Co oznacza „YMMV” i jak z niego korzystasz?

Inicjalizacja YMMV jest powszechna w Internecie. Będziesz go często widywać w mediach społecznościowych oraz w wiadomościach tekstowych i komentarzach na stronach internetowych. Nie wiesz, co to znaczy? Po to tu jesteśmy!

Co to znaczy?

YMMV oznacza „Twój przebieg może (lub może) się różnić”. Ten akronim jest często używany w odniesieniu do różnic między doświadczeniami, preferencjami lub lokalizacjami ludzi. Jest podobne do AFAIK: „o ile wiem”.

Jest to również dość powszechne wyrażenie w rozmowach w świecie rzeczywistym. Dosłowna wersja, która odnosi się do faktycznego przebiegu benzyny, jaką osiąga pojazd, jest pomocnym zastrzeżeniem. Nawet jeśli dwie osoby jeżdżą tym samym samochodem, mogą uzyskać różne poziomy wydajności gazu w zależności od ich nawyków jazdy.

Historia YMMV

ZA

W przeciwieństwie do innych inicjałów, które zostały wynalezione i wyhodowane w Internecie, „Twój przebieg może się różnić” sięga lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie producenci samochodów często promowali swoje szacunkowe przebiegi, aby konkurować.

Jednak ze względu na różnice w warunkach jazdy nie mieli możliwości zagwarantowania dokładnego przebiegu, jaki faktycznie uzyskają klienci. Dlatego te reklamy będą zawierały wyłączenie odpowiedzialności „Twój przebieg może się różnić”.

To wyrażenie było nadal używane w ogólnej rozmowie i ostatecznie stało się powszechnym idiomem amerykańskim. Prawdopodobnie stał się inicjalizmem w latach 90. lub XXI wieku, kiedy ludzie zaczęli skracać język na platformach internetowych, takich jak czat przekaźnikowy (IRC) i komunikatory internetowe (IM).

Wykorzystanie YMMV nadal rosło, a teraz często można je zobaczyć w recenzjach, tweetach i forach dyskusyjnych Yelp i Amazon.

Porównanie produktów i usług

Często zobaczysz YMMV w recenzjach produktów online i przewodnikach kupujących. W tym kontekście recenzenci próbują złagodzić oczekiwania czytelnika, ponieważ osobiste doświadczenia z tym samym produktem mogą się różnić.

Jeśli piszesz na przykład recenzję telefonu komórkowego, możesz powiedzieć, że „żywotność baterii zwykle trwała cały dzień, ale YMMV”. Oznacza to, że żywotność baterii będzie zależeć od nawyków użytkowania. Jeśli ekran i dane mobilne są często włączone, bateria prawdopodobnie rozładuje się znacznie szybciej.

Możesz również zastosować to wyrażenie do produktów lub usług, które mogą nie być w pełni spójne dla każdego zakupu. Na przykład, jeśli zamawiasz jedzenie za pośrednictwem aplikacji, ich jakość w momencie dostawy prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od tego, jak daleko jesteś od restauracji. Tak więc „Twój przebieg może się różnić” w zależności od adresu.

Doświadczenie zakupu

Oprócz różnic w produktach i usługach YMMV może również odnosić się do rzeczywistego doświadczenia zakupowego. Jednym z przykładów może być sytuacja, w której ktoś powie, że udało mu się uzyskać kod rabatowy do sklepu internetowego wysłany na swój e-mail. Każdy może nie otrzymać tego kodu, więc osoba ta może stwierdzić, że „Twój przebieg może się różnić”.

Na przykład, powiedzmy, że ktoś publikuje na tablicy ogłoszeń, że dana gra wideo jest tańsza o 50% w lokalnym sklepie Best Buy. Chociaż są to pomocne informacje, w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo najlepszych zakupów, a gra może nie być przeceniona na wszystkich.

YMMV działałby w tej sytuacji, sygnalizując, że ludzie powinni sprostać swoim oczekiwaniom.

Różnice zdań

Innym powszechnym zastosowaniem YMMV jest uwzględnienie różnic zdań, zwłaszcza podczas omawiania sztuki i rozrywki. Jeśli polecasz przerażający horror, możesz powiedzieć: „Bardzo podobał mi się ten przerażający film, ale YMMV”. Oznacza to, że bierzesz pod uwagę zróżnicowaną tolerancję ludzi na strach.

To jest odpowiednio milsza wersja IMO („moim zdaniem”) lub IMHO („moim skromnym (lub uczciwym) zdaniem”). W tym zastosowaniu YMMV przekazuje, że gusta mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Jak korzystać z YMMV

„Twój przebieg może się różnić” jest dość prosty w użyciu. Jeśli masz problemy, zamień to na „ale twoje doświadczenie może być inne”, a otrzymasz zasadniczo to samo znaczenie.

Oto kilka sposobów korzystania z YMMV:

Ten laptop jest dość ciężki w dłoni, ale YMMV.
Udało mi się zdobyć 5 $ ofertę około południa w moim lokalnym oddziale, ale YMMV.
Absolutnie uwielbiam nowy album zespołu, ale YMMV.
YMMV, ale paczka dotarła po około czterech dniach.

Chcesz poznać inne warunki online? Sprawdź SMH i TBH dalej!