Co to jest diagram UML i jak go utworzyć? [7 Tools]?

Udostępnij teraz w social media:

Przedstawianie pomysłów w formie wizualnej to skuteczny sposób, aby ludzie zrozumieli, co chcesz przekazać. Diagramy UML oferują takie możliwości.

Właśnie dlatego diagramy UML są zawarte w wielu szkoleniach z kodu i dokumentacji oprogramowania. Chociaż ich tworzenie może zająć trochę czasu, wyniki ułatwiają programistom szybkie zrozumienie oprogramowania bez marnowania czasu na częste spotkania.

Załóżmy, że Twoja firma obraca się wokół tworzenia i projektowania oprogramowania. W takim przypadku diagramy UML mogą być bardzo pomocne dla Twojego zespołu w wizualnym udokumentowaniu pomysłów i nieco uproszczeniu procesu rozwoju.

Ale czym dokładnie są te diagramy UML?

W tym artykule omówię diagramy UML, sposób, w jaki mogą Ci pomóc, ich użycie oraz niektóre narzędzia do łatwego tworzenia tych diagramów.

Gotowy?

Chodźmy w!

Co to jest diagram UML?

Diagramy zunifikowanego języka modelowania (UML) reprezentują projektowanie, architekturę i implementację skomplikowanych systemów oprogramowania.

Diagramy UML wykorzystują koncepcję UML – języka ogólnego przeznaczenia, rozwojowego i modelowania w inżynierii oprogramowania, który ma zapewnić lepszy sposób wizualizacji projektu systemu. Został opracowany około 1994 roku w Rational Software w celu standaryzacji procesu projektowania oprogramowania.

UML jest związany z projektowaniem i analizą zorientowaną obiektowo. Wykorzystuje koncepcje OOP, takie jak klasa, obiekty, dziedziczenie, abstrakcja, enkapsulacja danych i polimorfizm.

Rodzaje diagramów UML

Diagramy UML są podzielone na dwie główne grupy – diagramy struktury i zachowania.

Schematy struktur

Diagramy strukturalne przedstawiają architektoniczne i statyczne części systemów. W kategoriach laika pokazują różne obiekty, klasy, pakiety, komponenty i nie tylko w oprogramowaniu i ich relacjach. Typy diagramów UML w ramach diagramów struktury to:

 • Diagram klas
 • Schematy składowe
 • Diagramy obiektów
 • Złożone diagramy struktury
 • Schematy wdrożeniowe
 • Diagramy profili
 • Schematy pakietów

Diagramy zachowań

Diagramy zachowań przedstawiają dynamiczne części systemu lub sposób, w jaki oprogramowanie reaguje na określone dane wejściowe. Służy do wizualizacji interakcji i zachowania systemu z użytkownikami, innymi podmiotami i systemami oraz w sobie. Jego rodzaje to:

 • Diagram aktywności
 • Schemat czasowy
 • Schemat maszyny stanowej
 • Schemat interakcji
 • Diagram przypadków użycia
 • Schemat przeglądu interakcji
 • Diagram sekwencyjny
 • Schematy komunikacji

Jak to pomaga?

Podczas pisania kodu trudno jest śledzić hierarchie i relacje w oprogramowaniu za pomocą tysięcy wierszy kodu. Diagramy UML dzielą oprogramowanie na różne komponenty i podkomponenty.

Ponadto wprowadzono diagramy UML, gdy wiele problemów dotyczyło procesu tworzenia oprogramowania, dokumentacji, projektowania i analizy. W tym celu profesjonaliści biznesowi znajdowali sposób na rozwiązanie tego problemu w prosty sposób – UML.

UML zaowocował przełomowymi podejściami i eksperymentami, aby uprościć te problematyczne zadania. Ponadto, dzięki technikom automatyzacji, wzrosło zapotrzebowanie na wysokiej jakości oprogramowanie o skróconym czasie wprowadzania na rynek i kosztach.

Techniki te obejmują programowanie wizualne, wzorce, struktury i technologię komponentów. UML proponuje rozwiązanie wszystkich tych problemów. Korzyści jakie zapewnia to:

 • Oferuje użytkownikom wyrazisty, gotowy do użycia język modelowania wizualnego do wymiany i rozwijania znaczących modeli
 • Zapewnij niezależność od specyficznych procesów programistycznych i języków programowania
 • Daje mechanizmy specjalizacji i rozszerzalności w celu rozszerzenia kluczowych pojęć.
 • Zachęca do korzystania z narzędzi obiektowych
 • Stanowi podstawę do nauki języka modelowania
 • Obsługuje koncepcje tworzenia oprogramowania wysokiego poziomu, w tym współpracę, komponenty, wzorce i struktury.

Gdzie jest używany?

Diagramy UML są wykorzystywane do wielu celów:

 • W złożonych aplikacjach, które wymagają współpracy i efektywnego planowania różnych zespołów oraz wymagają prostego sposobu komunikacji,
 • Pomaganie nie-programistom w zrozumieniu podstawowych wymagań, procesów i funkcji oprogramowania
 • Aby umożliwić zespołom skuteczną wizualizację interakcji użytkowników, struktury statycznej i procesów za pomocą diagramów i zaoszczędzić czas.
 • Dokumentacja oprogramowania, aby ludzie mogli łatwo zrozumieć wszystko o systemie.
  Przesyłaj zdjęcia i filmy między iOS, Androidem i komputerem za pomocą PhotoSync

Tak więc chodziło o diagramy UML. Teraz, jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany, aby używać ich w swoim oprogramowaniu, nadszedł czas, abyś zrozumiał, JAK zrobić to skutecznie w krótszym czasie. Wykorzystaj potęgę automatyzacji i technologii, aby skrócić czas tworzenia diagramów UML, które wcześniej zajmowały bardzo dużo czasu.

To powiedziawszy, dostępnych jest wiele narzędzi do tworzenia diagramów UML, których można użyć do wydajnego projektowania procesów oprogramowania, tworzenia pomysłów, dokumentacji itp.

Przyjrzyjmy się więc niektórym z najlepszych narzędzi do tworzenia diagramów UML, które możesz rozważyć, aby tworzyć przykładowe diagramy i ułatwiać proces tworzenia oprogramowania.

Moqupy

Szablony diagramów UML autorstwa Moqupy są pomocne podczas tworzenia nowego oprogramowania, zapewniając wsparcie w całej podróży programistycznej. Pomagają również zachować porządek i zawsze informować, jednocześnie informując wszystkich o wspólnych celach.

Podczas pracy z tymi szablonami Moqups umożliwia korzystanie z dedykowanego zestawu szablonów, aby oferować wyjątkową obsługę diagramów UML. Sprawdź więc te szablony, znajdź ten, który odpowiada Twoim wymaganiom i zacznij tworzyć innowacyjne rozwiązanie.

Otrzymasz szablony diagramów klas, diagramów sekwencji i diagramów przypadków użycia. Ponadto uzyskaj dostęp do różnych łączników diagramów UML, aby zwiększyć wydajność i wygodę pracy z diagramami. Moqups zapewnia współpracę online, aby ułatwić pracę w czasie rzeczywistym z członkami zespołu, niezależnie od lokalizacji.

Usuń silosy ze swoich schematów blokowych i diagramów; połącz je szybko z innymi zasobami cyfrowymi, takimi jak wykresy, makiety, wykresy i makiety w ramach jednego projektu Moqups. Twój zespół może łatwo tworzyć swoje obciążenia i przepływać wraz z projektem, usuwając bariery związane z aplikacjami jednofunkcyjnymi.

Lucidchart

Jeśli chodzi o projektowanie, Lucidchart to popularna nazwa, nawet do tworzenia diagramów UML. Jest to wizualna przestrzeń robocza łącząca wizualizację danych, tworzenie diagramów i współpracę w celu przyspieszenia zrozumienia i wspierania innowacji.

Lucidchart jest używany przez specjalistów technicznych i programistów do tworzenia diagramów i nawigacji w kodzie źródłowym, demonstrowania podstawowych zadań i przepływów oraz planowania nowych funkcji i funkcji w systemie.

Możesz także wizualizować przyszły i obecny stan swojego produktu za pomocą wykresu UML i upewnić się, że Twoje środowisko Agile jest produktywne dla naukowców zajmujących się danymi, inżynierów, programistów i innych specjalistów technicznych.

Ich edytor znaczników sekwencji i narzędzie do tworzenia diagramów UML ułatwiają i przyspieszają naukę złożoności kodu, automatyzując generowanie diagramów klas. Możesz z łatwością tworzyć diagramy sekwencji i dostosowywać je online.

Kiedy wprowadzisz swój znacznik w wyskakującym oknie dialogowym, Lucidchart automatycznie utworzy diagram sekwencji zgodnie ze standardami PlantUML. Możesz także wybrać szablon UML i dostosować go, szybko zmieniając kształty i symbole, aby odzwierciedlić strukturę systemu, którą chcesz przedstawić za pomocą narzędzia modelu UML.

Włączając ich bibliotekę kształtów UML, możesz uzyskać natychmiastowy dostęp do branżowych kształtów UML. Lucidchart nigdy nie ogranicza ani nie ogranicza Twoich pomysłów, w przeciwieństwie do innych narzędzi UML. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować diagramy komponentów, obiektów, wdrożeń, klas czy pakietów UML, przeciągnij i upuść wybrane kształty na kanwę bez ograniczeń miejsca.

Narzędzie umożliwia również wyświetlanie interakcji zewnętrznych poprzez pozycjonowanie jednostek podstawowych i drugorzędnych na kanwie, takich jak dane lub klienci, a następnie rysowanie kilku linii łączących dla każdego przypadku użycia. Możesz także tworzyć dokumentację, aby zachować trwałość i kondycję oprogramowania.

  Jak usunąć fałszywe alerty bezpieczeństwa Apple?

Lucidchart pomaga przyspieszyć proces onboardingu, promuje skuteczną komunikację pomysłów i ogranicza częste spotkania. Ułatwia dokumentację i projektowanie, jednocześnie poprawiając sposób przeglądania, zbierania i wdrażania informacji zwrotnych od użytkowników i interesariuszy.

Dzięki współpracy w czasie rzeczywistym możesz udoskonalać diagramy UML ze współpracownikami w trybie online, niezależnie od tego, czy korzystają z komputerów PC, Linux czy Mac. Ten kreator diagramów UML ułatwia udostępnianie diagramów UML i dostosowywanie ich uprawnień do udostępniania, dzięki czemu możesz zapraszać osoby do przeglądania diagramów.

Możesz udostępnić dokument przez adres URL lub e-mail lub wyeksportować go do Jira, Slack, Microsoft Teams lub Confluence. Wykorzystaj moc trybu prezentacji, aby zaprezentować swoje diagramy lub dołączyć sekcje skoncentrowane w celu szczegółowego spojrzenia na system.

Twórczy

Twórczy to doskonałe narzędzie do tworzenia diagramów UML i łatwej współpracy nad nimi. To narzędzie zyskało zaufanie ponad 5 mln osób i tysięcy zespołów, takich jak Amazon, NASA, PayPal, eBay i nie tylko.

Wizualizuj swoje diagramy UML przy minimalnym wysiłku i korzystaj z pracy w czasie rzeczywistym z dokumentami za pomocą Creately. Pomaga otrzymywać natychmiastową informację zwrotną od klientów i zespołów oraz śledzić zmiany z dowolnego miejsca.

Korzystaj z inteligentnych łączników i kształtów, twórz kontekstowe paski narzędzi i wykonuj inne zaawansowane funkcje, aby łatwo rysować diagramy UML. Creately może zintegrować się z wieloma narzędziami, z których już korzystasz, takimi jak Slack, Dysk Google, Zapier i nie tylko.

Możesz przeglądać tysiące wysokiej jakości bezpłatnych, profesjonalnie przygotowanych szablonów dla kilku przypadków użycia i scenariuszy. Są pomocne dla zespołów marketingowych, zespołów IT, zespołów oprogramowania, zespołów edukacyjnych, zespołów HR i innych.

Masz dostęp do szablonów schematów blokowych wprowadzania produktów, schematów blokowych podejmowania decyzji, procesów przepływu pracy i nie tylko. Creately jest kompatybilny z komputerami stacjonarnymi (Linux, Windows i macOS), urządzeniami mobilnymi (iOS i Android), przeglądarkami (Chrome, Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox itp.) oraz JIRA, Confluence, G Suite i Chrome Web Store .

Szkicownik

Internetowe narzędzie UML firmy Szkicownik pomaga bez wysiłku tworzyć projekty i współpracować za pomocą diagramów klas, diagramów przypadków użycia, diagramów sekwencji i nie tylko. Możesz tworzyć diagramy UML z dowolnego miejsca.

Niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć diagramy UML do dokumentacji oprogramowania, mapowania funkcji wysokiego poziomu, czy do innych celów, Sketchboard działa jak pestka. To oprogramowanie do tworzenia diagramów architektury UML umożliwia zwiększenie wydajności i kreatywności zespołu.

Doświadczeni inżynierowie oprogramowania opracowali to narzędzie, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i prywatność jako jego podstawowe zasady. Zapewnia nieograniczone płótno do tworzenia dowolnej liczby diagramów, które lubisz.

Udostępnianie diagramów UML nie jest trudne dzięki Sketchboard. Możesz je łatwo wyeksportować jako PDF, PNG, SVG i JPEG. Możesz także zintegrować Sktechboard z GitHub, Google Drive i Slack, aby tworzyć diagramy sekwencji, diagramy klas i inne.

Uprość tworzenie diagramów architektury UML i wykorzystaj jego funkcje współpracy, aby znajdować się na tej samej stronie, co reszta członków zespołu. Możesz również wygodnie otrzymywać i wysyłać informacje zwrotne oraz poprawiać jakość i szybkość procesu rozwoju.

Wykorzystaj diagramy przypadków użycia do opracowania usług systemowych, dając Ci możliwość uzupełnienia podstawowych funkcji przed ulepszeniem projektów. Wydajne jest również tworzenie diagramów klas, które stanowią punkt odniesienia dla większej liczby diagramów struktur. Możesz także tworzyć diagramy automatu stanów, aby dokumentować zmiany stanu jednostki w różnych zdarzeniach.

Smartdraw

Potężne, ale łatwe narzędzie do tworzenia diagramów firmy Smartdraw ma na celu ułatwienie pracy. Jego inteligentny mechanizm formatowania umożliwia bezproblemowe tworzenie i edycję diagramów, a automatyczne odstępy, schematy kolorów, rozmiary i wyrównanie zapewniają profesjonalne wykończenie projektów.

  Jak chronić i przywracać oleofobową powłokę smartfona

Smartdraw ma szeroką kolekcję ponad 4500 szablonów i ponad 34 tys. symboli, z których możesz wybierać i wdrażać na swoich diagramach. Otrzymujesz wysokiej jakości rysunki, takie jak projekty CAD ze standardowymi skalami.

Użyj zestawu VisualScript SDK do tworzenia niestandardowych rozszerzeń lub użyj ich wbudowanych rozszerzeń do szybkiego projektowania. Ułatwia współpracę z zespołem w celu łatwego dzielenia się wizualizacjami, pomysłami, opiniami itp. w celu przyspieszenia procesu rozwoju.

Smartdraw zapewnia administrację na poziomie przedsiębiorstwa i umożliwia udostępnianie tysiącom użytkowników za pomocą logowania jednokrotnego. Możesz bezproblemowo zintegrować Smartdraw z takimi narzędziami, jak MS Office, AWS, Jira, Trello, Confluence, aplikacje Google i nie tylko. Współpracuje również z Visio, dzięki czemu można bezproblemowo eksportować i importować diagramy.

YUML

YUML to kolejne pomocne narzędzie, które możesz rozważyć do rysowania diagramów UML i udostępniania ich na forach, narzędziach do śledzenia problemów i wiki. Jest używany przez tysiące autorów, programistów i architektów, nawet przez profesjonalistów takich gigantów jak Twitter, AWS i innych.

Narzędzie pomaga przyspieszyć tworzenie diagramów, po prostu wpisując tekst bez marnowania godzin na niechlujne układy. Ponieważ yUML jest oparty na tekście, możesz łatwo tworzyć diagramy z kodu w skryptach CI.

Żądaj obrazów programowo za pomocą poleceń PUT lub GET. Dostawcy narzędzi używają tego do rozszerzenia yUML na skrypty, wiki i blogi. Twórz różne diagramy UML, które mogą skutecznie komunikować Twoje pomysły bez utrudniania Ci obsługi technicznej UML.

yUML dba również o bezpieczeństwo, aby Twoje dane były bezpieczne i prywatne dzięki SSL. Umożliwia zarejestrowanym użytkownikom zarządzanie diagramami bezpośrednio w ich niestandardowej przestrzeni nazw. Możesz również podać permalinki do swoich diagramów, więc nawet jeśli zmienisz diagram, adres URL pozostanie taki sam.

Wizja

Microsoft Wizja to popularne i łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga tworzyć diagramy UML, rozwiązywać problemy i dokumentować systemy. Zainstaluj tę aplikację na komputerze lub uzyskaj do niej bezpośredni dostęp w sieci.

Udostępniają wiele gotowych kształtów i szablonów do tworzenia zaawansowanych diagramów UML, aby przekazać Twoją wizję, spełniając jednocześnie standardy branżowe, takie jak UML 2.5.

Współtwórz swoje diagramy, udostępniając je w zespołach, aby otrzymywać na ich temat opinie i komentarze w czasie rzeczywistym. Zademonstruj połączenia między różnymi elementami modelu, dodając i modyfikując różne typy relacji, takie jak asocjacja, zależność i kompozycja.

W najnowszej wersji programu Visio otrzymujesz ulepszone szablony, w tym klasę, aktywność, sekwencję, przypadki użycia, komunikację, bazę danych, wdrożenie i maszynę stanów.

Możesz kup Visio Professional tutaj.

Wniosek

Diagramy UML skutecznie komunikują Twoje pomysły, procesy, funkcje i inne aspekty systemów oprogramowania. Nawet bez języka programowania możesz spojrzeć na diagramy UML i zrozumieć, co programista stara się przekazać.

Dlatego wybierz narzędzie do tworzenia diagramów UML, aby stworzyć projekt, który może wyrazić Twoją innowację i przenieść proces tworzenia oprogramowania na wyższy poziom z łatwością i szybkością.

x