Co to jest CES i dlaczego powinno mnie to obchodzić?

Targi Consumer Electronics Show odbywają się co roku na początku stycznia i ciężko jest nadążyć za wszystkimi nowościami dotyczącymi gadżetów podczas CES. Ale czym właściwie jest CES, czy możesz iść i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Co to jest CES?

CES to „Pokaz elektroniki użytkowej. ” Odbywa się w Las Vegas każdego roku na początku stycznia. Pierwsze targi CES miały miejsce ponad pięćdziesiąt lat temu.

Ponad 182 000 osób uczestniczy w targach CES, a ponad 4400 firm prezentuje swoje produkty. To zgodnie z Stowarzyszenie Technologii Konsumenckich, który prowadzi CES. Osoby prywatne i firmy przyjeżdżają z całego świata.

Przedstawienie jest ogromne i rozciąga się na całe miasto Las Vegas. Istnieją dwie ogromne kondygnacje wystawowe obejmujące Las Vegas Convention Center (LVCC) i centrum Sands Expo, zajmujące łącznie ponad 2,75 miliona stóp kwadratowych powierzchni. Ponadto wiele firm ma prywatne apartamenty w hotelach, w których prezentują swoje produkty wyłącznie na zaproszenie.

Więc mogę iść?

Przepraszam! Pomimo nazwy CES nie jest w rzeczywistości dla konsumentów. To konwencja branżowa skupiona wokół elektroniki użytkowej, a nie pokaz elektroniki dla konsumentów. Skupia wszystkich, od dziennikarzy technologicznych po duże firmy, startupy, dostawców, kupujących i inne firmy.

Aby się zarejestrować i uzyskać wstęp, musisz przekonać Consumer Technology Association o swoich referencjach w branży.

W przeszłości widzieliśmy ludzi sprzedających plakietki wejściowe na Las Vegas Strip, próbujących sprzedać turystom możliwość spaceru po parkiecie. Ale konwencja ostatnio zwiększyła bezpieczeństwo i teraz drukuje zdjęcia na tych odznakach, próbując powstrzymać ludzi przed ich przekazywaniem.

Jaki jest sens CES?

CES to konwencja branżowa. Dla nas w mediach jest to szansa na praktyczne przyjrzenie się różnym produktom, które mogą być wypuszczane przez cały rok. Słyszymy (i widzimy) takie rzeczy jak telewizory z kropkami kwantowymi, zanim pojawią się w sklepach. Startupy też chcą mieć swoje gadżety przed jak największą liczbą osób. Jednak nie wszystkie produkty zostają wydane. Firmy elektroniczne mogą pochwalić się nowymi technologiami, takimi jak rolowane telewizory które mogą nie zostać wydane natychmiast.

Ten wielki program daje również szansę branży technologicznej na wzbudzenie szumu i konwersacji, promując duże nowe technologie, takie jak 5G, Internet rzeczy, technologia smarthome, samojezdne samochody, inteligentne miasta, autonomiczne drony i telewizory 8K. Z pewnością usłyszymy dużo więcej o 5G i zobaczymy wiele gadżetów Wi-Fi 6, na przykład na CES 2019.

Ale nie chodzi tylko o media; wiele CES odbywa się między firmami. Czy jesteś przedstawicielem sklepu elektronicznego, takiego jak Best Buy? CES zapewni Ci dostęp do wszelkiego rodzaju produktów, które możesz chcieć mieć. Czy potrzebujesz zestawu kijków do selfie lub niedrogich etui na smartfony? Możesz znaleźć dostawców, którzy mogą tanio wyprodukować dla Ciebie te produkty. Dużo się dzieje między biznesem, często na zapleczu.

Na przykład, Bezsensowny górnik Bitcoin firmy Kodak w 2018 roku nie był skierowany do prasy. Kodak po prostu wykorzystywał salę wystawową do poszukiwania „inwestorów”, którzy mieli pieniądze i chcieli wkupić się w ich program wydobywczy, który ostatecznie został zamknąć przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

A CES to coś więcej niż tylko biznes i elektronika. Podobnie jak w przypadku wielu konwencji, jest to wymówka dla ludzi z branży, aby odwiedzać Las Vegas, uprawiać hazard i imprezować ze sobą – wszystko za grosze firmy. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego odbywa się w Las Vegas. CES to wielkie widowisko, a większość miast nie miałaby na to miejsca w hotelu i kongresie.

Dlaczego powinno mnie to obchodzić?

Spójrz, bądźmy szczerzy: jeśli nie zajmujesz się branżą technologiczną, nie powinieneś przejmować się CES. CES to wydarzenie branżowe. Pojawia się w wiadomościach, ponieważ dziennikarze zapoznają się z najnowszymi produktami i możesz być nimi zainteresowany.

CES to zalew nowości i produktów, z których wiele nigdy nie zostanie wydanych lub może nie zostać opublikowanych przez jakiś czas. Nie wszystkie są interesujące. Czy chcesz zobaczyć dziesięć różnych inteligentnych obroży dla psów, które monitorują aktywność fizyczną Twojego zwierzaka? Czy chcesz mieć kran kuchenny z obsługą Alexy, aby można było włączać i wyłączać wodę, wypowiadając polecenie? Czy potrzebujesz kolejnego „inteligentnego asystenta”, zestawu kijków do selfie lub autonomicznego drona? A co z ogromną liczbą zasadniczo identycznych telewizorów Smart TV, z których niektóre z jakiegoś powodu działają z systemem Firefox OS? Może interesuje Cię inteligentny kosz na śmieci lub ogromny i drogi robot składający pranie? Widzieliśmy to wszystko na targach CES.

W każdym razie możesz usłyszeć o najciekawszych rzeczach, po prostu zwracając uwagę na wiadomości techniczne w domu. Trochę łatwiej jest przetrawić wiadomości na komputerze lub telefonie, gdy nie wędrujesz po zatłoczonym centrum kongresowym lub nie ścigasz się po Las Vegas na następne prywatne spotkanie. Chcesz zobaczyć konferencję prasową konkretnej firmy? Możesz je przesyłać strumieniowo online. Po zjeździe też nie dojdzie do paskudnego przeziębienia ani grypy.

Warto również zauważyć, że wielu największych firm technologicznych nie ma nawet na CES. Nie ma Apple, ani Microsoft. Google jest, ale tylko prezentuje swój istniejący sprzęt – Google zapisuje ogłoszenia dla własnych wydarzeń.

CES jest świetny, a CES jest okropny

Dziennikarzom fajnie jest nienawidzić na CES. Oznacza to, że jesteś zblazowanym profesjonalistą, który jest w pobliżu od jakiegoś czasu. Nie kupujesz szumu. Jesteś doświadczony!

Na CES jest wiele bzdur, ale to nie wszystko. Próbujemy przebić się przez szum i znaleźć najbardziej interesującą, faktycznie przydatną technologię. W 2018 roku widzieliśmy pierwsze inteligentne wyświetlacze Asystenta Google, które były poprzednikami Google Home Hub—nasz ulubiony produkt 2018 roku. Słyszeliśmy o ulepszonym bezpieczeństwie Wi-Fi dzięki WPA3, znormalizowanemu szybkiemu ładowaniu USB i obietnicy 5G o superszybkich danych wszędzie. Widzieliśmy i bawiliśmy się różnymi ciekawymi gadżetami.

CES jest świetny, ponieważ jest wiele niesamowitych gadżetów i technologii, a także dostarcza wielu interesujących wiadomości i produktów. Ale to nie wszystko jest interesujące. Samsung wciąż desperacko naciska na Bixby, duże firmy elektroniczne próbują nas przekonać, że wszyscy potrzebujemy drogich inteligentnych lodówek, a startupy sprzedają wszystko z obsługą Alexy.

Naszym zadaniem jest znaleźć najbardziej ekscytujące rzeczy. Jeśli myślisz, że CES to niekończąca się parada interesujących produktów i obiecujących technologii – cóż, to dlatego, że media technologiczne wykonują dobrą robotę. Nie musisz przechodzić obok niekończących się budek z kijami do selfie, dronami i etui na iPhone’a.