Co oznacza „IRL” i jak go używasz?

Być może natknąłeś się na inicjalizm „IRL” w tweetach, na Reddicie lub w sekcjach komentarzy w Internecie. Ale co to oznacza i jak właściwie z niej korzystasz w internecie? Oto jak.

„W prawdziwym życiu”

IRL oznacza „w prawdziwym życiu”. Kiedy ludzie używają ich online, często odnosi się to do ich tożsamości i życia poza internetem, na przykład do ich codziennej pracy i pobliskiego kręgu znajomych.

Użycie IRL i innych inicjalizacji online wywodzi się z popularyzacji chatroomów w Internecie w latach 90-tych. W tym czasie ludzie, którzy często rozmawiali z innymi w sieci, zaczęli opracowywać własne słowa, akronimy i inicjały odnoszące się do pewnych rzeczy. Wśród nich jest IRL.

Ponieważ rozmowy online w tym czasie były w większości anonimowe, ludzie używali tego wyrażenia jako skrótu, aby podzielić się szczegółami swojego życia offline. Wczesnym przypadkiem takiego użycia byłoby, gdyby znajomy z Internetu zapytał Cię, jaki jest Twój zawód. W odpowiedzi powiedziałbyś, że jesteś „dentystą IRL”.

Nawiasem mówiąc, IRL

Ewolucja IRL

Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych we wczesnych i późnych latach 2000. sposób, w jaki ludzie używali IRL, zaczął ewoluować. Ludzie zaczęli używać swoich prawdziwych nazwisk i tożsamości w internecie na pierwszych portalach społecznościowych, takich jak Friendster i Myspace. Łączyliby się ze swoim najbliższym kręgiem społecznościowym, publikowali swoje zdjęcia i komunikowali się ze sobą za pomocą komunikatorów internetowych, takich jak AOL i Yahoo.

Granica między twoją tożsamością internetową a twoją rzeczywistą tożsamością zaczęła się zmieniać. Zamiast IRL odnoszącego się do czyjegoś życia offline, stało się to sposobem na oddzielenie anonimowej osobowości internetowej od prawdziwej osobowości. Dotyczyło to zwłaszcza forów internetowych i gier online, w których wcielasz się w określoną postać.

IRL może być używany w przypadkach, gdy Twoje życie online łączy się z życiem offline. Na przykład, jeśli spotkasz na konwencie jednego ze swoich długoletnich kolegów z gildii w World of Warcraft, powiesz, że w końcu spotkałeś IRL.

Znani ludzie i IRL

Oprócz nakreślenia granicy między twoją osobowością internetową a twoją prawdziwą tożsamością, IRL jest często używany w inny sposób.

W większości przypadków na naszych telewizorach lub telefonach widzimy tylko znane osoby, takie jak aktorzy, piosenkarze i gwiazdy internetu. To, co wiemy o nich za pośrednictwem tych kanałów, często jest tylko małym urywkiem tego, kim oni są. Nic więc dziwnego, że kiedy spotkasz sławną osobę na ulicy, może ona wyglądać, brzmieć lub zachowywać się inaczej.

Istnieje różnica między osobowością znanej osoby na ekranie a tym, kim są w prawdziwym życiu. W tym kontekście IRL można wykorzystać do opisania, kim są poza ich karierą zawodową. Więc jeśli spotkasz celebrytę na ulicy i masz przyjemną interakcję, nazwałbyś go „naprawdę fajnym IRL”.

Me IRL i inne odmiany

Jest też „me IRL”, które często pojawia się w memach i tweetach. Podczas gdy inicjał w tym zdaniu oznacza również „w prawdziwym życiu”, ludzie używają „me IRL” w zupełnie inny sposób.

Me IRL jest dostarczany z obrazem, wideo lub stwierdzeniem, które użytkownik uważa za reprezentatywne dla ich obecnego stanu rzeczywistego. Na przykład, jeśli towarzyszysz „ja IRL” z filmem przedstawiającym mężczyznę wielokrotnie potykającego się o siebie, prawdopodobnie jest to samokrytyczny żart o byciu niezdarnym. Może być również używany z niezwykłym lub niezrozumiałym obrazem, aby uzyskać humorystyczny efekt.

Fraza stała się popularna z powodu rozszerzenia r / me_irl subreddit, która jest jedną z największych społeczności humorystycznych w serwisie, liczącą ponad 3 miliony członków. Sub ma również zasadę, że wszystkie kafelki postów muszą mówić „me_irl” i nic więcej. Ze względu na rozmiar subreddita, posty tam często stają się jednymi z najpopularniejszych i najbardziej znanych memów w całym Internecie.

Ja IRL Subreddit Reddit Joke Post

Na przykład powyższy post jest jednym z najpopularniejszych postów roku na me_irl. Pokazuje, że nawet gdyby ktoś cofnął się w czasie, aby wyjaśnić ludziom współczesne idee, nie wiedziałby o nich wystarczająco dużo, aby to zrobić.

Jak używać IRL

Jeśli rozmawiasz z kimś online lub piszesz na forum, możesz zastąpić IRL słowem „w prawdziwym życiu”. Jak wspomniano powyżej, możesz go również używać podczas spotkania z celebrytą.

Oto kilka właściwych sposobów korzystania z IRL:

Jestem studentem psychologii IRL.
Bill Gates wydaje się być naprawdę przyjaznym facetem IRL.
Ja i przyjaciel, z którym gram w DOTA, niedawno spotkaliśmy się z IRL na lokalnym turnieju.
Nie znam jac_extreme003 IRL, ale dużo rozmawiamy online.

Jeśli jesteś ciekawy, jak używać innych terminów internetowych, powinieneś dowiedzieć się więcej o TBH i SMH. Wkrótce możesz zacząć używać niektórych z tych terminów IRL.

x