Co to jest czas reakcji monitora i dlaczego ma to znaczenie?

Udostępnij teraz w social media:

Kupując nowy monitor, będziesz zalewany wieloma specyfikacjami technicznymi. I chociaż takie rzeczy jak rozmiar ekranu i rozdzielczość są dość oczywiste, jest jeszcze jeden ważny czynnik, którym nie jest: czas reakcji. Oto jak to działa.

Czas reakcji to czas, w którym monitor przechodzi z jednego koloru na inny. Zwykle jest to mierzone w kategoriach przejścia od czerni do bieli do czerni, w milisekundach. Typowy czas reakcji wyświetlacza LCD wynosi poniżej dziesięciu milisekund (10 ms), a niektóre nawet do jednej milisekundy.

Dokładna metoda pomiaru tej statystyki nie jest uzgodniona: niektórzy producenci wyrażają ją w kategoriach, w których panel LCD zmienia kolor na biały lub czarny na biały lub częściej „od szarego do szarego”. Oznacza to przechodzenie przez to samo pełne spektrum, ale rozpoczynanie i kończenie na drobniejszych, trudniejszych wartościach szarości. We wszystkich przypadkach krótsze czasy odpowiedzi są lepsze, ponieważ ograniczają problemy z obrazem, takie jak rozmycie lub „zjawy”.

Arkusz specyfikacji monitora firmy Dell.  Zwróć uwagę na różnicę między częstotliwością odświeżania a czasem odpowiedzi.Arkusz specyfikacji monitora firmy Dell. Zwróć uwagę na różnicę między częstotliwością odświeżania a czasem odpowiedzi.

Czasu odpowiedzi nie należy mylić z częstotliwością odświeżania monitora. Brzmią podobnie, ale częstotliwość odświeżania to liczba razy, gdy ekran wyświetla nowy obraz na sekundę, wyrażona w hercach. Większość monitorów korzysta z częstotliwości odświeżania 60 Hz, chociaż niektóre działają na wyższą – a wyższa jest lepsza. W przeciwieństwie do tego krótszy czas odpowiedzi jest lepszy.

Dlaczego chcesz mieć krótki czas reakcji?

Większość użytkowników komputerów nawet nie zdaje sobie sprawy z czasu reakcji swojego monitora lub ekranu, ponieważ przez większość czasu nie ma to znaczenia. W przypadku surfowania po Internecie, pisania wiadomości e-mail lub dokumentów programu Word lub edycji zdjęć opóźnienie między zmieniającymi się kolorami ekranu jest tak szybkie, że nawet go nie zauważysz. Nawet wideo na nowoczesnych monitorach komputerowych i telewizorach zwykle nie ma opóźnienia na tyle znaczącego, aby widz mógł go zauważyć.

Szybkie gry wieloosobowe, takie jak Street Fighter, korzystają z krótkich czasów reakcji.Szybkie gry wieloosobowe, takie jak Street Fighter, korzystają z krótkich czasów reakcji.

Wyjątkiem są gry. Dla graczy liczy się każda milisekunda – różnica między wygraną a przegraną w walce, trafieniem snajperskim z dużej odległości lub nawet uzyskaniem idealnej linii w grze wyścigowej może rzeczywiście wynosić jedną milisekundę. Tak więc dla graczy, którzy szukają każdej możliwej przewagi konkurencyjnej, niska częstotliwość odświeżania od 1 do 5 milisekund jest warta wydatku droższego monitora przeznaczonego do gier.

Jakie rodzaje monitorów są najszybsze?

W przypadku laptopa lub telefonu zazwyczaj nie masz możliwości wyboru krótkiego czasu odpowiedzi na ekranie, chociaż są wyjątki. Ale jeśli kupujesz nowy monitor do pulpitu do gier, potrzebujesz najszybszego panelu, na jaki możesz sobie pozwolić.

W chwili pisania tego tekstu istnieją trzy różne rodzaje paneli LCD, które obejmują 99% sprzedawanych obecnie monitorów.

Panele ekranowe TN (Twisted Nematic): Niedrogie, ale ogólnie mają kiepską gamę kolorów. Są to jedne z najszybszych na rynku pod względem czasu reakcji, a monitory do gier często wybierają mniej kolorowe panele TN, aby były szybsze.
Panele ekranowe IPS (In-Plane Switching): Droższe iz dokładniejszymi kolorami monitory IPS są cenione przez grafików, fotografów, montażystów wideo i wszystkich, dla których ważne są dokładne kolory. Mają dłuższe czasy odpowiedzi niż panele TN, więc rzadko są sprzedawane jako monitory do gier.
Panele ekranowe VA (Vertical Alignment): nowszy projekt, który próbuje połączyć szybki czas reakcji TN z dokładniejszymi, żywszymi kolorami IPS. To coś w rodzaju środka, ale wiele monitorów do gier jest teraz wykonanych z panelami VA o częstotliwości odświeżania zaledwie jednej milisekundy.

  Jak wyświetlić listę wszystkich aplikacji na komputerze Mac

Jeśli chcesz mieć monitor, który nadąża za nawet najszybszymi grami, kup taki z panelem ekranowym TN lub VA. Monitory do gier IPS istnieją, ale są rzadkie i drogie, a jednocześnie nie są tak szybkie jak ich alternatywy. Typ panelu można zwykle znaleźć w specyfikacjach monitora na liście w Internecie lub na opakowaniu w sklepie detalicznym.

Jakie są wady szybkiego czasu reakcji?

Aby skrócić czas reakcji, monitory do gier często rezygnują z bardziej złożonego przetwarzania obrazu, który dostaje się między sygnałem z komputera. Obejmuje to części samego monitora korygujące kolory, zwiększoną jasność, filtry niebieskiego światła redukujące zmęczenie oczu i podobne funkcje. Jeśli wybierzesz monitor do gier i ustawisz go na najszybszy możliwy czas reakcji, prawdopodobnie zobaczysz zmniejszoną jasność i matowe kolory.

Czy powinieneś kupić monitor o krótkim czasie reakcji?

Czy warto? W przypadku wielu gier nie do końca. Jeśli grasz w trybie dla jednego gracza, a jedynym wrogiem, z którym musisz się zmierzyć, jest komputer, to sporadyczne rozmycie lub obraz ducha może nie być wart estetycznego uderzenia, które wykonujesz przy zakupie monitora do gier i ustawieniu go na najszybszy tryb . Bardziej swobodne gry, takie jak Minecraft, po prostu nie korzystają z tego hiper-niskiego opóźnienia obrazu, nawet podczas grania online.

  Jak drukować komentarze tylko w programie Word

A propos trybu online: jeśli połączenie z grą wieloosobową jest słabe, to czas potrzebny komputerowi na wysłanie informacji do serwera gry i odzyskanie informacji jest prawdopodobnie znacznie dłuższy niż czas odpowiedzi. Nawet na „wolnym” monitorze z czasem odpowiedzi 10 ms, jeśli Twoja gra ma 100 ms ping do serwera (jedna dziesiąta sekundy), problemy z opóźnieniem obrazu nie będą decydującym czynnikiem w Twoim zwycięstwie .

Monitory do gier mają specjalne tryby niskiego czasu reakcji.Monitory do gier mają specjalne tryby niskiego czasu reakcji.

Ale jeśli masz szybkie łącze internetowe i często grasz w szybkie gry wieloosobowe, takie jak Fortnight, Overwatch, Rocket League lub Street Fighter, będziesz chciał mieć po swojej stronie każdą ostatnią milisekundę, jaką możesz. To samo dotyczy konsol do gier i telewizorów (z których wiele ma „tryb gry”, który skraca czas reakcji) i pozostaje prawdą, jeśli podłączysz konsolę do monitora komputera.

x