Co oznacza „IANAL” i jak go używasz?

Chociaż nie jest to najczęstszy skrót w Internecie, IANAL jest czasami używany na stronach internetowych takich jak Twitter, Quora i Reddit. Ale co ma na myśli IANAL i dlaczego ludzie to mówią?

Nie jestem prawnikiem

IANAL to inicjalizacja internetowa, która oznacza „Nie jestem prawnikiem”. Zwykle jest używany przez osoby niebędące prawnikami, które chcą wyjaśnić, że ich opinie prawne nie są poradami prawnymi. Tego rodzaju wyjaśnienia są ważne w Internecie, jak możesz się z nimi zmierzyć pozwy sądowe lub oskarżenie za udzielanie porad prawnych (lub pracę jako prawnik) bez licencja prawnicza. (To powiedziawszy, rzadko zdarza się, aby osoby niebędące prawnikami poniosły rzeczywiste konsekwencje za udzielenie przypadkowej porady prawnej).

W niektórych przypadkach z IANAL korzystają faktyczni prawnicy, którzy chcą wydawać opinie prawne pro bono bez tworzenia prawnik-klient związek. Nawiązanie relacji między prawnikiem a klientem online jest nie tylko niedogodnością, ale może być również niezgodne z prawem, ponieważ prawnik może nie mieć jurysdykcji do wykonywania zawodu prawnika poza swoim stanem.

IANYL i TINLA

„IANYL” jest podobny. To oznacza „Nie jestem twoim prawnikiem”. Może to być wykorzystane przez kogoś, kto chce wyjaśnić, że jest prawnikiem, ale nie udziela profesjonalnej porady prawnej ani nie nawiązuje z Tobą relacji prawnik-klient.

Podobnie „TINLA” oznacza „To nie jest porada prawna”. Ludzie używają tych wyrażeń, aby wyjaśnić, że nie udzielają profesjonalnych porad prawnych online.

Czy ludzie naprawdę mówią IANAL?

Posąg

IANAL to niezwykle niepopularny slang internetowy. Większość ludzi nigdy o tym nie słyszała i nie ma to większego zastosowania poza Quorą czy Reddit’s / r / legaladvice forum. Dlaczego więc IANAL jest czymś?

Choć brzmi to dziwnie, IANAL istnieje od późnych lat 80-tych. To było półpopularne wyrażenie w Usenecie i ARPANET, dwóch przodków internetu. Jak głosi historia, prawnicy przed internetem ukuli IANAL, aby wyjaśnić, że chociaż wydawali opinie prawne online, nie angażowali się w relację adwokat-klient ani nie działali poza ich jurysdykcją. (Może to być również luźne odniesienie do „Nie jestem lekarzem, ale gram w telewizji”Proto-mem.)

Z czasem osoby niebędące prawnikami w Usenecie i ARPANET złapały błąd IANAL. Okazało się przydatne podczas gorących dyskusji o właścicielach, wrakach samochodów czy polityce. IANAL może być używany podczas wprowadzania do dyskusji („IANAL, ale czy homeopatia nie powinna być nielegalna?”) Lub podczas wyrażania opinii na temat prawny („IANAL, ale powinieneś pozwać do sądu o zniesławienie”).

Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób IANAL może być użytecznym inicjalizmem. W końcu wystarczy sekunda, by napisać „Nie jestem prawnikiem”. Czy w ogóle powinieneś zawracać sobie głowę stosowaniem IANAL? A jeśli to zrobisz, czy ktoś będzie wiedział, o czym mówisz?

Czy powinieneś używać IANAL?

Podczas wydawania opinii prawnych online zawsze należy wyjaśnić, że nie jesteś prawnikiem. Ludzie mogą być dość wrażliwi (lub głupi) w Internecie i byłoby szkoda, gdyby przeczytali twoje przypadkowe opinie na temat rozwodu jako profesjonalną poradę prawną. W końcu podszywanie się pod prawnika jest nielegalne.

Ale czy powinieneś powiedzieć IANAL? Czy ludzie naprawdę zrozumieją, o czym mówisz, i czy będą zawracać sobie głowę szukaniem twojego dziwnego internetowego żargonu w Google?

Mężczyzna w masce wygłaszający swoją opinię online.  Prawdopodobnie nie jest prawnikiem.

W większości sytuacji sugerujemy wyjaśnienie swojego statusu prawnika słowami any