12/05/2021

Co to jest „efekt drzwi ekranowych” w rzeczywistości wirtualnej?

Udostępnij teraz w social media:

Podczas korzystania z nowoczesnych zestawów słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej często występuje „efekt drzwi z osłoną”. Wygląda na to, że oglądasz świat przez ekran siatkowy i jest to wynikiem czarnych, pustych przestrzeni między pikselami, gdy widzisz go z bliska.

Jak wygląda efekt drzwi ekranowych?

Zamknij okno z siatką drucianą na nim

Drzwi z moskitierą mają ekrany z siatki i wygląda, jakbyś patrzył na świat przez siatkę. Dokładnie tak może wyglądać efekt drzwi z ekranem w zestawie słuchawkowym do rzeczywistości wirtualnej.

Efekt drzwi z moskitiery nie zawsze wygląda tak samo. Efekt wizualny zależy od konkretnego zestawu słuchawkowego, który nosisz, i przeglądanych treści. Oczy i mózgi różnych ludzi również mogą inaczej postrzegać efekt drzwi z moskitiery. I nawet jeśli dwie osoby widzą ten sam efekt wizualny, może to denerwować niektórych bardziej niż innych.

Heck, jedna osoba na Reddicie twierdzi nawet, że efekt drzwiczek ekranowych jest mniej zauważalny podczas korzystania z zestawu VR pod wpływem alkoholu – być może z powodu nieco niewyraźnego widzenia niż normalnie.

Co powoduje efekt drzwi z moskitiery?

Piksele z kursorem na ekranie komputera

Efekt drzwi ekranowych (SDE) to wizualny artefakt spowodowany wyświetlaniem wewnątrz zestawu słuchawkowego. Nowoczesne wyświetlacze z płaskim panelem wykorzystują piksele, które są małymi pojedynczymi elementami rozłożonymi na panelu. Pomiędzy każdym pikselem jest trochę miejsca. Ta przestrzeń nie jest oświetlona i jest czarna, co skutkuje czarną wizualną siatką, którą czasami widzisz. To efekt drzwi z moskitiery.

Sprawdź -   ERR_CONNECTION_RESET (rozwiązany) - Jak naprawić błąd

Ten efekt nie jest nowy w zestawach VR i może wystąpić w przypadku innych typów wyświetlaczy. W zestawach VR jest gorzej niż na innych nowoczesnych wyświetlaczach, ponieważ nasze oczy są tak blisko i patrzą na panel przez soczewki, które go powiększają. Innymi słowy, patrzysz na wyświetlacz naprawdę blisko, więc możesz zobaczyć poszczególne piksele i odstępy między nimi.

Jeśli jednak ustawisz swoją twarz bezpośrednio na innym ekranie – zakładając, że wyświetlacz ma wystarczająco niską rozdzielczość – możesz zobaczyć poszczególne piksele i siatkę między nimi również na tym ekranie.

Jak można naprawić efekt drzwi ekranowych?

Reklama Samsung HMD Odyssey + demonstrująca wyeliminowanie efektu drzwiczek z moskitiery

Ten problem jest mniej zauważalny na wyświetlaczach o wyższej rozdzielczości, które mają więcej pikseli na cal kwadratowy (PPI). Oznacza to, że piksele są ściślej upakowane i między nimi jest mniej miejsca. W miarę kurczenia się przestrzeni między pikselami efekt drzwi ekranowych staje się mniej zauważalny i można go praktycznie wyeliminować.

Innymi słowy, zestawy słuchawkowe VR wymagają paneli o wyższej rozdzielczości, a ten problem zniknie wraz z rozwojem technologii. Przyszłe zestawy słuchawkowe VR rozwiążą ten problem.

Problem jest gorszy w przypadku pierwszych konsumenckich zestawów VR. Na przykład pierwszy konsument Oculus Rift a HTC Vive ma panele o rozdzielczości 2160 × 1200. Droższy HTC Vive Pro podnosi go do panelu 2880 × 1600. To sprawia, że ​​piksele są znacznie gęstsze. Niektórzy recenzenci ogłosili, że Vive Pro wyeliminował efekt drzwi ekranowych, podczas gdy Świat PC mówi, że jest to „zauważalna poprawa”, która sprawia, że ​​efekt jest znacznie mniej widoczny.

Sprawdź -   SHINE dla Reddit to skóra, która koncentruje się wyłącznie na treści [Chrome]

W przypadku zestawów słuchawkowych można zastosować inne sztuczki. HMD Odyssey + firmy Samsung to zestaw słuchawkowy Windows Mixed Reality za 500 USD z „wyświetlaczem anty-SDE AMOLED”. Samsung twierdzi, że „rozwiązuje problem SDE, stosując siatkę, która rozprasza światło pochodzące z każdego piksela i replikuje obraz w obszarach wokół każdego piksela. To sprawia, że ​​przestrzenie między pikselami są prawie niewidoczne ”.

Inne możliwe ulepszenia mogą obejmować efekty filtrów wizualnych, które sprawiają, że efekt klapek jest mniej zauważalny, oraz soczewki zestawu słuchawkowego, które używają mniejszego powiększenia.

Jak dziś zmniejszyć efekt drzwi ekranowych

Mężczyzna noszący zestaw słuchawkowy HTC Vive Pro

Efekt drzwiczek z moskitierami to tylko część korzystania z gogli VR obecnej generacji. Żadna sztuczka tego nie wyeliminuje, ale oto kilka wskazówek:

Nie skupiaj się na tym. Poważnie, to efekt wizualny i będzie bardziej zauważalny, jeśli będziesz na niego zwracać uwagę i aktywnie go szukać. Zwróć uwagę na grę, w którą grasz lub doświadczenie, które masz i spróbuj wyrzucić z głowy artefakty wizualne. Osoby próbujące VR po raz pierwszy mogą nawet nie zauważyć tego problemu, chyba że zostanie im wskazany. To najważniejsza wskazówka.

Możesz także spróbować grać w gry z większą szczegółowością graficzną. Efekt drzwi z moskitierą jest najbardziej zauważalny, gdy patrzysz na ścianę w jednym kolorze, ponieważ możesz zobaczyć czarną siatkę przełamującą płaski kolor. Z kolei szczegółowy obraz z dużą ilością kolorów, w tym czerni, może mieć mniej zauważalny efekt drzwi z moskitiery. Efekt drzwi z moskitierą będzie bardziej zauważalny w niektórych doświadczeniach niż w innych. Jeśli jest to szczególnie zauważalne w jednej grze, możesz być pewien, że nie będzie tak zauważalne we wszystkich.

Sprawdź -   Jak kontrolować prędkość wentylatora w systemie Windows 10

Jeśli bardzo ci to przeszkadza, zawsze możesz ulepszyć swój zestaw słuchawkowy do czegoś z panelem o wyższej rozdzielczości. Może to oznaczać handel 500 $ HTC Vive za 1400 $ HTC Vive Pro, na przykład. Efekt drzwi z siatką zostanie rozwiązany tylko dzięki ulepszonemu sprzętowi. Przyszłe zestawy słuchawkowe powinny oferować panele o wyższej rozdzielczości w niższej cenie i poprawiać wrażenia dla wszystkich.

Chociaż nie naprawi to efektu drzwi ekranowych, warto również poprawnie skalibrować zestaw słuchawkowy, aby zapewnić najlepszą możliwą grafikę. Oznacza to przesuwanie zestawu słuchawkowego w górę iw dół na twarzy oraz dostosowywanie odstępów soczewek do oczu. Przynajmniej obraz nie będzie rozmazany. Przeczytaj dokumentację swojego zestawu VR, aby uzyskać więcej informacji.

Ale tak naprawdę zalecamy zapomnieć o efekcie drzwi z moskitierą i innych niedoskonałościach wizualnych. Zanurz się w świecie VR i skup się na tym. Zestawy słuchawkowe VR to wciąż nowy produkt konsumencki i biorąc pod uwagę zastosowaną technologię, po prostu niesamowite, że działają tak dobrze, jak działają. To imponujące, że efekt drzwi z moskitiery nie wygląda jeszcze gorzej!

x