Udostępnij teraz w social media:

Denuvo to rozwiązanie antypirackie (DRM), które twórcy gier mogą włączyć do swoich gier. Gracze od lat byli zdenerwowani Denuvo i najwyraźniej nie bez powodu: Denuvo spowalnia gry, zgodnie z ostatnimi testami.

Co to jest Denuvo?

Denuvo to rozwiązanie do zarządzania prawami cyfrowymi (DRM) dla twórców gier. Mogą licencjonować Denuvo i zintegrować je ze swoimi grami na PC. Jeśli tak, oprogramowanie Denuvo zapewnia ochronę przed piractwem. Został zaprojektowany, aby utrudniać ludziom „łamanie” gier i ich bezpłatną dystrybucję. Według Denuvo, „zatrzymuje inżynierię wsteczną i debugowanie” wymagane do złamania gry.

Żadne rozwiązanie antypirackie nie jest idealne, ale Denuvo obiecuje „najdłuższe wolne od pęknięć okno udostępniania”. Innymi słowy, twórcy gier mają nadzieję, że ich gry nie zostaną złamane przez jakiś czas, zmuszając ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby piracką grę, kupić ją, jeśli chcą grać w grę bez czekania.

Denuvo nie jest dodatkowym oprogramowaniem instalowanym na komputerze i nie zobaczysz go na liście zainstalowanych programów. Gra wykorzystująca Denuvo ma oprogramowanie antypirackie Denuvo zintegrowane z jej kodem. Jeśli gra jest uruchomiona, Denuvo działa jako część gry. Każdy, kto chce złamać grę, musi obejść ochronę Denuvo, co utrudnia ten proces.

Czy to szkodzi wydajności gry?

Uczciwi gracze powinni chcieć, aby twórcy gier zarabiali na sprzedaży ich gier. Ale nie o to chodzi. Jak to często bywa w przypadku rozwiązań antypirackich, gracze od dawna twierdzą, że Denuvo stwarza problemy dla legalnych, płacących klientów.

Sprawdź -   Popularna aplikacja do konserwacji domu BrightNest jest dostępna na Androida

Denuvo twierdzi, że to nonsens. Oficjalny Strona internetowa Denuvo twierdzi, że „Anti-Tamper nie ma zauważalnego wpływu na wydajność gry, a Anti-Tamper nie ponosi winy za jakiekolwiek awarie gier oryginalnych plików wykonywalnych”.

Ale jest wiele dowodów na to, że jest inaczej. Dyrektor TEKKEN 7 obwiniał DRM Denuvo na przykład za problemy z wydajnością w wersji gry na komputery PC – rzadki przypadek, gdy twórca gry, a nie tylko gracz, powalił Denuvo.

Niektórzy twórcy gier usunęli Denuvo ze swoich gier po wydaniu. Overlord Gaming przeprowadził kilka testów porównawczych w wersjach z Denuvo i bez Denuvo tych gier. Tak jak Extreme Tech zauważa, że ​​Denuvo powoduje problemy z wydajnością w prawie każdej testowanej grze. Od dłuższych czasów ładowania po spadki liczby klatek na sekundę, ochrona Denuvo wydaje się spowalniać. Wydajność czasami poprawia się o 50% po usunięciu Denuvo przez programistę.

Czy to zapobiega pęknięciom?

Jest jasne, dlaczego gracze nie lubią Denuvo. Jednak twórcy gier nadal go używają, ponieważ czasami spowalniają crackerów i utrudniają piractwo.

Możesz zobaczyć ile czasu minęło, zanim gry Denuvo zostały złamane. Niektóre gry, takie jak DOOM, zostały złamane w dniu premiery. Niektóre, jak Sonic Mania, zostały złamane tydzień po premierze. Ale Denuvo wydaje się kupować dużo czasu na kilka gier – Assassin’s Creed: Origins nie było crackowane przez 99 dni.

Sprawdź -   Popraw swoje poranki dzięki procedurom Alexa

To bardzo ważna sprawa dla twórców gier. Oznacza to, że gracze musieli kupić grę, jeśli chcieli w nią zagrać w ciągu pierwszych trzech miesięcy, co – w teorii – zapewnia większą sprzedaż.

Witryna Denuvo z dumą przedstawia cytat przypisywany Square Enix: „To dzięki wam ludzie muszą kupować tę grę”.

Nawet jeśli Denuvo powoduje problemy dla legalnych graczy, łatwo zrozumieć, dlaczego twórcy gier decydują się na używanie go w swoich grach. Na szczęście niektórzy – ale nie większość – deweloperów są na tyle mili, że później załatają Denuvo. Jest to dość niepotrzebne, gdy gra została już złamana.

Gracze nie lubią Denuvo, ale twórcy gier to robią

W najlepszym przypadku Denuvo nie zrobiłby dla ciebie absolutnie nic, jeśli jesteś graczem, który legalnie kupił grę. W najgorszym przypadku Denuvo powoduje problemy z wydajnością i oznacza, że ​​do grania w najnowsze gry potrzebujesz droższej karty graficznej i szybszego procesora. Pogarsza to wrażenia płacących klientów. Ludzie z niższym sprzętem ponoszą ciężar szkód, ponieważ komputery PC z wyższej półki mogą radzić sobie z problemami i nadal zapewniać bardzo grywalną wydajność.

Ze względu na argumentację, powiedzmy, że Denuvo ma rację i że samo Denuvo nie stanowi problemu. Oznaczałoby to, że twórcy gier często powodują problemy podczas dodawania Denuvo do swoich gier. Może więc problem polega na tym, że twórcy gier nie rozumieją poprawnie Denuvo. Ale tak czy inaczej, jest to gorsze doświadczenie dla graczy.

Sprawdź -   Czy sieci VPN mogą pokonać pakiety warstwowe?

Niestety nie wygląda na to, by twórcy gier w najbliższym czasie nie przestali używać Denuvo. Poza poważnym bojkotem gier zawierających Denuvo – coś, co pojawia się w sporadycznej negatywnej recenzji Steam, ale nie wydaje się być zagrożeniem, o które martwią się twórcy gier – twórcy gier uważają, że zarobią więcej pieniędzy, włączając Denuvo, i oni Może mieć rację.

Miejmy nadzieję, że przyszła wersja Denuvo lub inny konkurencyjny program antypiracki może osiągnąć te same cele dla programistów, jednocześnie oszczędzając zasoby.

Nie wszyscy używają Denuvo

Oczywiście niektórzy twórcy gier idą w drugą stronę. CD Projekt Red w Wiedźminie 3 nie używa żadnego oprogramowania antypirackiego. Każdy może go pobrać i grać. Jako współzałożyciel CD Projekt Red i GOG ujął to:

Ale czynnik piractwa był nieistotny, ponieważ nie możemy zmusić ludzi do kupowania rzeczy. Możemy ich tylko do tego przekonać. Całkowicie wierzymy w marchewkę, a nie w kij.

O ile wielu innych twórców gier nie podejmie takiego samego nastawienia, Denuvo i podobne rozwiązania będą dostępne jeszcze przez długi czas. Ale miejmy nadzieję, że wyzdrowieje. Jeśli takie oprogramowanie jest konieczne, gracze powinni przynajmniej spodziewać się czegoś lepszego niż spowolnienia Denuvo.

Źródło zdjęcia: Gorodenkoff/Shutterstock.com.