Co to jest Adobe Creative Cloud i czy warto?

Adobe Creative Cloud łączy wszystkie wiodące w branży aplikacje Adobe w jednej usłudze. Dowiedz się, co obejmuje subskrypcja i kto powinien z niej korzystać.

Każdy program Adobe w ramach jednej usługi

Jeśli zajmujesz się projektowaniem, mediami, marketingiem lub fotografią, prawdopodobnie używałeś już jednego lub więcej programów z pakietu oprogramowania Adobe Creative. Aplikacje takie jak Photoshop, Premiere i Lightroom to branżowy standard dla kreacji.

Jednak indywidualne licencje na oprogramowanie Adobe były zbyt drogie – zwłaszcza jeśli jesteś wolnym strzelcem lub niezależnym profesjonalistą.

Strona subskrypcji pakietu kreatywnego Adobe w serwisie Adobe.

Creative Cloud (CC) to sposób firmy Adobe na udostępnianie szerokiej gamy swoich programów jako usługi. Zamiast jednorazowego zakupu płacisz miesięczną opłatę abonamentową. Opłata różni się w zależności od liczby używanych aplikacji. CC obejmuje również dodatkowe usługi usprawniające kreatywne przepływy pracy, takie jak 100 GB przestrzeni dyskowej w chmurze, dostosowywalna witryna portfolio za pośrednictwem Adobe Portfolio oraz dostęp do obszernej biblioteki czcionek Adobe.

Opcje i ceny dla osób indywidualnych to:

Wszystkie aplikacje (52,99 USD miesięcznie / 599,88 USD rocznie): Otrzymujesz dostęp do całej gamy aplikacji Creative Cloud, w tym Premiere Pro, After Effects, Illustrator i Adobe XD.
Plan fotograficzny (9,99 USD miesięcznie / 119,88 USD rocznie): Ta opcja zapewnia fotografom dostęp do Lightroom, Photoshopa i 20 GB pamięci w chmurze. Możesz także wybrać plan obejmujący 1 TB pamięci w chmurze za 19,99 USD miesięcznie.
Pojedyncze aplikacje: możesz też subskrybować każdą aplikację indywidualnie. Plany na jedną aplikację wahają się od 4,99 USD do 20,99 USD miesięcznie, w zależności od wybranego oprogramowania. Te subskrypcje obejmują również 100 GB miejsca w chmurze i dostęp do Adobe Fonts.

Indywidualne plany Creative Cloud to świetna okazja, jeśli jesteś kreatywnym profesjonalistą, który polega na jednym lub kilku programach Adobe.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, który potrzebuje również funkcji, takich jak zarządzanie przepływem pracy i wspólna edycja wideo, sprawdź plany biznesowe Adobe.

Co obejmuje Adobe Creative Cloud?

Menu składników Adobe Creative Cloud.

Oprócz programów Adobe do edycji wideo i obrazów, które istnieją od dziesięcioleci, masz również dostęp do aplikacji i usług, które są całkiem nowe. Może to być świetny sposób na zdobycie nowych umiejętności.

Oto niektóre z nowszych usług Adobe, których możesz nie znać:

Spark: te aplikacje umożliwiają szybkie tworzenie treści internetowych zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w Internecie. Spark Page umożliwia tworzenie responsywnych stron internetowych. Możesz także tworzyć grafiki do mediów społecznościowych za pomocą Spark Post lub tworzyć krótkie historie wideo za pomocą Spark Video.
Premiere Rush: alternatywa dla Premiere Pro, ten program jest przeznaczony dla twórców treści online, którzy chcą szybko edytować filmy. Posiada usprawniony interfejs z mniejszą liczbą funkcji. Projekty Premiere Rush można także otwierać w programie Premiere Pro w celu dalszej edycji. Dołączona jest również zintegrowana aplikacja mobilna.
XD: To narzędzie do projektowania interfejsu użytkownika / doświadczenia użytkownika (UI / UX) dla sieci i urządzeń mobilnych jest szczególnie przydatne dla tych, którzy wcześniej używali programów Photoshop i Illustrator do projektowania interfejsów.
Portfolio: To narzędzie umożliwia stworzenie spersonalizowanej witryny internetowej, w której zaprezentujesz swoją pracę – zwłaszcza wszystko, co stworzyłeś za pomocą pakietu oprogramowania Adobe. Jest dołączony do większości planów Adobe Creative Cloud.
Czcionki: Większość planów zapewnia również dostęp do obszernej biblioteki czcionek Adobe, które są kompatybilne z każdym programem w CC.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby jedna osoba potrzebowała każdej usługi w Creative Cloud, dobrze jest mieć otwarte opcje. Każdy program Adobe można zainstalować lub odinstalować osobno.

Czy warto korzystać z Adobe Creative Cloud?

Należy wysunąć argument, że płacenie za subskrypcję długoterminową jest droższe niż płacenie za jedną, stałą licencję na oprogramowanie. Jednak konsekwentne aktualizacje, usługi w chmurze i dostęp do nowych funkcji sprawiają, że Adobe Creative Cloud to fantastyczna wartość. Plan wszystkich aplikacji jest świetny dla kreatywnych profesjonalistów i twórców treści, ponieważ większość korzysta z kombinacji tych programów.

Jeśli kiedykolwiek zmienisz karierę lub nie potrzebujesz już żadnej aplikacji, możesz po prostu zakończyć subskrypcję. Istnieje również kilka niedrogich alternatyw dla pakietu Adobe, które możesz chcieć sprawdzić.

Uczniowie i nauczyciele, którzy mają poświadczenia, powinni również zapoznać się z cenami uczniów Adobe. Plan pełnego dostępu kosztuje 19,99 USD miesięcznie przez pierwszy rok, a następnie 29,99 USD za drugi i kolejne. Aby się zakwalifikować, potrzebujesz tylko adresu e-mail uniwersytetu lub dokumentu potwierdzającego przynależność do uczelni.

Adobe oferuje również bezpłatną wersję próbną CC, więc możesz wypróbować usługę przed wykupieniem subskrypcji.