Co to jest DHCP i jak działa protokół dynamicznej konfiguracji hosta

Dynamic Host Configuration Protocol, czyli DHCP to protokół, który przypisuje adresy IP urządzeniom w sieci. Każde urządzenie, które łączy się z Internetem, wymaga adresu IP i jest on zwykle przypisywany przez router, na którym działa serwer DHCP. W dużych sieciach router sam nie może zarządzać wszystkimi urządzeniami, które się z nim łączą, a dedykowany serwer obsługuje adresy IP. Protokół DHCP działa na serwerze, a nie na routerze.

DHCP nie tylko przypisuje adresy IP, ale także obsługuje konfigurację maski podsieci, bramy domyślnej i usługi DNS.

Architektura DHCP

W architekturze DHCP są trzy składniki; klient DHCP, serwer DHCP i agenci przekazujący.

Klient DHCP to dowolne urządzenie, które może łączyć się z siecią i komunikować się z serwerem DHCP. Dotyczy to telefonów i komputerów, ale także drukarek i serwerów sieciowych.

Serwer DHCP to urządzenie, które przypisuje adresy IP.

Żądania agentów przekazujących DHCP między klientami i serwerami DHCP. Nie są istotną częścią sieci, jednak w przypadku dużych, złożonych sieci stają się koniecznością.

Dzierżawa DHCP

Adres IP przypisany do urządzenia ma ograniczoną żywotność. Adres IP, który na przykład Twój komputer ma jednego dnia, może nie być taki sam, jak następnego dnia. Jeśli system pozostanie lub powróci do sieci przed wygaśnięciem dzierżawy, zostanie mu przypisany ten sam adres IP. Jeśli jednak dzierżawa wygasła, urządzeniu, czyli Twojemu komputerowi, zostanie przypisany nowy adres IP w sieci.

Urządzenie może również zażądać odnowienia dzierżawy DHCP. To skutecznie pobiera nowy adres IP dla urządzenia. Odpowiednie ustawienia można znaleźć w ustawieniach sieci na komputerze lub w ustawieniach WiFi w telefonie.

Cel DHCP

Protokół DHCP jest niezbędny, biorąc pod uwagę, ile urządzeń może teraz łączyć się z siecią. Istotne jest, aby urządzenie mogło szybko uzyskać adres IP i aby nie było konfliktów adresów IP. W przypadku braku DHCP same konflikty adresów IP uniemożliwiłyby im szybkie i łatwe łączenie się, co z kolei samo w sobie stanowi problem z zarządzaniem siecią. Ręczne przypisywanie adresów IP, a nawet rozwiązywanie konfliktów adresów IP może być żmudnym i czasochłonnym procesem nawet w małej sieci. W większych sieciach jest to praktycznie niemożliwe.

Zasadniczo DHCP pozwala administratorom sieci zautomatyzować proces przypisywania adresów IP, a ponieważ adresy są dynamiczne, rzadko zdarza się, że adres nie jest dostępny dla urządzenia. Pozwala to na podłączenie do sieci prawie nieograniczonej liczby urządzeń.

Konflikty adresów IP i DHCP

Ponieważ DHCP jest odpowiedzialny za przypisywanie adresów IP, jest oczywiste, że jest przyczyną konfliktów IP. Błąd w DHCP rzeczywiście powoduje konflikty IP, jednak może sam się poprawić w locie. Często, gdy widzisz błąd konfliktu adresów IP w systemie, wystarczy go po prostu zignorować, aby rozwiązać problem. Jeśli problem nie ustąpi, spróbuj ponownie uruchomić router. Jeśli to nie zniknie, możesz mieć większy problem na rękach, który wykracza poza router, a nawet DHCP.