z dobrej strony. Możesz go również używać w prawdziwym życiu na różne sposoby.

Oto kilka właściwych sposobów korzystania z GG:

Co za mecz. GG.
GGWP, wybrałeś dla mnie idealny prezent!
Zupełnie zapomniałem wczoraj oddać papierkową robotę. GG, mój szef się wścieknie.
Udało mi się znaleźć twój dom bez Google Maps, GGEZ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej akronimów internetowych, zapoznaj się z naszymi artykułami o IRL i SMH.