Co robi osłona obiektywu i kiedy należy jej używać?

Prawie każdy obiektyw, który można kupić, jest wyposażony w sztywny plastikowy kołnierz, który pasuje do przodu, zwany osłoną obiektywu. Oto, co robią, dlaczego są ważne i kiedy należy ich użyć.

Osłony przeciwsłoneczne blokują niechciane światło

Kiedy robisz zdjęcie, odbijające się światło wpada do aparatu przez przednią soczewkę. Promienie światła przechodzą przez różne elementy obiektywu, które współpracują, aby skupić je na matrycy aparatu. Jeśli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, otrzymasz świetnie wyglądające zdjęcie.

Ale wewnątrz aparatu dużo się dzieje. Nowoczesne soczewki nie są zwykłymi wypukłymi lub wklęsłymi kawałkami szkła. To niesamowicie skomplikowane soczewki kompozytowe. Zamiast jednego dużego kawałka szkła, jest to pięć lub 10. A każdy z nich poprawia ostrość obrazu, eliminuje różne aberracje lub po prostu zapewnia ostrość zdjęcia.

Promienie świetlne również nie przechodzą przez różne szklane elementy. Oprócz skupienia się i manipulowania w zamierzony sposób występuje utrata transmisji. Oznacza to, że do matrycy aparatu dociera mniej światła niż ilość wpadająca do obiektywu, dlatego obiektywy kinowe wykorzystują wartości t-stop zamiast przysłony.

Dotyczy to tylko promieni światła odbitych od sceny, którą próbujesz sfotografować. Promienie światła docierają również do przedniej części soczewki z każdego innego kierunku. Promienie z bardziej ekstremalnych kątów nigdy nie są skupiane na czujniku; po prostu odbijają się wewnątrz obiektywu, pogarszając jakość zdjęcia. Dwa najbardziej oczywiste skutki tego to odblaski soczewki i wyblakły, zamglony wygląd.

Słońce świeciło nad górą, tworząc flarę soczewki.Odbłysk obiektywu od słońca.

Flary obiektywu to smugi jasnego światła, które pojawiają się na zdjęciu. JJ Abrams uwielbia używać ich w swoich filmach jako efektu, ale w większości są one niepożądane.

Dwa zdjęcia kubka na parapecie, jedno ujęcie z osłoną obiektywu i jedno bez.

Zmętnienie może być nieco trudniejsze do wykrycia, ale efekt nie jest mniej pożądany. Na powyższym zdjęciu bez osłony obiektywu widać, że kolory i kontrast są nieco przytłumione. W prawym dolnym rogu jest trochę jasnego rozbłysku. Zdjęcie zrobione z osłoną obiektywu jest po prostu lepszej jakości.

To, co robi osłona przeciwsłoneczna, jest proste: osłania przednią soczewkę obiektywu i zapobiega padaniu światła pod najbardziej ekstremalnymi kątami. To tak samo, jak wtedy, gdy zasłaniasz oczy przed słońcem ręką, gdy próbujesz coś zobaczyć.

Osłony obiektywów zapewniają również pewną ochronę fizyczną

Chociaż osłony przeciwsłoneczne służą głównie do blokowania światła, zapewniają również niewielką ochronę fizyczną. Jeśli na przykład fotografujesz w deszczowy dzień lub w pobliżu wodospadu, osłona obiektywu może osłonić przód obiektywu przed niektórymi kroplami. Nie jest zamiennikiem parasola, ale może dać ci kilka chwil na zrobienie zdjęcia, zanim obiektyw zostanie zalany wodą i bezużyteczny.

Podobnie, jeśli uderzysz obiektywem o coś podczas fotografowania na ruchliwym weselu lub, co gorsza, zrzucisz go ze stołu, osłona obiektywu stanowi dodatkową barierę z przodu. Może nie uchroni to obiektywu przed rozbiciem, ale przynajmniej szklana przednia soczewka nie będzie pierwszą rzeczą, która uderzy w podłogę.

Kiedy używać osłony obiektywu

Portret dziewczynki ze słońcem za nią, tworząc flarę.O ile nie zamierzasz celowo wyglądać, jak na tym zdjęciu, najlepiej użyć osłony obiektywu.

Generalnie przez cały czas należy używać osłony przeciwsłonecznej. Poprawiają jakość zdjęć i sprawiają, że soczewki są trochę bezpieczniejsze, prawie bez żadnych kompromisów. Największym minusem jest to, że dodają trochę objętości i są niewygodne w pakowaniu.

Mimo to, jedynymi sytuacjami, w których nie należy używać osłony obiektywu, są:

Chcesz, aby flara obiektywu była efektem twórczym.
Jest wietrznie i używasz statywu (osłona przeciwsłoneczna może złapać wiatr).
Robisz zdjęcia w trybie makro, a źródło światła znajduje się blisko aparatu. Osłona obiektywu może rzucać widoczny cień.
Używasz filtrów, a uchwyt filtra uniemożliwia założenie osłony obiektywu.

We wszystkich innych sytuacjach zdjęciowych dobrze jest założyć osłonę przeciwsłoneczną, jeśli taką masz. Co gorsza, nie przyniesie to żadnego efektu, ale w najlepszym przypadku uratuje strzał.

Różne osłony przeciwsłoneczne

Płatkowa osłona obiektywu w aparacie Canon.Osłona tego obiektywu 17-40 mm ma duże wycięcia, ponieważ jest to tak szerokokątny obiektyw.

Istnieją dwa główne rodzaje osłon przeciwsłonecznych: stożkowe i płatkowe. Najprostsze i najskuteczniejsze są osłony stożkowe, które całkowicie zasłaniają przednią soczewkę obiektywu. Jeśli jednak używasz obiektywu szerokokątnego, krawędź osłony przeciwsłonecznej może pojawić się w kadrze.

Osłony w kształcie płatków są nieco mniej skuteczne. Jednak mają one strategicznie rozmieszczone wycięcia, które nie pojawią się na zdjęciach, nawet przy najszerszych ogniskowych.

Obiektyw jest wyposażony w odpowiednią osłonę. Pasuje zarówno do frontu, jak i zapewnia optymalną ilość cienia. Jeśli musisz wymienić osłonę obiektywu, upewnij się, że kupujesz taką o podobnym profilu.

Wskazówki dotyczące korzystania z osłony obiektywu

Osłona obiektywu przymocowana tyłem do aparatu Canon.Osłony przeciwsłoneczne mocowane są do tyłu dla (nieco) łatwiejszego przenoszenia.

Najlepsza rada to założyć osłonę obiektywu i nigdy jej nie zdejmować. Jednak w prawdziwym świecie sytuacje mogą być trudne. Osłony przeciwsłoneczne są niewygodne, nieporęczne i to jeszcze jedna rzecz, którą musisz wszędzie ze sobą zabrać.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z osłony obiektywu:

Nie zapomnij o tym: możesz przymocować kaptur tyłem do obiektywu, aby zajmował nieco mniej miejsca w torbie. W przeciwnym razie przechowuj go w torbie na aparat. Są to rzeczy, które można zgubić w szufladzie.
To sprawia, że ​​twój aparat jest większy i bardziej oczywisty: jeśli starasz się zachować dyskrecję lub nie chcesz ogłaszać, że jesteś dziennikarzem, rozważ pozostawienie zdjętej osłony obiektywu. Może to być szczególnie ważne przy przekraczaniu granic międzynarodowych.
Działa tylko na źródłach światła poza kadrem: jeśli robisz zdjęcia bezpośrednio na słońcu lub w świetle reflektorów, nadal będziesz mieć flarę obiektywu. Kaptur zatrzymuje tylko promienie z ekstremalnych kątów, a nie ten, z którego strzelasz.
Nie przyniesie to oczywistego efektu, ale to nie powód, aby go nie używać: tylko dlatego, że do tej pory radziłeś sobie bez osłony obiektywu, nie oznacza, że ​​następne zdjęcie nie będzie tym, w którym najbardziej potrzebujesz .