Co to jest Google Stadia?

Google Stadia to usługa gier wideo w chmurze, która oferuje tytuły AAA, w które można grać na prawie każdym posiadanym ekranie. Stadia oferuje opcje subskrypcji bezpłatnej i premium, z których oba mają coraz większą liczbę tytułów do wyboru.

Co to jest Google Stadia?

Stadia to usługa gier w chmurze opracowana i obsługiwana przez Google. Zamiast pozwalać użytkownikom na płacenie za dostęp do całej biblioteki gier, Stadia wymaga od użytkowników kupowania gier do przesyłania strumieniowego przez Internet.

Dzięki subskrypcji Google Stadia możesz strumieniować gry wideo na prawie każdym posiadanym ekranie, w tym na komputerze PC lub Mac z systemem Windows Chrome i smartfonie z systemem Android. A dzięki Chromecast Ultra (i przyszłym urządzeniom Google TV) możesz przesyłać strumieniowo gry na swój telewizor w rozdzielczości 4K.

Kontroler Google Stadia Wasabi

Jeśli więc obecnie nie masz konsoli ani dobrego komputera do gier, a może podróżujesz i chcesz grać na telefonie lub tablecie, warto przyjrzeć się grom strumieniowym.

Gry w chmurze lub gry strumieniowe bez potrzeby fizycznych kopii renderują gry na zdalnym serwerze zamiast na urządzeniu lokalnym. Ta gra jest następnie przesyłana strumieniowo do urządzenia, podczas gdy dane wejściowe z kontrolera (lub myszy i klawiatury) są wysyłane na serwer, dzięki czemu możesz grać w grę bez potrzeby korzystania z konsoli.

Google Stadia ma stale rozwijającą się bibliotekę, ale w zależności od tego, jakie gry Cię interesują, możesz sprawdzić bibliotekę, aby upewnić się, że Twoje ulubione są dostępne. Jeśli Stadia nie ma gier, których chcesz, warto zajrzeć do innej usługi przesyłania strumieniowego, takiej jak Xbox Cloud Gaming lub Amazon Luna, które oferują różne tytuły i rabaty.

Co jest potrzebne do uruchomienia Google Stadia?

Wszystko, czego potrzebujesz, to plik Google Stadia konto, połączenie danych Wi-Fi / LTE z min 10 Mb / s w dół, aplikacja Google Stadia z Sklep Play, Klucz sprzętowy Google Chromecast Ultra, telefon lub tablet z systemem Android albo przeglądarka internetowa Chrome na laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Będziesz także potrzebował kontrolera. Możesz kupić Kontroler Stadia (za 70 USD), mysz i klawiaturę lub plik obsługiwany kontroler innej firmy. Kontroler Xbox firmy Microsoft i Sony DualShock PlayStation 4 Kontroler działa dobrze.

kontroler stadionów google

Ze względu na ograniczenia firmy Apple aplikacja Google Stadia na platformie Sklep z aplikacjami zezwala tylko na zakup tytułów gier. Nie możesz używać aplikacji Stadia do grania w gry bezpośrednio na iPhonie lub iPadzie, ale możesz jej używać do zarządzania Stadia na innych urządzeniach.

Rozgrywka online i biblioteka

Wszystkie dostępne tytuły, do których można uzyskać dostęp za pomocą konta Google Stadia, można znaleźć w jego biblioteka gier. Są to wszystkie gry dostępne do kupienia i te, które subskrybenci Google Stadia Pro otrzymują bezpłatnie.

Google Stadia

Od listopada 2020 roku dostępnych jest ponad 50 gier wideo, w tym popularne tytuły, takie jak Assassin’s Creed: Odyssey, Borderlands 3, Red Dead Redemption 2 i nie tylko. Google ma również regularnie aktualizowany post na blogu dla nowych gier, gdy staną się dostępne.

Ile kosztuje Google Stadia?

Od czasu uruchomienia planu subskrypcji Google Stadia wprowadzono wiele zmian, ale w chwili pisania tego tekstu Stadia ma dwa plany subskrypcji: bezpłatne członkostwo i członkostwo Stadia Pro. Możesz myśleć o darmowym planie Stadia jako o usłudze bezpłatnej, z wybranymi tytułami dostępnymi w momencie rejestracji, a także kosztem gier wideo. Nie ma zbyt wielu darmowych tytułów do wyboru, a każdą grę nieuwzględnioną na liście darmowych tytułów należy w całości kupić w Sklep Stadia.

Cena Google Stadia

Dzięki członkostwu Stadia Pro płacisz 9,99 USD miesięcznie i co miesiąc możesz odebrać darmowe gry, które możesz dodać do swojej kolekcji. Dzięki subskrypcji Stadia Pro możesz grać w gry w rozdzielczości 4K z HDR przez własną przeglądarkę internetową Chromecast Ultra lub Chrome. Opcjonalny kontroler Stadia za 70 USD umożliwia słuchanie i rozmawianie ze słuchawkami Bluetooth (nie tylko przewodowym zestawem 3,5 mm).

Obie subskrypcje Google Stadia obejmują osiągnięcia w grach, możliwość natychmiastowego udostępniania nagrań z rozgrywki w serwisie YouTube oraz czat głosowy między platformami.

Możesz także odebrać plik Google Stadia Premiere Edition jeśli jesteś absolutnie pewien, że chcesz zainwestować w cały pakiet. Pakiet zawiera Google Chromecast Ultra i kontroler Google Stadia. Google Stadia Premiere Edition kosztuje 99,99 USD, ale nadal będziesz musiał płacić 9,99 USD miesięcznie za Stadia Pro.

Jeśli chcesz wypróbować Google Stadia Pro, istnieje plik miesięczny okres próbny dostępny. Możesz anulować subskrypcję w dowolnym momencie.